Αποστολέας Θέμα: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 8573 φορές)

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« στις: Νοέμβριος 24, 2015, 03:23:38 μμ »
Χαιρετώ το καταπληκτικό φόρουμ.

Σας διαβάζω καιρο, μαζεύω τις πολύτιμες γνώσεις, και κάποια στιγμή θα το φτιάξω και το δικό μου το οργανάκι, που θα μου πάει...

Στο προκείμενο.

Εχω ένα μπουζουκάκι 10ετίας, δώρο απο συγγενή, αγορασμένο από γνωστή φίρμα του κέντρου Αθήνας αλλά no name, τίποτα το σπουδαίο, με συμπαθητικό ήχο μεν και μετριότατο φινίρισμα δε (το οποίο και μου την βαράει στα νεύρα, λόγω του ότι πολύ εκτιμάω το μεράκι και την μαστοριά και απεχθάνομαι την προχειρότητα).

Τον συγγενή τον καημένο, ως άσχετος που ήταν, του το φορτώσε ο κατασκευαστής-φίρμα για διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, και στην συνέχεια το φορτώθηκα εγώ.

Το εν λόγω λοιπόν είναι 4χορδο και το ψιλογρατζουνάω μαθαίνοτας, αλλά λόγω του ότι τα φτηνιάρικα κλειδιά χάνανε και ήθελε συνεχως κούρδισμα, αποφάσισα να τα αλλάξω και πηρα ένα σετ της grover από γαλάτσι στο 22 ευρω.

Με την ευκαρία που έβγαλα τα κλειδιά είπα να περιποιηθώ λίγο το άθλιο φινίρισμα στο καράολο που ειχε βαφτεί μαύρο γυαλιστερό, αλλά σχεδόν χωρίς γυαλοχαρτάρισμα!

Ετσι έτριψα το άβαφο εσωτερικό στις σχισμές (που ήταν όπως βγήκε από το πριόνι), μέχρι 400, το περασα με ελάχιστη superglue για σηλερ και ξανά γυαλόχαρτο μέχρι 2000, και έγινε χαρτί.

Τώρα το πρόβλημα που έχω και θέλω τα φώτα σας είναι στο σόκορο και στη βάση του καράολου, εκεί έτριψα μέχρι που έφυγε το μαυρο glossy χρώμα μεχρι 220 και μετά σηλερ και μέχρι 2000 όπως παραπάνω.

Α, και πέρασα και ένα 2500 βρεγμένο το μάνικο έτσι που να θαμπώσεικαι να φύγει εκείνη η ενοχλητική πλαστική γυαλάδα.

Το ερώτημα είναι πως να το ξαναβάψω έτσι που να γίνει ομοιόμορφο και αξιοπρεπές.


Καράολο glossy πλαστικουριά, με τριμμένα τα σόκορα, μάλλον θα το θαμπώσω κι αυτό

 [ Invalid Attachment ]
Τα σημεία που θέλουν βάψιμο και το θάμπωμα στο υπόλοιπο με 2500 νερού


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.167
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 08:34:34 μμ »
καλως-ηλθες!
πολυ ορεξατο σε διαβαζω, και το οποιο θα σου χρειαστει!

σε μερικες κιθαρες αναπαλαιωση που εκανα (συγγνωμη, ρεστορεϊσον-σερβις ηθελα να πω  :)) εγω ακολουθησα το εξης, γιατι εχουμε και την καταρα του μπορντο να μας κυνηγα (οπως μαλλον εσεις του μαυρου...)
ξυσιμο με ξυστρες γυαλοχαρτα κλπ κλπ μεχρι να φυγει ολο το χρωμα...
θελει πολλη υπομονη κυριως στο κεφαλι
μετα μολις μεινει με το φυσικο χρωμα, περασμα με αχρωμο λουστρο, αφου μονωσεις την ταστιερα με χαρτοταινια (υπαρχουν πολλα-πολλα.... κοιτα και στην ενοτητα με τα λουστρα...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:04:05 πμ »
Καλως σας βρήκα!  {celebrate012}

Το να βγάλω όλο το χρώμα από το μάνικο και την περιοχή της βάσης στο σκάφος δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,
μάλιστα το είχα σκεφτεί αρχικά, αλλά είπα να το αποφύγω γιατί φοβάμαι ότι τα ξύλα δεν θα είναι τίποτα το σπουδαίο για να είναι παρουσιάσιμα με τα νερά τους, συν το ότι από το καραόλο είδα ότι το μαυρο έχει ποτίσει τοπικά και θα αφήσει λεκέδες.

Ψάχνω να βρω ένα τρόπο να βάψω μόνο τα ξυσμένα.

Σκέφτομαι κάποια μαυρη εμποτισμού ξύλου και μετά λουστρο από πάνω ή σκέτο ντουκο μετάλων μαυρο και μετά τι? το φοβάμαι με πινέλο, έχω και ένα αερογράφο αλλα δεν ξέρω αν μορεί να παρει βαφες/λουστρα διαλυτη.

Κάθομαι και το κοιτάω 1 βδομάδα τωρα αναποφάσιστος  :-\

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:38:19 μμ »
Επισκευής συνέχεια...
Ελειψει οδηγιών απο το φόρουμ, βαρέθηκα να το βλέπω και ξεκίνησα όπως μούρθε το βάψιμο που κράτησε ~2 βδομάδες: 3-4 χέρια μαυρο ντούκο με ενδιάμεσο γυαλοχαρτάρισμα, και 2-3 χέρια λούστρο διαφανές, όλα με πανάκι.


Μαυρο πριν το λούστρο

Αλλα το αποτέλεσμα καθόλου καλό, το λούστρο έκανε φυσαλίδες, νερά και ανομοιομορφίες, και σε ορισμένα σημεία στις γωνίες έβγαινε το ξύλο λόγω γυαλόχαρτου και ήθελε συνεχώς ρετουσαρισματα, με λιγα λόγια χάλια, τσάμπα ο κόπος...

Οπότε αποφάσισα να ακούσω το φίλο Στέλιο και να βγάλω τελειως το χρώμα.
Δοκίμασα με paint remover χωρίς αποτέλεσμα. Δοκίμασα με τρίψιμο στο χέρι -πολύ δύσκολα έβγαινε και πολύ παχύ - σε ορισμένα σημεια πλησίαζε το mm!!! πρέπει να ήταν κάποιο είδος λάκας.

Φόρτωσα λοιπόν 60άρι και 80άρι στο αεροτριβείο από το λιντλ, που το'χω στην εφεδρεία 2 χρόνια τώρα και σε 1.5 ώρα είδα το φώς!!!!


Τα χοντρά φύγανε, φάνηκε ένωση του καράολου και η κόντρα που είχα μια ανησυχία για το αν υπάρχει!

Φάνηκαν και οι ατέλειες και η προχειρότητα της κατασκευής, δεν με πειράζει καθόλου όμως, αντιθέτως, 1000 φορές καλύτερα να φαίνεται το ξύλο και όχι οι λάκες που θυμίζουν επιπλάκι ετοιματζίδικο του '70!


Οι 2 ατέλειες που φάνηκαν, μια σκλήθρα στο μάνικο και η ένωση μάνικο-σκάφος μάλλον θέλει κάποια κάλυψη

 [ Invalid Attachment ]
Εφυγε και η εκνευριστικη φιγούρα, θα φτιάξω άλλη να μάθω κιόλας!


Στη συνέχεια σκέφτομαι να το σκουρήνω με κάποιο εμποτισμού νερού, σε καρυδιά ίσως για να μην φαίνονται πολύ οι ατέλειες, μετά γυαλόχαρτο μέχρι 400, και μετά επεξεργασία με danish oil,
δεν ξέρω τι να κάνω στην ένωση του μάνικου

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 02:23:19 μμ »
ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ ΗΤΑΝ ΛΑΚΑ ΝΙΤΡΟΥ Η ΑΝΙΛΙΝΗ. ΕΜΠΡΟΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ ΦΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΣΕΛΙΛΟΙΝΤ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΒΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕς. ΓΙΑΤΙ??
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:09:09 μμ »
Eννοείς οτι μπορούσε να σωθεί η φιγούρα ενώ θα έφευγε το χρώμα? γιατί η λάκα ήταν η ίδια σε όλο το καράολο, λάκα 0.5-1mm πάχος!  :o
δεν ξέρω πως γίνεται αυτό

Αλλά ούτως ή άλλως η φιγούρα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και ήταν και στραβοβαλμένη...

Τώρα μου βγήκε άλλο πρόβλημα (του αρχάριου), από το ατσούμπαλο τρίψιμο λέπτυνε μονόπαντα το (οριακού πάχους) καράολο και εξέχει η κλειδιέρα έως 2mm >:(

 [ Invalid Attachment ]

θα πρέπει να το φρεζάρω όλο ισοπαχές και να κολλήσω κάπoιο φιλέτο 3 mm, μάλλον ένα κομματι καρυδιά από παλιο κάσωμα πόρτας που έχω...


Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:43:36 μμ »
Ενα κακόγουστο όργανο, που ήρθε στα χέρια ενός ανθρώπου με σαφή αισθητική άποψη, που παλεύει να το διορθώσει και δείχνει να το χαίρεται ! Μπράβο σου, καλά τελειώματα για τούτη την επισκευή ... και καλό ξεκίνημα για κάθε οργανο-ποιητική προσπάθεια !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.167
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 07:15:38 πμ »
αν εχεις ξυστρα-παχυμετρο, αλλιως με το ματι και τα κλειδια κανεις προβα να δεις οσο ειναι πιο ισιο, δως του να καταλαβει, και μετα κολλησε ενα φιλετο καπλαμα 2,5-3χιλ, και μετα ανοιξε τις 2 τρυπες με πριονακι (των κλειδιων), και μετα, και μετα...
ορεξη να' χεις και ολα θα πανε καλα!
(ωραια κλειδια!)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:41:30 πμ »
Μια φωτογραφική προτροπή ... έτσι για την όρεξη !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 10:22:30 πμ »
Ιωσήφ, ευχαριστώ για το λόγο σου! η φωτό δίνει όντως μια ιδέα για το προσδοκώμενο.

Στέλιο, που βρίσκω καπλαμά τόσο χοντρό για να μην παιδεύομαι με το δικό μου ξύλο?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 03:18:23 μμ »
ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΜΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΑ. ΓΥΡΙΣΕ ΤΑ ΤΟΥΜΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΛΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.167
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 08:36:05 μμ »
που βρίσκω καπλαμά τόσο χοντρό για να μην παιδεύομαι με το δικό μου ξύλο?

μπορω να σου δωσω (ή στειλω αν εισαι εκτος αθηνων) εγω κελεμπεκι που ειναι και λευκομπεζ ξυλο, ή μπουμπινκα (κοκκινο).
εχω και βεγκε αλλα ειναι λιγο και πρεπει να βαλεις 2 κομματια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:04:48 πμ »
μπορω να σου δωσω (ή στειλω αν εισαι εκτος αθηνων) εγω ...
!!! Καλόδεχτη η προσφορά Στέλιο, Μαρούσι ειμαι, στελνω πμ

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:21:35 μμ »
Επανέρχομαι, έστω και καθυστερημένα, για να ολοκληρώσω το θέμα.

Η επισκευή καθυστέρησε αρκετά λόγω έλλειψης χρόνου, και τέλειωσε κάπου τον Σεπτέμβρη του '16.

Στέλιο και Ιωσήφ, ακολούθησα τη συμβουλή σας και σας ευχαριστώ γι αυτό.

Στέλιο, δεν χρειάστηκα τελικά τον καπλαμά γιατί βρήκα ένα κομμάτι καρυδιά από μια παλιά πόρτα και έβαλα αυτό.

Αφαίρεσα το παλιό λούστρο-πλαστικίλα από όλο το όργανο, σιγά σιγά με υπομονή, με παίδεψε ιδιαίτερα το καπάκι που ήθελε μεγάλη προσοχή να μην φύγει η φιγούρα. Τη οποία φιγούρα δεν εκτιμώ ιδιαίτερα, θα το προτιμούσα 100% χωρίς, αλλα φοβήθηκα μηπως αδυνατίσει πολύ το καπάκι γιατί στο περίγραμμα της φιγούρας διακρίνω σαν να έχει ποτιστεί το ξύλο από μαυρο χρώμα.

Πέρασα όλο το όργανο με Liberon Finishing Oil (που βέβαια έμαθα εδώ στο forum), πρώτο χέρι wet sanding για κλείσιμο πόρων και μετά 15-20 χέρια λούστρο με πανάκι και 24ωρο στέγνωμα.

Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό! Τέλεια αίσθηση στην αφή, αλλά και στην εμφάνιση, έχει μια θαμπή γυαλάδα που θυμίζει γομαλάκα ενώ φαίνεται και η υφή του ξύλου .

Τώρα έχω ένα άλλο όργανο που το γουστάρω πολύ!

Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα είναι που δεν πρόσεξα στην ξύλινη μέγγενη, που έφτιαξα ειδικά για αυτο το project, και πετάχτηκαν από το σφίξιμο μερικά τάστα, τα οποία όταν ξαναέβαλα δεν στρώνανε καλά και χρειάστηκε να ξύσω αρκετά όλη την ταστιέρα και να ψηλώσω λίγο τον πάνω καβαλλάρη για να μην τρίζει. Παίζει καλά, αλλά ίσως αλλάξω όλα τα τάστα στο μέλλον.

Ακολουθούν μερικές φωτό από την διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2017, 01:42:24 μμ από Yannis »

Yannis P.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Απ: Επισκευή χρώματος σε καράολο μπουζουκιού
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:24:29 μμ »

Τρίψιμο μέχρι να αλφαδιάσουν σωστά τα κλειδιά

 [ Invalid Attachment ]
Κόλλημα το νεο φιλέτο από καρυδιά, πολύ χρήσιμη η ξύλινη μέγγενη (εκει που πιάνει το μανίκι πετάχτηκαν τα τάστα)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2017, 01:44:15 μμ από Yannis »

Tags: