Αποστολέας Θέμα: ανακατασκευη παλιου μουζουκιου.  (Αναγνώστηκε 1262 φορές)

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
ανακατασκευη παλιου μουζουκιου.
« στις: Αύγουστος 02, 2015, 12:23:59 μμ »
καλη σας μέρα παιδια (ξανα)
καποιοι απο εσας γνωρίζετε οτι φτιάχνω μπουζούκι και συμετεχετε στο θέμα που εχω φτιάξει και σας ευχαριστώ για αυτό!
πρίν ξεκινήσω να το φτιάχνω είχε ερθει στα χέρια μου ένα μπουζουκι του θείου της κοπέλας μου το οποιο έχει ράγισμα και είναι πολυ παλιο μετά απο αυτό πήρα την απόφαση να φτιάξω μπουζουκι.
το εν λόγο μπουζουκι εχει ένα ράγισμα στης δούγιες, σε 1 σημείο έχει φαγωθεί απο τερμήτη μάλον, και το τελευταιο πρόβλημα που έχει είναι οτι η ταστιερα έχει μια καμπυλώτητα δηλαδή ότα πατάω 1 χορδή στα ακριανα τάστα στα μεσαία εχει μια απόσταση περίπου 2-3 χιλιοστα..
Επηδη τώρα με την κατασκυη που κάνω σπίτι μου εχει ξυπνήσει το δημιουργικό μου πνέυμα και σκευτομαι να το φτιάξω..
την ρογμή σκευτομαι να την καλύψω με κόλλα.
την ταστιερα που ειναι ετσι καμπυλωμένη σκευτομαι να βγάλω τα τάστα και να πάω το μπουζουκι σε ένα φίλο ξυλοκόπο και να την πλανιάρει όλόκληρη όπος είναι μαζί με το μπουζούκι μέχρι να βρεί μάνικο στα 2 άκρα..επήσης σκεφτομαι να δώσω και μια πάαρα πολυ μικρή κληση με το πλανιάρισμα και πάνω να κολλήσω καινουρια ταστιέρα..
τι λέτε θα γίνει δουλεια?

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: ανακατασκευη παλιου μουζουκιου.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2015, 12:27:09 μμ »
ξεχασα να αναφερω οτι οπος φαίνετε στης φώτο είναι 4 χορδο αλλα σκεφτομαι να το κάνω 3 χορδο γιατι έχει στενο μάνικι..αλλα και γιατί 3 χορδο λιγοτερες χορδες οποτε λιγοτερες δυναμεις-τασεις των χωρδών οποτε καλύτερη αντοχη.το μπουζουκι ειναι 20ετίας+

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: ανακατασκευη παλιου μουζουκιου.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2015, 02:42:30 μμ »
Αστο για μετα τελειωσε πρωτα αυτο που φτιαχνεις μην μπλεκεις με πολλα πραγματα θα τα κανεις ολα λαθος ή θα τα αφησεις στην μεση.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ