Αποστολέας Θέμα: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 11459 φορές)

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 11, 2019, 01:23:09 μμ »
Αισθητικα εχει γινει παρα πολυ καλη δουλεια τωρα μενει να δειξει τον ηχο εκει ειναι η αγωνια. Και εγω περιμενω το ιδιο απο το δικο μου τριχορδο με ανυπομονησια. Μπραβο Στεργιο εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 11, 2019, 06:55:07 μμ »
Εξαιρετική δουλειά Στέργιε,μπραβίσιμο!!! {celebrate017}
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 12, 2019, 09:20:08 μμ »
Γιώργο και Νίκο, σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Γιάννη, εξερευνώντας το «γοητευτικό λαβύρινθο» που είπες, ψηλάφισα μια λεπτομέρεια που με φαγούριζε εδώ και πολύ καιρό: Το πώς να πατάει ο καβαλάρης σα «βεντούζα» στο καπάκι ώστε να του μεταδίδει όση περισσότερη ενέργεια γίνεται, αλλά πολύ σημαντικό, και να μη κουνιέται απ’ τη θέση του πάνω στο καπάκι όταν ο μπουζουκίστας παίζει με οίστρο!

Για να μένει λοιπόν ο καβαλάρης στη θέση -που με κόπο έχουμε προσδιορίσει- έχω ακούσει διάφορα: Δυό σταξιές ζαχαρούχο γάλα στις άκρες του, μαστίχα Χίου σε σκόνη σε όλο το μήκος του, δυο σταξιές κυανοακρυλική (ούφ), δυο σταξιές ζωική κόλλα, έχω σκεφτεί να βάλω μέλι (ελπίζοντας να κρυσταλλωθεί με τον καιρό…) και είμαι περίεργος ν’ ακούσω τι άλλο έχετε να προτείνετε!

Αλλά για την ώρα κατέληξα να μη βάλω τίποτα, μόνο να κάνω ένα γυαλοχάρτισμα στη βάση του με καμπύλη πιο κλειστή από αυτή του καπακιού. Το αποτέλεσμα είναι να πατάει μόνο στα δυο άκρα του ακουμπώντας τον στο καπάκι -στη δεύτερη φωτο αυτό φαίνεται. Όταν οι χορδές τον πιέσουν προς τα κάτω, τότε λόγω ελαστικότητας τα άκρα παραμορφώνονται και υποχωρουν και στη συνέχεια ακουμπάει και η περιοχή στη μέση. Στο μεταξύ όμως η δύναμη με την οποία πατάει στα άκρα έχει αυξηθεί, και αυτή η δύναμη στα άκρα είναι τελικά το ζητούμενο.

Η χρήση έδειξε ότι το πράγμα λειτουργεί (αλλά εξαρτάται όπως είπαμε και από τον μουσικό που ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται όταν βρεθεί σε παροξυσμό!)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 12, 2019, 10:52:38 μμ »


Αλλά για την ώρα κατέληξα να μη βάλω τίποτα, μόνο να κάνω ένα γυαλοχάρτισμα στη βάση του με καμπύλη πιο κλειστή από αυτή του καπακιού. Το αποτέλεσμα είναι να πατάει μόνο στα δυο άκρα του ακουμπώντας τον στο καπάκι -στη δεύτερη φωτο αυτό φαίνεται. Όταν οι χορδές τον πιέσουν προς τα κάτω, τότε λόγω ελαστικότητας τα άκρα παραμορφώνονται και υποχωρουν και στη συνέχεια ακουμπάει και η περιοχή στη μέση. Στο μεταξύ όμως η δύναμη με την οποία πατάει στα άκρα έχει αυξηθεί, και αυτή η δύναμη στα άκρα είναι τελικά το ζητούμενο.

Η χρήση έδειξε ότι το πράγμα λειτουργεί (αλλά εξαρτάται όπως είπαμε και από τον μουσικό που ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται όταν βρεθεί σε παροξυσμό!)

Με αφορμή την δική σου κατασκευή του καβαλάρη, αναφέρω τη μικρή δική μου εμπειρία (έχω κατασκευάσει ελάχιστα μπουζούκια): Το τέταρτο μπουζούκι όπου υποτίθεται είχα βάλει όλη μου την "τέχνη" (τρομάρα μου), παρόλο ότι ήταν όμορφο, δεν έβγαζε φωνή. Στις ψηλές νότες ακουγόταν περισσότερο η πένα. Το άφησα για αρκετό καιρό παραμελημένο. Μετά από 2-3 χρόνια με κατασκευές κιθάρας και το μπουζούκι σε απομόνωση, αποφάσισα να ξανασχοληθώ μαζί του με κρύα καρδιά γιατί δεν πίστευα ότι μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα. Είχα όμως μια υποψία ότι ήταν θέμα καβαλάρη. Άλλάξα μπόλικους, αλλά δεν γινόταν τίποτε αξιόλογο. Ώσπου έφαγα μια φλασιά και αποφάσισα να τον κάνω με τη λογική του βιολιού. Δηλαδή να πατάει περισσότερο στα άκρα και λιγότερο στη μέση. Έτσι έκοψα από το μέσον μια τοξωτή φέτα και έγινε σαν γεφύρι ένα πράμα. Ξαφνικά ο ήχος μεγάλωσε και έγινε πολύ καλός. Έμεινα σκέτος! (έκφραση Ζαμπέτα ;D).

Μάλιστα έτυχε να το πάρω μαζί μου στη Θεσσαλονίκη και το άκουσε και ο Μάνος ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, είχε και αυτός την ίδια άποψη.

Συμπέρασμα: Ο καβαλάρης είναι πολύ σημαντικό πράμα στο τελικό αποτέλεσμα και μερικές φορές χρειάζεται να του κάνεις κόλπα. Το θέμα είναι ποιά; (Βάρος, σχήμα, ξύλο, κτλ ;;;; ).

Αλλά οι κατασκευές σου είναι άψογες οπότε σίγουρα θα βρείς αυτό που ταιριάζει και στο συγκεκριμένο όργανο. Μπράβο και καλή συνέχεια!   
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 13, 2019, 08:17:50 πμ »
Μάλιστα έτυχε να το πάρω μαζί μου στη Θεσσαλονίκη και το άκουσε και ο Μάνος ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, είχε και αυτός την ίδια άποψη.

Συμπέρασμα: Ο καβαλάρης είναι πολύ σημαντικό πράμα στο τελικό αποτέλεσμα και μερικές φορές χρειάζεται να του κάνεις κόλπα. Το θέμα είναι ποιά; (Βάρος, σχήμα, ξύλο, κτλ ;;;; ).

Αλλά οι κατασκευές σου είναι άψογες οπότε σίγουρα θα βρείς αυτό που ταιριάζει και στο συγκεκριμένο όργανο. Μπράβο και καλή συνέχεια!   

καλά θυμάσαι, κι εγώ "πειράζω" την κάτω καμπύλη αν χρειαστεί. Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο, ότι δηλαδή πρέπει να γίνεται ούτως ή άλλως σε όλα τα όργανα (εξαρτάται από τα ξύλα, την καμπύλη, την ενδοτικότητα του καπακιού). Και το μήκος παίζει ρόλο, έχει τύχει σε μπουζούκι να αλλάξω καβαλάρη (μετά από προτροπή του john2004) με άλλον μεγαλύτερου μήκους - και "εκτός θεωρίας" - και να φτιάξει ο ήχος...
Συμπέρασμα: όπως λες στο "συμπέρασμα"  {celebrate014} , καμιά φορά θέλει λίγο να παιδευτείς

παρέθεσα αυτές τις τρεις παραγράφους για να πω κι εγώ στο τέλος τα "μπράβο" μου στον Στέργιο!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 13, 2019, 12:41:34 μμ »
 Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο, ότι δηλαδή πρέπει να γίνεται ούτως ή άλλως σε όλα τα όργανα (εξαρτάται από τα ξύλα, την καμπύλη, την ενδοτικότητα του καπακιού).
Συμφωνώ απόλυτα με το Μάνο...συνταγή δεν υπάρχει...Το κάθε καπάκι έχει μέσα του κρυμμένα πράγματα...Με όλη την κατασκευή..(καμπύλωση, καμάρια, καβαλάρη...) προσπαθείς να τα βγάλεις.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 13, 2019, 07:53:22 μμ »
ειναι γνωστο εδω και χρονια οτι ο καβαλαρης εχει  στην πλατη του τη μεγαλυτερη ευθηνη για τον ηχο. Ψαξτο και θα δεις απιστευτα πραγματα.Αν θες να τον στερεωσεις ομως ,το μονο που δουλευει ειναι το φυσικο ρετσινι απο κορμο δεντρου.Ουτε γαλατα ουτε γιαουρτια.Λιγακι με οδοντογλυφιδα σε 3 μεριες και να εχεις σημαδεψει την ακριβη του θεση.Αν σε περιπτωση λερωσεις το καπακι, λαδι φαγητου και εφυγε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 16, 2019, 11:25:35 μμ »
Παναγιώτη, και Μάνο σας ευχαριστώ.
Μαζί με το Γιάννη επιβεβαιώνετε άλλη μια φορά αυτό που κάνει την οργανοποιία γοητευτική. Είναι χαοτική, είναι πλανεύτρα, δεν σου υπόσχεται ποτέ αλλά …μπορεί και στο τέλος να σου το δώσει!
το φυσικο ρετσινι απο κορμο δεντρου
Κώστα φοβερή ιδέα, θα το δοκιμάσω.
……………………………………………………………
Επικαιροποίηση:
•   Ξεκίνησα να κατασκευάζω το 2ο Μπουζούκι του κιθαρίστα με την προοπτική να το κρατήσω για τον εαυτό μου. Με τα αστάρια ακόμα, πριν καλά-καλά τελειώσει η φάση του σετάπ έκανα το "λάθος" να το πάω στην παρέα με τα αλάνια για να μου πουν τη γνώμη τους για το χούφτωμα του μάνικου –αν είναι βολικό ή αν θέλει κι άλλο φάγωμα. Το όργανο …καπαρώθηκε και έμεινα με ανάμικτα συναισθήματα να ελπίζω ότι θα κρατήσω τουλάχιστο το 3ο (που η κατασκευή του έχει ήδη ξεκινήσει)
•   Το καπάκι με το δεδομένο καμάρωμα εξακολουθεί να παραμένει ενθαρρυντικά αμετάβλητο (ή τέλος πάντων, η όποια μεταβολή του δεν μου είναι αντιληπτή).
•   Ο ήχος του είναι μια κλάση πιο ικανοποιητικός σε σύγκριση με το 1ο. Μεγάλο ρόλο πρέπει να έπαιξε το μεγαλύτερο μήκος χορδής (αυτή τη φορά 68 εκ.) που έδωσε στις χορδές μεγαλύτερες τάσεις.  Αν πρέπει να τον περιγράψω θάλεγα ότι είναι πιο σφιχτός και "μυώδης". Θ' ανεβάσω ηχογράφηση όταν θα έχω…
…………………………………………………………………
Για την ώρα το όργανο είναι στα βερνίκια (δηλαδή λάδι Tru-Oil) με πινελάκι ζωγραφικής. Έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί σε λάδι ή βερνίκι. Τούτο δεν παίζεται! Είναι ελαφρά πηχτό, κρατάει λίγα λεπτά πριν αρχίσει να σφίγγει -αρκετά δηλαδή για να το δουλέψεις-, «συγχωρεί» τα μικρολαθάκια και επιτρέπει να τα επισκεφθείς ξανά και γκλοσσάρει υπέροχα στο τέλος! Χρειάζεται να τραβήξει κανα-δυο μέρες για να τρίψεις…

Το λάδι παρατήρησα ότι όταν το ανοίξεις δημιουργεί μετά από λίγο καιρό πέτσα μέσα στο μπουκαλάκι του που ενοχλεί και κινδυνεύει να βγάλει χοντράδια. Γι’ αυτό το μοίρασα σε μερίδες που φτάνουν για ένα χέρι.

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:41:06 πμ »
Πολύ ωραίο! Εχω όμως μια ερώτηση: δεν έχεις θέματα με τη γομαλάκα-πινέλο; Υποτίθεται ο λόγος που μπαίνουμε σε όλον τον κόπο της μπάλας είναι ότι μόνον έτσι εϕαρμόζει καλά. Ή μήπως αυτό δεν ισχύει πια με τον (νέο;) τύπο γομαλάκας που χρησιμοποιείς; (και εάν ναι, μήπως να εγκαταλειϕθεί η μπάλα;)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:40:57 πμ »
Δεν αναφέρει πουθενά γομαλακα.
Για tru oil κάνει αναφορά ο Στέργιος..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 17, 2019, 01:35:01 μμ »
Γρηγόρη, πράγματι εδώ περιγράφω το πώς χρησιμοποιώ το Tru-Oil, αλλά ίσως ο Απόστολος αναφέρεται σε νωρίτερο σημείο αυτής της ανάρτησης όπου γίνεται λόγος για εφαρμογή της γομαλάκας με πινέλο για αστάρωμα.
Να εξηγήσω ότι η πολύ παλιά τεχνική της γομαλάκας (που δεν την κατέχω) προβλέπει πράγματι εφαρμογή με μπάλα. Είναι τεχνική απαιτητική και μπορεί να δώσει πολύ φινετσάτο αποτέλεσμα. Έτσι λοιπόν κατέληξα να χρησιμοποιώ τη γομαλάκα μόνο σαν υλικό προεργασίας για να γεμίσουν οι πόροι. Αυτή η φάση χρωματίζει επίσης το ξύλο. Αλλά το τελικό φινίρισμα το κάνω με Tru-Oil που η επιφάνεια του είναι σαφώς πιο ανθεκτική και η διαδικασία του απλούστερη.
 Παραθέτω μια σχηματική μεγέθυνση των διαδοχικών φάσεων αυτού του υβριδικού φινιρίσματος που έχω υιοθετήσει. Δείχνει πώς γεμίζουν οι πόροι με γομαλάκα και στη συνέχεια καλύπτεται όλη η επιφάνεια με το λάδι…

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 17, 2019, 02:33:06 μμ »
Νομίζω ότι η πληρωση των πόρων γίνεται με ελαφροπετρα..Αν θέλετε κάντε μια πιο λεπτομερή παρουσίαση για εφαρμογή του tru oil..μάθαμε την γομαλακα και την μπάλα ευκαιρία είναι τώρα για το tru oil!

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 17, 2019, 07:57:50 μμ »
Νομίζω ότι η πληρωση των πόρων γίνεται με ελαφροπετρα..Αν θέλετε κάντε μια πιο λεπτομερή παρουσίαση για εφαρμογή του tru oil..μάθαμε την γομαλακα και την μπάλα ευκαιρία είναι τώρα για το tru oil!
Αφού δεν τα κατάφερα και εγώ με γομαλακα χρησιμοποίησα tru oil και θα το χρησιμοποιήσω και στην επόμενη , τουλάχιστον για το σώμα.  Φοβερό υλικό . Εγώ δεν έβαλα ελαφρόπετρα . Το ίδιο το tru oil βάζοντας ένα παχύ πρώτο χέρι έκλεισε τους πόρους του παλίσανδρου . Μάλιστα ήταν το πρώτο πράγμα που κοίταξε στην κιθάρα μου ο παλαιοδημοπουλος. Απλά έχει δύο αρνητικά . Δεν είναι το ίδιο ανθεκτικό με την γομαλακα και δεν μπορείς να πετύχεις high gloss φινίρισμα. Αλλά διορθώνεις ατέλειες και φθορές πολύ εύκολα . Το πέρασα με μπάλα όπως γομαλακα . Άλλοι το απλώνουν με τα δάκτυλα .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 17, 2019, 08:13:25 μμ »
Σοβαρά??Εγώ νόμιζα ότι η γομαλακα είναι το πιο ευαίσθητο από όλα.. Αφού μπράτσο και σωμα τα φτιάχνεις ξεχωριστά σκέψου να κάνεις το μπράτσο με βερνίκι νιτρου.. και πιο ωραίο θα είναι πιο ανθεκτικό και δεν επηρεάζει τον ήχο..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Το 2ο μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 17, 2019, 09:05:52 μμ »
Το μπράτσο είναι που βάζουν πλέον λάδι για να είναι πιο γρήγορο . Η φθορά που θα υποστεί διορθώνεται με δύο τρία χέρια λάδι και μια μέρα δουλειά . Δεν μπλέκω με σκληρά βερνίκια .