Αποστολέας Θέμα: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ  (Αναγνώστηκε 6232 φορές)

Demetrio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« στις: Απρίλιος 09, 2015, 04:06:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

με τη σειρά μου να σας ανακοινώσω οτι ξεκινάει επιτέλους η κατασκευή ενος τρίχρδου που ελπίζω να μου αποδώσει εναν ήχο παλιακό Ρεμπέτικο & Ανατολίτικο!
Μιας και δεν κατάφερα να σχεδιάσω απο μόνος μου σκάφος, ουτε και να παρω τα σχέδια κάποιου, αγόρασα ενα καλούπι και σιγα σιγα μαθαίνοντας εύχομαι να κανω τα λιγότερα λάθη και να αντέξει στο χρόνο!

Σκάφος: Μουριά
Καπάκι: Κέδρος
Μανίκι: Μουριά και βέργα Carbon
Καράολο:Μουριά
Κλίμακα 65εκ


Παραθέτω Φωτογραφίες..

Το εργαστήρι μου και τα εργαλέια..








Εργαλείο Λυγίσματος (Μπαζούκας  ;) )




Συναρμολόγηση Καλουπιού



Απ την δεξιά δεν έκατσε πολυ καλα..  :( Τώρα θα το συνεχίσω έτσι..


Διαμόρφωση μπροστινού τάκου







Διαμόρφωση πίσω τάκου












Εδώ ο προβληματισμός μου...






Παρατηρώ οτι στην τελευταία φωτογραφία στις τελευταίες ντούγιες οτι το κέντρο εχει μετακινηθεί!
Είναι σωστό να συνεχίσω ή πρεπει να λάβω κατι αλλο υπόψη μου..

Ποιά η συμβουλή σας;


Σχόλια,παρατηρήσεις και συμβουλές ειναι ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ θερμά τον Ανδρέα Παπαδάμο για τα υλικά και τις συμβουλές καθως και τον Μάνο Τουρπάλη!
Να σται καλά!

Χαιρετισμούς,
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2015, 04:38:50 μμ από Demetrio »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2015, 02:58:13 πμ »
Δημήτρη καλή εύκολία!
Λέγοντας "το κέντρο έχει μετακινηθεί" εννοείς το τελείωμα της ντούγας στον τάκο?
αν ναι, εγώ δεν βλέπω πρόβλημα, ούτως ή άλλως η χάραξη στον τάκο είναι "αυθαίρετη", άσ' τες να σε οδηγήσουν αυτές (οι ντούγες).
Ίσως όμως βλέπω ένα άλλο πρόβλημα (δεν μπορώ να διακρίνω πολύ καλά, αλλά) μου φαίνεται ότι τα νερά του τάκου είναι παράλληλα με τον κατα μήκος άξονα του σκάφους - και άρα με το μόρσο - και ενδεχομένως να έχεις αστοχία εκεί.
Επίσης κάτι ακόμα, κατά τη γνώμη μου το τελείωμα του τάκου στην ένωση με το μάνικο καλύτερα να το "ξυρίσεις" λίγο να αποκτήσει "ακμές", το "σπάσιμο" των ακμών δεν θα βοηθήσει στην κόλληση του μάνικου.
Απάνω του!

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2015, 09:15:38 πμ »
demetrio τσάτισε τα μορσα του καλουπιου δεξια και ασε να κολλήσουν μόνο τα σόκορο...κρίμα ειναι να εχεις δώσει λεφτά για καλούπι και να εχεις καλούπι χειρότερο από αυτά που φτιάχνουμε μόνοι μας

Demetrio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2015, 09:47:40 πμ »
Λέγοντας "το κέντρο έχει μετακινηθεί" εννοείς το τελείωμα της ντούγας στον τάκο?
αν ναι, εγώ δεν βλέπω πρόβλημα, ούτως ή άλλως η χάραξη στον τάκο είναι "αυθαίρετη", άσ' τες να σε οδηγήσουν αυτές (οι ντούγες).

Ναί αυτό ακριβώς εννοώ!  :)
Οκ λοιπόν συνεχίζω!

Ίσως όμως βλέπω ένα άλλο πρόβλημα (δεν μπορώ να διακρίνω πολύ καλά, αλλά) μου φαίνεται ότι τα νερά του τάκου είναι παράλληλα με τον κατα μήκος άξονα του σκάφους - και άρα με το μόρσο - και ενδεχομένως να έχεις αστοχία εκεί.

Τι είδους στοχία εννοείς;

Επίσης κάτι ακόμα, κατά τη γνώμη μου το τελείωμα του τάκου στην ένωση με το μάνικο καλύτερα να το "ξυρίσεις" λίγο να αποκτήσει "ακμές", το "σπάσιμο" των ακμών δεν θα βοηθήσει στην κόλληση του μάνικου.

Ποιά επιφάνεια εννοείς; Την μικρή στη μύτη του τάκου;
Απλά να την κανω μερικά περάσματα με την χοντρή ράσπα;


demetrio τσάτισε τα μορσα του καλουπιου δεξια και ασε να κολλήσουν μόνο τα σόκορο...κρίμα ειναι να εχεις δώσει λεφτά για καλούπι και να εχεις καλούπι χειρότερο από αυτά που φτιάχνουμε μόνοι μας

Συγνώμη αλλα δεν καταννοώ πλήρως αυτό που μου συστήνεις..  :(

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2015, 10:28:48 πμ »
Φίλε Demetrio εύχομαι καλές κατασκευές
και να χαρείς το εργαστήριο σου. Μου έκανε εντύπωση η συσκευή λυγίσματος. δώσε αν θέλεις κάποιες πληροφορίες για τα υλικά και την κατασκευή.

Demetrio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2015, 04:26:42 μμ »
Γειά σου και σενα Tsero,

σ ευχαριστώ!

Η κατασκευή εγινε με μια δεύτερη απόπειρα.. Την πρώτη πήρε φωτιά το μονωτικό Βακελίτης & Farmacell.
Διάμετρο 89,9 cm ανοξείδωτου χάλυβα με συγκωλημμένη τάπα, οπή στο κατω μέρος για την αποφυγή των διογκωμένων αερίων, θερμο ελεμεντ 1500W βρίσκεται στο εσωτερικό του, με την απόσταστη που του δωσα έρχεται λιγότερη θερμότητα στο μονωτικό.
Ο θερμοστάτης ειναι κολλημένος απ την πισω πλευρά εξωτερικά του σωλήνα και ετσι έχω 18 C απόκλιση σύμφωνα με την ένδειξη.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2015, 02:04:14 πμ »
χαιρετώ και πάλι.
"Αστοχία" εννοώ το να μην μπορέσει το θηλυκό μόρσο να κρατήσει την τάση του αρσενικού, που τείνει να "τινάξει". Αν τα νερά του τάκου είναι παράλληλα στο αρσενικό μόρσο υπάρχει περίπτωση μόλις ασκηθεί πίεση να παραμορφωθούν και να υποχωρήσουν πιο εύκολα απ ό,τι αν είναι κάθετα. Εγώ τουλάχιστον τα βάζω κάθετα.

Γιά τον μπροστινό τάκο εννοώ αυτό το ίσιο κόψιμο να φύγουν οι καμπύλες από το τελείωμα του τάκου:



το οποίο βέβαια μπορείς να κάνεις και αφού κολλήσεις τις ντούγες. Αν είναι καμπύλο οι ντούγες ή θα παραμορφώνονται για να κολλήσουν ή θα αφήνουν κενό. Δεν είναι απαραίτητα "κακό", αφού διορθώνεται, απλώς το επισήμανα.

Μιας που το συζητάμε προτείνω και αυτό:



να φέρεις την κολλάντζα εντελώς ίσια (εφαπτόμενη στην καμπύλη στο ύψος που θες) γιατί η κολλάντζα, οπως και τα παραπέτια (οι τελευταίες φαρδιές ντούγες) ακριβώς επειδή είναι φαρδιά κομμάτια δυσκολεύουν λιγάκι την κατάσταση την πρώτη φορά (τουλάχιστον δυσκόλεψαν εμένα). Δεν μπορούν βέβαια (σαν ξύλα) να πάρουν διπλή καμπυλότητα (σαν λουκουμάς) δηλαδή και την καμπύλη της όψης και καμπύλη σε τομή. Άλλωστε αν προσέξεις, όλοι οι νομείς του καλουπιού σου είναι απολύτως ευθύγραμμοι στο τελείωμα προς το καπάκι, γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Ο Metallikas υποθέτω ότι εννοεί "τσακισε" και όχι "τσάτισε" τα αυτάκια που δείχνω με βέλος εδώ για να καθήσει το καλούπι στη βάση σωστά.

 [ Invalid Attachment ]

Πόσο χάνεις, 2-3 χιλιοστά ?
Πάντως το καλούπι έχει πολύ ωραίο σχήμα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2015, 11:55:29 πμ »
"Αστοχία" εννοώ το να μην μπορέσει το θηλυκό μόρσο να κρατήσει την τάση του αρσενικού, που τείνει να "τινάξει". Αν τα νερά του τάκου είναι παράλληλα στο αρσενικό μόρσο υπάρχει περίπτωση μόλις ασκηθεί πίεση να παραμορφωθούν και να υποχωρήσουν πιο εύκολα απ ό,τι αν είναι κάθετα. Εγώ τουλάχιστον τα βάζω κάθετα.


Δημήτρη δες κι εδώ
http://www.luthier.gr/index.php?topic=554

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2015, 02:36:31 μμ »
παιδιά είπαμε χοντρός είμαι όχι χαζός...όποιον ξέρω έτσι το λέει...τσάτισμα είναι στην ουσια πριονιά στο μέτωπο του μόρσου με σκοπό να ενώσουν τα χείλη του μόρσου...δεν ξέρω πως αλλιώς να περιγράψω...κόψε το μόρσο να πατήσει στη βάση το αυτί...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2015, 03:24:24 μμ »
να που μαθαίνουμε.... απολογούμαι, δεν ήξερα το"τσάτισμα"
όπως υποθέτω ότι κάποιοι δεν ξέρουν ότι "μπαλαμούτι" και "μοσαντένιο" είναι συνώνυμα σε άλλη συντεχνιακή διάλεκτο

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2015, 04:05:29 μμ »
να που μαθαίνουμε.... απολογούμαι, δεν ήξερα το"τσάτισμα"
όπως υποθέτω ότι κάποιοι δεν ξέρουν ότι "μπαλαμούτι" και "μοσαντένιο" είναι συνώνυμα σε άλλη συντεχνιακή διάλεκτο

καλά για απολογία ούτε λόγος...κάνεις δεν ξέρει τα πάντα...απλά νόμιζα οτι ''παίζει'' σαν όρος...λάθος μου

Demetrio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 39
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 15, 2015, 11:51:03 πμ »
Οι τάκοι να διαμορφωθούν εύκολο!

Αλλα αυτα τα 2 χιλ να κατέβει κατω το καλούπι δε μπορώ να φανταστώ πως θα γίνει.
Εχουν κολλήσει μεταξύ τους.

Ουσιαστικά αυτο έγινε με την κόλληση του δευτερου τμήματος της βάσης του καλουπιού.. Οταν έβγαλα τις ταινίες το παρατήρησα! Αλλα ηταν ηδη αργά..

Τώρα τι; Ζέσταμα να μαλακώσει η κόλλα και πίεση προς τα κατω;

Αντιθέτως σκέφτομαι να συνεχίσω ως έχει... :-\

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τρίχορδο Ρεμπέτικο Κλίμακα 65 εκ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 15, 2015, 01:47:06 μμ »

Αντιθέτως σκέφτομαι να συνεχίσω ως έχει... :-\

κι εγώ το ίδιο θα 'κανα