Αποστολέας Θέμα: Που μπορώ να το βρω ;  (Αναγνώστηκε 952 φορές)

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Που μπορώ να το βρω ;
« στις: Μάρτιος 21, 2022, 10:04:47 πμ »
Γεια χαρα σε όλους

Ψάχνω το παρακάτω για κατασκευή fox bender

Γνωρίζει κανεις που μπορώ να το συγκεκριμένο εξάρτημα ;

Ευχαριστώ
Πάνος
Πάνος

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2022, 12:54:43 μμ »
εχω το συγκεκριμενο εξαρτημα. Δε ξερω πως λέγεται.
Αλλα μου είχε φτιαξει τη συσκευη φίλος. Ο πλιακώνης.  Γνωστος του μας είχε προμηθευσει το εξαρτημα. Θα ρωτησω και αν εχουν επαφες ακομα θα σου πω.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2022, 01:19:22 μμ »
τι είναι ρε παιδιά το fox bender ? γυρνάτε αλεπούδες ?  {celebrate014}

σοβαρά τώρα, τι δουλειά κάνει αυτό (γρύλο αυτοκινήτου μου θυμίζει)

edit: οκ το βρήκα, κατάλαβα τι είναι (αλλά γιατί το λένε fox bender δεν κατάλαβα)

edit#2: επειδή είδα και το άλλο σου ποστ για εργαλεία κτλ., έχω να πω τα εξής - χωρίς να θέλω να επέμβω στη φιλοσοφία σου: καταρχάς το συγκεκριμένο μπορείς να το φτιάξεις άμεσα και με σχεδόν μηδενικό κόστος με μια ντίζα και δυο παξιμάδια. Τέτοια ακριβώς ιδιοκατασκευή έχει ο songless bird, μου την δάνεισε και την χρησιμοποίησα για καναδυοτρεις κιθάρες. Το μόνο κακό της ντίζας (π.χ. Μ10 ή Μ12 συγκριτικά με την "ειδική" βίδα της μέγγενης που φαντάζομαι ότι έχει αυτό) είναι ότι λόγω πυκνού βήματος θέλει πολύ περισσότερες στροφές. Το θέμα αυτό λύνεται άμεσα αν έχεις βιδολόγο (τον φοράς στην ντίζα και τέλος).
Τα λέω αυτά επειδή συσσωρεύοντας εργαλεία και ειδικές κατασκευές, καταναλώνεις εκτός από χρήμα ΚΑΙ χώρο. Στην αρχή δεν φαίνεται σημαντικό, αλλά αν προχωρήσεις σε κατασκευές θα αρχίσουν να μαζεύονται jigs επί jigών (ώπα!). Για μένα έγινε εκνευριστικό, κάποια στιγμή άρχισα να επιστρέφω στα βασικά και πλέον χρησιμοποιώ πολύ λιγότερα, χωρίς καμία έκπτωση στο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, αυτό το συγκεκριμένο βοήθημα που απαιτεί fox bender απλώς το αντικατέστησα με έναν μακρύ σφιγκτήρα (ο οποίος ταυτόχρονα στερεώνει τον τάκο στα πλαϊνά, το καλούπι στη θέση του πάνω από τις λάμπες (αν χρησιμοποιείς λάμπες) - κι όλο μαζί το σύστημα πάνω στον πάγκο. Εντάξει, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο τμήμα του πάγκου για όσο είναι το καλούπι επάνω, αλλά απλώς το βάζω πριν πάω για ύπνο.
Έχει βέβαια τη χάρη του να έχεις το "ειδικό" εξάρτημα για κάθε εργασία, αλλά εκτός από τον χώρο είναι επίσης και εις βάρος της απλότητας (με κάθε έννοια), που τελικά για μένα είναι πιο σημαντικό.

Φλυάρησα, συγχωρήστε με.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 01:43:27 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2022, 01:38:07 μμ »
τι είναι ρε παιδιά το fox bender ? γυρνάτε αλεπούδες ?  {celebrate014}

σοβαρά τώρα, τι δουλειά κάνει αυτό (γρύλο αυτοκινήτου μου θυμίζει)

edit: οκ το βρήκα, κατάλαβα τι είναι (αλλά γιατί το λένε fox bender δεν κατάλαβα)

Το λενε fox bender γιατι κανει κανδει καμπυλες στο ξυλο σαν της samantha fox  :dance: :dance: :dance:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2022, 01:48:18 μμ »
τι είναι ρε παιδιά το fox bender ? γυρνάτε αλεπούδες ?  {celebrate014}

σοβαρά τώρα, τι δουλειά κάνει αυτό (γρύλο αυτοκινήτου μου θυμίζει)

edit: οκ το βρήκα, κατάλαβα τι είναι (αλλά γιατί το λένε fox bender δεν κατάλαβα)

Το λενε fox bender γιατι κανει κανδει καμπυλες στο ξυλο σαν της samantha fox  :dance: :dance: :dance:

σοβαρά? απίστευτο - κάτι θυμάμαι αλλά κάτσε να την ψάξω κι αυτήν(*)

(*) θυμήθηκα μια ιστοριούλα από τον "ισοβίτη" του Αρκά : ο Μοντεχρήστος (ο ποντικός της φυλακής) του είχε φέρει ένα περιοδικό με γυναίκες. Κοίταζε ο Ισοβίτης και σε κάποια φάση λέει:
- έτσι είναι οι γυναίκες ? ... τις θυμόμουνα πιο λεπτές και πιο άσπρες"
- αυτό που κοιτάς είναι ο μπουφές. Γυναίκα είναι αυτό που στέκεται δίπλα" 
:character0029:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2022, 02:17:06 μμ »

Μπορείς να φτιάξεις εύκολα και με μικρό κόστος μόνος σου ένα. Δες το παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=Km20xSgW-to


Σίγουρα αν ψάξεις κάπου θα το βρεις έτοιμο αλλά δεν είναι δύσκολη κατασκευή με μία ντίζα και παξιμάδια.


Άσχετο, τι μας θύμησες τώρα με το Σαμανθάκι! Α πα πα πα πα!!
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2022, 05:06:21 μμ »
Δεν εχω κατι νεοτερο αλλα και εγω συμφωνω οτι δε χρειαζεται. Δες την παρακατω φωτογραφια. Δεν ειναι απο τη δικη μου συσκευη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2022, 05:30:09 μμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2022, 05:52:37 μμ »
σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις ιδεες !
Πάνος

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Που μπορώ να το βρω ;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2022, 07:23:11 μμ »

edit: οκ το βρήκα, κατάλαβα τι είναι (αλλά γιατί το λένε fox bender δεν κατάλαβα)


Προφανώς δεν το λένε fox bender.  ::)  ::)   Δεν ξέρω την ορολογία της ελληνικής πιάτσας. Εγώ θα το μανιβέλα. Με στρογγυλό χερούλι νομίζω το λένε βολάν.

Fox universal side bender (εν συντομία Fox bender) λέγεται ολόκληρη η συσκευή (jig) που χρησιμοποιούμε πλέον οι περισσότεροι για να λυγίσουμε τα πλαϊνά με τη βοήθεια είτε ηλεκτρικής κουβέρτας ή με λάμπες ή με άλλο θερμαντικό υλικό. Λέγεται δε Fox bender επειδή το δημιούργησε (για να μην πω το ανακάλυψε) τη δεκαετία του '70 ο αμερικάνος οργανοποιός Charles Fox. Πρωτοπόρος ο Fox εκτός από τη συγκεκριμένη συσκευή έχει δημιουργήσει πάρα πολλά εργαλεία και πατέντες που χρησιμοποιούνται σήμερα από τους οργανοποιούς ανά τον κόσμο.

 


Κάντε μια αναζήτηση με το όνομα Charles Fox ή Fox tools για περαιτέρω πληροφορίες. 



Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Tags: