Αποστολέας Θέμα: πριόνι για τάστα - μεγέθη  (Αναγνώστηκε 7009 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: πριόνι για τάστα - μεγέθη
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 03, 2021, 09:51:48 πμ »
αυτό με το πόδι που το μετράτε και είναι ένα συγκεκριμένο νούμερο, εγω δεν "το έχω". Το ίδιο κομμάτι να μετρήσω, την ίδια μέρα, με το ίδιο παχύμετρο, όσες φορές κι αν το μετρήσω βγάζει λίγο διαφορετικό αποτέλεσμα και ποτέ μα ΠΟΤΕ "ακριβώς". Το 5άρι δηλαδή το μετράω από 0,47 μέχρι 0,53 για παράδειγμα, όσο "καλά" κι αν βάλω το παχύμετρο. Έτσι, μια ανασφάλεια την έχω - και κάθε φορά μετράω πεντέξι φορές για να βγάλω συμπέρασμα.

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: πριόνι για τάστα - μεγέθη
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 03, 2021, 12:10:04 μμ »
Αν έχεις ψηφιακό παχύμετρο Μάνο πέτα το και πάρε ένα απλό αλλά καλό

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: πριόνι για τάστα - μεγέθη
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 03, 2021, 02:05:01 μμ »
Κι εγώ με το ψηφιακο παχύμετρο τα μετράω οκ.
Οι μετρήσεις που δίνει κατα βάση είναι σωστές.

Είτε θα περνάω το πριόνι περισσότερες φορές είτε θα περνάω ένα λεπτό γυαλόχαρτο. Αν και πάλι έχει μανούρα η διαδικασία.

Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χτυπιούνται πολύ τα τάστα γιατί μετά το μανίκι γέρνει πολύ προς τα πίσω και δεν έρχεται με καμία κυβέρνηση.
Σε ένα μπουζούκι που έκανα μέσα στην καραντίνα βλαστήμησα, άλλαξα τρέις φορές τάστα για αυτό το λόγο, δεν ερχόταν με τίποτα, μέχρι που βρήκα τα παλιά 5αρια με το πιό στενο πόδι.
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: πριόνι για τάστα - μεγέθη
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 03, 2021, 02:27:26 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χτυπιούνται πολύ τα τάστα γιατί μετά το μανίκι γέρνει πολύ προς τα πίσω και δεν έρχεται με καμία κυβέρνηση.
Σε ένα μπουζούκι που έκανα μέσα στην καραντίνα βλαστήμησα, άλλαξα τρέις φορές τάστα για αυτό το λόγο, δεν ερχόταν με τίποτα, μέχρι που βρήκα τα παλιά 5αρια με το πιό στενο πόδι.

ε αυτό ακριβώς είναι η εμπειρία (ανάλογα με τα ξύλα του μπράτσου, τα τάστα, αν θα φας από το Φα# προς τα πίσω (και πόσο) ή όχι), όλα παίζουν ρόλο, κάποια στιγμή "βρίσκεις τη συνταγή που σου ταιριάζει" όπως μου λέει συχνά ένας μάστορας

Tags: