Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018  (Αναγνώστηκε 12359 φορές)

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 11:41:43 πμ »
Stelioguitar......  Καλά ασχολούμαι με τετραχορδα τόσα χρόνια (είπα και εγώ να κάνω ένα τρίχορδο να παίζω και με τρίχορδο που και που.....) Αφού δεν μου πάει τι το παιδεύω;;;;;;    Τι μια δεν στέγνωναν τα βερνίκια......
                          την δεύτερη δεν πιάνουν τα βερνίκια....
Αμαν πια, Φως φανάρι ότι δεν ταιριάζω με τρίχορδο. ΤΕΛΟΣ, τα τρίχορδα... Από δω και πέρα μόνο τετραχορδα.   Άσ με συγχωρέσουν οι φίλοι που είναι φαν τον τρίχορδον (είναι και πολλοί εδώ μέσα) αλλά βλέπω ότι έχει τρεις χορδές παντα κάτι στραβό θα  μου πάει....έχω 3στα 3... Τυχαίω;;;;

ασε μας κατω ρε Γιωργο.................δηλαδη ποια η διαφορα τους ως προς τα στεγνωματα των βερνικιων?Εκτος κι αν εισαι προληπτικος κλπ

Αυτο θυμιζει λιγο και το ανεκδοτο με την ασπρη και την μαυρη αγελαδα .... https://www.slang.gr/lemma/4006-kai-i-mauri-dikia-mou-einai 

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 12:27:13 μμ »
Κώστα δεν είμαι προληπτικός... Προς θεού , αλλά χαριτολογώντας το λέω, ούτε έχω τίποτα με τα τρίχορδα, όλα τα όργανα καλά ειναι, το κάθε ένα με την ομορφιά του και με το ηχοχρώμα του.  Απλά σε τρίχορδο κ σε μπαγλαμαδάκι έχουν γίνει όλες μου η στραβες....    Δεν θέλω να θίξω κανέναν και καμιά γνώμη κανενός.  Λέω πάλι χαριτολογώντας το είπα.  Ελπίζω να μην ενοχλειθηκες

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 17, 2018, 02:27:13 μμ »
Κώστα δεν είμαι προληπτικός... Προς θεού , αλλά χαριτολογώντας το λέω, ούτε έχω τίποτα με τα τρίχορδα, όλα τα όργανα καλά ειναι, το κάθε ένα με την ομορφιά του και με το ηχοχρώμα του.  Απλά σε τρίχορδο κ σε μπαγλαμαδάκι έχουν γίνει όλες μου η στραβες....    Δεν θέλω να θίξω κανέναν και καμιά γνώμη κανενός.  Λέω πάλι χαριτολογώντας το είπα.  Ελπίζω να μην ενοχλειθηκες

οχι βρε σιγα μην ενοχληθηκα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 18, 2018, 07:34:51 πμ »
Αυτο θυμιζει λιγο και το ανεκδοτο με την ασπρη και την μαυρη αγελαδα

 {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}
 ;D ...και το τριχορδο καλο ειναι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 18, 2018, 09:18:21 πμ »
Stelioguitar......  Καλά ασχολούμαι με τετραχορδα τόσα χρόνια (είπα και εγώ να κάνω ένα τρίχορδο να παίζω και με τρίχορδο που και που.....) Αφού δεν μου πάει τι το παιδεύω;;;;;;    Τι μια δεν στέγνωναν τα βερνίκια......
                          την δεύτερη δεν πιάνουν τα βερνίκια....
Αμαν πια, Φως φανάρι ότι δεν ταιριάζω με τρίχορδο. ΤΕΛΟΣ, τα τρίχορδα... Από δω και πέρα μόνο τετραχορδα.   Άσ με συγχωρέσουν οι φίλοι που είναι φαν τον τρίχορδον (είναι και πολλοί εδώ μέσα) αλλά βλέπω ότι έχει τρεις χορδές παντα κάτι στραβό θα  μου πάει....έχω 3στα 3... Τυχαίω;;;;

χα χα χα χα καλο καλο

ασε μας κατω ρε Γιωργο.................δηλαδη ποια η διαφορα τους ως προς τα στεγνωματα των βερνικιων?Εκτος κι αν εισαι προληπτικος κλπ

Αυτο θυμιζει λιγο και το ανεκδοτο με την ασπρη και την μαυρη αγελαδα .... https://www.slang.gr/lemma/4006-kai-i-mauri-dikia-mou-einai
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 09:48:35 μμ »
[ Invalid Attachment ]
Τελείωσε το τρίχορδακι..... Έτοιμο.  Ένα καινούριο σετ χορδές κ βούρ για ρεμπεταδικο....

Τα λουστρα τελικά τα άφησα έτσι όπως ήταν μια μέρα, να ξεραθούν κ την επόμενη ετριψα ελαφριά,
 και με το πινέλο έβαλα εκεί που είχε πάθει την ζημιά λίγο παραπάνω ποσότητα. Το άφησα μέχρι να το πιάνω κ να μην κολλάει κ στην συνέχεια με την μπάλα κ λίγο οινόπνευμα  ετριψα όλο το καπάκι για να γίνει ομοιόμορφο....

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 09:59:51 μμ »
Και ένα ling με ηχητικό δείγμα... 

Είναι γύρο στης 3ωρες περασμένες οι χορδές (μεταχειρισμένες) από τετράχορδο....😁😁😁τσιριζουν λίγο... Δεν είχα άλλες. Και θέλει ακόμα να. Κάνω ένα καλό τρίψιμο τον καβαλάρη από κάτω εκεί που πατάει στο καπάκι. (Το έκανα πρόχειρα) αν και νομίζω θα βάλω άλλον γιατί αυτός είναι αρκετά χοντρός.

https://youtu.be/IgL9Zl8la0M

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 12:47:24 πμ »
Μπραβο γιωργο!!δε σε προλαβαινουμε φιλε τετραχορδα απο τη μια τριχορδα απο την αλλη!!!ομορφο και μου αρεσε και πολυ ο ηχος του!!για το παιξιμο δεν χρειαζετε σχολιο..παιχταρας!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:40:45 πμ »
μπραβο γιωργο!

καλοπαιχτο!  {celebrate006}

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 08:07:12 πμ »
μπράβο κι από μένα! είναι πάρα πολύ ωραίος ο ήχος, με πολλές αρμονικές -  και "στρογγυλή" πενιά!

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 09:26:21 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.  Να ήσαστε καλα
,😀😀😀😀😀😀😀

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 03:49:13 μμ »
πήρα την κιθάρα από τον λουστραδόρο... δυστυχώς την πάτησα αγρίως (κι έχει καλό ήχο γμτ, 12άρες γαρ)

- καταρχάς έβγαλε αυτές τις "σκιές" στην περιοχή ανάμεσα στην θέση της πεναριάς και του καβαλάρη (δεξιά), σαν νάχα τρίψει κόντρα στα νερά (δεν το ΄κανα βέβαια)



- δεύτερον την πάτησα με τα μαύρα φιλέτα (και να μην το' ξερα ? το ΄ξερα, την είχα ξαναπάθει)...

 [ Invalid Attachment ]

τα φιλέτα είναι πλαστικά ABS (άσε που δεν έπιασε και το βερνίκι, κι είχα πει να μην ξαναβάλω ABS) και πολύ πιο σκληρά από τον κέδρο.
Τρίβοντας :
α) κατέβαινε ο κέδρος πιο πολύ, στην προσπάθεια να τα ισιώσω κάπως έκανα και σημάδια (πολύ άτιμο πράμα ο κέδρος, έπιανε το γυαλόχαρτο έναν μόνο κόκκο από το ίδιο το γυαλί που τριβότανε και - τσούπ - να μια χαρακιά, τρίβε ξανά, στο τέλος έκανα γούβες γύρω γύρω στα φυλλαράκια)
β) από αυτό το τοπικό τρίψιμο χάλασε η επαφή (ασετόπαστα - κέδρος) και εκεί που τάχα βάλει τέλεια (χωρίς στόκο) ξαφνικά εμφανίζονταν "τρύπες" στην επαφή, κατά τη φορά των νερών, που ήθελαν στοκάρισμα
γ) αμέλησα να την περάσω με νέφτι πριν την πάω στον λουστραδόρο - αυτή τη φορά του έδωσα να κάνει και το πρώτο χέρι με sealer, συνήθως το κάνω εγώ κι έχω καλύτερο έλεγχο αλλά στον τελευταίο κέδρο πάλι μου έκανε σκιές (το sealer) κι είπα να το δώσω στον επαγγελματία... φεύ, δεν φταίει ο άνθρωπος).. αφού λοιπόν δεν την πέρασα με νέφτι, δεν είδα ότι ο στόκος φαίνεται, όχι τόσο στην πεερίμετρο αλλά είχε μπει (με το τρίψιμο ρε γμτ) μέσα στα νερά γύρω - γύρω και κάνει ανοιχτόχρωμα "συννεφάκια"

τα λέω για να προλάβει κανείς τα αντίστοιχα... να δω πως θα τη μαζέψω τώρα... πάω για ξύσιμο πάλι μάλλον

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 05:11:34 μμ »
Μπραβο ρε Γιωργο........................αριστεροχειρας εισαι αληθεια?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 05:23:03 μμ »
Ναι... Κώστα. Όλη η μεριά.. χέρι πόδι....

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2018
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 07:05:06 μμ »
Καταγγέλλω ( δεν ήξερα πού να το ανεβάσω και το ανέβασα εδώ) καταγγέλλω για άμεση παρέμβαση!!!!!!! πρέπει οι υπεύθυνοι να λάβουν τα μέτρα τους ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

https://youtu.be/5h7fyO1BAHI

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Tags: