Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο  (Αναγνώστηκε 4151 φορές)

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 03:33:48 μμ »
Προσωπικά αυτό το όργανο δεν μου αρέσει  από πολλές απόψεις που δεν θέλω να σχολιάσω γιατί κάποιοι θα αρχίσουν να λένε το κοντό και το μακρύ τους. Άσχετα με αυτό, είπα κάτι που θεωρώ ότι θα βοηθήσει σε κάτι τους πιο καινούριους. Αν κάποιοι με πολύ λίγες κατασκευές (ίσως και καμία αξιόλογη) δεν βλέπουν τα "στραβά" δικαιολογούνται, χρειάζεται εμπειρία για να βλέπεις λεπτομέρειες που παίζουν ρόλο στην λειτουργία ενός οργάνου. Ειδικά οι αποστάσεις των χορδών μεταξύ τους είναι ένα από τα πολλά που θέλουν προσοχή και για τον ήχο και για την ευκολία στο παίξιμο. Αντιθέτως τα βερνίκια αν δεν είναι καλογυαλισμένα με βούρτσα και αλοιφές (που δεν είχα χρόνο να το κάνω) το όργανο παίζει το ίδιο.

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 09:45:46 πμ »
λιγο που το εψαξα ναι..................... ετσι λενε οι Αμερικανοι.Τι να πω? μου εδωσες τροφη για ψαξιμο παντως

 {celebrate012}

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 10:00:48 πμ »
Από Αμερική μέσω διαδικτύου παίρνεις και δίπλωμα ιατρού. Από πλαστά έγγραφά άλλο τίποτα. Ανέβασε ήχο να ακούσουμε γιατί αυτό έχει σημασία, μπορεί να είναι παλιό και γεμάτο υγρασία. Χάραξε και πιο σωστά το κοκαλάκι και τον καβαλάρη τουλάχιστον στην ΛΑ.

Μια παροιμία λέει,όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.Θες να σου στείλω τα στοιχεία του Αμερικάνου(μαλλόν αυτό θες για να βρεις την πηγή) να τον πεις και προσωπικά ψεύτη;
Το καπάκι δεν είναι από ebay αλλά από σοβαρή επιχείρηση που συνεργάζομαι εδώ και πολλά χρόνια.
Όχι μόνο έχει υγρασία αλλά δακρύζει κιόλας όταν παίζεις  {celebrate018}
Μη πάρεις ποτέ τέτοιο καπάκι μπορεί να σου κάτσει και κανένα σάπιο και να χάσεις τα λεφτά σου
Το μόλις αρματώθηκε που γράφω σου λέει κάτι για τις ρυθμίσεις;

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 10:18:45 πμ »
Προσωπικά αυτό το όργανο δεν μου αρέσει  από πολλές απόψεις που δεν θέλω να σχολιάσω γιατί κάποιοι θα αρχίσουν να λένε το κοντό και το μακρύ τους. Άσχετα με αυτό, είπα κάτι που θεωρώ ότι θα βοηθήσει σε κάτι τους πιο καινούριους. Αν κάποιοι με πολύ λίγες κατασκευές (ίσως και καμία αξιόλογη) δεν βλέπουν τα "στραβά" δικαιολογούνται, χρειάζεται εμπειρία για να βλέπεις λεπτομέρειες που παίζουν ρόλο στην λειτουργία ενός οργάνου. Ειδικά οι αποστάσεις των χορδών μεταξύ τους είναι ένα από τα πολλά που θέλουν προσοχή και για τον ήχο και για την ευκολία στο παίξιμο. Αντιθέτως τα βερνίκια αν δεν είναι καλογυαλισμένα με βούρτσα και αλοιφές (που δεν είχα χρόνο να το κάνω) το όργανο παίζει το ίδιο.

Το ότι δε σου αρέσει προσωπικά μου το έδειξες από την πρώτη ανάρτηση σου με το ΌΛΑ στραβά.Καμιά φορά όταν βλέπουμε όλα τα αντικείμενα στραβά τότε ίσως δε φταίνε τα αντικείμενα  ???
Πολλές φορές το διαφορετικό ξενίζει.
Φτιάχνε εσύ όργανα τυποποιημένης παραφορτωμένης αισθητικής και άσε εμένα τον άσχετο με 12 χρόνια στην πλάτη να πειραματίζομαι και να φτιάχνω το διαφορετικό :)
Συγκρίνεις μια μικρορύθμιση του καβαλάρη(5-10 λεπτά) με το λουστράρισμα  εντάξει εδώ το τερμάτισες {music012}

Και που σε κύριε Γιάννη με τα τέλεια όργανα δες λίγο τα ντότς στο 12 τάστο πόσο στραβά είναι
επίσης τα στοκαρίσματα στις φιγούρες και άλλα πολλά που δε θέλω να αναφέρω.

Βλέπεις με το να βγάζεις ένα όργανο που δεν το έχεις δει από κοντά και ούτε καν το έχεις ακούσει σκάρτο όχι μόνο δε βοηθά κανένα αλλά μαλλόν
κρύβει ενδεχόμενο δόλο,ζήλια κτλ
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2019, 10:35:28 πμ από kafes »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:28:51 μμ »
Εγω σοβαρα θα ηθελα το link του προμηθευτη σου .Σε συνενοηση με φιλο μου θα αγορασουμε και θα πειραματιστουμε .Αληθεια .........ποσο σου κοστισε καπακι κλπ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:40:10 μμ »
Κώστα ένα σάιτ είναι αυτό...  https://alaskawoods.com/     .Δεν ξέρω από που το έχει πάρει ο φίλος μας ...υπάρχουν κι άλλα...!!!! Η αλήθεια είναι ότι είναι προϊόντα που κυκλοφορούν αρκετά χρόνια στην αγορά. Για το "φτωχομπούζουκο" Κώστα μου αν σκεφτούμε την ιστορία του λίγο, και πόσα χρόνια ζωής έχει στην πλάτη του σε σχέση με άλλα όργανα, ίσως θα πρεπε να διδαχτούμε όλοι μας από άλλα όργανα, και να το δούμε και με διαφορετική ματιά. Ταπεινή μου άποψη είναι αυτό....ο καθένας βλέπει με τα δικά του μάτια.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:55:08 μμ »
Κώστα ένα σάιτ είναι αυτό...  https://alaskawoods.com/     .Δεν ξέρω από που το έχει πάρει ο φίλος μας ...υπάρχουν κι άλλα...!!!! Η αλήθεια είναι ότι είναι προϊόντα που κυκλοφορούν αρκετά χρόνια στην αγορά. Για το "φτωχομπούζουκο" Κώστα μου αν σκεφτούμε την ιστορία του λίγο, και πόσα χρόνια ζωής έχει στην πλάτη του σε σχέση με άλλα όργανα, ίσως θα πρεπε να διδαχτούμε όλοι μας από άλλα όργανα, και να το δούμε και με διαφορετική ματιά. Ταπεινή μου άποψη είναι αυτό....ο καθένας βλέπει με τα δικά του μάτια.

συμφωνουμε.....................................
Κατι αλλο τωρα μιας και σε βρηκα.Ζηταω συγνωμη απο τον φιλο Kafe  που τρωω mb  απο το ποστ του απλα ηθελα να ρωτησω...................ρε συ Γιανναρε....βγαλαμε φωτογραφια στην εκθεση? Τη θελω  {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 07:58:35 μμ »
Νομίζω δε βγάλαμε ρε φίλε ...εγώ έτρεχα να τους γνωρίσω όλους εσύ ήσουν λίγο άρρωστος...Θα τα πούμε κι από κοντά ρε φίλε. Να συνεννοηθούμε να πιούμε κάποια στιγμή κανένα καφέ...κάτι ...και με τον άλλο το μουρλό το geo...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:01:16 μμ »
Νομίζω δε βγάλαμε ρε φίλε ...εγώ έτρεχα να τους γνωρίσω όλους εσύ ήσουν λίγο άρρωστος...Θα τα πούμε κι από κοντά ρε φίλε. Να συνεννοηθούμε να πιούμε κάποια στιγμή κανένα καφέ...κάτι ...και με τον άλλο το μουρλό το geo...

ενα μονο θα πω......................αν ημανε γυναικα θα τα φτιαχναμε να ξερς.Χαρηκα παααρα πολυ που σε γνωρισα ρε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:03:50 μμ »
Κι εγώ ρε Κώστα και το λέω ειλικρινά...!!!!!!!!!!! Θα τα πούμε οπωσδήποτε φίλε.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:24:48 μμ »
Εδω γενιεται ενας ερωτας μεγαλος!!!!!!!!ζηλευω!!!!!!!θελω και 'γω!!!!!!!! {celebrate003} {celebrate003}
Χρηστο μην ανχωνεσαι ανεξαρτητα σε ποιον αρεσει η οχι το μπουζουκι που εφτιαξες η προσπαθεια σου ειναι αξιολογη.σε μενα δεν μου ταιριαζει η αισθητικη αυτη αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον απο αποψη κατασκευης και ηχου!!!!εγω δεν εχω φτιαξει αξιολογες κατασκευες αλλα πιστευω οτι ολοι προσπαθουμε για μια αρτια κατασκευη και πιστευω πως η γνωση δεν τελιωνει ποτε!!!!!!και ειδικα στα μουσικα οργανα!!!!

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:27:41 μμ »
Κώστα ένα σάιτ είναι αυτό...  https://alaskawoods.com/     .Δεν ξέρω από που το έχει πάρει ο φίλος μας ...υπάρχουν κι άλλα...!!!! Η αλήθεια είναι ότι είναι προϊόντα που κυκλοφορούν αρκετά χρόνια στην αγορά. Για το "φτωχομπούζουκο" Κώστα μου αν σκεφτούμε την ιστορία του λίγο, και πόσα χρόνια ζωής έχει στην πλάτη του σε σχέση με άλλα όργανα, ίσως θα πρεπε να διδαχτούμε όλοι μας από άλλα όργανα, και να το δούμε και με διαφορετική ματιά. Ταπεινή μου άποψη είναι αυτό....ο καθένας βλέπει με τα δικά του μάτια.

συμφωνουμε.....................................
Κατι αλλο τωρα μιας και σε βρηκα.Ζηταω συγνωμη απο τον φιλο Kafe  που τρωω mb  απο το ποστ του απλα ηθελα να ρωτησω...................ρε συ Γιανναρε....βγαλαμε φωτογραφια στην εκθεση? Τη θελω  {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012} {celebrate012}

Και αυτός προμηθευτής καλός είναι,έχει και κάτι καπάκια που ήταν βυθισμένα σε νερό αρκετα χρόνια τα οποία είναι πανάλαφρα και βροντάνε έχουν και μια ντενιμ απόχρωση
 :)
https://alaskawoods.com/product/denim-sitka-spruce-classical-size-guitar/
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2019, 08:59:53 μμ από kafes »

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:32:10 μμ »
ορίστε κάποιες φωτό από την κατασκευή από κινητό μεχρι πριν τα λουστρα

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:35:34 μμ »
συνέχεια

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 11, 2019, 08:39:43 μμ »
Εδω γενιεται ενας ερωτας μεγαλος!!!!!!!!ζηλευω!!!!!!!θελω και 'γω!!!!!!!! {celebrate003} {celebrate003}
Χρηστο μην ανχωνεσαι ανεξαρτητα σε ποιον αρεσει η οχι το μπουζουκι που εφτιαξες η προσπαθεια σου ειναι αξιολογη.σε μενα δεν μου ταιριαζει η αισθητικη αυτη αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον απο αποψη κατασκευης και ηχου!!!!εγω δεν εχω φτιαξει αξιολογες κατασκευες αλλα πιστευω οτι ολοι προσπαθουμε για μια αρτια κατασκευη και πιστευω πως η γνωση δεν τελιωνει ποτε!!!!!!και ειδικα στα μουσικα οργανα!!!!
Αλίμονο αν είχαμε όλοι τα ίδια γούστα,ο κόσμος θα ήταν βαρετός. :)
Όσο ζούμε μαθαίνουμε....τώρα αν μερικοί την έχουν δεί υπερήρωες τότε λυπάμαι για αυτούς γιατί δεν πρόκειται να εξελιχθούν ποτέ :)

Tags: