Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο  (Αναγνώστηκε 4174 φορές)

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« στις: Νοέμβριος 06, 2019, 09:12:30 μμ »
Γειά σας,
καλώς σας βρήκα,είμαι ο Χρήστος από Καστοριά.
Θα ήθελα να παρουσιάσω το τρίχορδο που αρματώθηκε μόλις χθες.
Καπάκι έλατο 3000 ετών με πενιέρα βελανιδιά 5000 ετών και αστέρι από μπουμπίνκα και όστρακο.Σκάφος Pau ferro-μπουμπίνκα.Ταστιέρα έβενος με σημάδια όστρακα.Κεφαλάρι επένδυση από βελανιδιά 5000 ετών με αστέρι από όστρακο.Μανίκι σφενδάμι με κόντρες έβενο και παλίσανδρο.Kαβαλάρηδες από χαβλιόδοντα μαμούθ.Λούστρο γομαλάκα

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 05:24:07 πμ »
kafes καλως ηλθες στο φορουμ!
καλες κατασκευες!
σπεσιαλε το οργανο, καμια παραπανω πληροφορια για το καπακι ευπροσδεκτη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 10:44:49 πμ »

Καπάκι έλατο 3000 ετών με πενιέρα βελανιδιά 5000 ετών και αστέρι από μπουμπίνκα και όστρακο.Σκάφος Pau ferro-μπουμπίνκα.Ταστιέρα έβενος με σημάδια όστρακα.Κεφαλάρι επένδυση από βελανιδιά 5000 ετών με αστέρι από όστρακο.Μανίκι σφενδάμι με κόντρες έβενο και παλίσανδρο.Kαβαλάρηδες από χαβλιόδοντα μαμούθ.Λούστρο γομαλάκα

Κοιτα...για απολιθωμα μπουζουκιου καλο ειναι.
Παιζει κι ολας ή ειναι μονο για το μουσειο φυσικης ιστοριας;; {celebrate010} {celebrate010} {celebrate010}
Περα απο την πλακα...πολυ καλη πρωτη προσπαθεια. Μου αρεσει ιδιαιτερα που δεν ακολουθεις την περπατημενη αισθητικα...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 10:08:44 μμ »
Καλώς ήρθες με το τσε γκεβάρα μπουζούκι!!! Το καπάκι το πρόλαβες από το τζάκι ή το έβαψες με κάτι? Ανέβασε καμιά φωτό από τα στάδια κατασκευής και στο επόμενο δώσε λίγο περισσότερο προσοχή ώστε να μην είναι όλα στραβά.

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 09:19:15 πμ »
kafes καλως ηλθες στο φορουμ!
καλες κατασκευες!
σπεσιαλε το οργανο, καμια παραπανω πληροφορια για το καπακι ευπροσδεκτη...
Ευχαριστώ :-)
Το καπάκι το έφερα από Αμερική,το χρώμα του είναι το φυσικό δεν είναι βαμμένο κτλ,είναι sitka 3000 ετών περίπου και το κόστος σε μέγεθος parlor είναι 900 δολλάρια+τελωνείο+ΦΠΑ+έξοδα τράπεζας.
Είναι κάτι που το είχα στο μυαλό εδώ και 4-5 χρόνια και φέτος το κατάφερα.

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 09:26:33 πμ »

Καπάκι έλατο 3000 ετών με πενιέρα βελανιδιά 5000 ετών και αστέρι από μπουμπίνκα και όστρακο.Σκάφος Pau ferro-μπουμπίνκα.Ταστιέρα έβενος με σημάδια όστρακα.Κεφαλάρι επένδυση από βελανιδιά 5000 ετών με αστέρι από όστρακο.Μανίκι σφενδάμι με κόντρες έβενο και παλίσανδρο.Kαβαλάρηδες από χαβλιόδοντα μαμούθ.Λούστρο γομαλάκα

Κοιτα...για απολιθωμα μπουζουκιου καλο ειναι.
Παιζει κι ολας ή ειναι μονο για το μουσειο φυσικης ιστοριας;; {celebrate010} {celebrate010} {celebrate010}
Περα απο την πλακα...πολυ καλη πρωτη προσπαθεια. Μου αρεσει ιδιαιτερα που δεν ακολουθεις την περπατημενη αισθητικα...

Στα 3000 χρόνια δεν είναι ακόμη απολίθωμα :-P
Σε σύγκριση με άλλα που έχω φτιάξει με ίδιο οπλισμό παίζει το ίδιο σε ένταση αλλά με άλλες χροιές.
Δεν είναι η πρώτη προσπάθεια έχω φτιάξει αρκετά:-)
τίποτα δεν είναι ίδιο με τα κλασικά μπουζούκια :-)

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 09:38:31 πμ »
Καλώς ήρθες με το τσε γκεβάρα μπουζούκι!!! Το καπάκι το πρόλαβες από το τζάκι ή το έβαψες με κάτι? Ανέβασε καμιά φωτό από τα στάδια κατασκευής και στο επόμενο δώσε λίγο περισσότερο προσοχή ώστε να μην είναι όλα στραβά.

Κοντά είσαι με το τσε,η έμπνευση της φιγούρας είναι από την όλη σημερινή κατάσταση που ζούμε.
Το καπάκι απάντησα πιο πάνω στον στέλιο.
Θα ανεβάσω αργότερα φωτό από τα στάδια.
Τα όλα στραβά που τα είδες?Μπορεί να σε ξεγελάνε οι φωτό αλλά αν το δεις από κοντά δεν είναι τίποτα στραβό εκτός από το μέσα αστέρι της φιγούρας που είναι επίτηδες παρακεντρο

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 12:06:37 μμ »
Χρήστο καλώς ήλθες!

Παρ' όλο που εξακολουθώ ν' αναρωτιέμαι για κάποιες γκρίζες ζώνες σχετικά με τις ηλικίες και την προέλευση/πιστοποίηση των υλικών που αναφέρεις ότι χρησιμοποίησες, πρέπει να παραδεχτώ ότι η λιτότητα και η αντισυμβατικότητα του οργάνου σου εμένα δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο. Μάλιστα βλέπω ότι η κατασκευή σου έχει κοινά σημεία με τις δικές μου, όπως για παράδειγμα στο (λιτό) σχήμα του καβαλάρη καθώς και στην ένωση μάνικου-σκάφους (χωρίς "διακοσμητική" γραβάτα που κρύβει την ένωση).

Καθώς είναι γνωστό ότι "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", προσωπικά βρίσκω την κατασκευή σου αξιοσημείωτη και τεχνικά άρτια. Συγχαρητήρια!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2019, 02:40:59 μμ »
Χρηστο καλως ηρθες και απο μενα!!!στο οργανο εγω δεν μπορω να διακρινω κατι στραβο οπως ο γιαννης !!πιστευω πως η καθε προσπαθεια ειναι αξιολογη και δεν μπορει να ταιριαζει με ολα τα γουστα!!!ισως ο γιαννης αναφερεται στην διαφορετικη φιγουρα με τον ορο στραβα"""""" .παντως αν ησουνα  στην εκθεση χρηστο θα διαπιστωνες και μονος σου πως υπηρχαν πολλα οργανα που ηταν θεοστραβα ως προς το σχημα του σκαφους και τα περισοτερα ειχαν θεματα με τα βερνικια και της λεπτομεριες στης φιγουρες!!!και να σκεφτεις οτι η ποιο πολλοι ασχολουνται πανω απω 5-6 χρονια!!!. Αρα μην απογοητευεσε μπραβο για την προσπαθεια σου!!!!!!!!

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2019, 10:13:55 μμ »
Χρήστο καλώς ήλθες!

Παρ' όλο που εξακολουθώ ν' αναρωτιέμαι για κάποιες γκρίζες ζώνες σχετικά με τις ηλικίες και την προέλευση/πιστοποίηση των υλικών που αναφέρεις ότι χρησιμοποίησες, πρέπει να παραδεχτώ ότι η λιτότητα και η αντισυμβατικότητα του οργάνου σου εμένα δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο. Μάλιστα βλέπω ότι η κατασκευή σου έχει κοινά σημεία με τις δικές μου, όπως για παράδειγμα στο (λιτό) σχήμα του καβαλάρη καθώς και στην ένωση μάνικου-σκάφους (χωρίς "διακοσμητική" γραβάτα που κρύβει την ένωση).

Καθώς είναι γνωστό ότι "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα", προσωπικά βρίσκω την κατασκευή σου αξιοσημείωτη και τεχνικά άρτια. Συγχαρητήρια!
Ευχαριστώ,το καπάκι έχει έρθει με πιστοποιητικό ραδιοχρονολόγησης με όλα τα κομφόρ χαχαχα.Η ''διακοσμητική" γραβάτα δε χρειάζεται γιατί δεν έχω τίποτα να κρύψω ;-) αλλά θέλει προσοχη στο πως θα φέρεις τις ντούγιες.

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2019, 10:18:56 μμ »
Χρηστο καλως ηρθες και απο μενα!!!στο οργανο εγω δεν μπορω να διακρινω κατι στραβο οπως ο γιαννης !!πιστευω πως η καθε προσπαθεια ειναι αξιολογη και δεν μπορει να ταιριαζει με ολα τα γουστα!!!ισως ο γιαννης αναφερεται στην διαφορετικη φιγουρα με τον ορο στραβα"""""" .παντως αν ησουνα  στην εκθεση χρηστο θα διαπιστωνες και μονος σου πως υπηρχαν πολλα οργανα που ηταν θεοστραβα ως προς το σχημα του σκαφους και τα περισοτερα ειχαν θεματα με τα βερνικια και της λεπτομεριες στης φιγουρες!!!και να σκεφτεις οτι η ποιο πολλοι ασχολουνται πανω απω 5-6 χρονια!!!. Αρα μην απογοητευεσε μπραβο για την προσπαθεια σου!!!!!!!!
Γειά σου Geo,ευχαριστώ,σε καμία περίπτωση δεν απογοητεύομαι από σχόλια,απλώς όταν αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα οφείλω να το πω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 10:01:55 πμ »
Τοσες μερες ελεγα οτι τρολαρεις και γουσταρα αλλα εσυ τοχεις παρει στα σοβαρα.
Καπακι 3000 χρονων ???Πριν την ακροπολη δηλαδη? πριν το Χριστο? {music017} {music017} {music017} Το αλλο λεει ειναι 5000 χρονων? Και τα κοκκαλα απο Μαμουθ? Τι λες τωρα ρε συ.Αν ισχυει αυτο εσυ εχεις μπουκαρει νυχτα στο μουσειο φυσικης ιστοριας.Με συγχωρεις αλλα εχω αμφιφολιες.
Κατα τα αλλα η δουλεια σου τοσο στο σκαφος οσο και στην γενικοτερη αισθητικη του οργανου με βρισκει συμφωνο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kafes

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 43
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 11:06:55 πμ »
Τοσες μερες ελεγα οτι τρολαρεις και γουσταρα αλλα εσυ τοχεις παρει στα σοβαρα.
Καπακι 3000 χρονων ???Πριν την ακροπολη δηλαδη? πριν το Χριστο? {music017} {music017} {music017} Το αλλο λεει ειναι 5000 χρονων? Και τα κοκκαλα απο Μαμουθ? Τι λες τωρα ρε συ.Αν ισχυει αυτο εσυ εχεις μπουκαρει νυχτα στο μουσειο φυσικης ιστοριας.Με συγχωρεις αλλα εχω αμφιφολιες.
Κατα τα αλλα η δουλεια σου τοσο στο σκαφος οσο και στην γενικοτερη αισθητικη του οργανου με βρισκει συμφωνο

Χαχαχα γειά σου Κώστα μπουκαδόρος δεν είμαι (όχι ακόμη τουλάχιστο) το μπουζούκι αυτό είναι το μοναδικό που έγινε με αυτό του είδος καπάκι(έχουν κατασκευαστεί κιθάρες,μαντολίνα κτλ).Αυτη τη στιγμή φτιάχνω μπαγλαμά από το ίδιο καπάκι.Αν το δεις από κοντά και το επεξεργαστείς θα καταλάβεις ότι δεν πρόκειται για κλασσικό έλατο η μυρωδιά και μόνο σε πάει αλλού,για εμένα είναι φανταστική εμπειρία και παράλληλα τρομερά αγχωτική να δουλεύω με τέτοια υλικά.Βέβαια όταν ολοκλήρωσα το μπουζούκι και βγήκε ακριβως όπως το ήθελα η ντόπα ήταν τόσο μεγάλη που κρατάει ακόμη και τώρα,το ηλίθιο μόνιμο σχεδόν χαμόγελο στο πρόσωπο έχει φτασει μέχρι τα αυτιά {celebrate011}.Στη μια φωτό πιο κάτω είναι τμήμα της ραδιοχρονολόγησης του πιστοποιητικού που έρχεται με το καπάκι.Και ένα φυλλάδιο από τη βελανιδιά.Όσο για το χαυλιόντα από το μαμμούθ ,πλέον δεν είναι κάτι δυσέυρετο αλλά πρέπει να το πληρώσεις αρκετά. {celebrate000}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 12:25:42 μμ »
λιγο που το εψαξα ναι..................... ετσι λενε οι Αμερικανοι.Τι να πω? μου εδωσες τροφη για ψαξιμο παντως
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο αρχαίο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2019, 02:56:04 μμ »
Από Αμερική μέσω διαδικτύου παίρνεις και δίπλωμα ιατρού. Από πλαστά έγγραφά άλλο τίποτα. Ανέβασε ήχο να ακούσουμε γιατί αυτό έχει σημασία, μπορεί να είναι παλιό και γεμάτο υγρασία. Χάραξε και πιο σωστά το κοκαλάκι και τον καβαλάρη τουλάχιστον στην ΛΑ.

Tags: