Αποστολέας Θέμα: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.  (Αναγνώστηκε 3853 φορές)

panoschr

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 02:40:31 μμ »
Γεια σας, ο θειος μου, μου εδωσε ενα ουτι της Πολης. Εφυγε όμως το σκαλιστό σχέδιο το μεγάλο (καφάσι) και δεν ξερω πως να το βάλω ξανα στη θεση του; εφαρμοζει και κουμπώνει επάνω ή κολλάει;
Επίσης, τι κούρδισμα έχει το ούτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 12:58:18 μμ »
ΤΙ ΕΝΩΕΙΣ ΚΑΦΑΣΙ? ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΡΟΖΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ?
ΨΑΞΕ ΣΤΟ  ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ....ΚΟΥΡΤΙΣΜΑ ΟΥΤΙΟΥ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΗΝΗΘΩΣ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ.
ΕΡΩΤΗΣΗ..........................ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΥΤΙΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΚΟΛΟ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 02:28:08 μμ »
.........................ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΥΤΙΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΚΟΛΟ?

δεν είναι και τόσο δύσκολο αν δεν έχεις απαιτήσεις από την αρχή...
κάποτε ψιλοέπαιζα, αρκετά ικανοποιητικά για να παίζω και δημοσίως καναδυο-τρια τραγούδια...
δεν θυμάμαι τίποτα πια (ούτε το κούρδισμα) αλλά θυμάμαι ότι σε τουλάχιστον δυο δρόμους (ουσάκ και ράστ) τα πράγματα ήταν σχετικά εύκολα: από συγκεκριμένους τόνους είχαν ακριβώς τα ίδια πατήματα (αν έπαιζες π.χ. Ραστ από Ρε και Ουσάκ (*) από Μι), ενώ η πιο σημαντική διαφορά ήταν σε μία μόνο νότα ... έ, την μάθαινες μια νότα... όλα με το αυτί εννοείται....
μετά όμως το άφησα γιατί συνειδητοποίησα ότι για να παίξω "σοβαρά" έπρεπε να αφήσω για κάποιο διάστημα το μπουζούκι και να αφοσιωθώ στο ούτι (εγώ έτσι ένοιωσα, άλλοι τα καταφέρνουν ταυτόχρονα εύκολα σε πολλά όργανα).

Κι έτσι δεν θυμάμαι πια να παίξω κι αποφάσισα να φτιάχνω...   ;D

(*) αυτό που μαθαίναμε ως "ουσάκ" το '80 εννοώ, σήμερα νομίζω το λένε "κιουρντί" και δεν ξέρω αν και πως μετονομάστηκε το κιουρντί του '80...

panoschr

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 03:48:39 μμ »
ΤΙ ΕΝΩΕΙΣ ΚΑΦΑΣΙ? ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΡΟΖΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΥΠΑ?
ΨΑΞΕ ΣΤΟ  ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ....ΚΟΥΡΤΙΣΜΑ ΟΥΤΙΟΥ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΗΝΗΘΩΣ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ.
ΕΡΩΤΗΣΗ..........................ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΥΤΙΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΚΟΛΟ?

Παιζω κλασσική κιθάρα 8 χρόνια οποτε δεν είμαι τελείως εκτός απο την μουσικη. Σιγα σιγα βέβαια μαθαίνεται ενα καινούργιο όργανο.
Είπα καφάσι γιατι το έγραφε και ροζέτα και καφάσι στο ίντερνετ αυτο. Αλλα τι κάνω που ξεκόλλησε και είναι μέσα στο όργανο;
Επίσης έχω το τουρκικό κούρδισμα αλλα έλεγα άμα υπάρχει κάτι που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα πιο συχνά.. {music015}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2015, 10:42:05 μμ »
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΑΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ.
ΤΟ ΚΑΦΑΣΙ ΚΟΛΛΙΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ....ΨΑΡΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΣΧΟΙΝΑΚΙ.
ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΜΥΤΟΤΣΙΜΠΙΔΟ .ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

panoschr

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2015, 12:38:29 πμ »
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΝΟΜΙΣΑ ΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΑΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ.
ΤΟ ΚΑΦΑΣΙ ΚΟΛΛΙΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ....ΨΑΡΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΣΧΟΙΝΑΚΙ.
ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΜΥΤΟΤΣΙΜΠΙΔΟ .ΕΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ

Με το σχοινάκι το έκανα, μου το ειπε και ο πατέρας μου αλλα δεν ηξερα αμα ηταν σωστος τροπος. Το άφησα να κολλήσει καλα μέχρι αυριο το πρωί.. Επίσης θα αλλάξω χορδές, προτείνετε κάποια εταιρία; (πχ εγω στην κλασσική επιλέγο Dadario πάντα).

christosp

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Αγαπημένο ξύλο: παλίσανδρος - έβενος
  • Αριθμός κατασκευών: Μέχρι τώρα, μερικές μικροεπισκευές.
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:12:20 μμ »
Καλησπέρα. Είδα ούτι... και διάβασα!
Καλόπαιχτο!
Χορδές υπάρχουν πολλές. Για τα τούρκικα συνήθως χρησιμοποιούνται οι "labella". Υπάρχουν διάφορα sites σχετικά με τις χορδές.
Εκείνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το αράβικο ή το (εν προκειμένω) τούρκικο κούρδισμα, που έχει το όργανο ούτως ώστε να προβείς στην αγορά του σωστού σέτ.

Καλή επιτυχία!
christosp 

gatsouma

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Ούτι καφάσι προβλημα και κουρδισμα.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 04:03:53 μμ »
Γειά σας και χρόνια πολλά. Ζητώ τη βοήθειά σας για σετ χορδών από ούτι με κούρδισμα από πρίμα σε μπάσα cc,gg,dd,AA,EE,D. Βρίσκω σετ από την kurschner αλλά αντί για ΕΕ έχει GG. Τι λύση υπάρχει. Κουρδίζεται η G  σε E ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Μήπως θα είναι πολύ χαλαρή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Tags: