Αποστολέας Θέμα: Sand sealer σπρέι  (Αναγνώστηκε 443 φορές)

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Sand sealer σπρέι
« στις: Οκτώβριος 16, 2023, 03:23:21 μμ »
Καλησπέρα. Θέλω να βάψω το σώμα ηλεκτρικής κιθάρας και ψάχνω sealer διάφανο σε σπρέι, αλλά δεν βρίσκω πουθενά . Η κιθάρα θα βαφτεί με διάφανα χρώματα ώστε να φαίνονται τα νερά του ξύλου και στο τέλος θέλω να περάσω βερνίκι ακρυλικό σε σπρέι γιατί δεν έχω πιστόλι.. Ψάχνω λοιπόν το sealer σε σπρέι και δεν βρίσκω.. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει δε κάποιο κατάστημα να το παραγγείλω γιατί μένω επαρχία? Αλλιώς αν δεν υπάρχει τι μπορώ να κάνω, μπορώ να περάσω ένα sealer με πινέλο?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Sand sealer σπρέι
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 07:06:50 μμ »
αγγελε για δες εδω
https://www.zorzosae.com/index.php?route=product/product&product_id=239

ΔΕΝ το ξερω το προιον, δεν το εχω δουλεψει ποτε, απλα εψαξα και το βρηκα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Sand sealer σπρέι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 09:18:51 μμ »
Εγώ Άγγελε έχω περάσει σίλερ με πινέλο τρία χέρια, το τρίβω μετά με γυαλόχαρτα όσο το θέλω και περνάω το βερνίκι. Χρησιμοποιώ σίλερ πολυουρεθάνης δύο συστατικών της ERLAC. Έχω ρίξει και σπρέι βερνίκι από πάνω μετά (πριν αγοράσω πιστόλι ) με καλά αποτελέσματα.Τα βερνίκια σε σπρέι να γνωρίζεις είναι πολύ "ελαφριά " να το πω. Θα χρειαστεί να ρίξεις πάνω από τρία χέρια αν θέλεις καλό αποτέλεσμα. Επίσης δεν παρουσιάζουν σε καμία περίπτωση τις αντιχαρακτικές ιδιότητες που έχουν τα βερνίκια που ρίχνεις με το πιστόλι. Οπότε μπορείς κατά την άποψη μου να περάσεις το απλό σίλερ με πινέλο.   

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Sand sealer σπρέι
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2023, 10:11:26 πμ »
Οπότε μπορείς κατά την άποψη μου να περάσεις το απλό σίλερ με πινέλο.
Καλημέρα Άγγελε, συμφωνώ κι εγώ με το φίλο μας το Γιάννη.

Ο ρόλος του σίλερ είναι να δουλευτεί σε περισσεια, μπόλικο-μπόλικο για να γεμίσει πόρους, να τριφτεί μετά ανελέητα, να ξαναπεραστεί και να ξανατριφτεί, τόσες φορές μέχρι να γεμίσουν οι πόροι και να μείνουμε ευχαριστημένοι από την τελική επιφάνεια.

Μ' αυτά τα δεδομένα, το sealer με πινέλο υπερτερεί απέναντι στο spray διότι ελέγχεις καλύτερα την εφαρμογή του, κάνεις οικονομία κι έχεις λιγότερα απορίμματα (και καθόλου προωθητικά που περιέχει το spray) άρα και πιό οικολογικός  :D.

Εξ άλλου, το πλεονέκτημα της φίνας επιφάνειας που παρέχει το σπρει δεν το καρπώνεσαι, γιατί έτσι κι αλλιώς το σίλερ θα το τρίψεις, οπότε η ποιότητα της επιφάνειάς του εξαρτάται από την επιμέλεια στο τρίψιμο και όχι από το μέσο εφαρμογής.

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Sand sealer σπρέι
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2023, 11:01:59 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους!!! Μια ακόμα ερωτηση, επειδή θα βάλω ακρυλικό σπρέι, πρέπει και το Σίλερ να είναι νερού ή δεν πειράζει αν είναι πολυουρεθάνης δύο συστατικών? 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Sand sealer σπρέι
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2023, 03:55:51 μμ »
Προσωπικά έχω δοκιμάσει για την προεργασία διάφορα σίλερ: νερού, οινοπνεύματος/γομαλάκας και νίτρου, όπως και φινίρισματα διαλύτη (white spirit), νίτρου και νερού.
Έχοντας κάνει τα λάθη μου, κατέληξα να πιστεύω ότι όλοι οι συνδυασμοί είναι ασφαλείς όταν τηρούνται οι εξής δύο προυποθέσεις:
- Το υλικό της προεργασίας πρέπει να έχει στεγνώσει ΚΑΛΑ
- Όταν τελειώσει το τρίψιμο της προεργασίας (κατά προτίμηση στεγνό) η επιφάνεια πρέπει να είναι ομοιογενής, δηλαδή να μην έχουν δημιουργηθεί "ξέφωτα" ωμού ξύλου από τριψίματα που ξέφυγαν τον έλεγχο.

Κοντολογίς, όποιο φινίρισμα και να κάνεις, δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα πρόσφυσης ή άλλο, είτε με σίλερ νερού είτε με σίλερ πολυουρεθάνης δύο συστατικών.



Tags: