Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για ψαροκολλα  (Αναγνώστηκε 2655 φορές)

teoz

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα
  • Περιοχή: Ηράκλειο
Ερώτηση για ψαροκολλα
« στις: Μάρτιος 26, 2023, 04:43:42 μμ »
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση γιατί έρχομαι πρώτη φορά με επαφή με την ψαρόκολλα και με αγχώνει λίγο, 1 προς 1 αναλογία για ένα βράδυ στην αρχή  και την έφτιαξα στο Μπεν μαρι το επόμενο κόλλησα δοκιμαστικά κάτι αλλά ξύλα να δω πως είναι ,αλλά στο μπολ η κόλλα που έμεινε δεν κρυστάλλωσε ας το πω έτσι απλά  αλλά είναι σαν ένας πολύ πολύ σκληρός ζελές έτσι πρέπει να είναι ? μήπως έβαλα παραπάνω νερό από ότι έπρεπε ? σώνετε η φούντο? :banghead:

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2023, 06:38:22 μμ »
Μια χαρά είναι.
Όσο περνάνε οι ώρες και εξατμίζεται η υγρασία από την κόλλα, τόσο θα αυτή θα σφίγγει.
Σου προτείνω να ΜΗΝ έχεις την κόλλα σε κλειστό δοχείο, καθώς έτσι η εγκλωβισμένη υγρασία επιταχύνει την ανάπτυξη μύκητα.
Καλό επίσης είναι να θερμαίνεις για λίγο την κόλλα (ακόμη και αν δεν χρειάζεται να κολλήσεις κάτι), καθημερινά ή έστω ανά 2 μέρες (κυρίως σε περιόδους με αυξημένη ατμοσφαιρική υγρασία) για να αποφύγεις την ανάπτυξη μύκητα.

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2023, 10:23:26 μμ »
Συνήθως χρησιμοποιώ 1:2 και ειναι μια χαρά
Τελευταία έπεσα στο παρακάτω που προτείνει 1:3
https://youtu.be/NKD6SVbzpcI
Πάνος

teoz

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα
  • Περιοχή: Ηράκλειο
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2023, 10:39:11 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις   {celebrate012} μολις εξοικειωθώ με το 1 προς 1 θα δω και τις άλλες αναλογίες για το ιξωδες

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2023, 12:51:06 πμ »
Φίλε teoz, η δική μου εμπειρία με το ιξώδες της ζεστής ζωικής κόλλας είναι ότι όσο την κρατάς ζεστή τόσο σου ζητάει ένα μικρό κέρασμα νερού (φσουτ-φσουτ με ψεκαστήρι) κάθε τόσο. Τη ρευστότητά της θέλω να πω μπορείς να την κανονίζεις και με το μάτι. Προσωπικά δεν μετράω πια αναλογίες.
Η φώτιση αυτή ήρθε καθώς παρακολουθούσα ένα βίντεο με τον Andrea Tacchi να δουλεύει μια κλασσική κιθάρα στο εργαστήριό του όπου έπαθα ένα σοκ όταν τον είδα να ρίχνει νερό με το μάτι(!) στην κόλλα του.
Από τότε, ζήλεψα το "θράσος' και την αυτοπεποίθησή του και, μετά από αρκετές επαναλήψεις, έχω καταλήξει να βάζω ας πούμε μια κουταλίτσα κόλλα (την προτιμώ αλεσμένη, σε μορφή περίπου όπως είναι το χοντρό αλάτι επειδή διαλύεται πολύ γρηγορότερα) και μετά προσθέτω όσα "φσουτ" νερό κρίνω ότι σηκώνει.
Άμα δω ότι η κόλλα μου είναι πολύ παχύρευστη βάζω κι άλλο νερό. Αν μου βγαίνει λεπτόρρευστη βάζω λίγη κόλλα ακόμα ή περιμένω λίγα λεπτά να πήξει λίγο.
Όπως στις συνταγές για ζυμάρια που λένε βάζεις όσο αλεύρι παίρνει!

Μερικές ακόμη δοκιμές με άχρηστα κομμάτια για εξοικείωση θα ήταν σίγουρα χρήσιμες.




oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2023, 10:31:18 πμ »
Φίλε teoz, η δική μου εμπειρία με το ιξώδες της ζεστής ζωικής κόλλας είναι ότι όσο την κρατάς ζεστή τόσο σου ζητάει ένα μικρό κέρασμα νερού (φσουτ-φσουτ με ψεκαστήρι) κάθε τόσο. Τη ρευστότητά της θέλω να πω μπορείς να την κανονίζεις και με το μάτι. Προσωπικά δεν μετράω πια αναλογίες.

Άμα δω ότι η κόλλα μου είναι πολύ παχύρευστη βάζω κι άλλο νερό. Αν μου βγαίνει λεπτόρρευστη βάζω λίγη κόλλα ακόμα ή περιμένω λίγα λεπτά να πήξει λίγο.
Όπως στις συνταγές για ζυμάρια που λένε βάζεις όσο αλεύρι παίρνει!

Συμφωνώ απόλητα με αυτά που έγραψε ο Στέργιος.

Ώσο αφορά την αναλογία κόλλας:νερού στην αρχική προετοιμασία, αυτό που κάνω είναι το εξής:
Βάζω κόλλα στο μπεν μαρί, προσθέτω νερό μέχρι να καλύψει όλη την κόλλα + λίγο ακόμη νερό (δεν μετράω τίποτα, το κάνω με το μάτι).
Το αφήνω όση ώρα χρειαστεί για να ρουφίξει η κόλλα το νερό, και θερμαίνω την κόλλα.
Αν χρειάζεσαι άμεσα την κόλλα και δεν μπορείς να περιμένεις την κόλλα να ρουφίξει το νερό, μπορείς να θερμάνεις κατευθείαν, αλλά θα σε ταλαιπωρήσει μέχρι να λιώσει ομοιόμορφα.
Όταν λιώσει η κόλλα, δοκιμάζω την ροή σηκώνοντας το πινέλο. Η ροή για εμένα πρέπει να είναι σαν ζεστό μέλι, να ρέει δηλαδή αρκετά εύκολα και ομοιόμορφα χωρίς όμως να πέφτει σε σταγόνες.


https://youtu.be/NKD6SVbzpcI
Η ροή από το πινέλο που φαίνεται στο βίντεο με την αναλογία 1:3 είναι αραιή για τα γούστα μου, αν έπρεπε να κολλήσω κάτι άμμεσα θα πρόσθετα λίγη ακόμη κόλλα, αλλιώς θα την διατηρούσα ζεστή διότι όπως έγραψε και ο Στέργιος, θα έρθει στο σωστό ιξώδες από μόνη της λόγο της διαρκούς αποβολής της υγρασίας της.

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2023, 02:59:44 μμ »
Φίλε teoz, η δική μου εμπειρία με το ιξώδες της ζεστής ζωικής κόλλας είναι ότι όσο την κρατάς ζεστή τόσο σου ζητάει ένα μικρό κέρασμα νερού (φσουτ-φσουτ με ψεκαστήρι) κάθε τόσο. Τη ρευστότητά της θέλω να πω μπορείς να την κανονίζεις και με το μάτι. Προσωπικά δεν μετράω πια αναλογίες.

Άμα δω ότι η κόλλα μου είναι πολύ παχύρευστη βάζω κι άλλο νερό. Αν μου βγαίνει λεπτόρρευστη βάζω λίγη κόλλα ακόμα ή περιμένω λίγα λεπτά να πήξει λίγο.
Όπως στις συνταγές για ζυμάρια που λένε βάζεις όσο αλεύρι παίρνει!

Συμφωνώ απόλητα με αυτά που έγραψε ο Στέργιος.

Ώσο αφορά την αναλογία κόλλας:νερού στην αρχική προετοιμασία, αυτό που κάνω είναι το εξής:
Βάζω κόλλα στο μπεν μαρί, προσθέτω νερό μέχρι να καλύψει όλη την κόλλα + λίγο ακόμη νερό (δεν μετράω τίποτα, το κάνω με το μάτι).
Το αφήνω όση ώρα χρειαστεί για να ρουφίξει η κόλλα το νερό, και θερμαίνω την κόλλα.
Αν χρειάζεσαι άμεσα την κόλλα και δεν μπορείς να περιμένεις την κόλλα να ρουφίξει το νερό, μπορείς να θερμάνεις κατευθείαν, αλλά θα σε ταλαιπωρήσει μέχρι να λιώσει ομοιόμορφα.
Όταν λιώσει η κόλλα, δοκιμάζω την ροή σηκώνοντας το πινέλο. Η ροή για εμένα πρέπει να είναι σαν ζεστό μέλι, να ρέει δηλαδή αρκετά εύκολα και ομοιόμορφα χωρίς όμως να πέφτει σε σταγόνες.


https://youtu.be/NKD6SVbzpcI
Η ροή από το πινέλο που φαίνεται στο βίντεο με την αναλογία 1:3 είναι αραιή για τα γούστα μου, αν έπρεπε να κολλήσω κάτι άμμεσα θα πρόσθετα λίγη ακόμη κόλλα, αλλιώς θα την διατηρούσα ζεστή διότι όπως έγραψε και ο Στέργιος, θα έρθει στο σωστό ιξώδες από μόνη της λόγο της διαρκούς αποβολής της υγρασίας της.

1:1 σε όγκο ή σε βαρος ?
Πάνος

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.455
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2023, 03:28:34 μμ »
Στέργιο εσύ που χρησιμοποιείς την hot hide glue την έχεις τεστάρει σε συγκριτικό αντοχής με titebond??

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2023, 04:05:02 μμ »
ο αντρικος ειναι... μαστερ λουθιερος  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2023, 05:17:34 μμ »
Στέργιο εσύ που χρησιμοποιείς την hot hide glue την έχεις τεστάρει σε συγκριτικό αντοχής με titebond??
Συγκριτικό τέστ, όχι δεν έχω κάνει, αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα αντοχής με τη hot hide glue.

Να πω και ότι στην αρχή τις κολλήσεις τις πρεσσάριζα όσο πιό πολύ μπορούσα, ότι τάχα το αποτέλεσμα θα ήτανε πιό ανθεκτικό...
Αλλά δεν είναι καθόλου έτσι! Μάλιστα στις ευαίσθητες κολλήσεις όπως είναι τα καμάρια στο καπάκι, το πολύ πρεσσάρισμα σα να παραμορφώνει την περιοχή.
Η κόλλα αυτή αναπτύσσει κάτι σαν ελκτικές δυνάμεις από μόνη της και "τραβάει" τα προς συγκόληση κομμάτια, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να κρατήσεις τα κομμάτια απλώς στη θέση τους με απλούς σφικτήρες που δουλεύουν όπως τα μανταλάκια (spring clamps).
Και ακόμα, η κόλλα αυτή έχει διαβαθμίσεις δύναμης (Bloom Strength) που εκφράζεται σε γραμμάρια. Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο ανθεκτικότερη η κόλληση αλλά και τόσο μικρότερος ο χρόνος για να τη δουλέψεις (οπεν τάιμ).

Η διαδεδομένη πεποίθηση ανα τα φόρα των ξυλουργών είναι ότι η κόλλα των 192 γραμμαρίων είναι μια ασφαλής επιλογή.
Προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι και οι κόλλες των 164 γραμμαρίων (της Behlen) ή ακόμη και 120 γραμμαρίων (της Schilbach) δίνουν περισσότερο χρόνο για να κάνεις κολλήσεις στην οργανοποιία χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αρκεί να κρατιέται η κόλλα στους 50~60 βαθμούς, όχι περισσότερο διότι εξασθενεί η συγκολλητική της δύναμη επειδή σπάζουν τα μόριά της σε μικρότερα κομμάτια. Αυτά τα τελευταία τα λέω γιατί τα έχω διαβάσει εδώ κι εκεί και τα τηρώ όσο μπορώ κι όχι επειδή είχα ποτέ πρόβλημα.

Μ' έπιασε λογοδιάρροια, σταματάω εδώ  :character0029:

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2023, 05:30:40 πμ »
Παράθεση
Μ' έπιασε λογοδιάρροια, σταματάω εδώ  :character0029:
{celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}, Στέργιο και τα άλλα παιδιά, αν θέλετε εξηγήστε μας τις διαφορές σε αυτές τις ζωικές κόλλες, τι σημαίνουν τα γραμμάρια; επίσης η κάθε εταιρία έχει διαφορετική σύσταση στις κόλλες που πουλάει; και για τι κόλλες μιλάμε σε υγρή έτοιμη μορφή(ρευστή) ή σε κόκκους, σκόνη, κ.τ.λ.;
Ακόμα αυτό που έχει αναφερθεί για ουρία, αλάτι κ.τ.λ. για να έχουμε περισσότερο χρόνο όταν κάνουμε τις κολλήσεις μας, μπορείτε να το αναπτύξετε; επίσης, συνταγές κ.τ.λ.;
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.455
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2023, 04:18:07 μμ »
Στέργιο μου κθλ λογοδιαρροια και ευχαριστώ πολύ. σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω μόνο στο καμαρωμα και στην γέφυρα.. στο μανίκι δεν βλέπω τον λόγο και στην πλάτη  titebond γτ θέλω τον χρόνο που σου δίνει να εργαστεί.. από dictum την παίρνεις?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.455
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2023, 12:15:21 μμ »
Παράθεση
Μ' έπιασε λογοδιάρροια, σταματάω εδώ  :character0029:
{celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}, Στέργιο και τα άλλα παιδιά, αν θέλετε εξηγήστε μας τις διαφορές σε αυτές τις ζωικές κόλλες, τι σημαίνουν τα γραμμάρια; επίσης η κάθε εταιρία έχει διαφορετική σύσταση στις κόλλες που πουλάει; και για τι κόλλες μιλάμε σε υγρή έτοιμη μορφή(ρευστή) ή σε κόκκους, σκόνη, κ.τ.λ.;
Ακόμα αυτό που έχει αναφερθεί για ουρία, αλάτι κ.τ.λ. για να έχουμε περισσότερο χρόνο όταν κάνουμε τις κολλήσεις μας, μπορείτε να το αναπτύξετε; επίσης, συνταγές κ.τ.λ.;
Νικόλα καταρχήν άλλη κόλλα είναι η ψαροκολλα κι άλλη η ζέστη ζωική κόλλα η αλλιώς HHG..δεν έχω δοκιμάσει καμμια ακόμα αλλά έχω ακούσει αρνητικά σχόλια από μια μερίδα ανθρώπων για την ψαροκολλα..για την HHG έχω ακούσει μόνο καλά σχόλια.. όσο αφορά τα γραμμάρια είπε κι ο Στέργιος όσο πιο πολλά τόσο πιο γερά.. αλλά πιο μικρός χρόνος,εργασίας.. οι οργανοποιοι προτιμούν συντριπτικά την HHG 192 gram..όσο αφορά ουρια αλάτια κλπ καλό είναι να τς αποφεύγεις.. επηρεάζουν  την ποιότητα της κολλησης..αν θες παραπάνω  χρόνο εργασίας η κατέφυγε σε HHG με λιγότερα γραμ η σε κόκκινη TITEBOND..υπάρχουν κάποιες τεχνικές για την πλάτη κυρίως που κάνουν το εξής οι μάγκες.. βάζουν μπόλικη κόλλα HHG και σφίγγουν.. φυσικά έχει στεγνώσει πριν τελειώσει το σφίξιμο.. ΑΛΛΑ όπως είναι σφιγμένη η πλάτη με θερμοκρασία από φλόγα θες? από θερμοπιστολο θες?ζεσταίνουν τις ενώσεις ενεργοποιείται εκ νέου η HHG και τελειώνει εκεί η ιστορια..αυτό είναι άλλωστε το πραγματικό πλεονέκτημα της..η καθαρή λύση της ένωσης χωρίς να καταστραφεί η ξυλεια..ακόμα και η κόλλα σώνεται σε κάποιες περιπτώσεις.!!και δεύτερο σοβαρό πλεονέκτημα είναι καθαρή κόλλα.. βλέπεις τα κσμαρωματα καθαρά σαν να μην έχουν κόλλα.. κάποιοι οργανοποιοι ισχυρίζονται ότι έχει και ακουστικές ιδιότητες τις οποίες εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω.. το θεωρώ μύθο της οργανοποιιας..μπορεί να κάνω και λάθος..

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 30, 2023, 12:25:53 μμ »
όσο αφορά τα γραμμάρια... όσο πιο πολλά τόσο πιο γερά.. αλλά πιο μικρός χρόνος,εργασίας..
Νίκο, όπως πολύ καλά τα είπε ο Γρηγόρης πιο πάνω.
Όσο για το χρόνο εργασίας, αυτός επιμυκήνεται αισθητά άμα κρατάμε ζεστά τα κομμάτια που θα κολληθούνε. Εγώ χρησιμοποιώ συχνά πιστόλι θερμού αέρα (στη χαμηλή σκάλα) που το κρεμάω κάπου σταθερα και ζεσταίνω για λίγη ώρα τα κομμάτια όσο δουλεύω...

pms

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Ερώτηση για ψαροκολλα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2023, 02:04:32 μμ »
Στέργιο εσύ που χρησιμοποιείς την hot hide glue την έχεις τεστάρει σε συγκριτικό αντοχής με titebond??

Πάνος

Tags: