Αποστολέας Θέμα: Κόλλες - βερνίκια  (Αναγνώστηκε 3743 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Κόλλες - βερνίκια
« στις: Μάρτιος 24, 2017, 03:24:17 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλησπέρα ,
Ὅταν παρακολούθησα τό σεμινάριο τοῦ κ. Φρονιμοπούλου σχετικά μέ τά βερνίκια καί τίς κόλλες , κράτησα ὁρισμένες σημειώσεις πού θά ἤθελα νά τίς ἀνακοινώσω κυρίως γι' αὐτούς πού δέν τό παρακολούθησαν . Οἱ γνώσεις εἶναι ἀρκετά σημαντικές .
Ἴσως τά περισσότερα νά τά γνωρίζετε . Ἀλλά καί ἕνα μόνο πρᾶγμα νά μάθη κανείς , κέρδος εἶναι . [ Invalid Attachment ]

billis hrakleio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 15
  • Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2017, 11:28:26 πμ »
πολυ ωραια πραγματα ευχαριστουμε φιλε μου.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2017, 03:34:57 μμ »
κέρδος εἶναι

αμαν βρε λαμπρο...
 μεσα στη βιασυνη μου διαβασα "κεδρος ειναι"...
ο πεινασμενος... καρβελοξυλειες ονειρευεται...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2017, 12:48:27 πμ »
Λάμπρο ευχαριστούμε για τις σημειόσεις,επίσης ένα πολύ καλό βιβλίο δυστυχώς μόνο στα αγγλικά το οποίο αναφέρεται γενικά στο φινίρισμα ξέλου,αλλά εμπεριέχει και τεχνικές που χρησιμοποιούνται στην οργανοποιία είναι αυτό
https://www.amazon.co.uk/Understanding-Wood-Finishing-Select-Finish/dp/1565235665/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1490737536&sr=8-1-spell&keywords=bob+flxner
Το έχω πάρει είναι πολύ καλό.

gfourlias

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Αγαπημένο ξύλο: Το φυσικό ...
  • Αριθμός κατασκευών: 17
  • Περιοχή: Καισαριανή
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2017, 01:38:19 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ για τις σημειώσεις.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2017, 02:43:29 μμ »
Παρακαλῶ . Ἀφοῦ αὐτό εἶναι τό πνεῦμα τῆς ἰστοσελίδας .
Φίλε Γιάννη Ἐλευθεριάδη , εὐχαριστῶ γιά τήν πληροφορία τοῦ βιβλίου .

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2017, 02:19:28 μμ »
Παιδιά κόλλα 2 συστατικών διάφανη,το τονίζω αυτό,να είναι σχετικά λεπτόρευστη και να έχει χρόνο όριμανσης τουλάχιστον μια ώρα που μπορούμε να βρούμε?
Η χρήση της είναι κυρίως για να καλύπτει μικρές ατέλειες στους τσαμπουκάδες της ταστιέρας.
Το μόνο που έχω βρει εδώ είναι σε ένα βιβλιοπολείο που πουλάει και είδη κατασκευής κοσμημάτων και είχαν μια κόλλα 2 συστατικών-υγρό γυαλί το έλεγαν αυτοί,αλλά διαβάζοντας τις ετικέτες στην ουσία κατάλαβα ότι είναι εποχική 2 συστατικών άχρωμη,αλλά έλεγε χρόνος όριμανσης 3-4 μέρες ανάλογα την υγρασία-θερμοκρασία
Έχω κάνει μια δοκιμή που της πρόσθεσα και χρώμα γυαλιού αλλά έχουν περάσει 6 μέρες κοντά και ακόμα δεν έχει στεγνώσει τελειώς,θα ξανακάνω προσπάθεια να δω μπας και έφτεγε η αναλογιά που έβαλα.
Είχαν και μια ακόμη παρόμοια αλλά το ένα συστατικό,λογικά ο καταλύτης,είχε μια ελαφριά κίτρινη απόχρωση και δεν το προτήμησα.
Κόστος 14 ευρό που για την ποσότητά της αν όντως μου κάνει δουλειά στην τελική είναι πολύ καλά.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 02, 2017, 03:04:48 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=c35uNJnGbkA

γιαννη εγω ξερω και εχω χρησιμοποιηση αυτη, το θεμα ειναι οτι ηθελα λιγη ποσοτητα (ειναι ακριβη) και μετα απο κανα χρονο οταν ηθελα να την ξαναχρησιμοποιησω ειχαν βουλωσει ολα, δεν την φυλαξα καλα.
βεβαια ηταν πολυ καλη (κολλησα κατι κεραμικες διακοσμητικες γατες, ουτε κυανοακρυλικη ουτε τιποτε) αθανατες γινανε.
θα τα τιναξουμε εμεις και αυτες θα εχουν αλλες 8 ζωες...

αλλα νομιζω οτι παρεις με συριγγα, ολες ετσι ειναι (καλες δυνατες κ διαφανες...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 02, 2017, 05:11:58 μμ »


Φίλοι μου η πρώτη που χρησιμοποίησα σε λαβή ψαροντούφεκου πριν καμιά 30 ρια χρόνια ήταν η Αμερικάνικη Two ton Epoxy slow η αργή που ερχόταν σε 2 σωληνάρια Με αυτήν κόλλησα και σπασίματα καράουλων και  Guitar necks  με σχετικά μικρή επιφάνεια επαφής και είναι ακόμη εντάξει παρόλο τις μεταλλικές χορδές ¨Oταν σταμάτησαν να την εισάγουν χρησιμοποίησα την Araldite την ( αργή πάντα ) η οποία θέλει 24 ή καλύτερα 48 ώρες να σκληρύνει πλήρως σε αρκετές περιπτώσεις Τα τελευταία χρόνια δεν βρίσκω ούτε αυτήν και χρησιμοποιώ την Αγγλική Bison  Όλες πολύ καλές  Πολύ πρόσφατα την UHU plus
Για την οποία ακόμη δεν έχω πείρα
Προσοχή όμως πάντα να χρησιμοποιείται τις αργές και όχι τις Fast γιατί αυτές δεν έχουν τη ισχύ των slow και δεν στεγνώνουνε πολύ σκληρές ( μενουν spongy ).

Γιάννης Ελευθεριάδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 311
  • Trial and error
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2017, 05:47:43 μμ »
Το ιδανικό είναι πιστεύω να είναι σε ξεχωριστά δοχεία σαν αυτά που πήρα εγώ,για να αντέχει στον χρόνο μιας και δεν χρειαζόμαστε μεγάλες ποσότητες
με αυτή την κόλλα έχει κανείς εμπειρία?
http://www.electrotools.gr/el/kolles-sfragistika/1429-elastotet-epoxy-universal-5203024191012.html

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 02, 2017, 08:06:21 μμ »

Όλες που ανέφερα έρχονται σε δύο ενωμένες σύριγγες όπως αυτή που θέλεις να αγοράσεις (ενώ παλαιότερα σε διαφορετικά σωληνάρια )Είχαν working time 90 λεπτά Από την περιορισμένη πείρα μου πιστεύω ότι μία με 30 λεπτά open time πρέπει να είναι ok Εκείνες που δεν κάνουν για μεγάλες τάσεις , γυαλοχάρτισμα και δημιουργία στόκου είναι η fast ( 5 minute epoxy ) Αν θυμάμαι καλά όταν πέρασαν 2-3 μέρες η γραμμή κόλλησης ενός μάνικου διογκώθηκε ελαφρά και έγινε ορατή ¨Όταν ξύστηκε και ξαναβάφτηκε έμεινε αόρατη για 10 τόσα χρόνια τώρα Η απόλυτη εφαρμογή των προς κόλληση τμημάτων δεν είναι απόλυτα αναγκαία γιατί αυτές οι κόλλες έχουν και filling ιδιότητες

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2018, 12:46:03 μμ »
Καλημέρα σ' ὅλους!!!

Ἤθελα νά ρωτήσω , ἐπειδή σέ λίγες ἡμέρες θ' ἀρχίσω τό λουστράρισμα τοῦ ταμπουρᾶ μέ δοξάρι πού κατασκευάζω , προχθές ( τήν Δευτέρα 16/4 ) ἔκανα μιά προσπάθεια νά παρασκευάσω γιά πρώτη φορά τό βερνίκι πού ἔμαθα στό σεμινάριο τοῦ κ. Φρονιμοπούλου ( 80 γραμ. καθαρό οἰνόπνευμα 95ο , 13 γραμ. γομμαλάκα κ.λ.π. - βλέπε 1ο θέμα αὐτῆς τῆς ἑνότητος ) . Βλέπω ὅμως ὅτι δέν ἀναμιγνύονται τά συστατικά στό οἰνόπνευμα , πού αὐτό μένει ἀπό πάνω καί τά ἄλλα συστατικά πηγαίνουν κάτω . Χρησιμοποίησα λευκή γομμαλάκα σκόνη , φυσική μαστίχα Χίου πού τήν ἔκανα λεπτή σκόνη ( σάν ἀλεύρι ) , ἕνα σταγονόμετρο βάμματος πρόπολης καί μερικές σταγόνες αἰθέριο ἔλαιο λεβάντας . Τό βάζο μέ τό μεῖγμα τό ἄφησα στόν ἥλιο . Μήπως χρειάζονται ἀρκετές ἡμέρες καί ἄν ναί πόσες ; Μήπως χρειάζεται ἀνάδευση συχνά - πυκνά ;
Παρασκεύασα ὅμως καί ἕνα ἄλλο μεῖγμα μέ 80 γραμ. οἰνοπνεύμα , 2 γραμ. μαστίχα σέ σκόνη καί 15 γραμ.  γομμαλάκα ἀπό χρωματοπωλεῖο πού μοιάζει μέ σπασμένη ζελατίνα - ἐλπίζω νά τήν γνωρίζετε . Αὐτό τό μεῖγμα γνώριζα καί χρησιμοποιοῦσα σέ ὅσα ὄργανα κατασκεύασα στό παρελθόν . Αὐτά τά συστατικά σέ μιά ἡμέρα διαλύθηκαν στό οἰνόπνευμα καί ἔβαλα τό μεῖγμα στό ψυγεῖο .
Οἱ δύο μορφές γομμαλάκας ἔχουν διαφορά ;

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2018, 04:54:52 μμ »
Καλησπέρα, Λάμπρο αυτό (όταν δεν διαλύεται ή κάνει θολό διάλυμα) γίνεται συνήθως όταν η γομαλάκα έχει λήξει. Και η πολύ ζέστη και η υγρασία την χαλάνε.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2018, 10:45:24 πμ »
Καλησπέρα, Λάμπρο αυτό (όταν δεν διαλύεται ή κάνει θολό διάλυμα) γίνεται συνήθως όταν η γομαλάκα έχει λήξει. Και η πολύ ζέστη και η υγρασία την χαλάνε.

Καλημέρα Γιάννη ,
Ὥστε λήγει ἡ γομμαλάκα ε ; Αὐτό δέν τό ἤξερα . Εὐχαριστῶ πολύ . Μᾶλλον θά χρησιμοποιήσω τό δεύτερο μεῖγμα .

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κόλλες - βερνίκια
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 11:27:25 μμ »
Διαβάζω και γω για εμποτισμο και λούστρο και διαβάζοντας το αρχείο του Λάμπρου με γεννήθηκε η εξής απορία:

Κάνουμε εμποτισμο του ξύλου και μετά το λούστρο.
Εάν επιλέξουμε να κάνουμε κλείσιμο των πόρων με ελαφρόπετρα το κάνουμε ανάμεσα στις προηγούμενες δύο διαδικασίες ή οι πόροι κλείνουν με τον εμποτισμό και δε χρειάζεται η ελαφρόπετρα;

Tags: