Κατασκευή > Set-up εγχόρδων, κούρδισμα

πίεση χορδών στο καπάκι (τρίχορδο μπουζούκι)

(1/1)

Μάνος Τουρπάλης:
Επειδή ως νέος θα σας πρήξω με ερωτήσεις, είπα για αντιστάθμισμα να αρχίσω να ανεβάζω ό,τι έχω ψάξει μέχρις εδώ που ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον.

Αφού λοιπόν “ρούφηξα” αυτό http://www.luthier.gr/index.php?topic=672.msg16767#msg16767 (κι έμεινα κάγκελο με την δουλειά που έχει γίνει - συγχαρητήρια) και προσπαθώτας να να μειώσω την πίεση των χορδών στο καπάκι σε ένα παλιό όργανο σκέφτηκα να ανεβάσω το ύψος του χορδοκράτη με βάση αυτή τη λογική http://www.moser-klangwerkstatt.com/wEnglish/produkte/produkt3.shtml
Μετά σκέφτηκα να κάνω κάποιες εμπειρικές μετρήσεις – έτσι να πάρω μια ιδέα για την πίεση που ασκούν οι χορδές στο καπάκι σε πραγματικά μεγέθη.
Έφτιαξα λοιπόν μια κατασκευή - “παράγκα” με μια ζυγαριά κουζίνας κάτω από τον καβαλλάρη όπως φαίνεται στο σκίτσο και την φωτογραφία.
Η κλίμακα είναι 68 εκ. (μπουζούκι είχα υπόψη) και η απόσταση καβαλλάρη -  “χορδοκράτη” 13 εκ.
Ο καβαλλάρης είναι “εμπορίου” για τετράχορδο, 14 μμ. Χρησιμοποίησα χορδές Galli (0,011 – 0,014 - 0,023).
Το τύμπανο (“καπάκι”) είναι φτιαγμένο από μπάλσα (θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, αλλά είπα να θυμίζει λίγο όργανο, τρομάρα μου).
Έχει ένα πρόχειρο καμάρι και μια κάθετη υποστήριξη (σαν “ψυχή”) κάτω από τον καβαλλάρη για να μην παραμορφώνεται και αλλοιώνει τις μετρήσεις της ζυγαριάς, μιας κι αυτό με ενδιέφερε. Το “καράολο” έχει κλίση 11-12°.





Εννοείται ότι το όλον εγχείρημα δεν διεκδικεί αναγνώριση ούτε έχει “επιστημονική” βάση, όπως είπα έγινε απλώς για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου, ίσως όμως φανεί χρήσιμο σε κάποιον.
Στον παρακάτω πίνακα φαίνονται οι πιέσεις (σε γραμμάρια) που ασκούν οι χορδές κουρδισμένες. Στην χαμηλότερη θέση η στήριξη της χορδής είναι συνεπίπεδη με το “καπάκι”,  με υψομετρική διαφορά ύψους 14 μμ. από τον καβαλλάρη – όσο δηλαδή το ύψος του. Οι επόμενες θέσεις ανεβαίνουν κατά 5 μμ.



Αν όλα είναι σωστά (πήρα τρεις φορές κάθε μέτρηση) σε ένα κουρδισμένο (τρίχορδο) με καβαλλάρη 14 μμ η συνολική πίεση είναι της τάξης των 6,2 kg.
Ανεβάζοντας την στήριξη 5 μμ η πίεση κατεβαίνει σε 4,26g (~ - 30%) και στα 10 μμ κατεβαίνει στο 1,43 kg (~ - 72%).

Αφού όμως υπήρχε η παράγκα, σκέφτηκα να μετρήσω και “ανάποδα”, κρατώντας σταθερό το ύψος του χορδοκράτη κι ανεβάζοντας το ύψος του καβαλλάρη.
Ξεκίνησα με μια ελάχιστη υψομετρική διαφορά “χορδοκράτη” - καβαλλάρη 4μμ. και προσέθετα κάτω από τον καβαλλάρη φιλέττα 2 μμ.
Τα γράφω ανάποδα (τα χαμηλότερα ύψη στο κάτω μέρος) για να είναι πιο κατανοητά.
Οι μετρήσεις αυτές έγιναν μόνο στην Ρε καντίνι (0.011) και είναι σε γραμμάρια.



(*) εδώ κάτι δεν έκανα σωστά, η προηγούμενη μέτρηση στα 14 mm έδειξε 800 g, αλλά όπως είπα δεν είναι “επιστημονική” η προσέγγιση. Μάλλον αλλάζοντας το ύψος του “χορδοκράτη” κάτι μου ξέφυγε, πάντως σαν τάξη μεγέθους έχει συνάφεια.

Προφανώς παίζοντας με το ύψος (καβαλλάρη και χορδοκράτη) και το μήκος αλλάζουν όλα - επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για "παιχνίδι" - αλλά ενδεχομένως κάτι από τα παραπάνω φανεί χρήσιμο σε κάποιον.

john 2004:
φιλε μου καλος ο τροπος προσεγγισης του θεματος (και η παραγκα) αλλα νομιζω οτι εβγαλες λανθασμενα συμπερασματα. για να κανεις τετοια μετρηση πρεπει και πανω στην χορδη να βαλεις ενα κανταρακι και καθε φορα που θα μεταβαλεις το υψος καβαλαρη η χορδοκρατη να επαναφερεις την ταση της χορδης στο ιδιο επιπεδο ωστε να εχεις την ιδια νοτα σε ενα υποτιθεμενο οργανο! αν καταλαβα καλα εσυ τεντωσες αρχικα την χορδη και ξεκινησες το πειραμα?

Μάνος Τουρπάλης:
Το σκέφτηκα το κανταράκι και οπωσδήποτε θα ήταν πιο πλήρης η προσέγγιση.
Πάντως σε κάθε μέτρηση (ξανα)κούρδιζα, οπότε θεωρητικά κάθε χορδή για να βγάζει την συγκεκριμένη συχνότητα (θα έπρεπε να) έχει την συγκεκριμένη τάση.
Το κανταράκι θα επιβεβαίωνε (ή όχι) την σχέση συχνότητας / τάσης αλλά δεν ξέρω τι είδους σχέση θα είχε με την πίεση στο καπάκι και πως θα χειριζόμουν αυτήν την πληροφορία.
Αλλά αφού υπάρχει η παράγκα, κάποια στιγμή θα το κάνω.

john 2004:
αν ξανακουρδιζες ΟΚ! γιατι δεν το ανεφερες πουθενα.

Μάνος Τουρπάλης:
έχεις δίκιο, ήθελα να βάλω κι άλλες φωτογραφίες της παράγκας που φαίνονται τα κλειδιά στο "καράολο" και το κουρδιστήρι (κι εδώ μόλις διακρίνεται στην αριστερή γωνία) αλλά τις ξέχασα αλλού.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση