Αποστολέας Θέμα: Χρωστική για γομαλάκα  (Αναγνώστηκε 3194 φορές)

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Χρωστική για γομαλάκα
« στις: Ιανουάριος 06, 2018, 11:13:06 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα, ύστερα από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα μιας και τουλ. από την αναζήτηση που έκανα εδώ δεν βρήκα επαρκείς απαντησεις.

Θέλω κάποια σκουρόχρωμη καφετί χρωστική για να βάψω σκάφος κρητικής λύρας. Το σκάφος ειναι από κερασιά οπότε ειναι σχετικά ανοιχτοχρωμη. Δυστυχώς έγιναν κάποια λάθη και απαιτείται χρήση στόκου που δυστυχώς δεν μου έχει βγει στο ίδιο ακριβώς χρώμα με το ξύλο. Ξέρω ότι έτσι θα χάσω τα όμορφα νερά του ξυλου αλλά νομίζω ειναι μονόδρομος αν θέλω να καλύψω τις ατέλειες.

Οπότε θα ήθελα μια χρωστική με τις εξής ιδιότητες:

  • Να διαλύεται τέλεια σε οινόπνευμα-γομαλάκα
  • Να καλύπτει τυχόν ατέλειες και στοκαρίσματα.
  • Να μην ποτίζει το ξύλο
  • Να μην ξεβάφει κατά τη χρήση του οργάνου

Έχω δοκιμάσει χρώμα βερνικιού για προϊόντα νίτρου-πολυουρεθάνης VerniLac που έτυχε να έχω στο σπιτι και το συμπέρασμα ήταν ότι αφενός αν χρησιμοποιηθεί πρώτα στο ξύλο απευθείας ποτίζει παρα πολυ αναδεικνύοντας τα νερά του ξύλου, αφετέρου προσπαθώντας να το διαλύσω σε γομαλάκα δεν διαλύεται επαρκώς. Επίσης, στο ξύλο που έχει βαφεί απευθείας με αυτό αν περάσω μετά γομαλάκα με μπάλα απ την τριβή ξεβάφει αρκετά το παραπάνω βερνίκι. Επομένως δεν μου κάνει δουλειά...

Τι προτείνετε? Ξέρω ότι ο Σταγάκης, καταξιωμένος κατασκευαστής λύρας χρησιμοποιεί γομαλάκα και χρώμα αρκετά σκούρο καφέ. Ξέρει κανείς πως το φτιάχνει?
Επίσης, διαβασα εδώ περι ανιλίνης. Τι ακριβώς ειναι η ανιλίνη, που μπορώ να την βρω στην Αθήνα και βγαίνει σε διάφορες αποχρώσεις?

UPDATE: Φαίνεται να υπάρχει ανιλίνη οινοπνεύματος που λογικά ειναι αυτό που ψάχνω, πχ δείτε εδώ http://www.arttime.gr/index.php?route=product/product&product_id=27979
Αν περάσω το όργανο με αυτό θα ξεβάφει μετά στο χέρι και στα ρούχα, ή θα μείνει δεμένο με την γομαλάκα που άπαξ και στεγνώσει δεν ξαναξεβαφει?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.165
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Χρωστική για γομαλάκα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:54:49 πμ »
κανε τα γεμισματα αναλογα: (απο στοκο ξυλου, ελαφροπετρα, κηροστοκο, σκονη με κυανοακρυλικη κλπ)
ο στοκος δεν θα εχει ποτε τα νερα του ξυλου γιατι ειναι ομοιοχρωμος, και ετσι κανει μπαμ...

γι αυτο φροντιζουμε παντα κατα τη διαρκεια της κατασκευης στην οσο το δυνατων καλυτερη εφαρμογη, ωστε να μην υπαρχουν κενα... (εγω, χωρις επιτυχια...)

μετα μπορεις για να αποφυγεις ανελινες κλπ (πρεπει να κανεις πολλους πειραματισμους, και καθε ειδος ξυλου εχει διαφορετικα αποτελεσματα με τις αναλογιες να ξεφευγουν κατα πολυ γιατι "πιανει" το χρωμα πολυ ευκολα...)
να καταφυγεις σε γομαλακα σκουρα (εχει αχρωμη, σκουρα, πολυ σκουρα)
και το αποτελεσμα κατα την γνωμη μου θα ειναι πιο φυσικο, και μαλλον πιο ευκολο.
οπως εγραψα και στο αλλο θεμα η γομαλλακα βγαζει την ανελινη, συνηθως κανω ενα γρηγορο χερι την αλλη μερα χωρις να επιμεινω, τα αφηνω να στεγνωσουν αρκετα καλα και παω στην παραπανω μερα και προχωρω ετσι ωστε να σταθεροποιηθει η ανελινη και να μην βγαινει......

για την σκονη που ρωτας στο τελος, εγω θα κατεφευγα στην επιβεβλημενη δοκιμη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Χρωστική για γομαλάκα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:52:57 πμ »
Φίλε Στέλιο,
γομαλάκα παίρνω από τον Ζαδέ και είναι συγκεκριμένης απόχρωσης. Πρέπει κάτι να βάλω μέσα για να σκουρύνει. Αυτή ειναι βασικά η απορία μου, τι πρέπει να είναι αυτό...

tzekos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
Απ: Χρωστική για γομαλάκα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 10:18:12 μμ »
φιλε μου καλησπερα.εγω εχω περασει  το σκαφος της δικης μου λυρας,με χρωμα απο την Clou.εδω και 3     χρονια περιπου,δεν εχει αλαξει καθολου     το αρχικο της χρωμα.την "παιζω"συχνα παντος !!! {music012}

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Χρωστική για γομαλάκα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:23:10 πμ »
Καλημέρα φίλε Tzekos,
πήρα σε κατάστημα με βερνίκια και μου είπαν ότι καλό είναι να περάσω την λύρα πρώτα με ένα κλασικό στρώμα γομαλάκας να κλείσουν οι πόροι. Έτσι περνώντας χρωματισμένη γομαλάκα μετά δεν θα ποτίσει βαθειά το ξύλο. Έτσι το έκανες κι εσύ ή την έβαψες απευθείας με την χρωματισμένη γομαλάκα?

Το χρώμα από την Clou ειναι Ανιλίνη για οινόπνευμα ή για κετονικούς διαλύτες? Που μπορώ να το προμηθευτώ?

Tags: