Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι, σκαλιστές ντούγιες (κελεμπέκι-καρυδιά)  (Αναγνώστηκε 11323 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Είχα μείνει αρκετά πίσω προχωρώντας το πλακέ. Τωρα που όμως το φτάσαμε στο βήμα πριν τα λούστρα ήρθε η ώρα να το ξαναπιάσω και αυτό το όργανο.
Κολλήθηκε το καράολο, η σφήνα κάτω από την ταστιέρα και ξυρίστηκε το καπάκι για να περαστούν τα περιμε΄τρικά φιλέτα (binding) τα λέγανε στο χωριό μου.
Το σκάφος έχει περαστεί πρόχειρα ένα χέρι γομαλάκα και έδειξε πολύ όμορφο.
Το καραόλο είναι και αυτό ελληνική καρυδιά όπως και το μάνικο αλλά αυτή είναι πιο σκούρα ενώ στο μάνικο έιναι σχεδόν άσπρη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Χθες κολλήθηκαν τα κριτίκια (τα περιμετρικά φιλέτα).
Μπήκαν τα ίδια ξύλα με το σκάφος, ελληνική καρυδιά και κελεμπέκ με μαύρο φιλέτο.
Σήμερα τρίφτηκαν και οι κόλλες και ότι περίσευε από τα κριτίκια και έδειξε το σκάφος.
Αφού κολλήθηκε και το καραόλο, τρυπήθηκε για τα κλειδιά και μορφοποιήθηκε το χοντρικό του σχήμα.
Θα τελειοποιηθεί μαζί με το μάνικο.

Σημαδεύτηκε και η ταστιέρα. Ντυμένη με χαρτοταινία, γίναν πρώτα οι μολυβιές και μετά οι πονταρισιές.
Την ακούμπησα πρόχειρα πάνω για την φωτογράφιση. Αφού επιπεδοποιηθεί και το μάνικο εντελώς, θα κολληθεί η ταστιέρα για να χαραχθεί.
Κάτι κάναμε και σήμερα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Κολληθηκε η ταστιερα. Χαραχθηκε και περαστηκαν τα ταστα και οι τσαμπουκαδες απο  οστρακο (abalon)  . Και επειδη ως γνωστον η μαλ....κια καραδοκει, τα κλειδια δεν ειχαν τρυπηθει συμμετρικα, οποτε ταπωθηκαν οι τρυπες με καβιλιες και κολληθηκε απο πανω καπακι απο καρυδια. Ξανατρυπηθηκαν αυτην τη φορα σωστα. Καθε εμποδιο για καλο, μια και απο κακο υπολογισμο η ενωση ειχε αδυνατισει οποτε βαζοντας τα επιπλεον 3 χιλιοστα καρυδια εδεσε καλυτερα.
Αφου τριφτηκαν τα ταστα μορφοποιηθηκε και το μανικο και πηρε χοντρικα τελικη του μορφη.
Εδειξε το οργανο.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 08:47:21 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Τσαμπουκαλεμενο όργανο....Μαρκικο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Όλο το όργανο είναι ωραίο αλλά αυτή η δίχρωμη ταστιέρα δίνη άλλη, άγρια ομορφιά!

Καλή συνέχεια...
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Χα χα χα ....τελικα ολοι το θυμαστε το ρητο μου  αλλα οι μαλακιες δεν σταματουν. Εδω εγω ρε πεταξα ολοκληρο μπρατσο τελειωμενο. Αυτα ειναι πταισματα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Χα χα χα ....τελικα ολοι το θυμαστε το ρητο μου  αλλα οι μαλακιες δεν σταματουν. Εδω εγω ρε πεταξα ολοκληρο μπρατσο τελειωμενο. Αυτα ειναι πταισματα


Kαλά Κώστα η ατάκα σου έγραψε. Πέρασε στην ιστορία, στην κουλτούρα και την φρασεολογία του φόρουμ.
Πάντως έχω ένα χούι να προσπαθώ να διορθώσω τις μαλακίες και να μην πέρνω ριζικές λύσεις όπως εσύ έκανες με το μπράτσο.
Τώρα που τα λέμε θυμάμαι τον άλλον τον Κώστα που πέρασε το μπουζούκι από την κορδέλα και έκοψε το μάνικο που δεν του άρεσε και το ανέβασε και σε βίντεο.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Με προλαβες δημητρη μεσα στο μυαλο μου μου εισαι.μια χαρα το ειχε φτιαξει ο κωστας!!!!!!. {celebrate002} {celebrate003} {celebrate012}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Το οργανο ηταν ουσιαστικα ετοιμο.
Ηθελε μονο ενα τελικο σεταρισμα ο καβαλαρης. Ελα ομως που το μανικο βγηκε πιο χοντρο απο οτι σχεδιαζα. Ετσι μιας και εβγαλα τον καβαλαρη, λεω δεν λεπταινω  και το μανικο;  Μετα λεω τοσο ωραιο οργανο και να εχει ετοιματζιδικη χορδιερα; Φτιαχνω και μια χορδιερα ξυλινη στο ιδιο σχημα με την μεταλλικη. Λεω μετα, τοσο κοπο εκανα, να αφησω κατι ατελειες στα λουστρα του καπακιου, κριμα δεν ειναι. Ε, το ξανατριψα και το ξαναπερασα γομαλακα.
Αξιζε τελικα τον κοπο ομως.
Βαζω και 2 φωτογραφιες το ξαναλουστραρισμενο καπακι με την χορδιερα και τον καβαλαρη.
Θα μεινει κανα δυο μερες να τραβηξει καλα και θα αρματωθει.
Θα ανεβασω μετα την συνολικη επισημη παρουσιαση της κατασκευης.



Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
αψογος, χειροποιητο στα ολα του!  {celebrate011}
σε βλεπω να φτιαχνεις χειροποιητες χορδες στο επομενο
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Μπράβο!! Πολύ ωραίο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
αψογος, χειροποιητο στα ολα του!  {celebrate011}
σε βλεπω να φτιαχνεις χειροποιητες χορδες στο επομενο

Χειροποίητο με το χέρι!!! ;D

Μπράβο ρε Δημήτρη!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Όμορφα πράγματα!
Μπράβο Δημήτρη  :13:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Ολοκληρώθηκε άλλη μία κατασκευή και είπα κλασσικά να συνοψίσω την παρουσίαση για να κλείσει κι ο κύκλος αυτός.Πάμε λοιπόν μία συνολική περιγραφή και μία σύντομη ανασκόπηση των εργασιών.


Θυμάμαι σε μία έκθεση του φόρουμ που είχαμε καλεσμένο ομιλητή τον κ. Φρονιμόπουλο τον ρώτησα χαρακτηριστικά ότι για πολλούς από εμάς που ασχολούμαστε ερασιτεχνικά με την οργανοκατασκευή το ''άγιο δισκοπότηρο'' είναι να μπορέσουμε να πιάσουμε τον ήχο των παλιών μπουζουκιών και πως μπορεί να γίνει αυτό. Εκείνος μου απάντησε πως δεν υπάρχουν κάποια μυστικά απλά θα πρέπει να βασιστούμε στα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά των παλιών μπουζουκιών. Ένα βασικό χαρακτηριστικό των πρώτων μπουζουκιών ήταν το καπάκι με την τσάκιση όπως του μαντολίνου. Λόγω απειρίας δείλιασα στην πρώτη μου κατασκευή και από ανασφάλεια στις επόμενες. Το 2020 μετά από 14 χρόνια ενασχόλησης με την οργανοποιία πήρα απόφαση να το ξεκινήσω. Και όχι μόνο αυτό, είπα να κάνω το μπουζούκι και με ντούγες σκαφτές (τεχνική του ναπολιτανικου μαντολίνου) που μου άρεσει. Με σκαφτές ντούγες ήταν το δεύτερο όργανο μιας και έχω φτιάξει και ένα μπαγλαμά έτσι.


Πάμε λίγο στα ξύλα. Για το σκάφος χρησιμοποιήθηκε κελεμπέκι και καρυδιά ελληνική ξύλα αποθηκευμένα στην αποθήκη μου από το 2006 και 2008 αντίστοιχα. Αποφασίστηκε όλο το όργανο να παίζει σε ένα συνδυασμό καφέ και λευκού ξύλου με μαύρο. Για να δούμε όμως και πιο αναλυτικά τα χαρακτηριστικά:


Σκάφος: κελεμπέκι καρυδιά ελληνική (σκούρα). Η κολάτζα είναι από κελεμπέκι με λεπτομέρεια από την ίδια καρυδιά του σκάφους. Στην εναλλαγή των ντουγών μπαίνει ενδιάμεσα μαύρο φιλέτο. αριθμός ντουγών (αν και είναι ένα θέμα δεν με απασχολεί - 15), η γραβάτα στην ένωση σκάφους μάνικου από μακασάρ
Καπάκι: έλατο, διακοσμητικά (πεναριά και αυτάκια) καρυδιά ελληνική, περιμετρικά φιλέτα - κριτίκια καρυδιά κελεμπέκι, ροζέτα ένθετα κελεμπέκι και φυσικό όστρακο, κύριως μέρος εποξική ρητίνη με σκόνη καρυδιάς, χορδιέρα ξύλινη πάνω στο κορμό της κλασικής μεταλλικής με καρυδιά-μάυρο φιλέτο - κελεμπέκι, ηχητική οπή οβάλ 10 εκ. με 7 εκ. (πρώτη φορά δοκίμασα τόσο μεγάλη)
Διαστάσεις σκάφους - μήκος 39.5 εκ. μέγιστο πλάτος 27 εκ., μέγιστο βάθος 16.5 εκ.
Μάνικο: κόντρα έβενος (δίχρωμος - 9 χιλ.πλάτος), κελεμπέκι, καρυδιά ελληνική (λευκή)
Καράολο: καρυδιά μαύρο-φιλέτο-καρυδιά
Ταστιέρα: έβενος δίχρωμος (αποχρώσεις μαύρου καφέ) με εξωτερικό φιλέτο κελεμπέκι σγουρό, όστρακο για τσαμπουκάδες.
Καβαλάρης: Παλίσανδρος με φυσικό κόκκαλο
Κλειδιά: Grover μαύρα (για μπαγλαμά), πάντα προτιμώ τα πιο μικρά κλειδιά ακόμα και στα μπουζούκια.
Κλίμακα: 68εκ.
Όλα τα λούστρα είναι γομαλάκα.
Κλείνοντας να πω πως ο ήχος είναι πολύ κοντά σε αυτό που είχα στο μυαλό μου και περιμένω να βελτιωθεί και άλλο με τον χρόνο. Φαίνεται πως μάλλον βρήκα το αγαπημένο μου μπουζούκι από εδώ και μπρος.


Κάποια δείγματα ήχου που έγραψα πρόχειρα με το λειψό μου παίξιμο:


https://youtu.be/hRhLGL781ag
https://youtu.be/CD62HU5hU5U
https://youtu.be/jNiHW30SSrw
https://youtu.be/EQD_IAO-W


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2021, 05:14:24 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''