Αποστολέας Θέμα: Παραμετροι σχεδιασης σκαφους μπουζουκιου  (Αναγνώστηκε 54714 φορές)

bivis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Παραμετροι σχεδιασης σκαφους μπουζουκιου
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 16, 2018, 01:46:01 μμ »
ΡΕ παιδιά, σας παρακαλώ... προσπαθώ να κατεβάσω τα σχέδια για ΚΑΛΟΥΠΙ ΤΡΙΧΟΡΔΟΥ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα... μπορεί κάποιος να μου στειλει τα σχέδια στο email μου: pogiatzis@hotmail.com

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

bivis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Παραμετροι σχεδιασης σκαφους μπουζουκιου
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 11:46:29 μμ »
εντάξει, τα κατέβασα... δέν έχει πολύ κινητικότητα το φόρουμ θαρρώ ή κάνω λάθος ?

Με την ευκαιρία να ρωτήσω... ο τάκος ο πίσω είναι πιο σωστό να είναι ενσωματωμένος στο καλούπι και να βγαίνει μαζί με το σκάφος ? (υπάρχουν δυσκολίες στο ξεκαλούπωμα?)
ή
είναι καλύτερα να μπεί εφ΄ όσον ξεκαλουπωθεί το σκάφος ?

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Παραμετροι σχεδιασης σκαφους μπουζουκιου
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 11:00:31 πμ »
Καλημερα φιλε!και με τους 2 τροπους γινεται.δυσκολια στο ξεκαλουπομα δεν υπαρχη εφοσον η φωλια που εχεις κανει στο καλουπι στο τελος της καταλιγη σε 0 βαθος.ξεκιναει περιπου 1.5 ποντο και πανω φτανει 0 .αλλα και μετα να βαλεις τον τακο(χωρις φωλια στο καλουπι) η διαφορα ειναι πως πρεπει να ανοιξης μια μικρη τρυπουλα στη δουγομανα σε σημειου που θα καλυβετε απο την κολατζα και με ενα καρφακι τη στερεωνεις βαζοντας μονο στον μπροστα τακο κολα και μετα οι επομενες κολανε πανω στη δουγομανα και φτιαχνεις τον τακο μετα που θα ξεκαλουπωσεις.εχω δοκιμασει και τα 2 και δεν αντιμετοπισα δυσκολια και εφαρμοζω το 2 που δεν χρειαζεται να φτιανεις φωλια.καλη συνεχεια!!

Tags: