Αποστολέας Θέμα: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 2926 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 03:13:58 μμ »
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Εχω δει σε πολλες κιθαρες , κυριως καλες το κοκκαλο να εχει μια κλιση προς τα πισω . Σιγουρα βοηθαει στο να μην ερχεται καποια στιγμη το κοκκαλο μπροστα , οπως βλεπω ακομη και σε καποιες Alhambra των 1500€ που το κοκκαλο δεν ειναι πλεον καθετο αλλα κανει βουτια μπροτσα...  Ποια ειναι η μεγιστη γωνια που μπορουμε να κανουμε το κοκκαλο; Πχ Θα μπορουσαμε να πουμε οτι το μεγιστο ειναι ενα ισοσκελες τριγωνο με κορυφη την εξοδο της χορδης και ισες πλευρες την χορδη μεχρι εκει που παταει στο κοκκαλο και η αλλη πλευρα μια νοητη ευθεια στην βαση του κοκκαλου; Τι επιπτωσεις εχει ως προς την ασκηση πιεσης των χορδων πανω στο καπακι;
 

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 09:08:40 μμ »
Επειδή στην alhabra δεν ξέρουν να φτιάχνουν κιθάρες και κάνει βουτιά το καπάκι μπροστά από την γεφυρα θα κάνεις εσύ το κόκαλο με γωνιά προς τα πίσω??? ;D ;D ;D δεν ξέρω βρε Δημήτρη απλά αστειευτηκα..Δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό να κάνω μια τέτοια γωνιά για το ενδεχόμενο και το όταν κάνει βουτιά να έρθει τότε το κόκαλο στην σωστή θέση.. Δεν ξέρω πάλι..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 09:19:44 μμ »
Επειδή στην alhabra δεν ξέρουν να φτιάχνουν κιθάρες και κάνει βουτιά το καπάκι μπροστά από την γεφυρα θα κάνεις εσύ το κόκαλο με γωνιά προς τα πίσω??? ;D ;D ;D δεν ξέρω βρε Δημήτρη απλά αστειευτηκα..Δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό να κάνω μια τέτοια γωνιά για το ενδεχόμενο και το όταν κάνει βουτιά να έρθει τότε το κόκαλο στην σωστή θέση.. Δεν ξέρω πάλι..
Μια χαρα ειναι το καπακι στις alhambra . Το κοκκαλο ειναι χαλαρο και κανει βουτια μπροστα. Δεν ειναι πειραματισμος . Σε οσες χειροποιητες εχω πιασει , ολες εχουν μια μικρη κλιση προς τα πισω στο κοκκαλο. To Θεμα ειναι πως υπολογιζεις αυτη την κλιση και κατα ποσο επιρρεαζει τον ηχο.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 03:12:29 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Ἄν καί δέν γνωρίζω ἄν ἡ κάθετη ἤ ( λίγη καί ποιᾶς γωνίας ; ) πλάγια πίεση τῶν χορδῶν στό κοκκαλάκι καί ἀκολούθως στό καπάκι , το φορτίζει διαφορετικά σέ κάθε περίπτωση , ἤθελα μόνο νά πῶ ὅτι , ἐπειδή ἡ δύναμη τῶν χορδῶν ἔχει τήν τάση νά θέλη νά τραβήξη τόν καβαλλάρη πρός τήν ἠχητική ὀπή , καί εἰ δυνατόν νά τόν ἀναποδογυρίση ( στά ἔγχορδα μέ κινητό καβαλλάρη ) , γι' αὐτό , στά τελευταῖα τόν γέρνουμε ἐπίτηδες λίγο πρός τόν χορδοκράτη .
Φαίνεται , ἀπ' ὅτι λέει καί ὁ Δημήτρης , τό ἴδιο παρατηρεῖται καί στίς κιθάρες μέ κολλημένο καβαλλάρη , παρ' ὅλο πού τό μῆκος τῆς χορδῆς ἀπό τό δέσιμό της ἕως τό κοκκαλάκι εἶναι πολύ μικρό , σέ σχέση μέ τό ἴδιο μῆκος στά ὄργανα μέ ἀπομακρυσμένο χορδοκράτη ( π.χ. μπουζούκια ) .
Ἐάν εἶναι νά " βουτήξη " τό καπάκι πρός τήν ἠχητική ὀπή , σίγουρα ἡ πρός τά πίσω πλάγια τοποθέτηση τοῦ κοκκαλακίου θά βοηθήση στήν , ἔστω καί σ' ἕνα ποσοστό "καθετοποίησή " του . Ἄν δέν βουτήξη , θά ἐπιτευχθῆ αὐτό πού ἀναφέρω στήν ἀρχή , ἀρκεῖ τό κοκκαλάκι νά τοποθετηθῆ σφιχτά - σφιχτά στήν ἐγκοπή του .

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 03:21:47 μμ »
Αρα το δοκιμαζω χωρις φοβο για προβλημα στην ενταση; Τωρα θα κατσω να κανω ενα σχεδιο στον υπολογιστη , γιατι εχω ανεβασμενη ταστιερα και οι χορδες ειναι σε αλλη γωνια απο το καπακι σε σχεση με μια κανονικη ταστιερα, μηπως βρω καποια"ιδανικη" γωνια κλισης.

Μαρινος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 04:05:35 μμ »
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Εχω δει σε πολλες κιθαρες , κυριως καλες το κοκκαλο να εχει μια κλιση προς τα πισω . Σιγουρα βοηθαει στο να μην ερχεται καποια στιγμη το κοκκαλο μπροστα , οπως βλεπω ακομη και σε καποιες Alhambra των 1500€ που το κοκκαλο δεν ειναι πλεον καθετο αλλα κανει βουτια μπροτσα...  Ποια ειναι η μεγιστη γωνια που μπορουμε να κανουμε το κοκκαλο; Πχ Θα μπορουσαμε να πουμε οτι το μεγιστο ειναι ενα ισοσκελες τριγωνο με κορυφη την εξοδο της χορδης και ισες πλευρες την χορδη μεχρι εκει που παταει στο κοκκαλο και η αλλη πλευρα μια νοητη ευθεια στην βαση του κοκκαλου; Τι επιπτωσεις εχει ως προς την ασκηση πιεσης των χορδων πανω στο καπακι;
 


Σε σχεδιο που βρηκα στο ιντερνετ αναφερει κλιση 6° αν δεν κανω λαθος..


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 05:02:45 μμ »
Ωραίος!! Πάντα έβρισκα μόνο το πάνω μέρος του σχεδίου . Μάλλον κάποιοι δεν θεώρησαν σημαντικό αυτό το κομμάτι και το έκοβαν .

Έφτιαξα ήδη την γέφυρα . Αυτό που έκανα ήταν όπως είναι 2 χιλιοστά χαμηλότερο το πίσω μέρος πριν μπει το διακοσμητικό κόκκαλο , έβαλα την γέφυρα να πατήσει στο παγκοπριονο και έκανα την χαρακιά χωρίς να αλλάξω κλίση στον δίσκο . Τώρα δεν μέτρησα μοίρες . Αλλά από εδώ και πέρα θα ξέρω για τις 6 μοίρες .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 05:49:56 μμ »
Ποιανού είναι αυτό το σχέδιο?Ποιος το προτείνει? Πάντως έψαξα το βιβλίο του courtnall που έχει μέσα μετρήσεις από όργανα των torres, hauser, hernadez, fleta, bouchet,  friederich  και romanillos πουθενά δεν αναφέρει την θέση του saddle με κάποια γωνιά..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 06:49:44 μμ »
Ψάξε και για κιθάρες του Dammann.
Μην νομίζεις ότι ο Torres έφτιαξε τις πρώτες κιθάρες του με απόλυτη γνώση ή δεν άλλαξε κάτι μετά .  Έχω δει σε ένα βίντεο που φαίνεται η επέμβαση που έκανε αργότερα στην γέφυρα για να πάει το κόκκαλο 2μμ πίσω για το intonation σε μαι από τις γνωστές του καθαρές κιόλας .

Επίσης δεν είναι απαραίτητο αν το κόκκαλο και γενικά η γέφυρα είναι χαμηλά .

Μαρινος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 15, 2021, 09:18:30 μμ »
Να κανω μια ερωτηση;
Ο καβαλαρης μονο με κολλα τοποθετειται πανω στο καπακι ή δενεται καπως με το κομματι απο το κατω μερος του καπακιου; επειδη φανταζομαι οτι θα εχει αρκετη πιεση με τις χορδες, αρκει μονο η κολλα ωστε να μην ξηλωθει;

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 15, 2021, 09:36:43 μμ »
Αν εχει γίνει σωστή κόλληση αρκεί η κολλα .

Μαρινος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 15, 2021, 09:56:46 μμ »
Τι προυποθετει μια σωστη κολληση;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 16, 2021, 02:58:16 πμ »
Πρώτον και κύριον Καλή εφαρμογή γέφυρας με καπάκι.
Καθαρή επιφάνεια από σκόνες πριονίδια λουστρα για το καπάκι.. Επίσης και για την γεφυρα..γυαλοχαρτισμενες επιφάνειες με 120 γυαλοχαρτο είναι μια ωραία επιλογή..
Καλής ποιότητας κόλλα.. Μια titebond θα κάνει μια χαρά την δουλειά της..ομοιόμορφη πίεση από τους σφιχτηρες σε όλη την επιφάνεια της γέφυρας.. επιλέγουμε μια ζεστή ανοιξιάτικη μέρα για να μην υπάρχει υψηλή υγρασία.
Έχουμε την υπομονή να αφήσουμε τους σφιχτηρες 48 ώρες.. Κάλλιο γαιδουροδενε πάρα γσιδουρογυρευε..ξαναδούμε υπομονή άλλες δύο μέρες πριν περάσουμε χορδές.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. λογικά θα έχεις μια αθάνατη γεφυρα ακολουθώντας αυτά τα βήματα..

Μαρινος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Καβαλαρης κλασσικης κιθαρας
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 16, 2021, 06:47:16 μμ »
Πρώτον και κύριον Καλή εφαρμογή γέφυρας με καπάκι.
Καθαρή επιφάνεια από σκόνες πριονίδια λουστρα για το καπάκι.. Επίσης και για την γεφυρα..γυαλοχαρτισμενες επιφάνειες με 120 γυαλοχαρτο είναι μια ωραία επιλογή..
Καλής ποιότητας κόλλα.. Μια titebond θα κάνει μια χαρά την δουλειά της..ομοιόμορφη πίεση από τους σφιχτηρες σε όλη την επιφάνεια της γέφυρας.. επιλέγουμε μια ζεστή ανοιξιάτικη μέρα για να μην υπάρχει υψηλή υγρασία.
Έχουμε την υπομονή να αφήσουμε τους σφιχτηρες 48 ώρες.. Κάλλιο γαιδουροδενε πάρα γσιδουρογυρευε..ξαναδούμε υπομονή άλλες δύο μέρες πριν περάσουμε χορδές.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. λογικά θα έχεις μια αθάνατη γεφυρα ακολουθώντας αυτά τα βήματα..

 :13:

Tags: