Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ  (Αναγνώστηκε 15213 φορές)

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:19:07 μμ »
γεια χαρα σε ολους.Σας παρουσιαζω την προοδο μου στην κατασκευη του σκαφτου μπαγαλαμα μου.Οποιοδηποτε σχολιο,απορια,συμβουλη,παρατηρηση ειναι ευπροσδεκτο.... :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:40:32 μμ »
μπραβο ...δεν μας ειπες τι ξυλα εβαλες ομως
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 05:05:38 μμ »
Μπράβο φίλε !!!!!!  8) Τι παρατηρήσεις. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ !!!!!!  :)
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 06:15:00 μμ »
Συγχαρητηρια!!  Στην ενωση καραολου με μανικο φαινεται κατι διαφορετικο
απο τα συνηθισμενα να εχεις κανει. Ξεκιναει μια κοντρα σκουρα σαν να ειναι
το καραολο και μετα η κοντρα γινεται ανοιχτοχρωμη!

Τι ακριβως εχεις κανει σε εκεινο το σημειο. Θηλυκωνεις το καραολο μεσα στο μανικο;

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:12:27 μμ »
Φίλε Galanick, κατ' αρχάς συγχαρητήρια!!
Οποιαδήποτε προσπάθεια κατασκευής οργάνου είναι αξιέπαινη.

Έχω τις ακόλουθες παρατηρήσεις που επειδή όμως δεν ξέρω τις συνολικές διαστάσεις του οργάνου μπορεί να κάνω και λάθος. Συσχετίζοντας τις διαστάσεις του μολυβιού που έχεις επάνω στον πάγκο σου παρατηρώ τα εξής :

Ο πάνω τάκος πρέπει να έχει μήκος πάνω από 7 εκ. (υπολογίζω γύρω στα 8,5 εκ.). Το κανονικό είναι 3,5 με 4,5 εκ. Τι μήκος έχει; Εκτός και αν σκοπεύεις να τον φας και να του δώσεις κοίλη μορφή ώστε να φαίνεται ενιαίος με το σκάφος.

Επίσης τα χείλια του σκάφους μου φαίνονται και αυτά παχιά. Τα υπολογίζω γύρω στα 7 χιλ. Για σκαφτό μπαγλαμά τα 5 χιλ. είναι πολύ καλό πάχος.

Ο πίσω τάκος είναι και αυτός παχύς καθώς τον βλέπω για πάνω από 12 χιλ.

Όλα αυτά όμως διορθώνονται εκτός και αν τα έχεις κάνει επίτηδες επειδή έτσι το θέλεις.
Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλή κατασκευή. Μπράβο !!

Αυτό που επισήμανε και ο Δημήτρης για την ένωση του καράολου με το μάνικο είναι πράγματι μη συνηθισμένο. Αν μπορείς πες μας τι ακριβώς έκανες και προπαντός γιατί.

Υ.Γ. Παρατηρώντας προσεκτικότερα βλέπω και μια δεύτερη πιο κοντή κόντρα μέσα στην κόντρα στην ένωση μάνικου-σκάφους. Τι είναι;

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 10:08:51 μμ »
Κατ'αρχας σας ευχαριστω ολους για τις παρατηρησεις σας.Θα προσπαθησω να καλυψω ολες τις αποριες.Το οργανο λοιπον ειναι εξολοκληρου απο καρυδια.Η κλιμακα του ειναι 36 εκ.Το συνολικο μηκος του ειναι 51 εκ.Το παχος των χειλων του σκαφους ειναι 6 χιλ.(ενας ντοπιος παλιος οργανοποιος μου προτεινε αυτο το παχος για πιο βαθυ ηχο).Στην ενωση του μπρασου με το σκαφος αυτο που φαινεται ειναι ενα μικρο κομματι απ'την προεξοχη του σκαφους για να το πιανω στην μεγγενη.Ισως το αφησω για να γινει ενα με το μπρατσο μετα το τριψιμο.Το μπρατσο εχει πλατος 4,5 εκ αλλα μετα το τριψιμο θα ερθει στα 2,5 εκ (προς το καραολο) και 3,1 εκ (προς το σκαφος).Το καραολο δεν θηλυκωνει με το καραολο απλα η κοντρα ειχει την ιδια αποχρωση με το καραολο!!!Για κοντρα χρησιμοποιησα καρυδια με τον τροπο που μου ειχε δειξει ο Immortalx σε παλιοτερη ερωτηση μου.Η δευτερη μικρη κοντρα κοντα στο σκαφος που ρωταει ο φιλος Κουρος δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια απλη μολυβια....Το μανικο ειναι 3 κομματια.Ο επανω τακος κι ο πισω τακος που με ρωτα ο Κουρος δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι :-[ ::)Ελπιζω να σας καλυψα.Αν κατι σας φαινεται στραβο-λαθος θα χαρω πολυ να με διωρθωσετε....Ειναι το πρωτο οργανο που φτιαχνω και ελπιζω με την βοηθεια σας να βγαλει ηχο......
Σας ευχαριστω και παλι ολους για τον χρονο σας..... :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 10:31:14 μμ »
Φίλε Galanick,
πάνω τάκο εννοώ τον τάκο της ένωσης του σκάφους με το καράολο και συνήθως λέγεται εμπρός τάκος.
Ο πίσω τάκος είναι αυτός που εξωτερικώς του βιδώνεται η χορδιέρα.

Όταν λες βαθύ ήχο μάλλον εννοείς τον μπάσο ήχο. Αν ναι τότε νομίζω ότι όσο πιο παχιά είναι τα μέρη ενός οργάνου τόσο μεγαλύτερη είναι η συχνότητα ταλάντωσης και μικρότερο το εύρος της. Άρα πιο οξύς και όχι πιο βαθύς ήχος.

Όσο για ήχο, αυτό μη το φοβάσαι. Θα βγάλει θέλοντας και μη. Και επειδή είναι και το πρώτο σου θα είναι ο πιο γλυκός ήχος που άκουσες ποτέ!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 10:38:16 μμ »
Φίλε Galanick. Όταν φτιάχνουμε ένα όργανο, δεν κάνουμε απλώς μαραγκοδουλειά. Πάνω απ' όλα βάζουμε μέσα στο άψυχο ξύλο την ψυχή μας. Είμαι σίγουρος ότι με όσο περισσότερη αγάπη συμπεριφερθείς στο ξύλο, τόσο πιο όμορφο ήχο θα πάρεις. Τον ήχο της ψυχής σου. Επομένως γερά με τσαμπουκά και όλα θα πάνε καλά. Προσωπικά ξαναλέω ότι αυτό που βλέπω μαρτυράει αγάπη και μεράκι.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 10:50:28 μμ »
Ωραίο όργανο φίλε !!! ,
 η κλίση στο καράολο πόσο είναι ?
Καί γω στην ίδια φάση είμαι περίπου στο δικό μου , λίγο πρίν την τελική συναρμολόγιση.
Αντε να το ακούσουμε κιόλας  ;D

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 11:15:54 μμ »
Φιλε Κουρο ο πανω τακος ειναι 4,2 εκ και το καραολο εχει παχος 1,5 εκ.Φιλε sirpanos η κλιση  του καραολου σε σχεση με το μπρατσο ειναι 15 μοιρες.Απο ψυχη φιλε Βαγγελη αλλο τιποτα....Πιστευω (μεταξυ μας) οτι τα οργανα σε οποια φαση κι αν βρισκονται(απο..ξυλο απελεκητο μεχρι το πιο τελειο οργανο) μας μιλανε....Και για αυτο τα αγαπαμε και ασχολουμαστε μαζι τους ειτε παιζοντας ειτε φτιαχνοντας.....Ελπιζω να το ακουσουμε ολοι το μπαγλαμαδακι μου και να ξεκινησω αμεσως μετα εναν τζουρα....και παλι χιλια ευχαριστω σε ολους....... :)
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 03:58:08 μμ »
Εχει δικιο ο φιλος παραπανω που λεει οτι θα ειναι ο ποιο γλυκος ηχος που ακουσες ποτε.Εγω οταν αρχισα πριν χρονια, εφτιαξα εναν μπαγλαμα, με ολη μου την αγαπη, με ολη μου την τεχνη να κατεργαζομαι το ξυλο ( δουλεια μου βλεπεις) και με ολη την αγνοια που ειχα ως αρχαριος των αρχαριων.Το αποτελεσμα ηταν ενας πολυ φωνακλας μπαγλαμας απο καρυδια, με μηκος χορδης 36, χωρις καθολου πλαινα σιριτια στο καπακι, χωρις φιγουρα,και καπως χοντροκομενος για τα τωρινα μου γουστα.Περασαν χρονια φιλε μου και τετοιον μπαγλαμα δεν ξαναακουσα, παρα μονο σε μαγαζι που σου επιανε τον κωλο, και ελεγες και ευχαριστω.Ισως και γι αυτο δεν πολυασχοληθηκα με τους μπαγλαμαδες, και το γυρισα στα μεγαλυτερα οργανα.Το οργανο εκεινο χαριστηκε σε φιλο σαν δωρο γαμου, και εκτιμηθηκε δεοντος, κι οποτε τον παιρνω να του αλλαξω χορδες, θυμαμαι τα πρωτα μου βηματα και συγκινουμε.Σου ευχομαι να παθεις το ιδιο κι εσυ μετα απο χρονια.Δεν ξερω αν ανεβει η φοτο ...παντος εγω τη στελνω.Αυτος ειναι......
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 01:25:07 μμ »
 Επομενο σταδιο κατασκευης.Κολλημα μπρατσου με σκαφος και διαμορφωση του(τριψιμο για να στρογγυλεψει).Μετα λεω βαλω το καπακι,να σημαδεψω την ταστιερα,να την κολλησω και μετα να την χαραξω.Αν δεν ειναι σωστη η σειρα η μου ξεφευγει μου το λετε οι πιο εμπειροι....Σας ευχαριστω και παλι...Να και 2 φωτο....
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 02:02:18 μμ »
 ;D , Πολύ ωραία και καθαρή δουλειά !!!!! Μπράβο , καλή συνέχεια

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 04:35:26 μμ »
Εγω πρωτα χαραζω την ταστιερα και μετα την κολαω!
Ειναι πιο ευκολο με αυτο τον τροπο πιστευω!
Εχω την ταστιερα σε παραληλλογραμο σχημα την βαζω μεσα στο κουτι
και την χαραζω. Πρεπει τα χαραγματα να ειναι καθετα με τον αξονα της ταστιερας!
Μετα δινω το σχημα στην ταστιερα και την κολαω!
http://bouzoukimaker.blogspot.com/2010/07/blog-post.html



jkarabas

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΚΑΦΤΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 06:23:13 μμ »
Δημήτρη από ότι κατάλαβα το κουτί είναι δική σου κατασκευή; Το άνοιγμα του κουτιού είναι ακριβώς στις διαστάσεις της ταστιέρας σου; ή κατασκευαστικά μπορεί να ανοίξει το πλάτος του κουτιού ανάλογα με το πλάτος που θα δώσεις στη ταστιέρα;