Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)  (Αναγνώστηκε 2030 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 04:44:18 μμ »
Μαστρο Στελιο τα βιδακια δεν βγηκαν ασχημα, ταιριαξαν με τα κεφαλια των πυρων τελικα. Αναποδα τα κανω ολα δεν βαριεσαι!


Τελικα τα καταφερες μωρε, θα την φαμε την χελωνοσουπα?
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 08:03:42 μμ »
Για σου Δημήτρη!!! όχι μόνο χελωνονιτζακόσουπα θα φάμε στον Στελή! μα θα έχει σκαντζόχοιρο!! εγώ θα φέρω τις μπύρες εσύ φέρε τα αναψυκτικά και ψωμάκι να βουτήσουμε στη σαλτσούλα. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 12:55:14 πμ »
Η κιθαρα ξανακατεβηκε στο εργαστηριο. Σε πρωτη φαση γυρισα το κοκκαλο του καβαλαρη σωστα οπως και μου υποδειχθηκε απο τον ΚαΠα. Χαμηλωσα την ψηλη αποσταση απο το πισω κοκκαλο και ξανατριψα ταστα να διορθωθει το εντονο τριξιμο. Ξαναπερασα χορδες και δοκιμασα αν το intonation ειναι σωστο. Ολα καλα και πανω που ελεγα να ξανανεβασω το οργανο στο σπιτι ως ετοιμο αρχισε παλι να με τρωει η γκρινια το γιου μου οτι το μπρατσο ειναι χοντρο και ως γνωστος ψυχαναγκαστικος, επιασα την ρασπα και ετσι οπως ηταν με τις χορδες το κατεβασα το παχος γυρω στα 3 χιλιοστα. Η ολη παλαβομαρα μου σχεδιαζει να λουστραρει το μανικο οπως ηταν με τις χορδες. Θυμηθηκα την ελληνικη  ταινια που ο τρελος ελεγε θα σου κανω εγχειρηση εδω, με το σουγια, πανω απο τα ρουχα.
https://youtu.be/fE20p83Gg1g?si=7BEZG_gSFIFurMsq

Τελικα πρυτανευσε η λογικη και εβγαλα τις χορδες και τα κλειδια και τελειωσα τα λουστρα μονο στο μανικο αφου μονωσα το υπολοιπο οργανο. Τελειωμενο πια μενει μια μονο εκκρεμοτητα.
Να βαλω πεναρια ή οχι. Ηδη παιζοντας δοκιμαστικα το λουστρο στο καπακι ειχε κανα δυο ψιλογρατσουνιες.
Ερωταω λοιπον και ψηφιστε αφου δειτε τις δυο φωτογραφιες, με πεναρια ή χωρις, οεο;;;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 09:04:56 πμ »
καλημέρα, χρόνια πολλά και όλα τα σχετικά  :embarrassed2:

ψηφίζω πεναριά - αλλά για μένα με πεναριά παραπέμπει ξεκάθαρα σε λαϊκή και δεν ξέρω αν το θέλεις

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 10:28:05 πμ »
Μπορείς ν' αφήσεις τη χρήση να σου υπαγορεύσει τι θα κάνεις.
Ξεκίνα χωρίς πεναριά και αν δεις τις γρατσουνιές να περισσεύουν, τότε τη βάζεις.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 05:03:56 μμ »
Μανο και Στεργιο εμφανισιακα μου παει καλυτερα χωρις αλλα το κομματι το πρακτικο ειναι σημαντικο. Εχω και μαυρη ασετοπαστα και απομιμηση οστρακου (λευκο) αλλα δεν μου κολλαει. Σκεφτηκα μηπως βαλω καπλαμα, καρυδια ή ριζα. Εναλλακτικα εχω και διαφανη μεμβρανη αλλα δεν μπορω να καταληξω. Οσον αφορα το λαϊκο χρωμα της πεναριας και οι τυπικες ακουστικες x brace συνηθως εχουν. Παντως και αυτη  ειναι αντιγραφη μοντελου Martin του 1918. Parlor κιθαρα, λαϊκια, για μπλουζ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 09:13:29 μμ »
οι διαφορές ποιες ειναι, λαικες εχουν με σκαλα κ οι παρλορ με Χ;εχουν διαφορές;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 09:30:15 μμ »
Οι λαϊκες, αυτες που λεμε ρεμπετοκιθαρα, ειναι με παραλληλα καμαρια κατα κυριο λογο.
Οι parlor μπορουν να ειναι ειτε με παραλληλα ειτε με x bracing. Συνηθως μιλαμε για πιο μικρα σκαφη με την ενωση στο 12ο ταστο.   Θα ελεγα οτι τα ρεμπετοκιθαρα (λαϊκες) ειναι υποσυνολο της parlor κιθαρας εν γενει. Απο καποια χρονολογια και μετα πηγανε την ενωση στο 14ο ταστο, μεγαλωσαν το σκαφος και προεκυψαν οι  συγχρονες ακουστικες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 10:18:25 μμ »
 {celebrate013}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 10:38:36 μμ »
Μιας και το αναφεραμε ενα ωραιο βιντεο για την εξελιξη της κιθαρας στα χρονια.
https://youtu.be/AjK4GVR1EcE?si=VW6D3W0LFgDK_FbN

Εχω νομιζω ξανανεβει ο συνδεσμος αλλα ε ει ενδιαφερον.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 09:00:16 πμ »
Ψηφίζω ἀνεπιφύλακτα ὑπέρ τῆς πεναριᾶς , αὐτῆς πού δείχνεις . Ταιριάζει καί μέ τά χρώματα τοῦ ὅλου ὀργάνου , ἀλλά καί μέ τήν ἰδέα τῆς parlor . Μαὐρη ἤ ἄσπρη πεναριά δέν θά πήγαιναν καθόλου . Μέ τήν μαύρη θά ἦταν μιά μουντζούρα καί θ' ἀδικιόταν πολύ ἡ κιθάρα , ἐνῶ μέ τήν ἄσπρη θά ἦταν κάτι οὐδέτερο , δέν θά ἔκανε καμμιά ἐντύπωση . Τό ἰδανικώτερο γιά μένα θά ἦταν μιά πεναριά μέ καπλαμᾶ ὅπως τῆς πλάτης .

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 09:56:19 πμ »
Μανο και Στεργιο εμφανισιακα μου παει καλυτερα χωρις αλλα το κομματι το πρακτικο ειναι σημαντικο. Εχω και μαυρη ασετοπαστα και απομιμηση οστρακου (λευκο) αλλα δεν μου κολλαει. Σκεφτηκα μηπως βαλω καπλαμα, καρυδια ή ριζα. Εναλλακτικα εχω και διαφανη μεμβρανη αλλα δεν μπορω να καταληξω. Οσον αφορα το λαϊκο χρωμα της πεναριας και οι τυπικες ακουστικες x brace συνηθως εχουν. Παντως και αυτη  ειναι αντιγραφη μοντελου Martin του 1918. Parlor κιθαρα, λαϊκια, για μπλουζ.

Και μένα μου αρέσει η πεναριά , αλλά από ζωντανό ξυλάκι . Ο καπλαμάς με την κόλλα κατσαρώνει αμέσως και δυσκολεύει πολύ τη δουλειά ...

Αν όπως γράφεις εμφανισιακά σου πάει καλύτερα χωρίς , βάλε αυτοκόλλητη μεμβράνη κι έτσι μ΄ε΄να σμπάρο δυο τρυγόνια !   {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 12:30:48 μμ »
Η ψηφοφορια μεχρι στιγμης ειναι ισοπαλια.
Λαμπρο την επιλογη του ιδιου καπλαμα με την πλατη την σκεφτηκα και εγω. Ουτως ή αλλως εβαλα και στο καραολο. Εχω μπολικο ακομα αλλα ειναι πανω σε κοντρα πλακε. Σκεφτομαι αν μπορεσω να κατεβασω το παχος του κοντρα πλακε μαζι με τον καπλαμα στα 1 με 1,5 χιλιοστα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει, αρκει το παχος να κατεβει ομοιομορφα. Εχω και καπλαμα (6/10) ριζα μονο του αλλα δεν ειναι ακριβως ο ιδιος. Ασε που φοβαμαι και το κατσαρωμα που ανεφερε ο Ιωσηφ. Θα δοκιμασω να κατεβασω τον κολλημενο στο κοντρα πλακε γιατι και ο ιδιος θα ειναι και δεν θα εχω τον φοβο του κατσαρωματος.
Ευχαριστω για τις προτασεις. Ειμαι ακ8μα υπο σκεψη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 01:10:45 μμ »
Γιά νά μήν κατσαρώση ὁ καπλαμᾶς , πρέπει ἀμέσως , μόλις τόν τοποθετήσης μέ κόλλα ἐκεῖ ὅπου θά τόν κολλήσης , νά τοποθετήσης ἐπάνω του μιά ἐπίπεδη ἐπιφάνεια ἰδίων διαστάσεων μ' αὐτόν , ἀπό κάτω ἴδια ἐπιφάνεια ( ἐννοῶ νοβοπάν , χοντρό κόντρα πλακέ κ.λ.π.) , ἄν ἔχης νά κολλήσης καπάκι μέ καπλαμᾶ ὅπως τώρα , καί νά τόν πιέσης ἀμέσως μέ σφκτῆρες μέχρι αὔριο τό πρωί . Φυσικά , μεταξύ καπλαμᾶ καί ἐπιφα-νείας πρέπει νά παρεμβάλλεται ἕνα κομμάτι νάϋλον , γιατί ἡ κόλλα θά ξεράση καί θά κολλήση ἐπιφάνεια καί καπάκι λόγω λεπτότητος τοῦ καπλαμᾶ . Φυσικά , ὅπως εἶναι τώρα ἡ κιθάρα καπακωμένη , εἶναι ἀδύνατο τέτοιο ἐγχείρημα .
Ἡ λέπτυνση τοῦ κόντρα πλακέ γίνεται καλύτερα σέ τριβεῖο τυμπάνου , δέν ξέρω ἄν ἔχης . Σ' αὐτή τήν περίπτωση θά πρέπη νά βρῆς τρόπο νά καπλαντίσης καί τό σόκορο τοῦ κόντρα πλακέ πού θά δημιουργηθῆ μέ πολύ στενό καπλαμᾶ , καλύτερα μαῦρο γιά νά δημιοιυργῆ ἀντίθεση μεταξύ δύο ἀνοιχτοχρώμων στοιχείων καπακιοῦ καί πεναριᾶς , ἀλλιῶς θά φαίνεται ἄσχημα .
Μιά ίδέα πού μοῦ ἦρθε μόλις τώρα εἶναι , ἀφοῦ τρίψεις τό σόκορο τοῦ κόντρα πλακέ , νά τό βάψης προσεκτικά μαῦρο ἤ ἄλλο σκοῦρο χρῶμα , καί μετά νά τό τρίψης , γιατί μπορεῖ νά λερώσης κάποια ἄκρη τῆς πεναριᾶς , νά ἔχης περιθώριο τριψίματος .
Ὅσο πιό λεπτή κάνης τήν πεναριά , τόσο περισσότερο θά πηγαίνη στό πολύ λεπτό σόκορο τό σκουρότερο χρῶμα .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 01:26:13 μμ »
περί σχήματος πεναριάς: οι ακουστικές έχουν συνήθως πολύ συγκεκριμένα περιγράμματα, συνήθως "σταγόνα", άντε και μερικές με country αποχρώσεις και περικοκλάδες.
https://www.thomann.de/gb/pickguards_for_acoustic_guitars.html

Η δική σου έχει πιο ελεύθερο σχήμα ("οργανικό" κατά την αρχιτεκτονίζουσα φρασεολογία  :banghead:), έτσι - γισ μένα - παραπέμπει κατευθείαν σε λαίκή και όχι σε αμερικάνικη κτλ.

Περί πάχους πεναριάς από ξύλο: με πολύ προσοχή έχω φτάσει μέχρι 0,8 χιλ. από μασίφ ξύλο κατεβασμένο με το ρούτερ και γυαλόχαρτο, ακριβώς για να μην είναι καπλαμάς και κατσαρώνει. Το κόλλησα με ταινία διπλής όψης και κρατάει ακόμα.
Σε φυτευτές πεναριές από καπλαμά πάντα βάζω δυο φύλλα (όχι απαραίτητα από το ίδιο ξύλο) με σταυρωτά τα νερά που περιορίζει τις παραμορφώσεις. Ο καπλαμάς κατσαρώνει λόγω του νερού που υπάρχει σε όλες τις ξυλόκολλες. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις μονό φύλλο (δοκιμή σε ρετάλι) με βενζινόκολλα και όχι με ξυλόκολλα.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο η παραμόρφωση. Σε πεναριά με καπλαμά (ακόμα και με διπλό φύλλο) δεν θα σου βγει καλά το σόκορο, τουλάχιστον εμένα δεν μου αρέσει.

Στις πεναριές από επικολλητή (όχι φυτευτή) ασετόπαστα "μπιζουτάρω" την περίμετρο με ξυράφι (γωνία ~45°) ώστε να σβύνει το προφίλ προς το καπάκι, για να μην σκαλώνουν τα δάχτυλα. Σε καπλαμά ποτέ δεν κατάφερα να κάνω κάτι παρόμοιο (ξυράφι δεν συζητάμε, αλλά ακόμα και με γυαλόχαρτο πετάει σχίζες ή αδυνατίζει υπερβολικά λόγω μη συνεκτικού υλικού - σε σχέση με την πάστα).

Αν καταλήξεις σε ξύλινη πεναριά (ξέρω ότι δεν συμπαθείς τις ασετόπαστες), θα έλεγα να δοκιμάσεις να "κατεβάσεις" μασίφ κομμάτι (φύρα από πλαϊνά ή καπάκι) και να κάνεις κανα δυο δοκιμές (βενζινόκολλα ή ταινία διπλής όψης, και τα δύο μπαίνουν και πριν και μετά τα βερνίκια) και αποφασίζεις.


Tags: