Αποστολέας Θέμα: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!  (Αναγνώστηκε 12440 φορές)

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 07, 2017, 01:21:48 πμ »
Να σαι καλα βαγγελη!!αυτο με το καπλαμα το σκεφτομουν και εγω απο την αρχη οποτε σιγουρα θα το κανω και εγω ετσι και δε το βλεπω καθολου υπερβολη ειδικα στο δικο μου χρειαζετε σιγουρα!το δικο σου ειναι αλλο πραμα!!πεντακαθαρο φοβερη δουλεια οπως οτι αλλο εχεις παρουσιαση!!! Το μορσο λογικα θα παιξω περιπου στις διαστασεις στου μανου να προσπαθησω να ολοκληρωσω το οργανο για την εμπειρια και μετα αν εχω υπομονη σειρα θα εχει ενα καλο απτο καινουριο σου καλουπι!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:32:42 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι ὀργανοποιοί , καλή σας ἡμέρα καί εὐχαριστῶ γιά τίς ἄμεσες ἀπαντήσεις σας !
Διεπίστωσα ὅτι τό μανίκι ἔγινε στραβό , ἔπειδή τό ἔσφιξα σέ λίγο καμπύλο πάγκο ( ἕνα νοβοπάν πού εἶχε λίγο " πάρει " καί τό εἶχα στηρίξει σέ δύο τρίποδα ) . Ὅπως εἶπα , τό ἔσφιξα γιά 8 ὧρες " ἀντίθετα ", μέ ἀπότέλεσμα νά στραβώση λίγο ἀπό τήν ἄλλη μεριά !!! Ἀμέσως τό ἔσφιξα ἀνάμεσα σέ δύο καλά πλανισμένα χοντρά ξύλα γιά 16 ὧρες καί ἔγινε εὐθύτατο !!!
Πιστεύω ὅτι , ἐπειδή ἔκανα τίς πιό πάνω ένέργειες ἀμέσως μετά τήν ἀποσυμπίεση τοῦ μανικιοῦ καί ἡ ψαρόκολλα πού χρησιμοποίησα , ἐνῶ εἶχε πήξει , δέν εἶχε πλήρως σκληρήνει ἀφοῦ χρειάζονται 24 ὧρες γιά νά σκληρήνη , τουλάχιστον στό μεγαλύτερο ποσοστό κάθε κόλλα , γί ' αὐτό τό λόγο νομίζω τό μανίκι ἴσιωσε .
Τό πάθημα μάθημα - ἔλεγχος εὐθύτητος πάγκου - εὐλυγισία φρέσκιας κόλλας .
Ὅσον ἀφορὰ τἀ μικροδιάκενα στό σκάφος , θά ἀκολουθήσω τήν μέθοδο κόλλας - σκόνης ἐσωτερικά , γάζας - ἀραιῆς ψαρόκολλας . Ἀπό τήν ἔξω - καλή πλευρά τοῦ σκάφους , αὐτά τά μικροδιάκενα θά καλυφθοῦν ἀπό τήν ἐφαρμογή τῆς σκόνης τῆς ἐλαφρόπετρας μετά τόν ἐμποτισμό .
Νά εἴσαστε ὅλοι καλά καί καλή συνέχεια !!!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 06, 2017, 02:44:50 μμ »
Γεια χαρα παρεα!!!προχωραω αργα αργα λογο ελειψης χρονου και απειριας.κολησα τα κοματια σαντουιτς για το μανικα και εφτιαξα καπακι και φτιαχτες φιγουρες για πρωτη φορα παλευονται αν και θα μπορουσε να γινει καλυτερη δουλεια στις λεπτομεριες.το καπακι ειναι 2.8 εσκαψα με το dremel kai φυτεψα φιγουρες αλλα δυστιχος το μαυρο μου χαλασε λιγο το χρωμα του πιο ανοικτοχρομου ξυλου.υπαρχει καπιο κολπο να μην λερωνεται??γιατι φοβαμαι μην λερωσω το καπακι τωρα με το τριψημο.οι φιγουρες κατσανε πολυ καλα με σχεδον καθολου.λεω να στολαρω με μαυρη σκονη και λογκο εκτος αν υπαρχη αλλη καλυτερη λυση.οι καπλαμαδες ειναι τουλιπιε μαυρο και λουπα λευκα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 06, 2017, 03:23:03 μμ »
μπραβο πολυ ωραια δουλεια!
εγω κατι που κανω στην ροζετα της κιθαρας, ειναι να περναω ενα χερακι γομαλακα, πριν την κολλησω, ετσι μετα δεν εισχωρει η κολλα στο ξυλο και δεν λεκιαζει, και οπου εχει κολλα φευγει ευκολα με λιγο βρεξιμο-ξησιμο κλπ!

ωραια και η σεγα σου, απο που και ποσο αν θυμασαι;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 06, 2017, 03:40:42 μμ »
Σε ευχαριστω στελιο.βασικα δεν εχω γομαλακα ουτε την εχω δουλεψει ποτε αν ολα πανε καλα στο τελος θα λουστραρο ετσι το καπακι.αλλα τωρα που θα χρειαστει λιγο τριψιμο το καπακι το φοβαμαι πως θα μπει στις ινες το μαυρο και να δω πως θα καθαρισει μετα!!το σεγακι το πειρα σπο ενα βιβλιοπωλειο εδω στα χανια ειχα παει να παρω ενα χαρτονι και το ειδα κ το πειρα αλλα δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο ενα αλλο που εχω παρει απο μαγαζι με εργαλεια ειναι καλυτερη ποιοτητα στα βιδακια που εχει.αν θυμαμαι καλα εκανε 6 με 7 ευρω αν σε ενδιαφερει μπορω να δω αν εχει αλλο.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 06, 2017, 03:58:20 μμ »
καθάρισε με νέφτι και 99% θα φύγουν οι μαυρίλες.

Και μια συμβουλή για να μην "τρέχεις" στο μέλλον: τα κομμάτια του μπράτσου είναι καλύτερα να τα σφίγγεις επάνω σε έναν άκαμπτο οδηγό, από υλικό που να μην πιάνει η κόλλα (π.χ. κοιλοδοκό, αλουμίνο, μάμαρο, μελαμίνη).
Κολλώντας "στον αέρα" υπάρχει περίπτωση να μεταφερθούν στραβομάρες είτε από το ένα ξύλο στο άλλο είτε από περισσότερο / λιγότερο σφίξιμο στους σφιγκτήρες (ή και την ίδια τη ροπή τους - σ' αυτούς που σφίγγουν με βίδα). Με τον οδηγό το αποφεύγεις.

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 06, 2017, 04:07:25 μμ »
Ευχαριστω μανο!εχεις δικιο ισως εκανα βλακεια δε το σκεφτηκα τα εσφυξα πανω στον παγκο για να πατανε επιπεδα και μετα τα γυρισα ετσι να καθαρισω τις κολες και τα αφησα ετσι μην κολησουν κατω.πιστευω να την βγαλανε!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 07, 2017, 08:54:13 μμ »
Αν είναι πλαστικό μαύρο, μικρό το πρόβλημα. Βενζίνη καθαρή και όλα καλά. Να δεις γέλια με τον εβενο.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 08, 2017, 09:13:51 πμ »
Εκτός από το αισθητικό κομμάτι, αυτός είναι ο λόγος που αποφάσισα να μην ξανακάνω ανοιχτόχρωμο μανικο. Δεν μπορώ να καθαρίσω αυτές τις μαυρίλες με τίποτα...
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 08, 2017, 10:59:55 πμ »
Βαγγελη προβλεπεται κλαμα!!γιατι ειναι ξυλο και λεω να στοκαρο με σκονη απο εβενο και λογκο!!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 08, 2017, 11:04:08 πμ »
Δημητρη και εγω για λογους αισθητικης εβαλα σαπελι γιατι το φλαμουρι ειναι πολυ ασπρο και δε μου αρεσε.τωρα σε θεμα βαρους δεν ξερω πια θα ηταν καλυτερη επιλογη γιατι βλεπω πως βαζεται φλαμουρι που ειναι πιο ελαφρι και πιο ευκολοδουλευτο απο οτι διαβασα.

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 08, 2017, 01:25:47 μμ »
Δημητρη και εγω για λογους αισθητικης εβαλα σαπελι γιατι το φλαμουρι ειναι πολυ ασπρο και δε μου αρεσε.τωρα σε θεμα βαρους δεν ξερω πια θα ηταν καλυτερη επιλογη γιατι βλεπω πως βαζεται φλαμουρι που ειναι πιο ελαφρι και πιο ευκολοδουλευτο απο οτι διαβασα.

Ψηφίζω σαπέλι χωρίς δεύτερη σκέψη. Πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου, όντως πιο βαρύ όμως.. Φλαμούρι δυο φορές δοκίμασα και δεν ξανάχει. Τέλος.
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 08, 2017, 04:00:58 μμ »
Για σας παιδιά,δηλαδή το σαπέλι είναι καλό για μάνικα και καράολα,το νίανγκον που χρησιμοπιεί ο Βαγγέλης μήπως είναι ελαφρύτερο και άκαμτο όπως άκαμμτο θεωρείτε και το φλαμούρι και το σαπέλι.
Και το νίανγκον είδος μαονιού δεν είναι;Τελικώς τι λέτε να βάζουμε  στα μανικοκαράουλα σαπέλι και νίανγκον για να αποφύγουμε το φλαμούρι και επίσης και να προτείνω και ένα άλλο που έχω ακούσει το μαόνι ονδούρας.ΤΙ ΛΕΤΕ:
Πάντως μερικοί που βάζουν κελεμπέκι για πλαινά σε μανίκια μου φαίνετε πως το κελεμπέκι στραβώνει ας έχει και κόντρες η αν είναι οι κόντρες,το φοβάμαι το κελεμπέκι δεν ξέρω και πολλά όμως.
ξέρω επίσης ότι και η καρυδιά και η οξιά αναλόγως το ξύλο κάποιες φορές στραβώνουν.
Επίσης και η καστανιά εάν είναι κατάλληλα κομένη πιστεύω κάνει για μπράτσο.Αν σας μπερδεγουεί ζητώ ταπεινά συγνώμη.ΑΥΤΑ..
Τι λέτε λοιπόν.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 08, 2017, 05:00:20 μμ »
Νικο εγω τωρα ξεκινησα οποτε δεν εχω ιδεα απο ξυλα αλλα απο εδω μεσα ειχα διαβασει καλα λογια για μαονι και τα πηρα ετοιμα κομενα απο σοφιανο και ενα κομματι ιδιο για καραολο.καθαρα λογο εμφανισης.τωρα οι πιο εμπειροι θα μας πουνε που τα εχουν δοκιμασει και ξερουν!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: 1η κατασκευη τριχορδου σκαφους!!!
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 26, 2017, 07:50:10 μμ »
Γεια χαρα παρεα!!εφτιαξα μορσο εβαλα το μανικι στο σκαφος εβαλα και την ταστιερα πανω (κλιμακα 68 την πηρα χαραγμενη ετοιμη) και ενω ειχα σημαδεψει τις αποστασεις 14cm για χορδιερα καβαλαρη και 68cm απο καβαλαρη ως τον πισω καβαλαρη ειδα πως η ενωση μου βγαινει στο 19 ταστο.το μηκος του σκαφους ειναι 37.σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω??υπαρχη προβλημα αν γινει στο 19 η ενωση??

Tags: