Αποστολέας Θέμα: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου  (Αναγνώστηκε 1272 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Καλημέρα σας παιδιά! θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε αν ξέρετε, Αν μπορώ να περάσω ένα μπαγλαμαδάκι που φτιάχνω με φυσικό κερί διάφανο του εμπορίου, Βέβαια αυτό θα το χρησιμοποιήσω για τελικό χέρι αφού περάσω πρώτα 2-3 χέρια γομαλάκα διάφανη αποκερωμένη,(τα έχω όλα τα υλικά έτοιμα).
Τι λέτε λοιπόν; θα έχω πρόβλημα στο μανίκι ας πούμε με τον ιδρώτα λόγω του ότι είναι κερί;


...Αντιγράφω ιδιότητες...Σύντομη Περιγραφή:
Το Paste Wax Black Bison κερί Liberon είναι πασίγνωστο για την ποιότητά του και την χαρακτηριστική, ευχάριστη οσμή του. Παραδοσιακά χρησιμοποιείται σε αντίκες, αλλά είναι εξίσου κατάλληλο για χρήση σε μοντέρνα έπιπλα και θα αναδείξει την φυσική ομορφιά του ξύλου ενόσω το προστατεύει από το στέγνωμα...Η Paste Wax Black Bison κεριού Liberon δίνει υψηλή αντοχή σε δακτυλιές και σταξίματα νερού. Ιδανικό για μικρές επιφάνειες. Τρέφει, γυαλίζει και δεν επιτρέπει την ξήρανση των ξύλων. Πολύ γυαλιστερό. Καλύπτει σημάδια και γρατζουνιές. Πληρεί την οδηγία EN71 Part 3. Δεν περιέχει σιλικόνη. Εφαρμόζεται με πανί ή με πολύ λεπτό ατσαλόμαλλο. Στεγνώνει σε 20 λεπτά.Συμβουλή πάντα να δοκιμάζετε τα προϊόντα σε ένα κρυφό σημείο για να ελέγξετε την συμβατότητα του χρώματος και το τελικό αποτέλεσμα που θα σας δώσει, πρωτού κάνετε το τελικό στρώσιμο .

Κάλυψη: 5 - 6 τετραγωνικά μέτρα ανά 500ml.

Τρέφει, γυαλίζει και προστατεύει. Αρωματισμένο.
Εγκεκριμένο για χρήση σε παιδικά παιχνίδια – EN71

Αναγνωρισμένο από το Guild of Master Craftsmen.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:07:51 πμ »
εχει δοκιμαστει σε κιθαρα διασημου κατασκευαστη, (μετα ομως οχι απο γομαλακα αλλα απο λαδι, νομιζω το φινισινγκ οϊλ) και το αποτελεσμα ηταν... τραγικο.
του επεστραφηκε η κιθαρα μετα απο ενα χρονο, με μακα απο πισω στο μανικι, κατι σα γλιτζα , και απαιτουσε να περαστει με πιστολι βερνικι πλαστικεξ για να μην ξαναχει προβλημα

τωρα μετα τη γομαλακα δεν ξερω αν εχει τα ιδια θεματα, αλλα εγω δεν θα το εβαζα.
σημειωση: στο καπακι που περαστηκε με τον ιδιο τροπο δεν ειχε κανενα θεμα, πλην του σημειου που ακουμπουσε το δεξι χερι ενα πολυ μικρο, και η επιφανεια ηταν μια απο τις καλυτερες που εχω δει...
αβυσσος...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:45:17 πμ »
Κοίτα σύμπτωση.. είχα δει κάτι κιθάρες ενός βρετανού (Aram) που τις έκανε ματ με λάδι και ψηνομουν να το δοκιμάσω.. είχα που είχα την έννοια ότι το λάδι δεν προστατεύει κθλ από χρυπηματακια και γρατζουνιές τώρα με αυτό που έμαθα μου έφυγε μια και καλή.. Δεν πειράζει γομαλακα μια χαρά είναι.. 

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2021, 11:00:18 πμ »
Παράθεση
εχει δοκιμαστει σε κιθαρα διασημου κατασκευαστη, (μετα ομως οχι απο γομαλακα αλλα απο λαδι, νομιζω το φινισινγκ οϊλ) και το αποτελεσμα ηταν... τραγικο.
του επεστραφηκε η κιθαρα μετα απο ενα χρονο, με μακα απο πισω στο μανικι, κατι σα γλιτζα , και απαιτουσε να περαστει με πιστολι βερνικι πλαστικεξ για να μην ξαναχει προβλημα
Ευχαριστώ Στέλιο. Πλστικέξ {celebrate018} δεν το περνάω πάντως Αρα γομαλάκα και δόξα ο Βούδας, πάντως 3 μαρκετερί που έκανα(τσάτρα-πάτρα) τα πλάκωσα με δυο χέρια γομαλάκα τρίβοντας κάθε χέρι, και την άλλη μέρα έβαλα 2 τόνους κερί με πινέλο(πινελάτο-βουρτσάτο) γυάλισα με πανί άσπρο, και μου έβγαλε αυτό το αποτέλεσμα, κακό δεν το λες όμως ούτε και καλό χιχιχχιχιχι.
Λέει όμως το δοχείο πάνω ότι είναι αδιάβροχο, ξέρω γω να ούμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάντως παιδιά.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2021, 11:03:04 πμ »
αυτο λεω νικο μου....
 ενω το αποτελεσμα ειναι τελειο, ισως η τριβη με το δαχτυλο πισω στο μανικι, κανει-δημιουργει με το καιρο, και με τον ιδρωτα-ζεστη,  αυτη τη μακα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2021, 11:14:02 πμ »
Για σου Στέλιο, Καλημέρα! ναι το κατάλαβα αυτό από το πρώτο σου μήνυμα που έγραψες για τον διάσημο κατασκευαστή, που του γυρίσαν την κιθάρα, δεν μας κάνει λοιπόν  το κερί για επιφάνειες μουσικών οργάνων.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Τελείωμα(finish)με διάφανο φυσικό κερί του εμπορίου
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:37:03 μμ »
Με Παρόμοιο κερί περνάνε τα μπάσα της Warwick σώμα και μπράτσο συνήθως ξύλα wenge - κελεμπέκι
Το χρησιμοποίησα και γω σε μπράτσο Wenge που έφτιαξα
Προστατεύει αλλά θέλει τακτικά φρεσκάρισμα και όπως λέει ο Στέλιος μπορεί να πιάνει μακα
με τον καιρό
Πάνω από γομαλάκα δεν έχει νόημα ή το κερί ή η γομαλάκα