Αποστολέας Θέμα: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια  (Αναγνώστηκε 4202 φορές)

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 08:44:17 μμ »
Καλησπέρα σας, έφτασε λοιπόν η ώρα για το περιβόητο βάψιμο και λουστράρισμα και του 2ου μπαγλαμά...

Κααααιιιιι το σόου αρχίζει....   {celebrate015} {celebrate015}

Καταρχήν, πήγα και πήρα διαφορετικό χρώμα, καινούργια απόχρωση (Κερασιά) μιας και η άλλη απόχρωση τελικά ήταν πολύ σκούρα και δε μου άρεσε...

Έχοντας λοιπόν τα υλικά μου έτοιμα, και τις οδηγίες του Στέλιου σαν σκονάκι, είπα να ξεκινήσω το βάψιμο...

Αφού σκούπισα καλά το μπαγλαμά να φύγουν οι σκόνες κλπ,και μόνωσα ένα γύρω καπάκια κλπ, ξεκίνησα με τη διαδικασία..

Πέρασα κατ'αρχήν 3-4 χέρια το σίλερ, άχρωμο ως έχει για αρχή, και όλως περιέργως το ξύλο πήρε μια απόχρωση ωραία θα έλεγα, αλλά μόνο στο σκάφος, ενώ το χρώμα του μπράτσου έμεινε ως είχε :wtf:

Τέλος πάντων, δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία σε αυτό, και συνέχισα έπειτα τρίβοντας έπειτα καλά το οργανάκι...

Αφού έπειτα, έκανα τις απαραίτητες χημικές προσμίξεις, για το λούστρο και έριξα και το χρώμα μαζί και το ανακάτωσα, έκανα κάποια δοκιμαστικά σε ένα φιλετάκι ξύλου, από το ίδιο μαδεράκι με αυτό που έφτιαξα το μπαγλαμά, για να δω πώς θα βγει κλπ..

Αφού το πέρασα 1-2 χέρια και είδα τα αποτελέσματα και έδειχνε καλό το χρώμα είπα να προχωρήσω και στο μπαγλαμά να τελειώνω... Τι το 'θελα...

Ξεκίνησα να βάφω, και τότε το όργανο άρχισε να παίρνει μια περίεργη απόχρωση, προς το πορτοκαλί θα έλεγα... Επίσης άφηνε κατά το πέρασμα κάτι σαν γρομπαλάκια πολύ πολύ μικρά κατά διαστήματα.. :embarrassed2: :embarrassed2:

Έτσι λοιπόν, θεωρώντας ότι έκανα μαλακία για άλλη μια φορά, σταμάτησα το βάψιμο, και άρχισα το τρίψιμο...

Το οποίο και με το γυαλόχαρτο δε μπορούσα να το κάνω, οπότε κατέφυγα στο σκαρπελάκι το ψιλό, με το οποίο "ξεφλούδισα" το χρώμα από πάνω, το μόνο καλό ήταν ότι αυτή τη φορά δεν είχε ποτίσει το ξύλο, και το χρώμα βγήκε σχετικά εύκολα με το σκαρπέλο.. Το κακό είναι ότι σε κάποια σημεία, κατά λάθος το έφαγα λίγο παραπάνω, οπότε θα πρέπει τώρα πλέον να ξαναπεράσω ένα χέρι με τα γυαλόχαρτα, τουλάχιστον σε κάποια σημεία να έρθει το ξύλο πάλι στα ίσα του..

Και να προχωρήσω με τη 3η και φαρμακερή προσπάθεια του βαψίματος...

Αν δε πετύχει και την επόμενη φορά θα το λουστράρω άβαφο να ξεμπερδεύω  {celebrate017} {celebrate017}

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 01:12:42 πμ »
Αυτές οι μ@λ@κιες όταν συμβαίνουν....που συμβαίνουν αβερτα, με κάνουν και νιώθω κουλός!

Περνά το μια γομαλακα λέω εγώ χαλαρά και όμορφα να βρεις την υγεία σου!
Βάλε μέσα και κάνα μπαχάρι ν πάρει χρώμα και έγινε η δουλειά! :)
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 09:22:37 πμ »
Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός, αντιλαμβάνομαι ότι το σήλερ είναι για σφράγισμα των πόρων (seal=sealer) επομένως μου φαίνεται ότι το ξύλο δεν θα έπρεπε να βάφεται μετά, αλλά πριν την εφαρμογή του (σήλερ).
Εκτός απ' αυτό, προσωπικά αποφεύγω τα βαψίματα σε μεγάλες επιφάνειες για πολλούς λόγους (π.χ. διαφορετική απορρόφηση/τελικό χρώμα ανάλογα με την φορά των ινών, δυσκολία σε μελλοντική επισκευή αν χρειαστεί κτλ.).

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:58:42 μμ »
μανο συμφωνω μαζι σου, κ ετσι πρεπει κανονικα να βαφεται ενα ξυλο (με εμποτισμου, πριν το σηλερ).

ΑΛΛΑ:
το χρωμμα που πηρε ο μιχαλης ειναι που μπαινει ΜΕΣΑ στο λουστρο. και κυριως το εχουν (χρησιμοποιουν) οι λουστραδοροι που επιδιορθωνουν παλαια μπιχλιμπιδοξυλενια (κομο, βιτρινες, κομοδιανακια, κασουλες, ντουλαποφυλλα, σκαμνακια, κλπ κλπ κλπ).
εχουν το αχρωμο, και εχουν 10 τετοια μπουκαλακια σε διαφορες αποχρωσεις και πανε σε ενα σπιτι και τελειωνουν σε χρονο ντετε με τα βαμβακακια τους και καμια 10αρια βαζακια.
για μια μικρη επιφανεια σαν αυτη μπορει να γινει μια χαρα (με επιμονη στο τριψιμο του σηλερ) και χωρις τριψιμο μετα τα 2 χερια λουστρο οπως αναλυτικα ειπα σε προηγουμενο ποστ.

μιχαλη δεν καταλαβα αφου εκανες δοκιμη στο ιδιο ξυλο, και σου αρεσε, πως στο κανονικο εγινε διαφορετικο (και τα γρομπαλακια τι ηταν;) επισης το ξυλο μπρατσου-σωματος ητανε διαφορετικο;

κανε το επομενο αχρωμο να ξεμπερδευεις...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 12:32:24 μμ »
Καλημέρα σας..

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε ακόμη με το θέμα και προσπαθείτε να με βοηθήσετε με την όλη διαδικασία, και κατά κύριο λόγο με το βάψιμο και το βερνίκωμα, το οποίο η αλήθεια είναι ότι δε φανταζόμουν ότι θα με ταλαιπωρούσε τόσο πολύ, και θα κατέληγε μαρτύριο ...   :040: :040:

Περίμενα ότι όποια δυσκολία έβρισκα, θα ήταν κατά κύριο λόγο κατά την κατασκευή - διαμόρφωση του και όχι τόσο στο βάψιμο - βερνίκωμα..

Αλλά μάλλον είχα άδικο... Δεν ήξερα τι μου επιφύλασσε το τελείωμα...  :cheesy2: :cheesy2:
.
.
.
@Blekos Kerkyra Μπορώ να πω ότι η ιδέα σου με τη γομόλακα και το φυσικό χρωματισμό από τα μπαχάρια κλπ, με ενθουσίασε σαν ιδέα..
Έτσι όπως το έψαξα κιόλας λίγο αναφορικά με τη γομόλακα μου φάνηκε πιο απλή η διαδικασία, βέβαια αυτό θα αποδειχθεί στη πράξη αλλά οκ. Αν δε το δοκιμάσω στο συγκεκριμένο μπαγλαμαδάκι τελικά, θα το τσεκάρω σίγουρα στην επόμενη κατασκευή.

@Μάνος Τουρπάλης, τώρα που το αναφέρεις αυτό με το σίλερ κλπ φαίνεται λογικό, αλλά καθότι άσχετος δε πήγε καν το μυαλό μου προς τα εκεί,...και στη χρήση του..

@steliosguitar, ειλικρινά να σου πω για τη διαφορά στο χρώμα από το ένα ξύλο στο άλλο, δε ξέρω τι να πω... Το ξύλο σώμα - μπράτσο ήταν το ίδιο ακριβώς, και οι δυο μπαγλαμάδες ήταν μονοκόμματοι σκαφτοί από το ίδιο μαδεράκι μάλιστα... Το γιατί βγήκε το σκάφος σκούρο και το μπράτσο λευκό, ο θεός και η ψυχή του...

Τώρα για το χρώμα που πήρα, το πρώτο χρώμα της Βερνιλάκ (με το οποίο βάφτηκε ο 1ος μπαγλαμάς), το πιο σκούρο, υποθέτω ότι έχεις δίκιο, μιας και γράφει επάνω χρώμα βερνικιού, προφανώς κάτι τέτοιο θα έγινε.

Το 2ο κουτάκι χρώμα που πήρα της Vitex ένα Diaxyl Plus απόχρωσης Κερασιάς, με το οποίο πήγα να βάψω το 2ο μπαγλαμά τώρα, αναφέρει επάνω ότι είναι Υδατοδιαλυτό Βερνίκι Εμποτισμού Ξύλου Πολυουρεθάνης.

Τώρα για τη διαδικασία απλά ακολούθησα τις οδηγίες που μου είχες δώσει μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια βαψίματος στον πρώτο μπαγλαμά (Προφανώς το αναφέρω με φιλική διάθεση, δε θέλω να κατηγορήσω κανέναν, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται..) ..

"
στο επόμενο:
- σιλερ (άχρωμο) δυο τρία τέσσερα χέρια, όσα χρειάζονται να γεμίσουν οι πόροι.

- τρίβεις καλά να ξαναγίνει ματ, να έχει μείνει μόνο στους πόρους, να έλθει το γέμισμα τους στην ίδια επιφάνεια

- βάζεις ένα, το πολύ δυο, καπάκια χρώμα στο λούστρο. όχι το χρώμα έτσι "


και μπορώ να πω ότι στο τρίψιμο του άλλαξα τα φώτα...  :cheesy2:


Τώρα βέβαια δε ξέρω μήπως αλλάζει η διαδικασία με αυτό το χρώμα - βερνίκι επειδή είναι εμποτισμού που λέει ;;


Μήπως με αυτό το χρώμα πρέπει να περάσω ένα-δυο χέρια το υδατοδιαλυτό βερνίκι εμποτισμού ξύλου πολυουρεθάνης όπως προείπατε, και μετά το σίλερ και μετά;;; Ένα χέρι τελικό βερνίκι ;;  Ή δε το χρειάζεται με αυτό το χρώμα τα βερνίκια τα άλλα που είχα περάσει στο πρώτο.;;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 06:09:58 μμ »
μιχαλη, οι οδηγιες που εδωσα πιο πανω αφορα τη φωτο που ειχες βαλει, με τα χρωμματα που ειχες ηδη αγορασει.

 


κατα την ταπεινη μου γνωμη, πρεπει να κατασταλαξεις τι θελεις να κανεις, (χρωμματιστο; αχρωμο;) μετα να δεις τι εχεις απο υλικα, για να ακολουθησεις την ενδεδειγμενη προεργασια-εργασια, και αν δεν σε ικανοποιουν να παρεις κατι αλλο για μια αλλη διαδικασια.

αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.
εγω εχω χαλασει παρα πολλα και εμαθα, και προσπαθω να βοηθησω με τις οποιες λιγες γνωσεις μου, τουλαχιστον στα χρωμματα.

μερικα απο αυτα ειναι συμβατα που εχεις, αλλα οχι.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 06:18:14 μμ »
κατι καταλαβα , ξαναδιαβαζοντας το τελευταιο ποστ σου και μαλλον εκει εγινε το κακο...
 ακολουθησες τις οδηγιες, αλλα βαζοντας το ντιαξιλ αντι για το βερνιλακ.

γενικα αυτο δεν κανει για την οργανοποιια. αξ ου και τα σγρουμπουλια...
αν θελεις να βαψεις σωστα ενα ξυλο, βαζεις σκετο εμποτισμου, π.χ. βιβεξιλ, ( δηλ οχι βερνικι με εμποτισμο), πας στην αποχρωση που θελεις, κ μετα ξεκινας βερνικια (σηλερ κ λουστρο) με οποια μεθοδο θελεις (δηλ ακρυλικο - νιτρο - πολυουρεθανη) για να μην εχεις κανενα προβλημα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 12:43:18 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ήταν λάθος επιλογή χρώματος, είπα να πάω σε άλλη απόχρωση αλλά πήρα και άλλη μάρκα και είδος .. Νόμιζα δε θα είχε μεγάλη διαφορά..

Τελικά με τα πολλά επειδή τα είχα κάνει σκ...α, το έτριψα πάλι όλο από την αρχή, το έκανα σαν καινούργιο, και πήγα σε ένα γνωστό οργανοποιό εδώ στη περιοχή, και αφού μου είπε και εκείνος για τη λάθος επιλογή χρωμάτων κλπ, το κάναμε μαζί από την αρχή, βάψιμο, λουστράρισμα, κλπ, με χρώμα βαφής σαν το πρώτο το μπουκαλάκι που είχα πάρει της Vernilac, αλλά σε απόχρωση κερασιάς. {celebrate018}, και μου εξήγησε και αυτός 5 πράγματα για τις μαλακίες που έκανα  :cheesy2: :cheesy2:, και έτσι προχώρησε το πράγμα.. Του περάσαμε και τα λούστρα του κλπ και πλέον είναι έτοιμο σχεδόν.

Έπειτα έπιασα τη συναρμολόγηση, και το κούρδισμα, και αφού πέρασα κλειδιά, χορδιέρες, έφτιαξα και πέρασα καβαλάρηδες, κόκαλα κλπ, πήγα στο κούρδισμα, που το πάλευα 2 μέρες σχεδόν μιας και τρίζαν οι χορδές και δεν έβγαζα άκρη, μέχρι που ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ είδα ότι μάλλον έχω θέμα με κάποια τάστα, ήθελαν λιμάρισμα - τρίψιμο κλπ


Οπότε και είμαι πλέον σε αυτό το σημείο, κοιυρδίζω - δοκιμάζω - ξεκουρδίζω - τρίβω - λιμάρω τάστα και πάλι από την αρχή. Ευτυχώς αυτό δείχνει να πηγαίνει καλά και να διορθώνεται σιγά σιγά το πρόβλημα...

Οπότε ελπίζω και σύντομα να είναι έτοιμο, τελειωμένο το όργανο ...



κατι καταλαβα , ξαναδιαβαζοντας το τελευταιο ποστ σου και μαλλον εκει εγινε το κακο...
 ακολουθησες τις οδηγιες, αλλα βαζοντας το ντιαξιλ αντι για το βερνιλακ.

γενικα αυτο δεν κανει για την οργανοποιια. αξ ου και τα σγρουμπουλια...
αν θελεις να βαψεις σωστα ενα ξυλο, βαζεις σκετο εμποτισμου, π.χ. βιβεξιλ, ( δηλ οχι βερνικι με εμποτισμο), πας στην αποχρωση που θελεις, κ μετα ξεκινας βερνικια (σηλερ κ λουστρο) με οποια μεθοδο θελεις (δηλ ακρυλικο - νιτρο - πολυουρεθανη) για να μην εχεις κανενα προβλημα.

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 12:59:31 μμ »
Φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 09:29:23 μμ »
Καλησπέρα σας, προς ενημέρωση του θέματος, το λιμαρισμα - τρίψιμο των ταστων επέτυχε, ο ήχος διορθώθηκε και όλα καλά πλέον.. Το οργανακι είναι έτοιμο ολοκληρωμένο και βγάζει και ωραίο ήχο θα έλεγα   {celebrate012} {celebrate012}..

Ευχαριστώ και πάλι για την οποία βοήθεια...  μπυρα μπυρα

Πάμε για άλλα πλέον  {celebrate014} {celebrate012}

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 17, 2021, 12:47:46 μμ »
Και ένα ηχητικό δείγμα και από το 2ο που ξέχασα να βάλω..  :035:

https://youtu.be/LGjNoXNib6g

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 17, 2021, 04:35:58 μμ »
αντε και στα επομενα σιγα-σιγα!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...