Αποστολέας Θέμα: Κούρδισμα σε τζουρά κλίμακας 62-63 εκατοστά  (Αναγνώστηκε 653 φορές)

Kostassof

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Κούρδισμα σε τζουρά κλίμακας 62-63 εκατοστά
« στις: Ιανουάριος 04, 2024, 11:46:27 πμ »
Καλησπέρα.θα ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κουρδισω πιο ψηλά σε ένα όργανο τέτοιας κλίμακας, δηλαδή μι σι μι η φα ντο φα.Καταπονειται το όργανο η αυτή η κλίμακα επιτρέπει να πάω τόσο ψηλά;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Κούρδισμα σε τζουρά κλίμακας 62-63 εκατοστά
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 10:28:33 πμ »
Κώστα είδα που άνοιξες και παρόμοια κουβέντα στο ρεμπέτικο φόρουμ. Γενικά αν το όργανο είναι καλά ενισχυμένο το να το ανεβάσεις έναν τόνο δεν πιστεύω πως θα έχει πρόβλημα. Καλό θα είναι όμως προληπτικά να μην το αφήνεις το όργανο μόνιμα κουρδισμένο πιό ψηλά παρά μονάχα όταν θέλεις να παίζεις. Γενικά πάντως, όπως σου είπαν και στο ρεμπέτικο φόρουμ, για τα ντουζένια οι χορδές συνήθως πάνε πιο χαμηλά και όχι πιο ψηλά. Πάντως δεν βλέπω λόγο γιατί να πας το κούρδισμα έναν ή ενάμιση τόνο πιο ψηλό (μι-σι-μι) σε ένα όργανο με κλίμακα 63-65 εκ. Έναν τζουρομπαγλαμά που έχω φτιάξει με σκάφος μπαγλαμά αλλά κλίμακα ανάμεσα σε τζουρά και μπαγλαμά (κλίμακα 52 εκ.) με κούρδισμα ρε λα ρε μου φαίνοταν πιο πλαδαρός ο ήχος ενώ σε μι σι μι μου ακουγόταν καλύτερα. Σε κανονική κλίμακα τζουρά δεν θα είχε πιστεύω το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε δεν θα το δοκίμαζα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: