Αποστολέας Θέμα: Μικροφωνο + ήχος στις κατασκευες μας.....  (Αναγνώστηκε 2065 φορές)

Σταύρος Κοντοκώστας

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Μικροφωνο + ήχος στις κατασκευες μας.....
« στις: Μάρτιος 11, 2014, 12:31:48 πμ »
Θελω να ρωτησω όσους κατέχουν θέματα που αφορούν τον ήχο στα μαγαζιά. Όταν σε ένα όργανο που κατασκευασαμε δεν θελουμε να κανουμε τρυπα ωστε να εφαρμωσει μαγνητης, τοτε τι λυσεις υπάρχουν. Ε
Όταν το όρμα δεν πάρει δράση, μένει απλα ένα όνειρο.....

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μικροφωνο + ήχος στις κατασκευες μας.....
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2014, 12:48:40 πμ »
Σταυρο αν δεν παίρνει καρφάκι το όργανο τότε μαλλον με μικρόφωνο ξεχωρηστό για το όργανο οσο γίνετε κοντά στην τρύπα, επίσης έχω δει σε βιολί ομως ενα μηχανισμό στο μέγεθος σπιρτόκουτου που μπαίνει στο καπάκι και δενει με λαστιχο για να καθετε στο καπάκι και το φισάκι μπαίνει σ αυτο το μηχανισμό, δεν ξερω πως λειτουργει, πιθανόν με τις δονήσεις του καπακιού οπως τα παλμικά κουρδιστήρια, ομως μου είπαν οτι κόβει ήχο απ το όργανο αυτο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Μικροφωνο + ήχος στις κατασκευες μας.....
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2014, 01:36:27 μμ »
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΨΑ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΤΡΥΠΙΣΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΤΖΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΛΗΣΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑΙΝΙΑ ΔΙΠΛΗΣ ΟΨΗΣ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟΠ ΠΟΥ ΘΕΣ. ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ( ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΧΟΡΔΙΕΡΑ)
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Μικροφωνο + ήχος στις κατασκευες μας.....
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2014, 02:56:37 μμ »
Υπάρχει μικροφωνάκι με μανταλάκι (περίπου σαν αυτά που βάζουν στο πέτο οι παρουσιαστές των ειδήσεων, αλλά για μουσικά όργανα).
Πιάνεις το μανταλάκι στην τρύπα από το πάνω μέρος για να μη σε ενοχλεί, και το καλώδιο του μιροφώνου πάει κανονικά στον ενισχυτή.
Επίσης  υπάρχει μανταλάκι με καλώδιο για τον ενισχυτή,  που πιάνει στο καράολο (παίρνει τους παλμούς όπως τα κουρδιστήρια). Αυτό το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει ούτε το έχω ακούσει οπότε δεν ξέρω αν είναι καλό.

Tags: