Αποστολέας Θέμα: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.  (Αναγνώστηκε 12926 φορές)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:44:36 πμ »
Φίλοι μου καλημέρα.

Είναι εξακριβωμένο πλέον ότι στην ελληνική βιβλιογραφία, τα βιβλία που παρέχουν πλήρη και τεκμηριωμένη πληροφόρηση σε θέματα οργανοποιίας αχλαδόσχημων παραδοσιακών οργάνων είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Αν εξαιρέσουμε το βιβλίο του Νίκου Φρονιμόπουλου "Ο Ταμπουράς του Μακρυγιάννη και η Οργανοποιία του Λεωνίδα Γαΐλα" που παρουσιάστηκε στον ιστοχώρο μας και τις οδηγίες που δίνει για την κατασκευή ενός σύγχρονου ταμπουρά, μόνο δύο συγγράμματα υπάρχουν (τουλάχιστον έχω βρει εγώ και ειλικρινώς έχω φάει ώρες και ώρες στο ψάξιμο) που να δίνουν πληροφορίες σχετικές με το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει.

Αυτά είναι το "Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι" και το "Α.Ν.Ε.Μ.Ο." του κτηνιάτρου (!!!!!!) και ερασιτέχνη οργανοποιού Αναστάσιου Κουμαρτζή και τουλάχιστον στο χώρο μας δεν έχουν παρουσιαστεί όπως τους αρμόζει.

Για όσους θέλουν να κατανοήσουν βασικές κατασκευαστικές αρχές των (Α)χλαδόσχημων (Ν)υκτών (Έ)γχορδων (Μ)ουσικών (Ο)ργάνων (Α.Ν.Ε.Μ.Ο.) μπορούν να τα προμηθευτούν.

Προσωπικώς πιστεύω ότι είναι ενδιαφέροντα και πολύ κατατοπιστικά σε κατασκευαστικά θέματα. Θα με ενδιέφερε να ακούσω για τα δύο αυτά βιβλία και την άποψη όσων τα έχουν ήδη προμηθευτεί.

Εδώ http://anastasios.iwrite.gr/?p=128 μπορείτε να ξεφυλλίσετε το ΑΝΕΜΟ.

Υ.Γ. Επειδή σχεδόν τα πάντα σ' αυτά τα δύο βιβλία προσεγγίζονται  απ' την επιστημονική τους πλευρά, μπορεί οι πολλοί μαθηματικοί τύποι που χρησιμοποιούνται για να εξηγηθούν τουλάχιστον θεωρητικώς κάποια κατασκευαστικά θέματα, να κουράσουν. Στην τελική, παραβλέψτε τους και ασχοληθείτε μόνο με την ουσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 12:54:03 πμ από Κούρος »

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:30:10 πμ »
  Εχω το σκαφτο μπαγλαμαδακι.Λογικα ειναι η πρωτη προσπαθεια τετοιου βιβλιου στην Ελλαδα.Αποτελει δυνατο βοηθημα,καλογραμμενο ειναι και πολλες πληροφοριες παρεχει....αυτους τους μαθηματικους τυπους να ειχε σε μικροτερο βαθμο...καποιες στιγμες νομιζα οτι διαβαζα βιβλιο απο τη σχολη μου ;D

  Τωρα,το ΑΝΕΜΟ το ξεφυλλιζα χτες (ψηφιακα),ενδιαφερον φαινεται,αλλα εχω ακουσει εξισου καλα λογια για τον ταμπουρα του Μακρυγιαννη....μεσα στο μηνα ενα απο τα δυο λεω να το παρω...
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:55:23 πμ »
 .....................αυτους τους μαθηματικους τυπους να ειχε σε μικροτερο βαθμο...καποιες στιγμες νομιζα οτι διαβαζα βιβλιο απο τη σχολη μου ;D .......................

Φίλε Μπλέκο έχει απόλυτο δίκιο.  ;)
Και 'γω για να τους καταλάβω χρειάστηκε να κατεβάσω απ' το ράφι βιβλία μαθηματικών, γεωμετρίας και τριγωνομετρίας. Θυμήθηκα κι εγώ τα φοιτητικά μου χρόνια.

Γι' αυτό είπα ότι επειδή αυτά που γράφει τεκμηριώνονται σίγουρα απ' τους συνυπάρχοντες μαθηματικούς τύπους, αυτοί μπορούν άνετα να παραληφθούν απ' τη μελέτη

Ένα άλλο καλό που έχει μέσα, είναι οδηγίες για κάποιες πολύ χρήσιμες ιδιοκατασκευές για κόψιμο ντουγών, τάκων κλπ. Γενικά όπως είπα, η γνώμη μου είναι πολύ καλή και για τα δύο αυτά βιβλία.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 08:18:16 μμ »
Χαιρετώ έχω πάρει τα βιβλία που αναφέρεται και πιστεύω είναι άξια προσοχής,βέβαια προσωπικά δυσκολεύομαι γιατί έχουν πολλούς τύπους και αναλύσεις που όταν εγώ πήγαινα σχολείο κοίταγα τα πετούμενα και τα σύννεφα, και έτσι τώρα πρέπει να πάω φροντιστήριο για να τα μάθω.
Εμένα με ενδιαφέρει ο τρόπος σχεδιασμού των οργάνων για να μπορώ να κάνω και εγώ τα καλούπια μου,στίς διαστάσεις που επιθυμώ.
Από ότι έχω καταλάβει όλα ξεκινούν από την επιμήκης τομή,αφού την κάνουμε (για μπουζούκι μιλάω)με κατά μήκος κλίση 15 μοίρες, από εκεί βγαίνει και το μισό καπάκι δηλαδή η μισή κάτοψη, από εκεί και πέρα βγάζω και τους νομείς με πλευρική κλίση πάλι 15 μοίρες,σε αυτό το στάδιο χρησιμοποιώ και διαβήτη
Τα καλούπια που έχω φτιάξει έχουν πρόβλημα στήν κολάντζα, γυρνώντας το πλαινό πρόσ την κολάντζα δέν πάταγε και ήθελε  και κλίση εκτός την κατά μήκος, στο σημείο αυτό πρόσ το βάθος κάτι ας πούμε σαν τσάκισμα για να πατήσει όλο το πλαίνό στο καλούπι, και ρωτάω τώρα αυτό συμβαίνει στα λαουτοειδή όργανα ή κάνω κάτι λάθος (σίγουρα).
Ο κύριος Κουμαρτζής κάπου λέει ότι αναλόγως με την κατά μήκος κλίση που έχουμε αλλάζουν το βάθος (επιμήκης τομή) και τα πλάτη του καπακιού άρα η μισή όψη του καπακιού που προκύπτει από την επιμήκης τομή μεταβάλεται άμα μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Πάντως πιστεύω ότι όποιος ασχολείται  με την οργανοποιία όσα βιβλία έχουν βγεί από Έλληνες πρέπει να τα έχει και επίσης πολλά ξένόγλωσσα βιβλία.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 08:35:48 μμ »
Φίλε Νίκο,
επειδή τα έχω μελετήσει πριν αρκετούς μήνες δε θυμάμαι ακριβώς τους τρόπους και τους τύπους που σχεδιάζει και υλοποιεί καλούπια, ντούγες, κλίσεις κλπ.
Με την πρώτη ευκαιρία θα τα ξαναπιάσω στα χέρια μου και θα σου απαντήσω όσο μπορώ αναλυτικότερα.
Απ' ότι όμως έχω καταλάβει μελετώντας τα, ο συγγραφέας δίνει μια βασική γραμμή σχεδίασης και από κει και πέρα αφήνει τον κατασκευαστή να κάνει όσες τροποποιήσεις και μικροαλλαγές θέλει ώστε το τελικό κατασκεύασμα να συμφωνεί και με την αισθητική του.
Νομίζω ότι και τα σχέδια που έχουν αναρτηθεί στο χώρο μας βασίζονται στη γενικότερη τακτική σχεδίασης που παρουσιάζει και ο Κουμαρτζής. Για το λόγο αυτό και η κλίση του σκάφους στον μπροστινό τάκο το κάνει λιγάκι, κατά τη γνώμη μου, "φουσκωμένο". Αυτό το βλέπω φτιάχνοντας τώρα συμπαγές καλούπι τετράχορδου (να δούμε για πόσο θα το 'χω μισοτελειωμένο και θα το λιβανίζω ακόμα) ;D.

Υ.Γ. Έχεις υπόψη σου κάποια ξενόγλωσσα (αγγλικά) βιβλία για κατασκευή αχλαδόσχημων οργάνων;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 08:39:09 μμ από Κούρος »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:17:43 μμ »
Νομίζω ότι και τα σχέδια που έχουν αναρτηθεί στο χώρο μας βασίζονται στη γενικότερη τακτική σχεδίασης που παρουσιάζει και ο Κουμαρτζής. Για το λόγο αυτό και η κλίση του σκάφους στον μπροστινό τάκο το κάνει λιγάκι, κατά τη γνώμη μου, "φουσκωμένο".

Φίλε Νίκο αυτό που αναφέρει οΤριαντάφυλλος είναι γεγονός και εξηγείται από το ότι το τμήμα της επιμήκους τομής από το βαθύτερο σημείο του σκάφους έως τον μπροστινό τάκο, σχεδιάζεται ως κυκλικός τομέας. Επομένως ο μπροστινός τάκος θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι λίγο "φουσκωμένος". Αυτό βέβαια είναι θέμα προσωπικής αισθητικής του καθενός. Έχω δει σκάφη με αυτή την μορφή. Προσωπικά το δικό μου καλούπι το τροποποίησα ελαφρώς έτσι ώστε το ύψος του μπροστινού τάκου στην πλευρά του που είναι μέσα στο σκάφος να κατέβει περίπου ένα εκατοστό (δες τις φωτό tetra1 όπως ήταν και tetra2 όπως έγινε). Αυτό προυποθέτει αντίστοιχη τροποποίηση και των εγκάρσιων διατομών Νο5, Νο6 και Νο7. Ξαναλέω όμως ότι το σχήμα του σκάφους είναι θέμα προσωπικής αισθητικής του καθενός και όπως λέει ο λαός "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα"
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:35:41 μμ »
Για σας φίλοι μου,κατάλαβα τι ενοείτε φίλε vagges2010 τώρα το καλούπι φαίνεται πιο ωραίο με την μετατροπή (ελεύθερο σχέδιο).
Φίλε κούρο όταν μιλάω για βιβλία οργανοποιίας ξενόγλωσσα περιλαμβάνω τα πάντα,βιβλία για βερνίκια και κατασκευή βιολιού π.χ. (the secrets of stadivari saconi simone) έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό βιβλίο,και άλλα όπως για ακουστικές κιθάρες,     αυτά τα βιβλία έχουνε πάρα πολλές πληροφορίες σημαντικές για να φτιάξουμε ένα καλό μουσικό όργανο, όταν μπορέσω έχω σκοπό να πάρω κάποια από αυτά
Για αχλαδόσχημα όργανα έχω δεί στο site stewart macdonald (historical lute construction)-(big red book of american luterie volume four-ναπολιτάνικο μαντολίνο)θα υπάρχουν και άλλα.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

mixakos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2012, 01:14:33 μμ »
δεν εχω σκαφτο

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2012, 02:56:07 μμ »
Εχω και τα δύο βιβλία και ήταν μια μεγάλη απογοήτευση η αγορά τους!Απο το ίντερνετ και τα μπλόγκ περισσότερα μαθαίνεις περι οργανοποιίας!

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2012, 06:06:25 μμ »
Θα διαφωνησω με τον φιλο πικολο.

Τα βιβλια αυτα ειναι αρκετα αξιολογα.Εχουν πολλες πληροφοριες.Ο συγγραφεας αναλυει τη μεθοδο του που τυχαινει να μην εχει σχεση με την παραδοσιακη οργανοποιια και απλουστευμενες εμπειρικες μεθοδους.Αναλυονται τα παντα μεσα απο μαθηματικους και γεωμετρικους τυπους.Θελει να εχεις γνωσεις για να υλοποιησεις βασει οσων γραφονται...και αν τα εχεις ξεχασει τα βιβλια γινονται αυτοματως κουραστικα...θυμιζουν σχολειο ;D

Δεν παυουν να ειναι καλες προσπαθειες ομως!

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:44:01 μμ »
Διαφωνω και παλιεγς ;) γτ πχ εκει που λεει καμαρια....λεει βαζοθμε τα καμαρια που δεν λεει λεει τρια πχ οκ μας φωτισες ουτε αρμονικες ουτε cm ουτετπτ!

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2012, 09:15:09 μμ »
βαγγελη στο σχεδιο σου πιο πανω η ευθεια γραμμη στον πισω τακο που πανω της θα μπει η κολατζα ποσα cm ειναι?και ποσο ειναι το βαθος του σκαφους?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:01:18 μμ »
Διαφωνω και παλιεγς ;) γτ πχ εκει που λεει καμαρια....λεει βαζοθμε τα καμαρια που δεν λεει λεει τρια πχ οκ μας φωτισες ουτε αρμονικες ουτε cm ουτετπτ!

χα χα τι ακριβως ενοεις?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 02, 2012, 04:00:05 μμ »
....Βασικα κι εγω δεν καταλαβαινω τι εννοεις ωστε να συμφωνησω η να διαφωνησω παλι  ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Σκαφτό Μπαγλαμαδάκι - Α.Ν.Ε.Μ.Ο.
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 03, 2012, 12:03:12 πμ »
Διαφωνω και παλιεγς ;) γτ πχ εκει που λεει καμαρια....λεει βαζοθμε τα καμαρια που δεν λεει λεει τρια πχ οκ μας φωτισες ουτε αρμονικες ουτε cm ουτετπτ!

Προσπάθησα και εγώ να καταλάβω και πιθανολογώ ότι λες : "Διαφωνώ και πάλι εγώ, γιατί π.χ. εκεί που λέει καμάρια, λέει βάζουμε τα καμάρια που δεν λέει π.χ. τρία. Δηλαδή μας φώτισες. Ούτε σε αρμονικές του καπακιού ούτε διαστάσεις ούτε τίποτε".

Συγγνώμη αν ερμηνεύω λάθος αυτά που λες.

Στην ουσία τώρα. Επειδή το βιβλίο αυτό το έχω μελετήσει πολύ (εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει και κάτι άλλο και πράγματι επειδή περιέχει πολλά μαθηματικά μπορεί να γίνεται και κουραστικό), θα πω ότι ο μπαγλαμάς είναι το πιο "αλήτικο" όργανο απ' την οικογένεια των λαουτοειδών. Το σκάφος δεν υπακούει ούτε σε κανόνες ούτε σε διαστάσεις ούτε σε τίποτα.

Αναλόγως με τις διαστάσεις του σκάφους μπορείς να βάλεις από κανένα μέχρι και τρία καμάρια. Έχω δει σκαφτό μπαγλαμαδάκι σε μέγεθος φασουλοκουτάλας που δεν είχε κανένα καμάρι, κανονικό μπαγλαμά με ένα καμάρι και άλλον κανονικό με τρία.

Άντε τώρα να δώσεις βάση και να βγάλεις συμπέρασμα. ;D ;D

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να ακολουθήσεις τις βασικές αρχές που προτείνει ο Κουμαρτζής ώστε να διαμορφώσεις ένα συμμετρικό σκάφος και από κει και πέρα πιθανό αριθμό καμαριών και θέση τοποθέτησής τους θα βρεις και σε συζητήσεις εδώ μέσα.

Υ.Γ. Υπάρχει βεβαίως και η πιθανότητα να κάνεις εντελώς του κεφαλιού σου στην γεωμετρία του σκάφους χωρίς και πάλι να κάνεις λάθος.

Tags: