Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ  (Αναγνώστηκε 11708 φορές)

Χρήστος Φυλλαρίδης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 380
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 01, 2012, 01:36:49 μμ »
Βαγγελη,ξερεις ε.... εχεις βαλει τον πηχη ψηλα  με τετοια τελιοτητα και ουτε και εσυ μπορεις να ξεφυγεις πλεον απ'αυτο.Αν   καποια στιγμη δουμε κανενα ψεγαδι σε επομενο οργανο σου θα πεσουμε να σε φαμε,εμεις οι λοιποι ειμαστε δικαιολογημενοι χαχαχααα.Φιλε εισαι "Καθηγητης" και ξερεις τι μαρεσει απ'ολα?η ανησυχια σου.Δυστυχως το μπουζουκι στην Ελλαδα μαθαινεται ακομη "κλεβοντας" και οχι μελετωντας.Και γω πραγματικα ζηλευω τους κιθαριστες του φορουμ για την πληθώρα πληροφοριών που τους παρεχεται.Εμεις στην ουσια ξαναανακαλυπτουμε τον τροχο,αν το δεις απ΄την θετικη του πλευρα εχει μια μαγεια αυτο το ψαξιμο ,οι πειραματισμοι ,οι δοκιμες,γιατι κατανοεις πληρως τα πραγματα ,θα ηταν βεβαια καλυτερο να μας τον ειχαν δωσει ετοιμο τον τροχο και μεις να προσπαθουσαμε να τον κανουμε να πεταξει,να παμε δηλαδη  το μπουζουκι  ενα βημα παραπερα.Ενα αλλο οργανο που "επασχε" σαν το μπουζουκι  ηταν το ουτι,γιατι υπηρξε και αυτο σε χωρες με αναλογη ιδιοσυγκρασια ανθρωπων που εδω που τα λεμε δεν ευθυνονται οι ιδιοι οι ανθρωποι αλλα οι πολιτικο-ιστορικο-κοινωνικες καταστασεις.Απο την στιγμη που περασε απο τη μεση ανατολη στον δυτικο κοσμο και επαιξε και αλλα ηδη μουσικης (βλ.jazz,Flamenco,δικα μας παραδοσιακα) "ξεσκεπαστηκε" και τωρα εχουμε παρα πολλες πληροφοριες κατασκευαστηκες γι'αυτο.Η ιδεα του βιβλιου ειναι παρα πολυ καλη αλλα καθοτι ζουμε στο σημερα εγω θα προσθετα και  το διαδυκτιο.Εαν αυτες οι παρουσιασεις που κανουμε εδω γινονται και σε ξενα αναλογα φορα οργανοποιιας  θα τα χαζεβαν οι φιλοδοξοι  και ανησυχοι ερασιτεχνες οργανοποιοι και απο οτι βλεπω μερικοι ειναι τοσο καταρτησμενοι  και επιστημονικα και τεχνικα και διαθετουν και πολυ καλο εξοπλισμο.Το θεμα ειναι να ακουστει το οργανο ,το ηχοχρωμα του ,η μουσικη που παιζει αλλα και αυτη που μπορει να παιξει,εκει ειναι η απαρχη.Σε μια παρουσιαση  ενος μπαγλαμα που εκανα εδω επαιξα σαν ηχητικο δειγμα το minor swing  του Django Reinhardt, με τι? με μπαγλαμα,δεν το εχω δει πουθενα ουτε φανταζομαι κανενας απο σας.Ετσι λοιπον μπηκε και το μαντολινο  στην gypsy jazz,το μαντολινο που ειναι ενα κατεξοχην παραδοσιακο οργανο ιταλικο  με επιρροες απο αναγεννησιακο λαουτο.Να  μη μιλησω για το βιολι καλυτερα.Ο Ελληνας "το'χει" το μπουζουκι ,δεν το δινει ομως.Και για να μην πεσουν οι παραδοσιακοι επανω μου και με φανε γιαυτα που λεω,ειμαι και γω παραδοσιακος  παιζω και ψαχνομαι στο ρεμπετικο και παιζω διφωνο μπουζουκι(τριχορδο) αποκλειστικα,το οργανο παραμενει  παραδοσιακο και δεν χανει την ταυτοτητα του οσο και να γινει γνωστο ανα τον κοσμο και δημοφιλες σε καθε ειδος μουσικης,ολοι ξερουμε την ταυτοτητα του βιολιου και με ποια μουσικη διαδοθηκε.Σε ολα αυτα το ιντερνετ βοηθαει πολυ.Αυτα.
       Ζητω συγνωμη  αλλα παρασυρθηκα,αρκετα κιολας.Συγχαρητηρια Βαγγελη και παλι,αφου υπηρξαν μαρτυριαρηδες πιο πριν θα γινω και γω ενας,γιατι το καλο  πρεπει να λεγεται.Που να το ακουσεται  κιολας  το  οργανακι του φιλου μας του Βαγγελη ,θα σας φυγει η μαγκια._

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 01, 2012, 02:05:33 μμ »
Έτσι Χρήστο αυτό εννοούσα με αυτά τα πιθανόν άστοχα που έγραψα. Σε καμμία περίπτωση δεν έθεσα θέμα ερασιτέχνης vs επαγγελματίας. Απλά είπα ότι λυπάμαι που δεν έχουμε βιβλιογραφία κλπ που έχουν τα άλλα όργανα, άρα δεν έχουμε θεμέλια για να χτίσουμε, αλλά μεμονομένες όμορφες επαύλεις.
Όσο για τις δυνατότητες το μπουζούκι να γίνει διεθνές (κυρίως το τετράχορδο), συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και για του λόγου το αληθές παραθέτω δύο video του για μένα τεράστιου καλλιτέχνη που έκανε το test drive του δικού μου, ο οποίος με τρελαίνει συνεχώς
http://youtu.be/lAE8FwQHTPs

και

http://youtu.be/JI8XptcpbQY

Υ.Γ. παλιόπαιδα θα με κάνετε να επισπεύσω την παρουσίαση, χωρίς να είναι η κατάλληλη στιγμή  :)
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 01, 2012, 02:56:00 μμ »
Τάσο, Μπάμπη,Γιώργο και Χρήστο, σας ευχαριστώ πολύ.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:20:37 μμ »
ευτυχος που ειναι κι αλλος μαρτυριαρης εκτος απο μενα.Φιλε εχει δικιο ο Χρηστος το καλο πρεπει να λεγετε, και να βροντοφωναζεται θα πω εγω.Λουστραρισε το και κανε παρουσιαση ............θα γεννησουμε.

ΥΓ. Ο παππους ( ετσι ειναι οι παππουδες μωρε) δινει ρεστα με το παιξιμο του. Κοιτα μην τον δει ο paco de luccia  θα μας τον παρει εξω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:59:05 μμ »
Κώστα ο Ανδρέας δεν παίζεται. Και που να δεις και μαθητές του.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

GALANICK

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟΜΠΟΥΖΟΥΚΟ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΟΝ ΚΑΗΜΟ ΜΟΥ..
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗΣ ΤΡΥΠΑΣ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 02, 2012, 11:16:38 μμ »
Φιλε Βαγγελη σε ευχαριστουμε και παλι για τα φωτα και τις λυσεις-ιδεες που μας δινεις....ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ....χιλια μπραβο φιλε μου....
Παντως εμεις οι πιο...ερασιτεχνες ;D απο σενα, εχουμε την "βιβλιογραφια" της οργανοποιιας που προαναφερες, χαρις εσενα φιλε μου  :)Καλη συνεχεια στις κατασκευες σου....
ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΗ...

Tags: