Αποστολέας Θέμα: Θέλουμε καπάκι με sustain;  (Αναγνώστηκε 2568 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Θέλουμε καπάκι με sustain;
« στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 01:08:55 πμ »
Πόσο sustain να έχει ένα καπάκι; Μια φορά αγόρασα καπάκι και δεν έχω εμπειρία. Ένα καπάκι με sustain σημαίνει πως αργεί να μεταδώσει την ηχητική ενέργεια. Άρα δεν είναι πυκνό. Το μπουζούκι παίζει στακάτα. Μήπως στο τέλος είναι αρνητικό στοιχείο;
Γενικά έχει πρακτική σημασία το tap tuning; Αν κάποιος με εξασκημένο αυτί έχει γνώση ας φωτίσει κι εμάς τους απλούς οργανοποιούς.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 10:27:26 πμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3289.0

Διαβασε και δεν θα χρειαστεί να ρωτήσεις κανέναν..

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 06:18:48 μμ »
Μάλιστα! Ρεαλιστική προσέγγιση. Στέλιο, επειδή δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με τον ήχο του μπουζουκιού (κυρίως φτιάχνω κιθάρες) θα ήθελα την γνώμη σου για τον ήχο του μπουζουκιού που έφτιαξα.
Τα βασικά στοιχεία είναι κέρδος, καρυδιά, καμάρι-καβαλάρης 2.5 εκ, κάπως μεγάλο σκάφος, σκάλα 68. Επίσης στέλνω φωτό τον καβαλάρη αν πρέπει να μειώσω το πάχος του κόκκαλου ή ότι άλλο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 08:35:11 μμ »
Μ αρεσει που βρηκες τον καταλληλο ανθρωπο να ρωτησεις {celebrate004} {celebrate004} {celebrate004}
Αν θες τη γνωμη μου ομως ...μια χαρα το ακουω αν και ο ηχος χανετε στο χωρο λογω αδειου δωματιου.Τουλαχιστον ετσι τον αντιλαμβανονται τα αυτια μου.Γραψε κατι σε δωματιο με το τηλεφωνο εστω και ανεβασε το να ακουσουμε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 09:12:00 μμ »
Εσείς που είστε στο φόρουμ χρόνια γνωρίζετε μεταξύ σας. Εγώ δεν ξέρω τα ταλέντα του καθενός.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 10:34:59 μμ »
Ο ήχος που άκουσα είναι πολύ ωραίος...!!!!  {celebrate013} . Το κοκαλάκι στον καβαλάρη όντως φαίνεται χοντρό...Δεν ξέρω πόσο θα σου αλλάξει τον ήχο αυτό. Μόνο αν δοκιμάσεις θα το δεις .... Κι αν γουστάρεις να ασχοληθείς και λίγο παραπάνω φτιάξε έναν λίγο πιο λεπτό και πιο ελαφρύ απ αυτόν. Μπράβο πάντως για τον ήχο που έβγαλες κι αν παίζεις εσύ μπράβο και για το παίξιμο.!!!!

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2021, 11:09:52 μμ »
Όχι, δεν παίζω εγώ. Άρα να κάνω καινούργιο καβαλάρη με λιγότερο κόκκαλο και λεπτότερο έβενο.
ΟΚ.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 06:23:09 πμ »
δεν γνωριζω τιποτε απο μπουζουκια = δεν εκφερω γνωμη

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 09:23:33 πμ »
Καλησπέρα Πέτρο και καλή συνέχεια με τις κατασκευές σου.
Για το soustein που αναφέρεσε,  γνώμη μου είναι ότι για όργανα τα οποία προορίζονται για επαγγελματική χρήση δεν χρειάζεται διότι εάν παίζεις ιδικά με ψηφιακή κονσόλα (επειδή ακούγετε το παραμικρό μέχρι και το τρίψιμο που κάνει το χέρι επάνω στο καπάκι)  δεν χρειάζεται να έχει sustein   (προσθέτεις εάν θέλεις από το μηχάνημα) αλλιώς είναι ανεξέλεγκτο

Εάν το όργανο είναι για το σπίτι η το ταβερνάκι  Ναι χρειάζεται. 

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 02:40:18 μμ »
Πρώτα προς τον Στέλιο: Στέλιο, είμαι εξίσου άσχετος με το μπουζούκι.
 Σε γενικές γραμμές δεν με έλκει ο ήχος του μπουζουκιού. Είναι κατασκευασμένο ηχητικά να κυριαρχεί και να προβάλλει την δεξιοτεχνία του παίχτη. Και είναι λίγοι που το χρησιμοποιούν για να αναδείξουν τα τραγούδια. Συνήθως χρησιμοποιούν τα τραγούδια για να αναδείξουν τον εαυτό τους. Το ίδιο ισχύει και για τους rock κιθαρίστες τύπου Angus Young. Το μπουζούκι όμως είναι το εθνικό μας όργανο και στα χέρια ενός αληθινού καλλιτέχνη σου ραγίζει την καρδιά. Και επειδή δεν φταίει σε τίποτα το καημένο αποφάσισα να φτιάξω κι εγώ ένα.
Προς τον Γιώργο: Γιώργο, μάλλον υπάρχουν και διαφορετικής χροιάς sustain. Προφανώς το θέλουμε. Εγώ όμως στο μπουζούκι μου το ακούω παρατεταμένο, οξύ, μάλλον με περιττές αρμονικές και μεταλλικό. Προσπαθώ να βρω την αιτία για αυτό ρωτάω. Θα δοκιμάσω με καβαλάρη σκέτο χωρίς κόκκαλο, με ελάχιστο κόκκαλο και με άλλαξε ξύλα. Θέλω δηλαδή ένα λίγο mute.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 03:12:27 μμ »
Μήπως το έχεις πολύ χαμηλά σεταρισμενο;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 03:27:27 μμ »
. Συνήθως χρησιμοποιούν τα τραγούδια για να αναδείξουν τον εαυτό τους. Το ίδιο ισχύει και για τους rock κιθαρίστες τύπου Angus Young.

Δεν σε αντιληφθειν.. Εννοεις οτι ο Angus χρησιμοποιει τα τραγουδια των AC/DC για να αναδειξει τις κιθαριστικες του ικανότητες???

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 06:09:28 μμ »
. Συνήθως χρησιμοποιούν τα τραγούδια για να αναδείξουν τον εαυτό τους. Το ίδιο ισχύει και για τους rock κιθαρίστες τύπου Angus Young.

Δεν σε αντιληφθειν.. Εννοεις οτι ο Angus χρησιμοποιει τα τραγουδια των AC/DC για να αναδειξει τις κιθαριστικες του ικανότητες???

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

.......είναι πολύ απογοητευτικό γενικώς να γίνονται τέτοιου είδους σχόλια, πόσο μάλλον και για τον συγκεκριμένο κιθαρίστα!

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 06:43:58 μμ »
Έχει ενδιαφέρον αυτό το θέμα.
Πολλά Rock τραγούδια, κυρίως δεκαετίες 70-80, είχαν μία δομή εισαγωγή-κουπλέ-ρεφραιν, επανάληψη και μερικά λεπτά σόλο κιθάρας, τις περισσότερες φορές αδιάφοροι δακτυλισμοί. Τι ρόλο παίζει αυτό το εμβόλιμο σόλο, το ξεκάρφωτο; Δεν είναι μουσική με την καθαρή έννοια. Μάλλον είναι ένα τελετουργικό που αποθεώνει τον κιθαρίστα, κάτι που έχει φυσικά ανάγκη ο άνθρωπος. Και αναφωνείς! Θεός! Δεν παίζεται!
Δεν μπορείς να το πεις αυτό για Simon-Garfunkel, για Residents, για This Heat, για Beatles, για CSN&Y, για Nick Cave.
 Έλα, δεν λες πάω να ακούσω μαγική μουσική. Λες πάω να δω τον Slash! και το ξέρει αυτός γι αυτό φοράει εκείνο το καπέλο!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Θέλουμε καπάκι με sustain;
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2021, 10:36:22 μμ »
Ρε Πετρο τι λες τωρα? Σα να ταχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου...................αδιαφοροι δακτυλισμοι?
Δε σχολιαζω .....................
θα ρωτησω μονο αυτο.Πετρο ποσο χρονων εισαι?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: