Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014  (Αναγνώστηκε 43012 φορές)

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 11:35:38 μμ »
Δημήτρη υπέροχο το λαούτο. Πολύ ωραία ροζέτα.
Γιάννη ωραίο δείχνει το μαντολίνο.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 01:15:27 πμ »
Ομορφιές πολλές. Βλέπω προχωράτε τις κατασκευές με ρυθμούς έντονους και αυτά που παρουσιάζονται είναι το ένα πιο καλό από το άλλο. Χωρίς να υποτιμώ κάποια από τις παρουσιαζόμενες κατασκευές το ξύλο το σκούρο στο λαούτο μου έκανε τρομερή εντύπωση. Πολύ ωραία τα νερά του.
Τώρα στα δικά μου. Παρόλο που λόγω έλλειψης χρόνου δουλέυω ελάχιστα,  προχώρησα τον μπαγλαμά από καρύδα που δουλεύω. Τέλειωσα στο καπάκι μια ροζέτα με όστρακο και καρύδα, Δουλεύω και άλλο ένα όργανο που είναι έτοιμο για τρίψιμο και λούστρα αλλα δεν προχωράω μιας και περιμένω να δουλέψω λούστρα ταυτόχρονα και στα δυο μαζί. Φωτογραφίες είπα να μην ανεβάσω τώρα αλλά αργόερα όλα τα στάδια μαζί αν αξιωθώ και τα τελειώσω βέβαια. Είπα να γράψω βασικά  για κάτι που έκανε εντύπωση:
Σήμερα πρώτη φορά στα τόσα χρόνια έπιασα να δουλέψω όστρακο φυσικό για διακόσμηση ροζέτας.  Πρίν κάμποσα χρόνια είχα αγοράσει όστρακα και τα φύλαγα στο συρτάρι. τώρα ήρθε η ώρα σκέφτηκα να τα δουλέψω. Δεν ήταν το γνωστό άμπαλον αλλά λευκό όστρακο με πολύ λιγότερα νερά ιριδίσματος. Μου έκανε εντύπωση το πόσο σκληρό ήτανε, κοβότανε δύσκολα με το πριονάκι και όταν το έβαλα στην κορδέλα όχι μόνο δυσκολευότανε να κοπεί αλλά πετούσε σπίθες και σταμάτησα για να μην χαλάσω την κορδέλα και πιάσω καμιά φωτιά. Τειλκά κόπηκε στο χέρι με σιδεροπρίονο λεπτό και μορφοποιήθηκε με λίμες στο επιθυμητό σχήμα για να εμφυτευθεί στο καπάκι (ροζέτα). όΠαρατήρησα πως όταν το δούλευα μύριζε όπως και το κόκκαλο αλλά ήτανε πιο σκληρό. Τα κομμάτια είναι αρκετά μεγάλα και βγάζουν πάχη σε επίπεδα κομμάτια από 1 χιλιοστό εώς και 3. Λόφω της υφής του μου ήρθε στο μυαλό να το χρησιμοποιήσω αντί για κόκκαλο στον καβαλάρη. Νομλίζω ότι θα δουλέψει καλά και είναι πιο ωραίο σε εμφάνιση από κόκκαλο. Έχει κανείς σας ανάλογη εμπειρία από όστρακο. Το έχετε χρησιμοποιήσει για κάκκαλο βαλάρη; Ξέρετε αν και το άμπαλον π.χ. έχει παρόμοιες ιδιότητες;
 
Επισυνάπτω και μια φωτογραφία από τα όστρακα:
 
Έτσι για την ιστορία. Στερείται βέβαια της πλούσιας εμφάνιης του άμπαλον αλλά σίγουρα είναι και μετά ταλούστρα θα έχει πίστύω ακόμα καλύετρη εμφάνιση. Τα συγκεκριμένα προοριζόταν μάλλον για μενταγιόν υποθέτω εξού και η τρύπα στο πάνω μέρος. το ύψος του είναι κανά πεντάρι εκατοστά κάι ήταν ναι μεν αλουστράριστα αλλά γυαλισμένα.
Για όποιον ενδιαφέρεται τα είχ αγοράσει από τα εμπορικό που προμηθευουν εμπόρους για κοσμήματα κατασκευές κλπ στην Αθήνα. Πάνω από την Αιόλου εκεί κοντά στη Βύσης. Νομίζω έιναι Αγόυ Μ.αρκου);). Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γιατί είναι πολλά χρόνια πια. Πάντως η τιμή ήταν πολύ καλή. Αν θυμάμαι καλά 3-5 ευρώ τα είκοσι κομμάτια. είχε και σε άλλες αποχρώσεις πολύ ωραίες αλλά το χρωματιστό μέρος ήταν μάλλον επιφανειακά και από κάτω ήταν λευκό παρόμοιο με αυτά που πήρα. Έτσι φοβήθηκα πως ήταν ακατάλληλα για τρίψιμο και δεν είχα πάρει.
 
Όποιος από εσάς έχει καμία ιδέα ευπρόσδεκτη.
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 12:27:30 μμ »
Φιλε Στέλιο ναί τό σκούρο χρώμα είναι βέγγε τουλάχιστον 10 ετών τό έκοψα εγώ καί θά σου πώ μέ σιγουριά είναι ισόβενο κομένο καί τριμένο από μένα στά 2,8 μμ, τό δέ άλλο ξύλο είναι καρυδιά αμερικής καί θά δείξη τήν ομορφιά του μετά τό λουστρο. Ρεμπέτη η ροζέτα είναι σχέδιο τού δημήτρη καί μετά από μιά διώρθωση τήν έκοψα εγώ όπως καί τήν φιγούρα από τό λιράκι. Εύγε Δημήτρη  εγώ τουλάχιστον από τήν αρχή ήξερα  ότι  τό όργανο θά γινόταν όμορφο.ελπίζω νά βγάλη καί καλή φωνή.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 12:58:51 μμ »
Γιαννη τι ωραία ξυλα είναι αυτά στο μαντολίνο.

μουρια είναι;
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 01:22:13 μμ »
Ναι Γιωργο μουρια ειναι 25 χρονια κομμενη!

Για το κουμπαρο που ρωτησε τι θα ειναι το επομενο.

 [ Invalid Attachment ]

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:45:59 μμ »
Συμβαίνει τώρα...

 [ Invalid Attachment ]

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.151
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 05:09:29 μμ »
Μπραβο Αχιλεα!
μην αγχεσαι ομως, εχεις 17+σημερα για χορδες...
μιλαμε για πολυ πλεον ανεση...
 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)8)

ΣουπερΓιαννης για αλλη μια φορα...
(βερνικι τι;)
ασχετο: ωραιο το κελεμπεκακι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 05:12:59 μμ »

ΣουπερΓιαννης για αλλη μια φορα...
(βερνικι τι;)
ασχετο: ωραιο το κελεμπεκακι...


το κελεμπεκι ειναι αυτο που περιμενα για να το κανω απο την αρχη, δεν πειραζει, το επομενο.
Γομαλακα  ειναι.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 09:48:22 μμ »
Συμβαίνει τώρα...

 [ Invalid Attachment ]

σημαδια δεν εβαλες .....γιατι?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 09:56:39 μμ »
με τα βερνικια εγινε κούκλα Γιάννη, πολύ γαμάτη η μουριά, ασχετο αλλα σαν ασχετος το κελεμπέκι το πέρασα για έλατο, νόμιζα οτι ειναι καπάκι, δεν πάω καλά, Αχιλλέα φρόντησε να αρματώσει και φέρτο πάνω,

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 11:49:04 μμ »
Συμβαίνει τώρα...

 [ Invalid Attachment ]

σημαδια δεν εβαλες .....γιατι?

είχα φτιάξει μια ταστιέρα με σημάδια αλλά την είδε ο ψηλός και άρχισε να παραμιλάει και είπα να του την πάω δώρο για τα Χριστούγεννα...ε τώρα δεν ήμουν να τα ξανακάνω...και γενικά πρώτο όργανο δεν θα έχει ούτε σημάδια ούτε φιλέτα...το θέμα είναι να βρούμε τον ήχο...να κάνεις μια με το ρούτερ και να βάλεις ένα φιλέτο ή να κάνεις μια τρύπα και να χώσεις μια καβίλια για σημάδι είναι πανεύκολο αλλά είναι και κρίμα για άμα δεν ακούγεται καθόλου το έσπασα...

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 15, 2014, 12:10:50 πμ »
λυσαξες ρε το σπασα κ το σπασα, ειπαμε θα ειναι καλό οπως κ να λαλήσει, μη φοβου.

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 15, 2014, 12:15:52 πμ »


Για το κουμπαρο που ρωτησε τι θα ειναι το επομενο.
 
Θα το απογειώσει :-*
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 15, 2014, 12:19:40 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!! Όπως προείπε ο κύριος Χρήστος το σκάφος του λαούτου είναι βέγκε και αμερικάνικη καρυδιά..Η κολάτζα με δυσκόλεψε λίγο εώς πολύ είναι η αλήθεια!! Η ροζέτα είναι σχέδιο δικό μου που το έκοψε ο κύριος Χρήστος στο λέιζερ, όπως και η ταστιέρα της πολίτικης...
Υ.Γ.1. Γιάννη τα σπάει το μαντολινάκι!!
Υ.Γ.2. Γιάννη το καπάκι της πολίτικης είναι από τα μαδεράκια κυπαρίσσι που μου έστειλες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ και δημόσια!!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Δεκέμβριος 2014
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 15, 2014, 12:36:18 πμ »

Υ.Γ.2. Γιάννη το καπάκι της πολίτικης είναι από τα μαδεράκια κυπαρίσσι που μου έστειλες

το ειδα και περιμενω να ακουσω τι θα βγαλει

Tags: