Αποστολέας Θέμα: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας  (Αναγνώστηκε 9361 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:14:30 μμ »
βρε τίποτα δεν κάνω, κι εγώ όλα εδώ (και στο εργαστήριο βέβαια) τα έμαθα.
Η Titebond έχω την εντύπωση ότι όντως επηρεάζει το χρώμα. Δεν είμαι 100% σίγουρος, θυμάμαι κάποια "πειράματα" που δεν μου άρεσαν κι έκτοτε χρησιμοποιώ λευκή.
Πάντως το χρώμα είναι μεγάλο κεφάλαιο και δύσκολο. Γενικά προσπαθώ να στοκάρω με όσο μπορώ πιο σκούρα χρώματα γιατί όλα σκουραίνουν και μόνο στα πολύ σκούρα δεν φαίνεται.
Σκάψιμο για φιγούρα σε τελειωμένο όργανο δεν έχω κάνει ποτέ. Μια σκέψη της στιγμής είναι ότι αν φροντίσεις για σωστό βάθος στην περίμετρο και χρησιμοποιήσεις "ομοιογενές" υλικό για φιγούρα (όχι κολλημένους καπλαμάδες) δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το λέω γιατί οι κολλημένοι καπλαμάδες σε ένα κυρτό καπάκι, αν δεν σκαφτεί με ίδιο βάθος παντού - πράγμα το οποίο ίσως είναι δύσκολο σε καμπύλη - ενδεχομένως να βγάλουν πρόβλημα στο τρίψιμο, να τριφτεί δηλαδή ο "επάνω" καπλαμάς πιο πολύ στην κεντρική περιοχή (που θα είναι κυρτή) και να φανεί η κόλλα. Αν χρησιμοποιήσεις ασετόπαστα ή φέτα ξύλου ~ 0,8 χλστ. δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:49:45 μμ »
επιπλοποιίας λευκή (PV) με "σκόνη" από το ξύλο που τρίβεις με λίμα και όχι με γιαλόχαρτο (γιατί αφήνει κόκκους που αλλάζουν το χρώμα). Τα ανακατεύεις όσο χρειάζεται να γίνει μια ομοιογενής παχύρρευστη "αλοιφή" (αν θες πιο λεπτή προσθέτεις νερό) και στοκάρεις.
αὐτή ἡ κόλλα πού ἀναφέρεις εἶναι κρυσταλιζέ ; Γιατί , ὅταν στεγνώση ἡ κόλλα , δέν πρέπει νά ἀφήση κανένα χρῶμα ( ἔστω καί λευκό ) ὥστε αὐτό νά ἀναμιχθῆ μέ τό χρῶμα τῆς σκόνης καί νά τό ἁλλάξη ἤ ἀνοίξη ( ἄν εἶναι λευκή καί δέν γίνη ἄχρωμη ) .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 03:14:27 μμ »
Εδώ και τρία χρόνια την συγκεκριμένη κόλλα την αγοράζω από το διπλανό χωριό που έχει μαγαζί ("κρυσταλλιζέ" ζήτησα). Είναι Ελληνική, κάποιου κοντινού παραγωγού απ ό,τι είδα στην ετικέτα, η οποία πάντως γράφει μόνο την φίρμα χωρίς τη λέξη "κρυσταλλιζέ". Την χρησιμοποιώ για διάφορες κατασκευές (και στα όργανα, όπου δεν χρειάζεται titebond ή ψαρόκολλα) και δεν έχω παράπονο, οπότε δεν ψάχνω για κάτι άλλο.


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 09:42:33 πμ »
... μέχρι που μπορείς να διαστρεβλώσεις την πραγματικότητα:

...κατσε να θολωσω τα νερα....  {music017}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:23:42 μμ »
Μάνο ποιό είναι αυτό το κοπτικό που χρησιμοποιείς για τις φιγούρες;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 03:14:52 μμ »
Μάνο ποιό είναι αυτό το κοπτικό που χρησιμοποιείς για τις φιγούρες;

στην φωτογραφία παραπάνω, αυτό:
https://www.dremel.com/en_US/products/-/show-product/tools/654-1-4-straight-router-bit

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 09:36:41 πμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2895.0

-----------------------

Καλημέρα σε όλους !

Σχετικά με την κατασκευή ένθετης φιγούρας στο καπάκι από αυτή την αναλυτική εργασία του Μάνου, βρήκα κάτι που νομίζω έχει το ενδιαφέρον του.

Κάποια στιγμή αλίευσα από το youtube αυτό εδώ που νομίζω ότι είναι μια απλή τεχνική εκδοχή στην παραπάνω πρόταση για τη λοξή κοπή στα σόκορα.

Κόβει τα καπλαμαδάκια κινώντας τη σέγα κατακόρυφα ( 4:03 ) , αλλά εργάζεται επάνω σε ένα ελαφρώς κεκλιμένο επίπεδο κοπής !   :)

Υποθέτω ότι (για τους δεξιόχειρες) που θα εφαρμόσουν αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να προσέχουν κατά την κοπή να έχουν δεξιά τους το "άχρηστο" τμήμα του καπλαμά και αριστερά τους το "χρήσιμο" για να πετύχουν την επιθυμητή κλίση

https://www.youtube.com/watch?v=Anu1VniA8X0&index=18&list=LLrYTtmWk_Pe1It592uMwXQA&t=17s



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 11:53:17 πμ »
... εργάζεται επάνω σε ένα ελαφρώς κεκλιμένο επίπεδο κοπής !

καλό! το δικό μου "επίπεδο κοπής" είναι ένα παλιόξυλο (πετσικαρισμένο) με μια τριγωνική εγκοπή. Όλο λέω να συμμαζευτώ και να τα φτιάξω όλα αυτά που έχω φτιάξει "πρόχειρα", "δοκιμαστικά" κτλ. αλλά - "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού".

ΥΓ πάλι καλά που είχες βάλει το ακριβές σημείο που εμφανίζεται αυτό που θες. Δεν αντέχω τα μεγάλα βίντεο και ειδικά κάποια που στον τίτλο έχουν κάτι γενικο, ας πούμε "χρήση ρούτερ" (και λες "κατσε να το δώ μήπως έχει κάτι") και στο βίντεο οι τύποι όχι μόνο δεν εξηγούν από την αρχή τι πρόκειται να κάνουν αλλά επιπλέον σου βγάζουν την πίστη μέχρι να αρχίσει πραγματικά να έχει ενδιαφέρον

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 12:24:17 μμ »

ΥΓ πάλι καλά που είχες βάλει το ακριβές σημείο που εμφανίζεται αυτό που θες. Δεν αντέχω τα μεγάλα βίντεο και ειδικά κάποια που στον τίτλο έχουν κάτι γενικο, ας πούμε "χρήση ρούτερ" (και λες "κατσε να το δώ μήπως έχει κάτι") και στο βίντεο οι τύποι όχι μόνο δεν εξηγούν από την αρχή τι πρόκειται να κάνουν αλλά επιπλέον σου βγάζουν την πίστη μέχρι να αρχίσει πραγματικά να έχει ενδιαφέρον

Από σένα το έμαθα ( και ) αυτό Μάνο !  και το εκτιμώ πολύ !

Η ίδια ιδέα με ελάχιστα λόγια !

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευή (ξύλινης) φιγούρας
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 12:25:40 μμ »


 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: