Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19908 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 26, 2022, 02:00:12 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,

Σήμερα ὁ καιρός σάμπως καί εἶναι ὄχι τόσο ζεστός , ὅσο χθές , λειώσαμε.....Ἔτσι , ἀποφάσισα νά κολλήσω τό καπάκι τῆς σφενδαμένιας κιθάρας . Συναρμολόγησα λοιπόν καμμιά 20αριά σφικτηράκια :

 


ἀλλά δέν ἤξερα πῶς ἀκριβῶς ἐφαρμόζονται . Ἔτσι ἀποφάσισα καί ἐφήρμοσα τήν τακτική τοῦ Στέλιου , μέ τίς χαρτοταινίες :

 


ἀλλά ἐπειδή ξεκολλοῦσαν , τίς ἔπιανα καί λίγο παρακάτω : 



Ἀφοῦ κολλησαν κάπως καί στερεώθηκε ἡ κατάσταση , εἶπα νά δοκιμάσω καί τά σφικτηράκια . Ἔτσι , τά ἔσφιξα κι αὐτά :



Μετά ἀσχολήθηκα μέ τήν πλάτη , πού τήν εἶχα ἤδη καμαρώσει . Τοποθέτησα - κόλλησα στήν ἔνωση τῶν δύο μισῶν , πάνω ἀπ' τό κορδόνι , φέτες ξύλου φλαμουριοῦ , σόκορο κομμένου , δηλαδή μέ τά νερά του κάθετα πρός τόν κατά μῆκος ἄξονα τοῆς πλάτης :





Μετά καί τήν τοποθέτηση τῆς πλάτης , ἀρχίζουν τά δύσκολα γιά μένα : Τό σκάψιμο τῶν αὐλακιῶν γιά τήν τοποθέτηση τῶν φιλέτων . Ἔκεῖ θά χρειαστῶ πολλή βοήθεια . Μ' αὐτή τή δουλειά , ἐξ ἄλλου , κατέστρεψα καί τήν πρώτη κιθάρα .

Συνεχίζεται.....


Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 26, 2022, 02:15:35 μμ »
Πολλή όμορφη εξελίσσεται η κιθάρα Λάμπρο...μου αρέσει πολύ και η ροδέλα!! Μπράβο Λάμπρο!!

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 26, 2022, 02:16:49 μμ »
Η ροζετα εννοώ!!! ; ;D

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 26, 2022, 02:26:42 μμ »
Φίλε Patsis , καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τά καλά σου λόγια.....ἡ πεναριά εἶναι λίγο ἀταίριαστη , ἀλλά.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 27, 2022, 01:00:14 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Σήμερα τό πρωί κόλλησα καί τήν πλάτη : 







'Αφοῦ φαγώσω τό περισσευάμενο , δηλαδή τό ξῦλο πού ἐξέχει ἀπ' τό καπάκι καί τήν πλάτη , φθάνω στό δύσκολο : Τό σκάψιμο - φάγωμα ὅλης τῆς ἀκμῆς σέ βάθος 2 χιλ. ( καθέτως , πρός τά πλαϊνά ) καί σέ πλάτος 5 χιλ. περίπου ( πρός τό καπάκι ) , γιά νά ἐνθέσω :
1. Τό διακοσμητικό κορδόνι καί
2. Μιά φέτα πλάτους 2,5 χιλ. ἀπό σκληρό ξῦλο , ἔξω - ἔξω , γιά τήν ( κάπως ) προφύλαξη τοῦ ὀργάνου ἀπ' τά χτυπήματα .
Ἔχω ἕνα ταχυτροχό τύπου dremel , μιά βάση ἀπό plexiglass ( ἀπ' τόν dimizparts ) , καί κοπτικά ( κοντύλια )  ἀπ' τόν ἴδιο , σέ διάφορες διατομές . Φυσικά θά κάνω δοκιμές σέ ἄλλο ξῦλο πρῶτα , μέ τήν βοήθεια καί ἑνος ὀδηγοῦ , τόν ὁποῖο μέ βοήθησε νά κατασκευάσω ὁ φίλος Νικόλας Φερέος ( πού φνώρισα στό Φεστιβάλ Λαϊκῆς Κιθάρας πρόσφατα - τόν εὐχαριστῶ πολύ ! ) καί ὁ ὁποῖος ὁδηγός κρατάει σέ σταθερή ἀπόσταση τό κοπτικό , σχετικά μέ τήν ἀκμή τοῦ περιγύρου . Τό πρόβλημά μου εἶναι ὅτι , τό μακρύ κοπτικό , καθώς τό μετακινῶ ἐνῶ κόβει , λυγίζει ἀπό τήν ἀντίσταση τοῦ ξύλου ( ἀκόμη καί βάθους μόλις 2 χιλ. ἔλατο ) πού κοβεται , ἀκριβῶς διότι εἶναι μακρύ καί λεπτό ( 3 χιλ. ) Τί μπορῶ νά κάνω γι' αὐτό ; Μήπως νά τρώω τό ξῦλο σέ μικρό βάθος καί νά τό περνῶ 2 ἤ 3 φορές ; Μήπως νά κόψω τό κοπτικό καί νά τό κοντύνω , ὥστε νά γίνη πιό ἄκαμπτο ;
Ἐσεῖς χρησιμοποιεῖτε ταχυτροχό μέ λεπτά κοπτικά , ἤ κανονικό ροῦτερ πού παίρνει χοντρά - ἄκαμπτα κοπτικά ;

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων γιά τήν ὅποια βοήθεια....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 27, 2022, 02:49:01 μμ »
'Αφοῦ φαγώσω τό περισσευάμενο , δηλαδή τό ξῦλο πού ἐξέχει ἀπ' τό καπάκι καί τήν πλάτη , φθάνω στό δύσκολο : Τό σκάψιμο - φάγωμα ὅλης τῆς ἀκμῆς σέ βάθος 2 χιλ. ( καθέτως , πρός τά πλαϊνά ) καί σέ πλάτος 5 χιλ. περίπου ( πρός τό καπάκι ) , γιά νά ἐνθέσω :
1. Τό διακοσμητικό κορδόνι καί
2. Μιά φέτα πλάτους 2,5 χιλ. ἀπό σκληρό ξῦλο , ἔξω - ἔξω , γιά τήν ( κάπως ) προφύλαξη τοῦ ὀργάνου ἀπ' τά χτυπήματα .
Ἔχω ἕνα ταχυτροχό τύπου dremel , μιά βάση ἀπό plexiglass ( ἀπ' τόν dimizparts ) , καί κοπτικά ( κοντύλια )  ἀπ' τόν ἴδιο , σέ διάφορες διατομές . Φυσικά θά κάνω δοκιμές σέ ἄλλο ξῦλο πρῶτα , μέ τήν βοήθεια καί ἑνος ὀδηγοῦ , τόν ὁποῖο μέ βοήθησε νά κατασκευάσω ὁ φίλος Νικόλας Φερέος ( πού φνώρισα στό Φεστιβάλ Λαϊκῆς Κιθάρας πρόσφατα - τόν εὐχαριστῶ πολύ ! ) καί ὁ ὁποῖος ὁδηγός κρατάει σέ σταθερή ἀπόσταση τό κοπτικό , σχετικά μέ τήν ἀκμή τοῦ περιγύρου . Τό πρόβλημά μου εἶναι ὅτι , τό μακρύ κοπτικό , καθώς τό μετακινῶ ἐνῶ κόβει , λυγίζει ἀπό τήν ἀντίσταση τοῦ ξύλου ( ἀκόμη καί βάθους μόλις 2 χιλ. ἔλατο ) πού κοβεται , ἀκριβῶς διότι εἶναι μακρύ καί λεπτό ( 3 χιλ. ) Τί μπορῶ νά κάνω γι' αὐτό ; Μήπως νά τρώω τό ξῦλο σέ μικρό βάθος καί νά τό περνῶ 2 ἤ 3 φορές ; Μήπως νά κόψω τό κοπτικό καί νά τό κοντύνω , ὥστε νά γίνη πιό ἄκαμπτο ;
Ἐσεῖς χρησιμοποιεῖτε ταχυτροχό μέ λεπτά κοπτικά , ἤ κανονικό ροῦτερ πού παίρνει χοντρά - ἄκαμπτα κοπτικά ;

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων γιά τήν ὅποια βοήθεια....

Λάμπρο μπερδεύτηκα λίγο... τι εννοείς "μακρύ" κοπτικό ?  τα 3 χιλ. είναι υποθέτω η διάμετρος του άξονα του κοπτικού, είναι το στάνταρ για dremel.  3,16 χιλ.= 1/8 της ίντσας. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να λυγίζει, κι εγώ τέτοια χρησιμοποιώ (ούτως ή άλλως το dremel δεν παίρνει παχύτερα). Πόσο "βαθειά" μπαίνει στο τσοκ του εργαλείου για να δουλέψει με τον οδηγό που έχεις, μήπως εκεί είναι το πρόβλημα. Μια φωτογραφία ίσως βοηθούσε.
Εν πάση περιπτώσει, εγώ πάντα σκάβω 1,5 χιλ. βάθος (ανεξαρτήτως πλάτους) επειδή πάντα χρησιμοποιώ εσωτερικά το μαύρο/άσπρο/μαύρο φιλέτο, που έχει ύψος 1,5 χιλ. και μετά αφαιρώ με το κοπίδι όσο "ψωμί" χρειάζεται από το καπάκι (αφού κολλήσω το πρώτο φιλέτο για να οδηγεί το κοπίδι). Θέλω να πω, δεν αφαιρώ όλο το ξύλο με την πρώτη και κόβω σε μικρότερο βάθος, ίσως βοηθήσει κι αυτό που λες να βαθαίνεις σταδιακά, αν και πάλι μου κάνει εντύπωση να λυγίζει το κοπτικό - κι έπειτα - τι 1,5, τι 2 χιλιοστά, σιγά τη διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2022, 03:07:27 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 27, 2022, 08:09:11 μμ »
Μάνο καλησπέρα ,
Ἐπειδή ἔχω καιρό νά χρησιμοποιήσω τό dremel - κοπτικό , δέν θυμᾶμαι πόσο βαθειά μπαίνει τό κοπτικό στό τσόκ . Αὔριο θά τό δῶ . Καί θά ἀνεβάσω καί μιά - δυό φωτογραφίες μέ τόν ὁδηγό , πῶς προσαρμόζεται δηλαδή στόν ταχυτροχό .
Δηλαδή , ἄν κατάλαβα καλά , ἐσύ σκάβεις 1,5 χιλ. βάθους μέ τή μία ; Καί , ἄς ποῦμε , θέλεις ἡ ἀπόσταση ἀπό τό μέσα μέρος τοῦ φιλέτου ( πρός τήν ἠχητική ὀπή ) μέχρι ἔξω - ἔξω ( τήν τελική ἀκμή τοῦ καπακιοῦ ) νά εἶναι 5 χιλ. Καί ἄς ποῦμε ὅτι τό τελικό φάρδος τοῦ φιλέτου πού θά ἐνθέσης , εἶναι 1,5 χιλ. Ἄν , εἴτε τό φιλέτο εἶναι ἕτοιμο , εἴτε , ὅπως λές κολλᾶς τήν πρώτη φέτα του ( τή μαύρη ) , μέ τό κοπίδι ἀφαιρεῖς ΟΛΗ τήν ὑπόλοιπη λωρίδα τοῦ καπακιοῦ ( τά 3,5 χιλ. ἤ 3,5 χιλ. + ) , μέχρι ἔξω - ἔξω , γιά τήν τοποθέτηση , εἴτε τῆς λωρίδας σκληροῦ ξύλου , εἴτε πρῶτα τοῦ ὑπολοίπου φιλέτου καί μετά τῆς λωρίδας ;
Ἤ μήπως , λέγοντας " καί μετά αφαιρῶ με το κοπίδι ὅσο "ψωμί" χρειάζεται ἀπό το καπάκι (ἀφοῦ κολλήσω τό πρῶτο φιλέτο γιά νά ὁδηγεῖ τό κοπίδι) " , ἐννοεῖς ὅτι δημιουργεῖς χῶρο μόνο  γιά τό φιλέτο , καί ἀφήνεις τήν ὑπόλοιπη λωρίδα τοῦ καπακιοῦ ὡς ἔχει ;

Στενοχωριόσουν πού δέν ἔχεις νά γράψης τίποτα , ἔ ; Καί μόνο παρακολουθεῖς ἀδιάκριτα γιά νά αἰσθανόμαστε ἄσχημα , ἔ ;
Ἀκόνισε λοιπόν τά μολύβια σου , τά δάχτυλα καί τό πληκρολόγιο , γιατί δέν ξέρεις τί σέ περιμένει.... ( ἥ ὅπως λένε σήμερα τά παιδιά " δέν θἄθελες νά ξέρεις τί σέ περιμένει " )......

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:27:00 πμ »
καλημέρα Λάμπρο!
ε τι να κάνουμε, πάντα πετάω τη σκούφια μου για μια οργανοκατασκευαστική κουβεντούλα.

Επειδή η ερώτηση είναι για τη χρήση dremel με ανάλογο άξονα (3 mm), απάντησα για την εφαρμογή στην οποία χρησιμοποιώ το dremel. Αυτή είναι για στενό φιλέτο, συνολικό φάρδος 3,5 χιλ. (όψη) και την κάνω ακριβώς όπως στο σκίτσο παρακάτω:

 


με το bit της proxxon 29038

 


αυτό αφαιρεί 3,2 χιλ. από την άκρη (φάρδος) σε όσο βάθος ρυθμίσεις. Εγώ αφαιρώ βάθος 1,5 με τη μία. Μετά με λίγο γυαλόχαρτο και λίμα, που ούτως ή άλλως χρειάζεται για να εξομαλύνει τις πλευρές του καναλιού, το φάρδος γίνεται περίπου 3,5 χιλ.  Το φιλέτο [μαύρο/ασπρο/μαύρο] στο οποίο αναφέρομαι είναι ενιαίο σε φάρδος ~ 1,40 και ύψος ~ 1,50.  Τα κομμάτια του είναι ήδη κολλημένα μεταξύ τους, δεν τα κολλάς ένα- ένα. Αφού κολλήσει αυτό με ξυλόκολλα και καρφίτσες, αφαιρώ όπως στην εικόνα το κομμάτι του καπακιού που "περισσεύει" κάτω από το φιλέτο μέχρι την άκρη του πλαϊνού του σκάφους με κοπίδι και σκαρπέλο. Αφού καθαρίσει καλά (με γυαλόχαρτο και λίμα επίσης) κολλάω το περιμετρικό κορδόνι που είναι άσπρο ABS 2*3 χιλ. Αυτό είναι φαρδύτερο από το κενό που άφησα, επομένως αφού κολλήσει κι αυτό "περισσεύει" σίγουρα από την μία πλευρά (πλαϊνά) και ίσως και από το καπάκι προς τα πάνω. Το ¨"ξυρίζω" με μια λάμα κάθετα στην επιφάνεια και έρχεται πρόσωπο με κάθε πλευρά.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:36:36 πμ »
για φαρδύτερα φιλέτα δεν χρησιμοποιώ dremel αλλά ρούτερ, με δυο κοπτικά, ανάλογα με την εφαρμογή. Αλλά δεν έχει σχέση με το αρχικό ερώτημα για τον άξονα ~ 3 χιλ. του κοπτικού, τα κοπτικά του ρούτερ είναι τουλάχιστον διπλάσιας διαμέτρου.  Σε ότι αφορά το dremel όμως, κάνω πάντα αυτήν την παραπάνω εφαρμογή με το bit 29038 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αφαιρεί 1,5 (βάθος)*3,2(φάρδος) με ευκολία, χρησιμοποιώντας αυτήν την βάση του dremel:

 





Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:04:55 πμ »
Μάνος !

 


Αμα καταφέρουμε συγκεντρώσουμε όλα αυτά που κατά καιρούς έχεις προσφέρει εδώ ,  πάμε για το επόμενο βιβλίο !  :13:
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:10:36 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,

Κατ' ἀρχήν , εὐχαριστῶ πολύ Μάνο γιά τήν ἀναλυτική καί ἐμπεριστατωμένη ἀνάλυση τῆς διαδικασίας . Τό ἐξάρτημα αὐτό τῆς proxon δέν τό ἔχω , ἀλλά θά τό πάρω . Στήν πραγματικότητα , ἡ βαθύτερή μου ἐπιθυμία εἶναι , τοὐλάχιστον στό καπάκι , μεταξύ τοῦ φιλέτου καί τῆς φέτας τοῦ σκληροῦ ξύλου - προστατευτικοῦ τῆς ἀκμῆς , νά μείνη καί μιά ( λεπτή ἔστω ) λωρίδα ἀπό ἔλατο , πού δέν θά φαγωθῆ ἀπ' τό ἐργαλεῖο . Γι' αὐτό , κατασκεύασα ( μέ τή βοήθεια , ὅπως εἶπα , τοῦ φίλου Νικόλα Φερέου ) , ἕνα ἁπλό ὁδηγό , πού προσαρμόζεται στή βάση τοῦ ταχυτροχοῦ , πού λειτουργεῖ ὅπως τό ρουλεμάν στό Bit σου . Εἶναι τό παρακάτω :

 


 


 


 


Μέ τίς στενόμακρες τρῦπες πού ἔχει , μπορεῖ νά μετακινεῖται κοντύτερα ἤ μακρύτερα ἀπ' τό κοπτικό , ὥστε αὐτό νά κόβη κανάλι κοντύτερα ἤ μακρύτερα ἀπ' τήν ἀκμή τοῦ καπακιοῦ - πλάτης . Ὅταν τοποθετηθῆ τό φιλέτο στό κανάλι καί τριφτῆ ὥστε νά ἔρθη πρόσωπο μέ τήν ἐπιφάνεια τοῦ καπακιοῦ ἤ τῆς πλάτης , τότε μπορεῖ νά ρυθμιστῆ ὥστε νά φαγώση τήν ἀκμή γιά τήν τοποθέτηση τοῦ κορδονιοῦ ἀπό σκληρό ξῦλο , ἀφήνοντας ὅμως μεταξύ φιλέτου καί κορδονιοῦ τήν λωρίδα τοῦ ἐλάτου ( στό καπάκι ) .
Αὐτά τά λέω θεωρητικά , ὅπως μοῦ τά εἶπε ὁ Νικόλας . Αὐτός ὅμως τά πραγματοποίησε κιόλας , ὅπως εἶδα στίς κιθάρες του στό φεστιβάλ. Θά τά δοκιμάσω κι ἐγώ .

Τό κοπτικό τό δοκίμασα σήμερα καί εἶδα , πώς ἐνῶ εἶναι μέσα - μέσα στό τσόκ καί ἀφήνει ἔξω 2 περίπου ἑκ. ἀπό τό σῶμα του , πάλι λυγίζει ὅταν κινεῖται κόβοντας . Ἴσως πρέπει νά τό κινῶ πάρα πολύ ἀργά .

Σήμερα ἔτριψα πρόχειρα τά περισσευούμενα τοῦ καπακιοῦ καί τῆς πλάτης :



 


Συνεχίζεται.....


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 29, 2022, 09:04:58 πμ »
....πού προσαρμόζεται στή βάση τοῦ ταχυτροχοῦ , πού λειτουργεῖ ὅπως τό ρουλεμάν στό Bit σου . Εἶναι τό παρακάτω : ....
Τό κοπτικό τό δοκίμασα σήμερα καί εἶδα , πώς ἐνῶ εἶναι μέσα - μέσα στό τσόκ καί ἀφήνει ἔξω 2 περίπου ἑκ. ἀπό τό σῶμα του , πάλι λυγίζει ὅταν κινεῖται κόβοντας . Ἴσως πρέπει νά τό κινῶ πάρα πολύ ἀργά .

νομίζω ότι η βάση (πλεξιγκλάς) έχει πολύ μεγάλο ύψος και σε αναγκάζει, για να κόβει το κοπτικό, να το στερεώνεις αρκετά "έξω" στο τσοκ του ταχυτροχού. Ένας μπούσουλας που έχω είναι να μπαίνει το κοπτικό μέσα στο τσοκ κατά τα 2/3 του μήκους του άξονα, ή τουλάχιστον το μισό. Μάλιστα, όταν κόβω ροζέτα το σφίγγω ελαφρά και με μια μιρκή πένσα, επειδή μου έχει τύχει να γλυστρήσει έξω - από ελλιπές σφίξιμο - και σχεδόν να ξετρυπήσει το καπάκι.
Κάνε μια δοκιμή να κόψεις χωρίς τον οδηγό και τη βάση αλλά με το κοπτικό κατά τα 2/3 μέσα, δοκιμή θα είναι, δεν πειράζει αν κόψεις στραβά, απλώς για να δεις αν εξακολουθεί να λυγίζει. Αλλιώς δεν βλέπω άλλον τρόπο, πολύ σιγά και πολλά περάσματα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 29, 2022, 09:11:32 πμ »
Στήν πραγματικότητα , ἡ βαθύτερή μου ἐπιθυμία εἶναι , τοὐλάχιστον στό καπάκι , μεταξύ τοῦ φιλέτου καί τῆς φέτας τοῦ σκληροῦ ξύλου - προστατευτικοῦ τῆς ἀκμῆς , νά μείνη καί μιά ( λεπτή ἔστω ) λωρίδα ἀπό ἔλατο , πού δέν θά φαγωθῆ ἀπ' τό ἐργαλεῖο .

έτσι κάνανε πολλές παλιές κιθάρες Ευρωπαϊκές, κι εμένα μ΄αρέσει αυτό. Μάλιστα στην πρώτη μου κιθάρα επιχείρησα κάτι τέτοιο, αντιγράφοντας μια παλιά που είχε ένα φαρδύ φιλέτο παραμέσα, χωρίς καθόλου εξωτερικό (αλλά με άλλο φιλέτο, το αγαπημένο μου μαύρο/άσπρο/μαύρο), με πολύ ιδρώτα και αγωνία είναι αλήθεια, αλλά γίνεται

 


με τον οδηγό για κύκλους, κοντράροντας την ακίδα στο περίγραμμα και offset προς τα μέσα όσο θες

 


αν κόψεις με φαρδύ κοπτικό μέσα βάζεις προφανώς και άλλο φιλέτο. Μετά έξω κάνεις ό,τι θα έκανες κανονικά για το περιμετρικό και έτσι έχεις και την ενδιάμεση λωρίδα έλατου. Αλλά θέλει γερά νεύρα, και δεν ξέρω να πω τι πάχος θα πρέπει να έχει το καπάκι, όλα αυτά φαντάζομαι θα καταλαμβάνουν αρκετά φαρδύτερο περίγραμμα απ' ότι συνηθίζω εγώ τουλάχιστον

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:25:42 μμ »
Μάνο καί λοιποί φίλοι , καλημέρα !!!
Ἀφοῦ λοιπόν σ' ἀρέσει καί σένα , ὅπως κι ἐμένα αὐτός ὁ τρόπος τοποθετήσεως τῶν φιλέτων ( μέ ἐνδιάμεσα ἀφάγωτη λωρίδα ἐλάτου ) , ἄς στρέψουμε κατά κεῖ τό ἐνδιαφέρον μας , πῶς θά τό πετύχουμε !!!

Δέν ξέρω Μάνο ἄν εἶδες στό φεστιβάλ τίς 4 κιθάρες τοῦ Νικόλα Φερέου ( δέν θυμᾶμαι ἄν τόν πρόλαβες κἄν γιατί ἔφυγε Σάββατο βράδυ ) , ἀλλ' αὐτός στό καπάκι , μ' αὐτόν τόν τρόπο εἶχε τοποθετήσει τά φιλέτα . Στήν κουβέντα πού κάναμε μοῦ εἶπε πώς , μέ τόν ὁδηγό καί μέ μία περασιά , σκάβει τήν αὐλακιά τοῦ μέσα φιλέτου . Ἀφοῦ τό τοποθετήσει - κολλήσει , τρίβει ὅτι ἐξέχει , καί περνάει δεύτερη φορά φαγώνωντας τήν ἀκμή γιά τό σκληρό φιλέτο , τό ἔξω - ἔξω . Ἄλλά δέν μοῦ τά περιέγραψε μέ καμμιά ἀγωνία ὅτι ἱδρώνει .

Σήμερα , κόντυνα γιά δοκιμή , ἕνα κοπτικό , κό9βοντας 1 ἑκ. ἀπ' τό πίσω μέρος του , ὥστε , βάζοντάς το στό τσόκ τοῦ ταχυτροχοῦ μέσα - μέσα , ἐξέχει ἀπ' τόι τσόκ μόνο τό μέρος πού κόβει + 2 -3 χιλ. , ὅτι πρέπει δηλαδή γιά νά μή λυγίζη καθώς κινεῖται κόβοντας . Τό λύσαμε αὐτό , διότι μέ τό λύγισμα τοῦ στελέχους τοῦ κοπτικοῦ , ἡ αὐλακιά γινόταν στραβή .

Τώρα ἔχω ἄλλο πρόβλημα , δηλαδή πάντα τό εἶχα , ἀλλά ἔσκαβα μόνο πεναριές . Τό θηλυκό σπείρωμα τῆς βάσης ἀπό πλεξιγκλάς , ὅπου βιδώνεται τό ἀρσενικό τοῦ ταχυτροχοῦ γιά νά σταθῆ - σταθεροποιηθῆ ὄρθιο , εἶναι μεγαλύτερο ἀπ' τό ἀρσενικό , πού οὐσιαστικά " πλέει " στό θηλυκό , καί γιά νά τό σταθεροποιήσω , τυλίγω τό ἀρσενικό μέ λίγη χαρτοταινία , ὥστε νά παχύνη . Ἀλλά κι αὐτό δέν εἶναι λύση , γιατί πάλι κουνιλέται , μέ ἀποτέλεσμα νά κάνη στραβή αὐλακιά . Ὑπάρχει ἆραγε καμμιά λύση γιά νά μεγαλώση λίγο τό ἀρσενικό σπείρωμα τοῦ ταχυτροχοῦ ( Parkside ἀπ' τό LIDL ) ; 
Χθές παρήγγειλα μιά βάση κάθετης φρέζας dremel . Ἴσως ταιριάζει στόν ταχυτροχό πού ἔχω . Ἀλλιῶς , πρέπει ν' ἀναγκαστῶ νά πάρω καί τό ταχυτροχό dremel ( τό μοντέλο 3000 ἀπ' τό AMAZON μέ 43,99 + 8,10 μεταφορικά ) .
Ἔχετε καμμιά ἄλλη ἰδέα ; 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 01, 2022, 08:37:27 πμ »

Δέν ξέρω Μάνο ἄν εἶδες στό φεστιβάλ τίς 4 κιθάρες τοῦ Νικόλα Φερέου ( δέν θυμᾶμαι ἄν τόν πρόλαβες κἄν γιατί ἔφυγε Σάββατο βράδυ ) , ἀλλ' αὐτός στό καπάκι , μ' αὐτόν τόν τρόπο εἶχε τοποθετήσει τά φιλέτα . Στήν κουβέντα πού κάναμε μοῦ εἶπε πώς , μέ τόν ὁδηγό καί μέ μία περασιά , σκάβει τήν αὐλακιά τοῦ μέσα φιλέτου . Ἀφοῦ τό τοποθετήσει - κολλήσει , τρίβει ὅτι ἐξέχει , καί περνάει δεύτερη φορά φαγώνωντας τήν ἀκμή γιά τό σκληρό φιλέτο , τό ἔξω - ἔξω . Ἄλλά δέν μοῦ τά περιέγραψε μέ καμμιά ἀγωνία ὅτι ἱδρώνει .

ε, Νικόλας είναι αυτός, εγώ είμαι "γατάκι" μπροστά του (τι κιθάρες έφερε, έπαθα πλάκα). Επιπλέον, ήταν η πρώτη μου κιθάρα, η σύλληψη και εκτέλεση του εγχειρήματος ήταν δική μου (ότι του φανεί του Λωλοστεφανή  :character0029: ) δεν ρώτησα κανέναν ούτε επιβεβαίωσα τίποτα, λογικό ήταν να είμαι ανήσυχος. Ο οδηγός για κύκλους παίρνει περασιά από την περίμετρο μέσω της ακίδας (που κανονικά είναι για κύκλους), που είναι κυλινδρικής διατομής. Επομένως, όταν την χρησιμοποιείς για να πάρεις περασιά, σε κάθε σημείο έχεις δυο εφαπτόμενες καμπύλες (περίμετρο και ακίδα), των οποίων η επαφή είναι σημειακή και όχι γραμμική. Ε αυτό αυξάνει αναμφίβολα την πιθανότητα λάθους όταν σύρεις το κοπτικό, αφού μπορεί να περιστραφεί όλο μαζί γύρω από την ακίδα, λόγω σημειακής επαφής. Τέλος πάντων, πολλά είπαμε.

Σήμερα , κόντυνα γιά δοκιμή , ἕνα κοπτικό , κό9βοντας 1 ἑκ. ἀπ' τό πίσω μέρος του , ὥστε , βάζοντάς το στό τσόκ τοῦ ταχυτροχοῦ μέσα - μέσα , ἐξέχει ἀπ' τόι τσόκ μόνο τό μέρος πού κόβει + 2 -3 χιλ. , ὅτι πρέπει δηλαδή γιά νά μή λυγίζη καθώς κινεῖται κόβοντας . Τό λύσαμε αὐτό , διότι μέ τό λύγισμα τοῦ στελέχους τοῦ κοπτικοῦ , ἡ αὐλακιά γινόταν στραβή .

οκ, πάει αυτό

Τώρα ἔχω ἄλλο πρόβλημα , δηλαδή πάντα τό εἶχα , ἀλλά ἔσκαβα μόνο πεναριές . Τό θηλυκό σπείρωμα τῆς βάσης ἀπό πλεξιγκλάς , ὅπου βιδώνεται τό ἀρσενικό τοῦ ταχυτροχοῦ γιά νά σταθῆ - σταθεροποιηθῆ ὄρθιο , εἶναι μεγαλύτερο ἀπ' τό ἀρσενικό , πού οὐσιαστικά " πλέει " στό θηλυκό , καί γιά νά τό σταθεροποιήσω , τυλίγω τό ἀρσενικό μέ λίγη χαρτοταινία , ὥστε νά παχύνη . Ἀλλά κι αὐτό δέν εἶναι λύση , γιατί πάλι κουνιλέται , μέ ἀποτέλεσμα νά κάνη στραβή αὐλακιά . Ὑπάρχει ἆραγε καμμιά λύση γιά νά μεγαλώση λίγο τό ἀρσενικό σπείρωμα τοῦ ταχυτροχοῦ ( Parkside ἀπ' τό LIDL ) ; 
Χθές παρήγγειλα μιά βάση κάθετης φρέζας dremel . Ἴσως ταιριάζει στόν ταχυτροχό πού ἔχω . Ἀλλιῶς , πρέπει ν' ἀναγκαστῶ νά πάρω καί τό ταχυτροχό dremel ( τό μοντέλο 3000 ἀπ' τό AMAZON μέ 43,99 + 8,10 μεταφορικά ) .
Ἔχετε καμμιά ἄλλη ἰδέα ;

απ όσο ξέρω, τα σπειρώματα έχουν άλλο βήμα, σε άλλο μετρικό σύστημα. Το dremel σε ίντσες, το parkside μετρικό. Δεν γνωρίζω τρόπο να το αντιμετωπίσεις αυτό. ίσως να υπάρχει καμιά "μούφα" για προσαρμογή αλλά δεν το ξέρω.