Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 20160 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 13, 2022, 01:20:53 πμ »
Συνέχεια μέ τό μάνικο : Διαμορφώθηκε πρόχειρα καί τό τακούνι : 



 


 


Συνεχίζεται.....

Υ.Γ. Πάντως , ἀπορῶ μέ τόν ἑαυτό μου , πῶς ἀπό τόν ἴσιο δρόμο τῶν ἀνατολίτικων ὀργάνων πού κατασκεύαζα , πῆρα αὐτόν τόν ἁμαρτωλό δρόμο τῶν δυτικῶν , τῶν συγκερασμένων....Ἐλπίζω κάποτε νά μετανοήσω......Ὁ Στέλιος βέβαια , καί οἱ ἄλλοι κλασσικοί , θά ἔχουν τήν ἀντίθετη ἄποψη , ἀλλά......

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 13, 2022, 07:55:29 πμ »
Καλημέρα φίλε μου !

Χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω !  Καλή επιτυχία ! Σε όλα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 13, 2022, 08:10:04 πμ »
Ευχαριστώ πολύ φίλε Ιωσήφ!!!! Εσύ τι φτιάχνεις ;
Καλημέρα !!!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 13, 2022, 03:08:06 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Σήμερα τελείωσα τήν πεναριά τῆς σφενδαμένιας κιθάρας , ἡ ὁποία , σημειωτέον , εἶναι πειραματική . Τήν ἄλλη , τήν καρυδένια , τήν ἔχω τάξει δῶρο σ' ἕνα φίλο μου , καί κάνω πρῶτα ὅτι δέν εἶμαι σίγουρος στήν πειραματική , καί μετά στήν καρυδένια . Αὐτήν λοιπόν τήν πεναριά τήν σκέφτηκα σάν ἕνα διακοσμητικό σχέδιο , ἀλλά δέν ξέρω ἄν θά σᾶς ἀρέσει :

 

 [ Invalid Attachment ]  

Ἀποτελεῖται ἀπό ἕνα περίγραμμα ἀπό τό διακοσμητικό κορδόνι πάχους 2,5 χιλ.ὅπως αὐτό γύρω ἀπ' τή ροζέτα , ἐσωτερικά αὐτοῦ ἄλλο περίγραμμα ἀπό σφενδάμι πάχους 1,5 χιλ. , καί τά παραληλόγραμμα καί τ' ἄλλα σχήματα , τεμάχια ἀπό ἄλλα ξῦλα , σόκορα κομμένα ὅπως ἐλιά , μουριά , δρῦς καί ἀμυγδαλιά , καί ἀκτινικά ἤ ἐφαπτομενικά κομμένα ὅπως σφενδάμι μουαρέ καί πλατάνι . Ἀνάμεσα στά κομμάτια ὑπάρχει μαῦρος καπλαμᾶς πού τά διαχωρίζει μεταξύ τους .
Τώρα , γιά νά πῶ τή μαύρη ἀλήθεια , κι ἐμένα δέν μοῦ ταίριαξε πολύ στό μάτι μέ τήν ροζέτα τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς . Τώρα ὅμως πάει , ἔγινε.......
Θά προχωρήσω μέ τά καμάρια..........

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 13, 2022, 03:09:32 μμ »
Καί μιά φωτογραφία ὅλου τοῦ καπακιοῦ :

 


Συνεχίζεται.......

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 14, 2022, 05:41:51 πμ »
λαμπρο, εχεις ανεβει επιπεδο στις κιθαρες σου, κ χαιρομαι ιδιαιτερα γι αυτο! πολυ ομορφα τις προχωρας και με επιμελεια!
η δε ροζετα πρωτοτυπη!

προσοχη με τα εργαλεια, σε ολους

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 14, 2022, 10:54:26 πμ »
Φίλε Στέλιο καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τά καλά σου λόγια , πού μοῦ δίνουν κουράγιο νά προχωρήσω......
.......δέν σχολίασες ὅμως τό ὑστερόγραφο τῆς ἀπαντήσεως 210.......αὐτό τό περίμενα πολύ.......
Καλημέρα !!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 16, 2022, 11:51:15 πμ »
βρε βρε βρε καλως τον που θελει να σφαξουμε το μοσχο το σιτευτονε...   {celebrate018}

μολις ολοκληρωθει η μια κιθαρα ομως και θα τον εσφαξωμε, και θα στρωσουμε κοκκινο χαλι, και ξερεις ειναι μονοδρομος, πισω δε ξαναγυρνας στο αλλο μονοπατι...  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 17, 2022, 07:02:18 μμ »
βρε βρε βρε καλως τον...........και ξερεις ειναι μονοδρομος, πισω δε ξαναγυρνας στο αλλο μονοπατι...  ;D


Παρ' ὅλον πού ἔχω σχεδιάσει ἀπό τώρα τήν.......τρίτη λαϊκή κιθάρα , νά ξέρης ὅτι τό αἷμα , νερό δέν γίνεται.........

.....μοῦ φαίνεται , φίλτατε Στέλιο , εμεῖς οἱ δύο μείναμε στό μαγαζί........

https://www.youtube.com/watch?v=Iep0ieBUAFI

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 18, 2022, 11:11:53 πμ »
καλημέρα στην παρέα!
δεν έχω τι να γράψω, αλλά παρακολουθώ ανελλιπώς, big brother ένα πράμα,

έτσι για να αισθάνεστε άσχημα που κάποιος αδιάκριτος σας παρατηρεί


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 18, 2022, 11:20:17 πμ »
Τώρα αισθάνομαι πιο σίγουρος..... καθόσον tres colegium faciunt , σαν να λέμε : τρεις κάνουν κολέγια..... συντεχνία ένα πράμα....δύο κιθαροκατασκευασταί και ένα τσιράκι...

Καλημέρα σε όλους , αλλά εμένα με έπιασε λίγο η μέση μου το πρωί , και λίγο ένα διάλειμμα θα κάνω......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #221 στις: Ιούλιος 18, 2022, 11:24:12 πμ »
Παρατήρα , παρατήρα , καθόλου άσχημα δεν αισθανόμαστε , ίσα ίσα , μας αρέσει !!!!!  ;) :-* {celebrate014} {celebrate014}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 24, 2022, 08:14:17 μμ »
Φίλοι καλησπέρα , ζέστη πολλή , ἀποπνικτική.....
....ἡ ζέστη ζέστη , ἀλλά ἐμεῖς τή δουλειά μας....
....νέα πρόοδος λοιπόν στήν σφενδαμένια κιθάρα , τή δοκιμαστική : 

Ὅπως ἦταν τά πλαϊνά μέ κολλημένο τόν πίσω τάκο καί πρόχειρα κολλημένες τίς δύο ἄκρες πού θά μποῦν στίς σχισμές τοῦ μάνικου ( ἱσπανικό τακούνι ) , καί μέ κολλημένες τίς πατοῦρες ( linings ) ὥστε τά χείλη ἔγιναν καί ἀπό τίς δύο μεριές ( πλάτη - καπάκι ) φαρδιά 1 ἑκ. , καί μή ἔχοντας πλέον ἀνάγκη τοῦ καλουπιοῦ διότι σταθεροποιήθηκε μ' αὐτές τό σχῆμα τους , κόλλησα στά χείλη τῶν πλαϊνῶν λωρίδες καπλαμᾶ , πρῶτα κόκκινο καί μετά μαῦρο , ὥστε ὅταν θά κολλησουν τό καπάκι καί ἡ πλάτη ( λευκά καί τά δύο ) , νά δείξουν δύο γραμμές στό πλάϊ περιμετρικά , κόκκινη - μαύρη ,  καί νά μή χρειαστῆ νά σκαφτοῦν τά σημεῖα γιά τήν τοποθέτηση φιλέτου . 

 


Δέν φαίνεται πολύ καλά , ἀλλά θά φανῆ παρακάτω .

Μετά , ἀφοῦ καθάρισα τά χείλη ἀπ' τούς περισσευούμενους καπλαμάδες , ἔκοψα τίς δύο πλευρές τῶν πλαϊνῶν στά σημεῖα πού θά εἰσχωροῦσαν στίς σχισμές τοῦ μάνικου πού εἶχα ἤδη διανοίξει , καί , τοποθετῶντας πάλι τά πλαϊνά μέσα στό καλούπι , κόλλησα τό μάνικο .
Τό λάθος πού ἔκανα εἶναι ὅτι , δέν ἔκανα δύο φαρδιές σχισμές στό μάνικο , ὅπως εἶδα νά κάνη ὁ Μάνος , πού τοποθετοῦσε τίς ἀρχές τῶν πλαϊνῶν κολλητά στό τακούνι καί ἀπό πίσω συμπλήρψνε τή φαρδιά σχισμή μέ σφῆνες ἤ λεπτά , ὅσο χρειαζότανε , μακρόστενα τακάκια , ἀλλά ἐγώ , πιό ἔξυπνος , ἔκανα τίς σχισμές στό δισκοπρίονο , ὥστε εἶχαν γιά φάρδος τό πάχος τοῦ πλαϊνοῦ καί......τἄκανα μαντάρα !!!! Δυσκοπλεύτηκα πάρα πολύ , ἔκανα λάθη , καί εἶδα κι ἔπαθα νά τά ξεκολλήσω καί νά τά ξανακολλήσω σωστά . Ἔτσι , ἀπό τήν πλευρά πού θά φαίνεται , μεταξύ τακουνιοῦ καί πλαϊνῶν , εἰσχώρησα κανά δυό φυλλαράκια λευκοῦ καπλαμᾶ , πού εὐελπιστῶ νά μήν πολυφαίνεται :

 


 


 


Τίς δύο καταλήξεις τῶν πλαϊνῶν στό πίσω μέρος τοῦ τάκου , ἄν καί τίς εἶχα κολλήσει μαζί μέ τόν τάκο ἀπό μέσα καί μέ τό φιλέτο ἀπ' ἔξω καί ἔχοντας μάλιστα ἀντικρύσει καί τά νερά τοῦ ξύλου , ἀναγκάστηκα νά νά τά ξεκολλήσω καταστρέφοντας τήν ἔνωση , διότι δέν εἶχα δώσει μιά ἐλαφριά καμπύλη στήν ἔξω μεριά τοῦ τάκου , ὥστε νά γίνη καί ἐλαφριά καμπύλο τό τμῆμα τῆς ἐνώσεως τῶν πλαϊνῶν ἐκεῖ , ὅπως πηγαίνει δηλαδή φυσιολογικά τό σχῆμα τῆς κιθάρας . Ἐκεῖ ἔγινε ἕνα ἄσχημο ἐπίπεδο . Ἔτσι , ἀφοῦ ἔκξοψα δύο κομμάτια ἀπό τίς ἄκρες , σημπλήρωσα τό κενό μέ ἕνα μακρόστενο , λίγο φαρδύστενο κομμάτι μέ φιλέτο στή μέση , πού θλέλει καί ἀρκετό μπάλωμα.....:

 


Ἐπίσης , καμάρωσα τό καπάκι :

 


καί τήν πλάτη :

 


Στήν πλάτη τά καμάρια , θέλουν περιποίηση.....

Τό πίσω μέρος τοῦ μάνικου μέ τό καράβολο :

 


.....συνεχίζεται......

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 25, 2022, 05:22:49 πμ »
λαμπρο ωραια τα πηγαινεις...
στη πλατη καλο ειναι να βαλεις ενα ενισχυτικο στη ραφη (με καθετα νερα ακομα καλυτερα....) 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 25, 2022, 11:53:25 πμ »
Ναί , θά βάλω....