Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 20160 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 09:49:26 πμ »
δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά μια ψυχή από δω μέσα έχει βρει τα καλύτερα κλειδιά με διαφορά



http://www.luthier.gr/index.php?topic=2204.msg39838#msg39838

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 11:11:09 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Ήθελα νά ρωτήσω , τά κλειδιά σέ καράβολο τύπου " παντόφλας " , πώς τά τοποθετείτε ώστε νά είναι συμμετρικά ; Βγάζετε τά άξονάκια ;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 05:34:02 πμ »
(εγω δεν καταλαβα την ερωτηση)
οταν λες παντοφλα τι εννοεις;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 08:39:06 πμ »
Καλημέρα φίλε Στέλιο ,
Ἐννοῶ τό καράβολο νά μήν εἶναι ὅπως τῆς κλασσικῆς κιθάρας , μέ τίς 2 κατά μῆκος φαρδιές σχισμές , ἀλλά νά εἶναι ἐκεῖνο τό πλακέ καράβολο στό ὁποῖο τρυποῦμε 6 τρῦπες , ἀπ' ὅπου περνοῦν τά ἀξονάκια τῶν κλειδιῶν πρός τήν καλή μεριά , ἐνῶ οἱ πλάκες τῶν μηχανισμῶν βιδώνονται ἀπ' τήν πίσω μεριά τοῦ καράβολου . Αὐτές τίς 6 τρῦπες ἤθελα νά μάθω πῶς τίς σημαδεύουμε , ὥστε νά γίνουν συμμετρικές , καί ὅταν τίς κάνουμε , νά πέσουν μετά τά ἀξονάκια ἀκριβῶς .

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 08:57:48 πμ »
μη με κοροιδεψετε αλλα εγω εχω αγοράσει κατι τετοιο (οταν εκανε 30 περιπου ευρω) λιγο πιο απλο ομως (τρυπες μονο στη μια πλευρά). Δε το βλεπω πλεον στο stewmac.

https://www.stewmac.com/luthier-tools-and-supplies/tools-by-job/tools-for-tuner-installation/guitar-tuner-drill-jig/

Υπαρχει και ευρωπη χωρις τελωνείο. Εννοείται πως προτιματε το παρακατω για αγορά
https://www.madinter.com/en/catalogsearch/result/?q=Tuner+Drill+Jig

Ειναι παρα πολυ βολικό. Δε χανεις ουτε χιλιοστό.
Ισως μια ιδιοκατασκευή εστω απλα για σημαδεμα να βολεύει.


όσον αφορά τα κλειδια με τον εβενο, για τους βαρυποινίτες ή τους πολυ μερακλήδες δειτε τις φωτογραφίες.

 

 

 


Υπαρχει βεβαια αν καταλαβαίνω καλα το παρακάτω προβλημα
Εχω δει και τετραγωνο κυλινδρακι .Τωρα θα μου πεις πως φτιαχνεις τετραγωνη την τρυπα στο ξυλο.Αυτο ειναι μια αλλη ιστορια


 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2021, 09:21:11 πμ από georgalasg »
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 01:51:22 μμ »
Κύριε Λάμπρο, κάτι τέτοιο που σου έδειξε ο φίλος από πάνω μου, και επίσης συμφωνώ ότι μπορεί να γίνει και ιδιοκατασκευή <<jig>> να λύσεις το ένα κλειδί και να σημαδέψεις τις τρύπες σε ένα πηχάκι από σκληρό ξύλο, και να το τρυπήσεις κάθετα με τρυπάνι με οδηγό, πως τα λένε νομίζω τρυπάνι κολονάτο. και με αυτόν τον οδηγό το σφίγγεις στο καράουλο με σφικτηράκια και τρυπάς όμορφα και ωραία.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 02:24:24 μμ »
Δες και εδώ κύριε Λάμπρο..................................
Παράθεση
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1926.0
... και εδώ...............................................................................
Παράθεση
για "παραδοσιακό" καράολο (παντόφλα) αυτό δουλεύει μια χαρά (για να μην τρυπάς μπορείς να κολλήσεις τις πλάκες με ταινία διπλής όψης). Σε ισοπαχές καράολο (δεν έχω δει και ποτέ βέβαια) τα κολλάς είτε μπροστά είτε πίσω, αλλά αν έχεις μείωση στο καράολο (π.χ. 11 mm στο μαξιλάρι και 8 mm στην απόληξη) πρέπει να τα κολλήσεις στην μπροστινή όψη ώστε να πάρει καθετότητα (στο κολωνάτο) από την πίσω όπου και θα βιδωθούν οι πλάκες... σ' αυτόν τον καράολα τρυπάς max ~ 10-11 mm
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 07:33:39 μμ »
Φίλοι Γιῶργο καί Νίκο καλησπέρα κι εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις σας !!!!
Μέ διαφωτίσατε πλήρως καί ὅσον ἀφορᾶ αὐτό πού ρώτησα , ἀλλά καί γιά τά ἐβένινα κουμπιά !!!!
Χρόνια πολλά σ' ὅλους !!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 12, 2022, 07:00:08 μμ »
Φίλοι καλησπέρα , ἐλπίζω νά εἶστε ὅλοι καλά !!!
Μετά ἀπό πολύύύύύύ καιρό ἀπουσίας ( ὄχι ὅμως καί τεμπελιᾶς , ἀφοῦ δέν παράτησα τίς κατασκευές ) , καί ἀφοῦ δυστυχῶς ( ἤ εὐτυχῶς γιατί δέν πήγαινε ἄλλο ) κατέστρεψα τήν πρώτη μου κιθάρα ( πού δέν τήν ἔκλαψα κιόλας δά , γιατί καί στραβή εἶχε γίνει , δέν κεντράριζε ἡ ἠχητική ὀπή , καί κατέστρεψα τίς ἀκμές της - καπακιοῦ καί πλάτης - προκειμένου νά τίς σκάψω γιά τήν τοποθέτηση τῶν διακοσμητικῶν κορδονιῶν ) , καταπιάστηκα μέ τήν κατασκευή δύο ἄλλων κιθαρῶν συγχρόνως , μιᾶς ἀπό σφενδάμι μουαρέ ( καπλαμᾶ 3 χιλ. ) καί μιᾶς ἀπό ἀμερικάνικη καρυδιά , ἀφοῦ ἀπέκτησα μιά στοιχειώδη ἐμπειρία ἀπό τά παθήματά μου .
Τό μεγάλο μου πρόβλημα ἦταν πού δέν μποροῦσα νά κατασκευάσω ἕνα καλούπι ὥστε τά πλαϊνά τοῦ ὀργάνου , νά εἶναι τελείως κάθετα μέ τόν πάγκο . Γι' αὐτό κατασκεύασα γιά τήν σφενδαμένια , ἕνα ἰδιότυπο καλούπι ἀπό ὄρθια κόντρα πλακέ ( 2 τεμάχια - δεξί καί ἀριστερό ) , γυρισμένα στήν συσκευή λυγίσματος . Γιά τό κάθε τεμάχιο χρησιμοποιήθηκαν 3 τεμάχια κόντρα πλακέ κομμένο σόκορο , πάχους 4 χιλ. μήκους 80 ἑκ. καί πλάτους 10 ἑκ. ( ἤθελα νά γίνη ὑψηλό τό καλούπι γιά νά καλύπτη ὅλο τό φάρδος τῶν πλαϊνῶν ) , καί ἐφαρμόστηκαν ἐλαφρῶς βρεγμένα μέ κόλλα ἀνάμεσά τους στή συσκευή λυγίσματος . Ἀφοῦ στέγνωσαν καί κόλλησαν , κόπηκαν ἀναλόγως καί ἐφαρμόσθηκαν πάνω σέ μιά πλάκα νοβοπάν , στήν ὁποία σημείωσα ἕναν ἄξονα συμετρίας κατά μῆκος , καί στερέωσα τά δύο πλαϊνά μέ τάκους ἐξωτερικά στά σημεῖα πού θά σ(ζ)μπρώχνουν οἱ ἐντατῆρες , ὥστε αὐτά νά μήν ὑποχωροῦν στό ἐπάνω μέρος τους , καί χαλάει ἡ καθετότης τοῦ καλουπιοῦ . Τό ἀποτέλεσμα ἦταν αὐτό :

 


 


Ἔκανα καί πρόβλεψη γιά σύνδεση μάνικου καί σκάφους μέ τό σύστημα " ἱσπανικό τακούνι " :

 
   

Συνεχίζεται......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 12, 2022, 07:44:36 μμ »
Λύγισα λοιπόν στή συσκευή λυγίσματος τά πλαϊνά ( καπλαμᾶ σφενδάμι μουαρέ πάχους 3 χιλ. ) . Σημειωτέον ὅτι στήν πλάκα τῆς συσκευῆς λυγίσματος , ἐκεῖ δηλαδή πού πατάει τό πλαϊνό , ἐφάρμοσα διπλό κόντρα πλακέ πάχους 4 χιλ. - συνολικά 8 χιλ. - γιατί μέ τή γαλβανιζέ λαμαρίνα πού εἶχα ἐφαρμόσει σέ ἄλλη συσκευή ( θ' ἀναφερθῶ ἀργότερα ) , δημιουργοῦνταν στό πλαϊνό γκριζογάλαζοι λεκέδες , μάλλον ἀπό ὀξείδωση συστατικῶν τοῦ βρεγμένου ξύλου μέ τό μέταλλο . :

  [ Invalid Attachment ]  

  [ Invalid Attachment ]  

Πρίν τό βγάλω ἀπ' τό καλούπι , κόλλησα πατοῦρες ἀπό τό ἴδιο ξῦλο περιμετρικά καί ἐσωτερικά τῶν χειλέων τοῦ σκάφους ὅπου θά κολληθοῦν πλάτη καί καπάκι . Οἰ πατοῦρες ( νομίζω λέγονται lining ) λυγίστηκαν στή συσκευή λυγίσματος πολλές μαζί ἀφοῦ κόπηκαν μακρυά πηχάκια φάρδους 1,5 ἑκ. , καί κολλήθηκαν μία - μία . Μετά τρίφτηκαν τά χείλη τοῦ σκάφους ἀπό τίς δύο μεριές , γιά νά δοθοῦν οἱ καμυλότητες τοῦ ( μισοῦ ) καπακιοῦ καί τῆς πλάτης . Ξέρω , δέν ἦταν σωστό , ἔπρεπε πρῶτα νά τριφτοῦν χονδροειδῶς καί μετά νά κολληθοῦν οἱ πατοῦρες γιατί τώρα εἶναι ἀνισόφαρδες , ἀλλά δέν μποροῦσα νά τό κάνω - ἐλπίζω νά μήν εἶναι σοβαρό .

Μετά κόλλησα τά κομμάτια τῆς πλάτης , 2 φαρδιά καί 2 στενότερα στίς ἄκρες τῆς κάτω καμπάνας , γιατί ὁ καπλαμᾶς δέν εἶχε τό ἀπαιτούμενο φάρδος . Προσπάθησα νά τά ταιριάξω ὅσο καλύτερα γίνεται . Στή μέση κόλλησα καί ἕνα χειροποίητο διακοσμητικό κορδόνι , πού αὐτό θά εἶναι τό μοτίβο τῆς διακοσμήσεως ὅλου τοῦ ὀργάνου:

  [ Invalid Attachment ]  

  [ Invalid Attachment ]  

Μετά ἀσχολήθηκα μέ τό καπάκι . Ἀφοῦ καθόρισα τή θέση τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς καί ἔσκαψα τόν δακτύλιο γύρω τῆς γιά τήν τοποθέτηση τῆς ροζέτας , κατασκεύασα μιά ροζέτα.....ψηφιδωτή . Ἐξωτερικά καί ἐσωτερικά αὐτῆς κόλλησα διακοσμητικά κορδόνια πάχους 2,5 χιλ. , καί ἀπό ἕνα κορδονάκι πάχους 1,5 χιλ. ἀπό σφενδάμι  ( γιά νά μοιάζη μέ τό καπάκι ) , ἀνάμεσα διακοσμητκό κορδόνι καί ψηφιδωτή ροζέτα , γιά νά ξεχωρίζουν . Τό ψηφιδωτό κατασκεύασα ἀπό ψηφίδες : κυβάκια ἀπό κόκκαλο , παντούκ καί ἔβενο ( καί καλά , τρίχες , ἕνας μαῦρος καπλαμᾶς εἶναι , ἀπό λεύκα βαμμένη μαύρη , πάχος 1,5 χιλ. , ἀλλά δείχνει σάν ἔβενος - μεταξύ μας αὐτό !!! ) . Κόλλησα τά κυβάκια μέ κυανοακρυλική , καί ὅταν κόλλησαν , τά ἔτριψα στόν ξεχονρηστῆρα - γυαλόχαρτο :

  [ Invalid Attachment ]  

  [ Invalid Attachment ]  

Γιά τήν πεναριά , ἀφοῦ τήν ἔσκαψα , εἶπα νά κάνω ἕνα σχέδιο μέ κομματάκια ἀπό διάφορα εἴδη ξύλων , κομμένα ὀρθογωνίως . Δέν ἔχω τελειώσει ἀπόμα μέ τήν τοποθέτηση . Τά κολλῶ μέ ξυλόκολλα , καί ἀνάμεσά τους , σάν χώρισμα , τοποθετῶ μιά λωρίδα ἀπό μαὐρο καπλαμαδάκι .

  [ Invalid Attachment ]  

Συνεχίζεται.......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 12, 2022, 07:45:36 μμ »
Θά ἐπαναλάβω τό προηγούμενο μήνυμα μέ τίς φωτογραφίες.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 12, 2022, 11:58:22 μμ »
Λύγισα λοιπόν στή συσκευή λυγίσματος τά πλαϊνά ( καπλαμᾶ σφενδάμι μουαρέ πάχους 3 χιλ. ) . Σημειωτέον ὅτι στήν πλάκα τῆς συσκευῆς λυγίσματος , ἐκεῖ δηλαδή πού πατάει τό πλαϊνό , ἐφάρμοσα διπλό κόντρα πλακέ πάχους 4 χιλ. - συνολικά 8 χιλ. - γιατί μέ τή γαλβανιζέ λαμαρίνα πού εἶχα ἐφαρμόσει σέ ἄλλη συσκευή ( θ' ἀναφερθῶ ἀργότερα ) , δημιουργοῦνταν στό πλαϊνό γκριζογάλαζοι λεκέδες , μάλλον ἀπό ὀξείδωση συστατικῶν τοῦ βρεγμένου ξύλου μέ τό μέταλλο . :

 


 


Πρίν τό βγάλω ἀπ' τό καλούπι , κόλλησα πατοῦρες ἀπό τό ἴδιο ξῦλο περιμετρικά καί ἐσωτερικά τῶν χειλέων τοῦ σκάφους ὅπου θά κολληθοῦν πλάτη καί καπάκι . Οἰ πατοῦρες ( νομίζω λέγονται lining ) λυγίστηκαν στή συσκευή λυγίσματος πολλές μαζί ἀφοῦ κόπηκαν μακρυά πηχάκια φάρδους 1,5 ἑκ. , καί κολλήθηκαν μία - μία . Μετά τρίφτηκαν τά χείλη τοῦ σκάφους ἀπό τίς δύο μεριές , γιά νά δοθοῦν οἱ καμυλότητες τοῦ ( μισοῦ ) καπακιοῦ καί τῆς πλάτης . Ξέρω , δέν ἦταν σωστό , ἔπρεπε πρῶτα νά τριφτοῦν χονδροειδῶς καί μετά νά κολληθοῦν οἱ πατοῦρες γιατί τώρα εἶναι ἀνισόφαρδες , ἀλλά δέν μποροῦσα νά τό κάνω - ἐλπίζω νά μήν εἶναι σοβαρό .

 


Μετά κόλλησα τά κομμάτια τῆς πλάτης , 2 φαρδιά καί 2 στενότερα στίς ἄκρες τῆς κάτω καμπάνας , γιατί ὁ καπλαμᾶς δέν εἶχε τό ἀπαιτούμενο φάρδος . Προσπάθησα νά τά ταιριάξω ὅσο καλύτερα γίνεται . Στή μέση κόλλησα καί ἕνα χειροποίητο διακοσμητικό κορδόνι , πού αὐτό θά εἶναι τό μοτίβο τῆς διακοσμήσεως ὅλου τοῦ ὀργάνου:

 


 


Μετά ἀσχολήθηκα μέ τό καπάκι . Ἀφοῦ καθόρισα τή θέση τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς καί ἔσκαψα τόν δακτύλιο γύρω τῆς γιά τήν τοποθέτηση τῆς ροζέτας , κατασκεύασα μιά ροζέτα.....ψηφιδωτή . Ἐξωτερικά καί ἐσωτερικά αὐτῆς κόλλησα διακοσμητικά κορδόνια πάχους 2,5 χιλ. , καί ἀπό ἕνα κορδονάκι πάχους 1,5 χιλ. ἀπό σφενδάμι  ( γιά νά μοιάζη μέ τό καπάκι ) , ἀνάμεσα διακοσμητκό κορδόνι καί ψηφιδωτή ροζέτα , γιά νά ξεχωρίζουν . Τό ψηφιδωτό κατασκεύασα ἀπό ψηφίδες : κυβάκια ἀπό κόκκαλο , παντούκ καί ἔβενο ( καί καλά , τρίχες , ἕνας μαῦρος καπλαμᾶς εἶναι , ἀπό λεύκα βαμμένη μαύρη , πάχος 1,5 χιλ. , ἀλλά δείχνει σάν ἔβενος - μεταξύ μας αὐτό !!! ) . Κόλλησα τά κυβάκια μέ κυανοακρυλική , καί ὅταν κόλλησαν , τά ἔτριψα στόν ξεχονρηστῆρα - γυαλόχαρτο :

 


 


Γιά τήν πεναριά , ἀφοῦ τήν ἔσκαψα , εἶπα νά κάνω ἕνα σχέδιο μέ κομματάκια ἀπό διάφορα εἴδη ξύλων , κομμένα ὀρθογωνίως . Δέν ἔχω τελειώσει ἀπόμα μέ τήν τοποθέτηση . Τά κολλῶ μέ ξυλόκολλα , καί ἀνάμεσά τους , σάν χώρισμα , τοποθετῶ μιά λωρίδα ἀπό μαὐρο καπλαμαδάκι .

 


Συνεχίζεται.......


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 13, 2022, 12:10:30 πμ »
Τό μάνικο τῆς κιθάρας αὐτῆς ἀπό σφενδάμι , τό ἔκανα κι αὐτό ἀπό τό ἴδιο ξῦλο , ἀλλά ἐπειδή δέν εἶχα μονοκόμματο , κόλλησα πολλές φέτες καπλαμᾶ 3,2 χιλ. , καί στό μέσο αὐτῶν , μιά φέτα διακοσμητικό κορδόνι , σ' ὅλο τό πάχος τοῦ μάνικου . Τό μάνικο θ' ἀκολουθήση τό σύστημα τοῦ ἱσπανικοῦ τακουνιοῦ :



 


 


Ἔχω τραβήξει καί αὐλακιά στήν ἐπιφάνεια τοῦ μάνικου πού θά κολλήση ἡ ταστιέρα , γιά τήν τοποθέτηση βέργας διπλῆς ἐνεργείας .

Συνεχίζεται......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 13, 2022, 12:45:34 πμ »
Ἡ ἄλλη κιθάρα τώρα : Αὐτή τήν κατασκευάζω : πλάτη , πλαϊνά , μάνικο , καράβολας , μέ ἀμερικάνικη καρυδιά . Τό σχέδιο πού ἐφήρμοσα , καί πού ὑπάρχει στήν πρώτη σελίδα αὐτοῦ τοῦ ἄρθρου , εἶναι αὐτό πού εἶχε τήν καλωσύνη νά μοῦ στείλει ὁ φίλος Γιῶργος Γεωργαλᾶς ( georgalasg ) , καί πού τό διώρθωσε ὁ φίλος Μάνος Τουρπάλης !!! Τούς εὐχαριστῶ γιά μιά ἀκόμη φορά !!!

Γιά καλούπι χρησιμοποίησα ἕνα συνηθισμένο ἀπό φέτες νοβοπάν , πού εὐτυχῶς , μέ μικρές διορθώσεις , κρατοῦσε μέσα του κάθετα τά πλαϊνά . Μέ τόν παρακάτω τρόπο , τό διαμόρφωσα γιά ἐφαρμογή " ἱσπανικοῦ τακουνιοῦ " στό σκάφος :

 


 

 
 


Τά;πλαϊνά τά ἔκανα τό καθένα ἀπό δύο φέτες κολλημένες μεταξύ τους ἀμερικάνικης καρυδιᾶς μέ σομφό , ἀλλά ἐπειδή τό πρῶτο τό λύγισα σέ συσκευή λυγίσματος μέ γαλβανιζέ λαμαρίνα ,

 


 παρουσίασε μετά τό λύγισμα γκριζογάλαζα στίγματα , πού εἶδα κι ἔπαθα νά τά ἐξαλείψω !!! Μέχρι χλωρίνη χρησιμοποίησα !!! Καί μετά τρίψιμο . Γιά τό δεύτερο πλαϊνό , τοποθέτησα στή συσκευή πρῶτα μιά φέτα κόντρα πλακέ πάνω στή λαμαρίνα , καί ἀπό ἐπάνω τό πλαϊνό . Τά πλαϊνά ὅπως διαμορφώθηκαν :

 


 


καί ξαναμπῆκαν στό καλούπι :

 
 

ἀφοῦ κολλήθηκαν ἀνά δύο καί κολλήθηκε κατά μῆκος τῆς ἐνώσεως μιά λεπτή φέτα μαόνι :

 


Συνεχίζεται.....

 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 13, 2022, 01:10:01 πμ »
Τό ἕνα ἀπό τά δύο πλαϊνά , τριμμένο ἀπό τίς κόλλες καί ἀπό τά στίγματα . Ἡ γραμμή τῆς ἐνώσεως τῶν δύο λωρίδων , εἶναι καί ὁ ἄξονας συμμετρίας των :

 


Ἡ πλάτη :

 


Μέσα στό καλούπι , ἀφοῦ κολλήθηκε ὁ κάτω τάκος καί πρόχειρα κολλήθηκαν καί οἱ ἄκρες τῆς ἄνω καμπάνας , κολλήθηκαν οἱ πατοῦρες ( linings ) , 2 σέ κάθε χεῖλος , ἀπό ξῦλο ὀξυᾶς λυγισμένες στή συσκευή λυγίσματος , Μετά ἀπ' αὐτό , τό σχῆμα τῆς κιθάρας μέ μόνο τά πλαϊνά σταθεροποιήθηκε . Τρίφτηκαν καί τά χείλη γιά τήν διαμόρφωση τῶν καμπυλῶν :

 


 


Τό καπάκι : Ἔλατο , ὅπως καί τό προηγούμενο , μέ ροζέτα ὅπως αὐτή πού εἶχα κατασκευάσει καί στήν ἀποτυχημένη . Θέλει ἀκόμη τρίψιμο γιά νά δείξη , ἀλλ' αὐτό θά γίνη ἀφοῦ κατασκευαστῆ καί ἡ πεναριά :

 


 


Τέλος τό μάνικο : Ἀπό ξῦλο καρυδιᾶς μέ διακοσμητικό κορδόνι στή μέση . Ἱσπανικό τακούνι . Εἶχα καί ἕνα μικροατύχημα καθώς ἔκοβα τίς σχισμές του στό δισκοπρίονο , ὅταν πετάχτηκε ὅλο τό μάνικο καί μέ χτύπησε μέ δύναμη στόν δεξιό ὧμο . Ἔκανε καλή μελανιά . Εὐτυχῶς ὡς ἐκεῖ , θά μποροῦσε νά ἦταν χειρότερα , δόξα τῶ Θεῶ .

  [ Invalid Attachment ]  

Συνεχίζεται.....