Αποστολέας Θέμα: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)  (Αναγνώστηκε 1285 φορές)

mojo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αριθμός κατασκευών: 1
  • Περιοχή: Πικέρμι
Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« στις: Οκτώβριος 16, 2019, 10:01:44 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Στις αρχές του καλοκαιριού πήρα την απόφαση να κάνω επιτέλους πράξη μια επιθυμία που είχα πρίν απο 17 ολόκληρα χρόνια. Όταν μαγεμένος απο την αρχοντιά, τη δωρικότητα και την εκπληκτικά όμορφη μουσική που εκπέμπει το ρεμπέτικο τραγούδι αγόρασα ένα τζουρά με σκοπό να μάθω να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Έκτοτε το άμοιρο οργανάκι άλλαζε χέρια και ενίοτε αποθήκες...

Τον Ιούλιο βρήκα δάσκαλο ξέθαψα το όργανακι και ξεκίνησα. Παράλληλα ακουγα συνεχώς ρεμπέτικα. Βούτηξα τόσο βαθιά στη μουσική που με κατάπιε. Συνεχώς ανακάλυπτα υπέροχα "άγνωστα" τραγούδια. Στην εποχή του youtube βρίσκεις πια ό,τι θέλεις. Έμενα έκπληκτος απο τις συγκλονιστικές ερμηνείες , τους στίχους τις μελωδίες.

Μία ηταν όμως η κατάληξη. Όσο πιο παλιά τόσο πιο γνήσια , τόσο πιο ποιοτικά. Έτσι όλα με οδηγησαν στο προπολεμικό ρεμπέτικο και το τρίχορδο μπουζούκι. Ειδικά η δεκαετία του 1930 αποτελεί επιστέγασμα. Είναι η ακρόπολη πάνω στην οποία μερικές δεκάδες ιδιοφυείς μουσικοί έχτισαν τον μουσικό παρθενώνα.

Κάποια στιγμή πριν ενάμιση μήνα έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα καλό τρίχορδο μπουζούκι και να παίξω λιγο. Αυτό ήταν. Μαγεύτηκα. Αμέσως κατάλαβα γιατί το μπουζούκι είναι ο βασιλιάς του πάλκου στο ρεμπέτικο τραγούδι.Ήθελα και γω ένα. Όλες οι προκαταλήψεις και η ουδέτερη στάση εως αδιαφορία που μου είχαν δημιουργήσει γι αυτό οι μετέπειτα σκυλάδες μπουζουξήδες εξαφανίστηκαν. Γιατί η αλήθεια είναι οι δικές μας γενιές είδαν το όργανο αυτό να μετατρέπεται σε έμβλημα της καλοπέρασης , της υποστήριξης γελοίων μουσικά τραγουδιών , να φοτώνεται μαγνήτες για να χορεύουν οι γκόμενες και οι νεόπλουτοι στις πίστες τις παραλιακής .
Τί ειρωνία...τώρα το θέλουν όλοι και τότε ήταν στο περιθώριο. Κανείς δε το θελε. Πως το είπε ο Παπαιωάννου τότε; " Αρε αμοιρο οργανάκι, τι άλλο θα τραβήξεις"
Που να ήξερε..
Κάπου διάβασα πως απέχθεια των ρεμπέτηδων προς αυτόν τον εκφυλισμένο τρόπο διασκεδασης ο οποίος μοιραία θα κατρακυλούσε και την αξιοπρέπεια του οργάνου είχε εκφραστεί απο τότε με την άρνηση του Γιοβαν να παίζει σε κέντρα λέγοντας χαρακτηριστικά :
" - Δε θα παίζω εγω για να χορεύουν οι πουτ@νες!"

Όπως και το  γνωστό σε όλους μας "Ώπα!" που ηχογραφειται απο μερακλωμένους ρεμπέτηδες στα τραγούδια τους. Ένα τέτοιο ώπα που υπάρχει και σ ένα απο τα καλύτερα τραγούδια θεωρω. Στο "σακακι" του Ανέστη Δελιά.
Και βγαίνει απ την καρδιά τους . Απ τα φυλλοκάρδια τους όπως τα έλεγαν.
Φυσικά εμείς καταφέραμε να το μετατρέψουμε σε OPA ! και ταμπέλες που να γράφουν "smashing dishes with syrtaki dance !!"
Γιατι ως Έλληνες είμαστε μανούλες στο να καταστρέφουμε και να εκφυλίζουμε όλα όσα άλλοι έχτισαν με κόπο αλλα έχουμε και τις αναλαμπές μας που γεννάμε αριστουργήματα. Όπως πχ τα τραγούδια του δίσκου "Ρεμπέτικο" του Ξαρχάκου για την ομώνυμη επική ταινία.

Αυτό το θέμα είναι ατελείωτο. Η ομορφιά του ρεμπέτικου επίσης .

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους εκ βάθους καρδιάς για την πολύτιμη γνώση που προσφέρετε με ανιδιοτέλεια και να συγχαρώ τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές αυτού του ιντερνετικου καφενείου.
Διάβασα πολλά. Παρά πολλά.
Όλοι με κάτι που έχετε γράψει με βοηθήσατε να κάνω  (έστω αυτό που έκανα) ένα όργανο για συντροφιά μου και να μάθω να παιζω.
Πέρα όμως από τα μέλη που ως ερασιτέχνες οργανοποιοι μοιράζονται τη γνώση, μεγάλη εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως υπάρχουν ανάμεσα σας και καταξιωμένοι επαγγελματιες που γράφουν Σ αυτούς αξίζουν δίπλα συγχαρητήρια.

Πέρα από την αγάπη μου για τη μουσική, υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια η αγάπη μου για τη θαλασσα. Θα καταλαβετε όταν δείτε και το βίντεο.

https://youtu.be/DiNdjViA8qs

Σας χαιρετώ και θα χαρώ να διαβάσω σχόλια παρατηρήσεις και ότι θελετε

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 10:52:16 πμ »
Καλωσορισες στο φτωχικο μας!!!
Κι εγω ψαροντουφεκας απο τα γεννοφασκια μου, πολυ πριν ασχοληθω με την οργανοποιια.
Η ιδεα με τα δοντια της τσιπουρας σουπερ...θα το δοκιμασω.
Το οργανο...πολυ καλη πρωτη προσπαθεια.
Το μαρμαρινο καλουπι πως σου προεκυψε;;;
Που κατοικεις; κανονισε να περασεις απο την εκθεση να τα πουμε κι απο κοντα...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

mojo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αριθμός κατασκευών: 1
  • Περιοχή: Πικέρμι
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 12:28:40 μμ »
Καλωσορισες στο φτωχικο μας!!!
Κι εγω ψαροντουφεκας απο τα γεννοφασκια μου, πολυ πριν ασχοληθω με την οργανοποιια.
Η ιδεα με τα δοντια της τσιπουρας σουπερ...θα το δοκιμασω.
Το οργανο...πολυ καλη πρωτη προσπαθεια.
Το μαρμαρινο καλουπι πως σου προεκυψε;;;
Που κατοικεις; κανονισε να περασεις απο την εκθεση να τα πουμε κι απο κοντα...

Γειά χαρά, είναι στοιχείο του επαγγέλματος το μάρμαρο.
Είμαι γλύπτης. Κάτι που προφανώς κ με βοήθησε πολύ στην κατασκευή.
Την απόφαση να φτιάξω όργανο την πήρα μια μέρα πριν φύγω για διακοπές στο χωριό στο Μεσολόγγι (όπου κ το ψάρεμα) έτσι μιας κ ήμουν στο εργαστήριο το έφτιαξα εύκολα σε λιγότερο από ώρα. Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο δύσχρηστο και ήθελε επιπλέον τις τρύπες για καβιλιες να καρφώνω τις πινεζες αλλά για κάτι γρήγορο και τζάμπα, μια χαρά ήταν.

Ανατολική Αττική είμαι. Πως κ δεν είσαι και στο "δικό μας" φορουμ ;D
Θα ενημερωθώ για την έκθεση κ αν ταιριάξει ισως

mojo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αριθμός κατασκευών: 1
  • Περιοχή: Πικέρμι
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 12:46:21 μμ »
Να βάλω κ καμία φωτογραφία.
Ξέχασα...


Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 12:47:43 μμ »
Ωραίο όργανο και εντυπωσιακή παρουσίαση!

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 04:46:39 μμ »
Πολλά μπράβο και για το κυνήγι και για τις τέχνες και για την επιλογή της μουσικής που σου αρέσει φίλε!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 05:08:44 μμ »
...και ένα επιπλέον μπράβο για την ευρηματικότητά σου. Το μαρμάρινο καλούπι είναι μιά θαυμάσια εναλλακτική προσέγγιση! Και είναι επίσης μια ηχηρή απάντηση σε όσους από μας αδρανούμε γιατι "δεν έχουμε αυτά που χρειαζόμαστε"
Καλώς όρισες!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 09:21:08 μμ »
Καλησπέρα φίλε mojo . Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είναι εντυπωσιακό πραγματικά το αποτέλεσμα για πρώτο όργανο.!!!! Αποδυκνείεται τελικά ότι όταν αγαπάς κάτι πάρα πολύ , τότε σίγουρα θα καταφέρεις να το κατακτήσεις...!!! Πολλά μπράβο κι από μένα για τη δουλειά που έκανες και το αποτέλεσμα που παρουσίασες. Να συνεχίσεις να δημιουργείς και να μεταφράσεις σε όμορφα όργανα αυτά που έχεις μέσα σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι φίλε.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 09:55:32 μμ »
Σίγουρα η επαγγελματική σου απασχόληση απαιτεί κοφτερή , ασκημένη ματιά , δυνατά και επιδέξια χέρια.

Εσύ τα έβαλες να σε υπηρετήσουν , έφτιαξες το πρώτο σου τρίχορδο μπουζούκι , μας συγκίνησες με τη γραφή σου , όλα καλά !

Καλώς ήρθες φίλε !  και να μη χαθούμε !





Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

mojo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Αριθμός κατασκευών: 1
  • Περιοχή: Πικέρμι
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 01:45:20 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.
Εύχομαι καλές εμπνεύσεις και να σας πηγαίνουν όλα πρίμα στα έργα σας

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 02:12:50 μμ »
Συγχαρητηρια! Σπεσιαλε!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 02:26:28 μμ »
Καλῶς ὅρισες φίλε !!!
Πολύ συγκινητικό κι ἐκφραστικό τό γράψιμό σου , μέ τό ὁποῖο , μέσα σέ λίγες γραμμές μᾶς περιέγραψες ὅλη τή μουσική σου ζωή , ἀλλά κι αὐτά πού ἀγαπᾶς καί ἀγαπᾶμε : τή μουσική καί τήν ὀργανοποιϊα !
Συνέχισε λοιπόν τίς κατασκευές , γιατί " τὄχεις " !!!
Σέ μιά ίστοσελίδα πού , ὅλοι ἄδολα καί χωρίς ὑπολογισμό ἤ ὑστεροβουλία , μοιράζονται ὅλα μέ ὅλους !!!
Καλή συνέχεια σ' ὅλα !!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το πρώτο μου όργανο ( τρίχορδο μπουζούκι)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 08:34:01 μμ »
εσυ εισαι δικος μου ανθρωπος να ξερεις.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: