Αποστολέας Θέμα: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!  (Αναγνώστηκε 2822 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« στις: Ιανουάριος 16, 2021, 02:37:44 μμ »
Η πιο ολοκληρωμένη κατασκευή, εδώ είναι, πάνω κάτω, το καλούπι με 3-4 δούγιες. Αρκετά καλύτερα από σχέδια pdf!
Ευχής έργο θα ήταν όχι μόνο η παρουσίαση του οργάνου, ως κατασκευή ξύλου, αλλά και η αυτοαξιολόγηση: τα θετικά του στοιχεία, τα αρνητικά, οι πιθανές αστοχίες, οι δυσκολίες, η καινούρια γνώση... εκτός κι αν ακόμα κι εμείς οι ερασιτέχνες έχουμε τα δικά μας μυστικά.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 06:59:56 μμ »
πετρο, εχεις ποσταρει στη κατηγορια "παρουσιαση κατασκευων"
αν θες πες σε παρακαλω τι ειναι αυτο που θες να παρουσιασεις, η αν εγραψες για να κανεις καποια υποδειξη , καποια σκεψη κλπ.
ειλικρινα δεν καταλαβα απο τα γραφομενα σου
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 08:02:07 μμ »
με προλαβες.................ουτε εγω καταλαβα τιποτα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 10:22:16 μμ »
με προλαβες.................ουτε εγω καταλαβα τιποτα
Άσε ρε γατάκι που δεν κατάλαβες τίποτα.... ;) Διψάει για πληροφορία ο άνθρωπος. Κι όταν φτιάχνετε κάτι εδώ μέσα να το τελειώνετε...Όχι να βάζετε 3 - 4 δούγες σε ένα καλούπι κι αυτό είναι όλο...Να μας λέτε και κανένα μυστικό....εσείς οι παλιοί για να μαθαίνουμε κι εμείς οι νέοι.  :021:

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 10:58:32 μμ »
Δεν έχεις δίκιο φίλε μου..Καλώς ήρθες κιόλας στο φόρουμ.. Υπάρχουν παρουσιάσεις στο φόρουμ τουλάχιστον για κιθάρες και μπουζουκια που μπορούν κάλλιστα να γίνουν ταινία!Και το τελευταίο που είπες για μυστικά, μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου..Κάνε μια ερώτηση.. Κι αν δεν σου απαντήσουν τουλάχιστο  3 μετά πες ότι θες..μιας και το διευκρινήσαμε τι παίζει στο φόρουμ για πες μας να σε γνωρίσουμε καλύτερα.. έχεις κατασκευάσει τίποτα? Η θέλεις βοήθεια για να ξεκινήσεις?

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 03:52:18 μμ »
Η πιο ολοκληρωμένη κατασκευή, εδώ είναι, πάνω κάτω, το καλούπι με 3-4 δούγιες. Αρκετά καλύτερα από σχέδια pdf!
Ευχής έργο θα ήταν όχι μόνο η παρουσίαση του οργάνου, ως κατασκευή ξύλου, αλλά και η αυτοαξιολόγηση: τα θετικά του στοιχεία, τα αρνητικά, οι πιθανές αστοχίες, οι δυσκολίες, η καινούρια γνώση... εκτός κι αν ακόμα κι εμείς οι ερασιτέχνες έχουμε τα δικά μας μυστικά.

Κατσε και διαβασε πρωτα ΟΛΟ το φορουμ οπως καναμε κι εμεις καποτε και ξεστραβωθηκαμε και καταφεραμε κουτσα στραβα, με πολλη δουλεια, διαβασμα, υπομονη κι επιμονη και σκαρώσαμε τα οργανάκια μας. Αν μετα το διαβασμα εχεις ακομα αποριες, ρωτα εδω και ειμαι σιγουρος πως θα μαθεις. Κατα τα αλλα τι θες να πεις ειλικρινα δεν καταλαβαινω...
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:25:34 μμ »
Για σου Πέτρο!
Καλός ήρθες στο φόρουμ.

Πολλές φορές από τεμπελιό δεν δείχνουμε Ολλα τα ψιλό στάδια που γίνονται.
Αν δεν βρίσκεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις απλά ρώτα!
Ξέρω πως λένε η φίλοι εδώ να διαβάσεις όλο το φόρουμ, αλλά θα χρειαστεί πολύ καιρό.
Ψάξε με την αναζήτηση και αν δεν βρεις ρώτα.
Πιστεύω πως αν διαβάσεις την πρώτη μου κατασκευή θα δεις πολλά που
Μπορούν να πάνε στραβά. :)

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3777.0
χαιρετίσματα

Σάββας

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 06:18:28 μμ »
Γεια σας.
Τρεις φορές έγραψα σ' αυτό το φόρουμ και τις δύο δεν έγινα κατανοητός! Ίσως δεν εξεικοιώθηκα ακόμα με την κουλτούρα (ή αλλιώς με την νοοτροπία) του φόρουμ).
Λοιπόν. Άνοιξα περίπου 7-8 θέματα σε αυτήν την ενότητα που λέει 'παρουσίαση κατασκευών' και είδα μόνο καλούπια και autocad σχέδια. Αυτό ήταν όλο.
Είμαι ερασιτέχνης κατασκευαστής. Έχω κατασκευάσει 6-7 όργανα. Είμαι συνεχώς στην αναζήτηση. Όχι για να εκμαιεύσω μυστικά. Θέλω να μαθαίνω από τη φύση μου.
Και επειδή, στη χώρα μας, το 90% των οργανοποιών κατασκευάζει μπουζούκια και υπάρχει συσσωρευμένη αντίστοιχη γνώση και για λόγους ευνόητους είναι κλεισμένη στα ντουλάπια, δημιουργούνται κάποια forum για να ανταλλάσουν οι ερασιτέχνες εμπειρίες. Υποτίθεται πως ένα Forum ερασιτεχνών κατασκευαστών έχει ως σκοπό να αποκρυσταλλώσει την συλλογική γνώση και εμπειρία.
Στέλνω φωτογραφία τα όργανα που έφτιαξα. Δύο ηλ. κιθάρες, δύο ηλ. μπάσα (το ένα άταστο), μία εξάχορδη κιθαρίτσα σε μέγεθος μεγάλου ukulele, μία παρόμοια οβάλ που την ξήλωσα για να αλλάξω ταστιέρα και ένα μπουζούκι. Η κάρτα eurobank στο μπουζούκι είναι επειδή άρχισε να αφήνει γραμμές η πένα.
Ιδού και ένα ενδιαφέρον θέμα για ανταλλαγή απόψεων: τι βάζουμε εκεί αντί για την κάρτα; Με απασχολεί τις τελευταίες μέρες.
 

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 06:37:58 μμ »
Μπορείς να βάλεις μια φιγούρα.. Η να αγοράσεις έτοιμη φιγούρα η να φτιάξεις μια μόνος σου..Τι από τα δύο προτιμάς??

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 07:48:31 μμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4110.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4036.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4110.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4048.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3891.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2442.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3717.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3694.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2967.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3576.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3093.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2892.0
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1736.msg28989#msg28989

Πέτρο καλησπέρα.

Ειλικρινά προσπαθω να καταλάβω το παράπονο σου.
Παραπάνω έχω βάλει κάμποσα λινκ με ολοκληρωμένη παρουσίαση κατασκευών και σκέφτοιμαι τι παραπάνω μπορεί να ζητάει κάποιος. Προσωπικά προσπαθώ να  ανεβάζω όσο πιο ολοκληρωμένες γίνεται τις κατασκευές μου. Αρκετός κόσμος όμως γράφει και είτε τα αφήνει στην μέση είτε δεν κάνει αναλυτικές αναφορές. Είναι δικαίιωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει και στην τελική μπορεί να μην έχει είτε τον χρόνο είτε τη διάθεση να το κάνει αυτό. Από τον όσο καιρό είμαι στο φόρουμ έχω δει όλοι μας να προσπαθούμε να βοηθήσουμε όποιον ρωτάει. Δεν είναι πάντα εύκολο ειδικά αν η ερώτηση δεν έχει μία τόσο απλή απάντηση (π.χ. τι κάνει ένα όργανο πρίμο;). Δεν είναι βέβαιο ότι κάποιος έχει να δώσει μία ακριβή απάντηση ή ακόμα και αν την γνωρίζει αν μπορεί να γράψει ένα τόσο μακροσκελές κείμενο που τυχόν απαιτείται.
Να σου προτείνω να ξεκινήσεις ένα νέο νήμα με μία κατασκευή και να ρωτάς σε όποιο στάδιο βρίσκεσαι. Θα είναι πιο έυκολο να πάρεις έτσι μια απάντηση.

Πάντα με φιλική ειλικρινή διάθεση και χωρίς κανένα ίχνος αντιπαράθεσης
Δημήτρης

ΥΓ.
Όμορφα τα ηλεκτρικά όργανα που έφτιαξες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 08:25:18 μμ »
Για τον Γρηγόρη.
Ο προβληματισμός μου, με την φιγούρα, είναι κυρίως ο τρόπος που θα κολληθεί. Εννοώ να μπορεί πάλι να ξεκολληθεί κάποτε, αν χρειαστεί. Και επειδή με ρώτησες τι απο τα δύο προτιμάω, υπάρχει κάτι στο forum, σαν οδηγός, να φτιάξουμε μια φιγούρα;

Για τον Sakkalis
Δεν έχω κανένα παράπονο. Αλλά αν έχει κάποιος την διάθεση και την γνώση θα ήθελα μερικές απαντήσεις σε μερικές απορίες:
1. Αν, ενώ σχεδίαζα να τοποθετήσω τον καβαλάρη του μπουζουκιού 3,5 εκ. από το τελευταίο καμάρι, τον τοποθετήσω τελικά στο 1,5 εκ. επειδή κάτι δεν υπολόγισα σωστά, τι θα άλλαζε στον τελικό ήχο; (δεν εννοώ να αλλάξω την κλίμακα)
2. Αν διευρύνω την ηχητική οπή πχ κατά ένα εκατοστό στην ακτίνα του, τι θα άλλαζε στον ήχο;
3. Από ένα μικρό σκάφος, σε σχέση με ένα αρκετά μεγαλύτερο, τι θα περιμένουμε στον ήχο;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 08:44:40 μμ »
Ο λόγος να κολλάς και να να κολλάς την φιγούρα Ποιος είναι??ανέβασε μια φιγούρα που θες να φτιάξεις και θα σε καθοδηγησουμε

Πέτρος Αλτινίδης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 12:53:30 πμ »
Γεια σας.
Τρεις φορές έγραψα σ' αυτό το φόρουμ και τις δύο δεν έγινα κατανοητός! Ίσως δεν εξοικειώθηκα ακόμα με την κουλτούρα (ή αλλιώς με την νοοτροπία) του φόρουμ).
Λοιπόν. Άνοιξα περίπου 7-8 θέματα σε αυτήν την ενότητα που λέει 'παρουσίαση κατασκευών' και είδα μόνο καλούπια και autocad σχέδια. Αυτό ήταν όλο.
Είμαι ερασιτέχνης κατασκευαστής. Έχω κατασκευάσει 6-7 όργανα. Είμαι συνεχώς στην αναζήτηση. Όχι για να εκμαιεύσω μυστικά. Θέλω να μαθαίνω από τη φύση μου.
Και επειδή, στη χώρα μας, το 90% των οργανοποιών κατασκευάζει μπουζούκια και υπάρχει συσσωρευμένη αντίστοιχη γνώση και για λόγους ευνόητους είναι κλεισμένη στα ντουλάπια, δημιουργούνται κάποια forum για να ανταλλάσουν οι ερασιτέχνες εμπειρίες. Υποτίθεται πως ένα Forum ερασιτεχνών κατασκευαστών έχει ως σκοπό να αποκρυσταλλώσει την συλλογική γνώση και εμπειρία.
Στέλνω φωτογραφία τα όργανα που έφτιαξα. Δύο ηλ. κιθάρες, δύο ηλ. μπάσα (το ένα άταστο), μία εξάχορδη κιθαρίτσα σε μέγεθος μεγάλου ukulele, μία παρόμοια οβάλ που την ξήλωσα για να αλλάξω ταστιέρα και ένα μπουζούκι. Η κάρτα eurobank στο μπουζούκι είναι επειδή άρχισε να αφήνει γραμμές η πένα.
Ιδού και ένα ενδιαφέρον θέμα για ανταλλαγή απόψεων: τι βάζουμε εκεί αντί για την κάρτα; Με απασχολεί τις τελευταίες μέρες.
 


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 01:55:37 πμ »
Για τον Γρηγόρη.
Ο προβληματισμός μου, με την φιγούρα, είναι κυρίως ο τρόπος που θα κολληθεί. Εννοώ να μπορεί πάλι να ξεκολληθεί κάποτε, αν χρειαστεί. Και επειδή με ρώτησες τι απο τα δύο προτιμάω, υπάρχει κάτι στο forum, σαν οδηγός, να φτιάξουμε μια φιγούρα;

Για τον Sakkalis
Δεν έχω κανένα παράπονο. Αλλά αν έχει κάποιος την διάθεση και την γνώση θα ήθελα μερικές απαντήσεις σε μερικές απορίες:
1. Αν, ενώ σχεδίαζα να τοποθετήσω τον καβαλάρη του μπουζουκιού 3,5 εκ. από το τελευταίο καμάρι, τον τοποθετήσω τελικά στο 1,5 εκ. επειδή κάτι δεν υπολόγισα σωστά, τι θα άλλαζε στον τελικό ήχο; (δεν εννοώ να αλλάξω την κλίμακα)
2. Αν διευρύνω την ηχητική οπή πχ κατά ένα εκατοστό στην ακτίνα του, τι θα άλλαζε στον ήχο;
3. Από ένα μικρό σκάφος, σε σχέση με ένα αρκετά μεγαλύτερο, τι θα περιμένουμε στον ήχο;


Πετρο με τα λιγα που ξερω.
1. Οσο πλησιαζει το καμαρι στον καβαλαρη περιοειζει την δονηση και την μεταδοση του ηχου. Μειωνει την ενταση αλλα και τον πλουτο του ηχου. Εχω δει οργανο με καμαρι ακριβως κατω απο τον καβαλαρη (κιθαρα ακουστικη) που παρολα αυτα ειχε δυνατη φωνη παρα το μικρο μεγεθο της. Αρα απο μονο του το καμαρι δεν αρκει.  Πρεπει να πειραματιστεις στο ιδιο σκαφος με διαφορετικες θεσεις καμαριων για να βρεις το σου αρεσει. Εγω γενικα στα μπουζουκια αλλα και σε μια ακουστικη που εχω φτιαξει τα καμαρια τα βαζω οσο πιο μακρια μπορω απο τον καβαλαρη. Δες τα σχεδια που εχω ανεβασει για την μπουζουκομανα. Γενικα οι υπολοιποι τα βαζουν πιο κοντα.
2.Μεγαλωντας την οπη δυναμωνει ο ηχος μεχρι καποιο σημειο αλλα μετα μπασαρει ή και μπουμαρει. Εξαρταται απο το αρχιλο μεγεθος. Αν παρατηρησεις σε παρομοια μεγεθους σκαφη μπουζουκιων βλεπεις μεγαλες αποκλισεις στη διαμετρο της οπης. Γενικα ομως ο ηχος εξαρταται απο πολλες μεταβλητες οπως ογκο σκαφους, καπακι, καβαλαρη, κλιμακα κα. Ο καθε οργανοποιος εχει βρει το συνδυασμο που του ταιριαζει. Βρες ενα οργανο που σου  αρεσει. Αντεγραψς το και προσπαθησεωνα το επαναλαβεις τις κατασκευες κρατωντας ολα αταθςεα και παιξε με μια ή το πολυ δυο μεταβλητες να βρεις τι σου αρεσει. Δεν ειναι τυχαιο οτι πολυς κοσμος εδω αντεγραψε ετοιμα σχεδια απο το φορουμ και τελικα ευκολα καταφερε να φτιαξει ακομα και στο πρωτο ενα ικανοποιητικο οργανο.
3. Μεγαλωνοντας τον ογκο ενος σκαφους του δινεις πιο πολυ ογκο και βαθος. Ενοςιται καρτωντας ολα τα υπολοιπα σταθερα. ςχω φτιαξει στο ιδιο καλουπι μπαγλαμα με μια ας πουμε πατεντα ιδιο σκαφος αλλα 2 εκατοστα πιο βαθυ. Ο ηχος δυναμωσε λιγο., πηρε ογκο και βαθος και ςγινε λιγοτερο ξερος. Θα μπουρουσαμς να λεγαμε μπακαλιστικα οτι τζουραδισε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τουλάχιστον ολοκληρώστε το καλούπι!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 09:41:21 πμ »
υπάρχει κάτι στο forum, σαν οδηγός, να φτιάξουμε μια φιγούρα;


http://www.luthier.gr/index.php?topic=2895.0

για ξύλινη ένθετη. Για επικολλητή (ξύλο ή ασετόπαστα) τα εσωτερικά εγώ τα φτιάχνω με τον ίδιο τρόπο, εκτός από το περίγραμμα το οποίο σβήνεις με κλίση προς το καπάκι πριν την κόλληση, "ξυρίζεις" δηλαδή το σόκορο λοξά με γωνία. Για ασετόπαστα χρησιμοποιείς βενζινόκολλα, μπορείς να την διαλύσεις με λίγη βενζίνη για να γίνει πιο λεπτόρρευστη. Προσοχή γιατί κολλάει αμέσως .


1. Αν, ενώ σχεδίαζα να τοποθετήσω τον καβαλάρη του μπουζουκιού 3,5 εκ. από το τελευταίο καμάρι, τον τοποθετήσω τελικά στο 1,5 εκ. επειδή κάτι δεν υπολόγισα σωστά, τι θα άλλαζε στον τελικό ήχο; (δεν εννοώ να αλλάξω την κλίμακα)
2. Αν διευρύνω την ηχητική οπή πχ κατά ένα εκατοστό στην ακτίνα του, τι θα άλλαζε στον ήχο;
3. Από ένα μικρό σκάφος, σε σχέση με ένα αρκετά μεγαλύτερο, τι θα περιμένουμε στον ήχο;


1. συμφωνώ 100% με τον sakkalis, μόνο δοκιμές. Είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα και δεν έχει μία μονοσήμαντη απάντηση.

2-3. ο ήχος συναρτάται ταυτόχρονα με τον όγκο του σκάφους, την επιφάνεια της οπής και το ύψος των χειλιών της (το πάχος του καπακιού).

Διάβασε λίγο εδώ, απάντηση #37 αλλά και όλο το άρθρο:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3289.msg57965#msg57965

από την δική μου εμπειρία, το μεγαλύτερο σκάφος κερδίζει σε όγκο, μπάσα και γενικά μια αίσθηση πλούτου στον ήχο αλλά μειώνονται οι μεσαίες και ενδεχομένως χάνει σε "προβολή" (projection που λένε οι Αμερικάνοι, να "πετάει" τον ήχο έξω άμεσα) που τα θέλουμε σε λαϊκά όργανα - δεν νομίζω όμως να τα θέλουμε σε ακουστική ή κλασσική κιθάρα.
Τα ίδια - πάντα κατά τη γνώμη μου- ισχύουν και για την ατάκα (σκάσιμο) στα μπουζούκια τουλάχιστον. Νομίζω ότι υπάρχει ένα "οριο" επιφάνειας της τρύπας πάνω από το οποίο χάνεις σε σκάσιμο. Το ποιο ακριβώς είναι, δεν μπορώ να το πω. Δοκιμή και λάθος.

Tags: