Αποστολέας Θέμα: κατασκευη ροζετας  (Αναγνώστηκε 2123 φορές)

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
κατασκευη ροζετας
« στις: Ιανουάριος 28, 2020, 09:30:39 μμ »
Καλησπέρα στους απανταχού ερασιτέχνες οργανοποιούς.  Στην προσπάθεια μου να φτιάξω ρόζετα για κλασική κιθάρα είπα να κατεβάσω κάποια φιλέτα και με επεξεργασία στον υπολογιστή να τα τοποθετήσω κατάλληλα ώστε να δώσουν κάποιους όμορφους συνδιασμούς ώστε κατόπιν να κάνω την αντίστοιχη αγορά και το εγχείρημα μου άρεσε ..στέλνω σε word κάποια δείγματα ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 12:11:16 πμ »
Πολύ ωραίοι συνδυασμοί μπράβο!Γτ δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις το δικό σου ψαροκοκκαλο το δικό σου ψηφιδωτό.. θα φας κάνα μήνα παραπάνω αλλά θα είναι κάτι εντελώς δικό σου και θα έχεις υλικό για ροζετες για 30 κιθάρες..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 08:36:51 πμ »
Έχεις υπολογίσει το πάχος από τα φιλέτα ; Κάποιοι συνδυασμοί μου φαίνονται ότι βγάζουν αρκετά "χοντρή " ροζέτα . Θα σου προτείνω να φτιάχνουν συνδυαστικά ένα πάχος 18 με 20 χιλιοστά . Κάπου εκεί είναι οι τυπικές ροζέτες . Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και το προσωπικό γούστο , αλλά προσωπικά δεν μου αρέσουν οι μεγάλες που είναι δυσαναλογες με το καπάκι .

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 03:41:42 μμ »
Γρηγόρη σωστά τα λες... τι πιο όμορφο  από το να φτιάξεις τα δικά σου ψηφιδωτά... όμως από ότι κατάλαβα πρέπει να φτιάξεις όρθογώνια παραλληλεπίπεδα 1χλ επί 1χλ επί όσο θες απο διαφορετικά χρώματα και να τα ενώσεις ώστε να παράγεις το επιθυμητό σχέδιο πχ 5τέτοια επί 5 σύνολο 25  και μετά τα κόβεις κάθετα και τα τοποθετείς το ένα μετά το άλλο στην ροζέτα..πως τα φτιάχνεις αυτά τόσο λεπτά...εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 03:48:07 μμ »
επίσης αυτά τα φιλέτα που χρησιμοποίησα δεν έχουν και κάποια ιδιαίτερη ομορφιά (για παράδειγμα ένα φιλέτο με ρόμβους ) ώστε ως συνδυασμός να δώσουν ένα ποιο αισθητικά όμορφο αποτέλεσμα

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 06:16:44 μμ »
μην το κανεις ετσι ειναι κουραστικο στο ματι (γνωμη μου)
αν επιμενεις, νομιζω οτι το 1ο ειναι κ το καλυτερο.

ΕΠΙΣΗΣ: (επειδη εχω κανει 2-3 με την ιδια φιλοσοφια...η τελευταια ειναι η ρομαντικη σκετο ψαροκοκκαλο) αυτα στη μεγαλη κ μικρη καμπυλη της κιθαρας μια χαρα οκ, ΑΛΛΑ στη ροζετα που ειναι στενος ο κυκλος θα αντιμετωπισεις πολλα προβληματα ειδικα σε αυτα τα φιλετα που ειναι απο 2.5 χιλ και πανω (3 κ 3.5)
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις ενα μεχρι 2-2.5 εξωτερικα κ εσωτερικα, (το οποιο το ιδιο σχεδιο θα τρεξει κ γυρω-γυρω στη κιθαρα για να δεσει ομορφα) και μετα να το "γεμισεις" το κενο στη μεση, με ενα δικο σου σχεδιακι.
αυτο που ειπε ο δημητρης πολυ σημαντικο, να ειναι 18-20χιλ, παραπανω ειναι αστα να πανε...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 06:29:42 μμ »
ενα (κατατοπιστικοτατο) ειναι εδω

http://www.nesseguitars.com/wp-content/uploads/2012/12/Rosettes.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2020, 07:16:52 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 08:29:01 μμ »
Διάλεξε το σχέδιο που θες στο ψηφιδωτό και ύστερα το βρίσκουμε πως το κάνεις.. Επίσης δεν είναι 1 χιλ αλλά μισό χιλ..καπλαμαδες βάζεις.. έχουμε και βιβλίο σε pdf που εξηγεί πως να φτιάξεις ψηφιδωτό ροζετας..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 08:56:05 μμ »
Επίσης υπάρχει η τεμπέλικη λύση που έκανα εγώ.. έφτιαξα ένα ψαροκοκκαλο που μου άρεσε, το έβαλα διπλό στην μέση και μόνο εσωτερικά εξωτερικά και αντί για ψηφιδωτό έβαλα καπλαμα όμορφου ξύλου.. Εγώ έβαλα purpleheart..μπορείς να βάλεις παντούκ μουαρε σφενδαμο καμμία bubinga..και καθάρισες.. και θα είναι παντελώς δική σου κατασκευή..

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 09:02:22 μμ »
Αν κατάλαβα καλα θες να φτιαξεις ψηφιδωτά για κατασκευή ροζεττας  με τον κλασσικό τροπο.
Στο δίκτυο θα βρεις (αν δεν τα εχεις ηδη βρει) αρκετές εφαρμογές που βοηθούν στο να δημιουργησεις το βασικό μοτίβο της αρεσκείας σου και να δεις πως θα στοιχισεις τα διάφορα καπλαμαδακια στο πλέγμα για να παραχθεί το μοτίβο.
Κάποιο που χρησιμοποιουσα  παλιά δεν μπορω να το βρω αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά.

https://sourceforge.net/projects/guitarrosette/

https://jsevy.com/wordpress/index.php/java-and-android/android-apps-and-libraries/rosette-designer/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 09:42:28 μμ »
Αν κατάλαβα καλα θες να φτιαξεις ψηφιδωτά για κατασκευή ροζεττας  με τον κλασσικό τροπο.
Στο δίκτυο θα βρεις (αν δεν τα εχεις ηδη βρει) αρκετές εφαρμογές που βοηθούν στο να δημιουργησεις το βασικό μοτίβο της αρεσκείας σου και να δεις πως θα στοιχισεις τα διάφορα καπλαμαδακια στο πλέγμα για να παραχθεί το μοτίβο.
Κάποιο που χρησιμοποιουσα  παλιά δεν μπορω να το βρω αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά.

https://sourceforge.net/projects/guitarrosette/

https://jsevy.com/wordpress/index.php/java-and-android/android-apps-and-libraries/rosette-designer/


Διάλεξε το σχέδιο που θες στο ψηφιδωτό και ύστερα το βρίσκουμε πως το κάνεις.. Επίσης δεν είναι 1 χιλ αλλά μισό χιλ..καπλαμαδες βάζεις.. έχουμε και βιβλίο σε pdf που εξηγεί πως να φτιάξεις ψηφιδωτό ροζετας..

Οι φίλοι λίγο πριν το έθιξαν έμμεσα . 

Για μένα , μερικές φορές το πιο δύσκολο να βρω το σχέδιο που πραγματικά θα μου αρέσει πολύ ...

Αρχικά μπορεί να μου αρέσουν πολλά . Σιγά , σιγά με μια δεύτερη , τρίτη , ... ματιά περιορίζομαι σε δυο , τρεις υποψήφιες επιλογές.

Μετά ψάχνω τον τρόπο πώς θα γίνει , ψάχνω , δοκιμάζω , κουβεντιάζουμε εδώ και κάτι γίνεται

Ε κάπου στο δρόμο έρχεται και ματαιοδοξία μου και αποφεύγω να αντιγράψω μια ιδέα ... ακριβώς ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 10:17:10 μμ »
μια ιδεα ειναι να παρεις ενα μιλιμετρε (η να κανεις εσυ τετραγωνακια σε ενα λευκο χαρτι) και μετα να σχεδιασεις το μοτιβο που θελεις. λουλουδι, γλαρος, γεωμετρικο, ψαρι, οτι τραβαει η ορεξη σου.

εγω παλαιοτερα ειχα κανει ενα σχεδιο με κιθαρακια, αλλα επειδη ειχα μονο 2 χρωματα, ηταν ευκολο να κανω και το "αρνητικο" του, με αποτελεσμα να κανω αρκετα μπαστουνακια θετικα και αρνητικα που το αποτελεσμα αυτου ηταν να "παιζω" μετα στις ροζετες, αλλα και στους καβαλαρηδες, χωρις ομως να χανεται το υφος που ειχα διαλεξει.

επισυναπτω μερικες φωτο να παρεις μια ιδεα, οπως μπορεις και να δεις τον τροπο , σε κανα 2 παρουσιασεις το εχω δειξει
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 10:21:22 μμ »
τα προγραμματα που εβαλες οσκαρ, ολα τα λεφτα!  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 12:14:40 πμ »
τα προγραμματα που εβαλες οσκαρ, ολα τα λεφτα!  :13:


Δεν ξέρω αν ειναι καλά προγράμματα, διότι δεν τα έχω δοκιμάσει.
Παρόμοια πάντως υπάρχουν αρκετά και είναι αρκετά βοηθητικά.  8)

edit: δοκίμασα τώρα το 2ο λινκ που εχω βάλει πιο πάνω και με πετάει σε άσχετη εφαρμογή στο play store.
η σωστή νομίζω είναι αυτή
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jsevy.rosettedesigner

Και για όσους πιθανόν δεν ξέρουν τι σημαίνει, "φτιάχνω ροζεττα κλασσικής κιθάρας με τον κλασσικό τρόπο", και τι είναι αυτά τα μπαστουνάκια που λεει πιο πάνω ο Στέλιος, αυτό το λινκ νομίζω τα λεει όλα
http://www.schrammguitars.com/rosettemaking.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2020, 12:28:23 πμ από oscar »

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: κατασκευη ροζετας
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 02:29:10 μμ »
Αυτές οι κιθαρίστες σου Στέλιο είναι ολα τα λεφτά ιδίως η τελευταία η σκουρόχρωμη ροζετα με τα λιγότερα ανοιχτόχρωμα είναι φοβερα

Tags: