Ψηφοφορία

Kasha ή Lattice;

Kasha
3 (60%)
Lattice
2 (40%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 5

Αποστολέας Θέμα: Προχωράω ή επιμένω;  (Αναγνώστηκε 7735 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:17:47 πμ »
Το δευτερο ειναι φοβερο..αν καταλαβα καλα ο λαιμος τοποθετειται χωρις κλιση στο σωμα και την κλίση που χρειάζεται την δίνεις στην ταστιερα?
Οχι. Η κλιση δινεται απο κατω αν δεις απο το 8-9 ταστο μεχρι την τρυπα. Ετσι το ειχα κανει και εγω στην δικια μου αλλα δεν ηθελα τοσο μεγαλο υψος . Πατησε το τακουνι σωστα στις 90 μοιρες και μετα το εφαγα και αλλο απο το 12 ταστο για να κατεβει στα 6mm.

Το δευτερο σχεδιο εχει την λογικη της κιθαρας που εβαλες του Gregory Byers (τα εχω δει οοοολα αυτα τα τελευετα τρια χρονια... ) που εχει φαει απο κατω το μπρατσο σε γωνια αλλα μετα δινει κλιση στην σολερα στο μικρο μπουτ αντι για ολο το καπακι.




Το πρωτο σχεδιο εχει πολυπλοκο μπρατσο ως προς την κατασκευη. Αλλα μετα για να φερεις την σωστη γωνια προς τον καβαλαρη ειναι παιχνιδακι. Το δευτερο εχει πολυ απλη κατασκευη αλλα μπερδευει τα πραγματα ως προς το σωμα .

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 11:06:16 πμ »
Για μένα στο δεύτερο είναι ανάποδα τα πράγματα.. μου φαίνεται εύκολο να φτιάξω ένα κεκλιμενο σώμα.. τουλάχιστον έχω μαζέψει ότι χρειάζεται.. το μπράτσο με αγχώνει πως θα μπει μετά..για αυτό προσπαθώ να βρω τρόπο να φτιαχτεί σε σολερα.. Αλλά για να φτιαχτεί σε χολέρα πρέπει το μπράτσο να τοποθετηθεί χωρίς κλίση

Αλλιώς μπλέκει πολύ το πράγμα..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 01:42:05 μμ »
Ισπανικό τακούνι , σολερα και μπράτσο σε κλίση.  Μπελάδες ψαχνεις . Η λύση είναι Ισπανικό τακούνι χωρίς μπράτσο και μετά βάζεις το μπρατσο με την κλήση που θες οπως το σχεδιο δυο . Από αντοχή δεν ξέρω...
Από την αρχή είπα ότι δεν θα μπλέξω με σολερα . Ξεχωρισα το σώμα και το μπρατσο.  Πιο εύκολο σε πέρασμα φιλετων,  βάψιμο επιδιόρθωση.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 02:14:30 μμ »
Αντοχή η ίδια είναι δεν αλλαζει κάτι.. το τακούνι είναι κολλητό στο μπράτσο και με τους δύο τρόπους..Δεν μπορώ να βρω κάτι που να δείχνει μειωμένη αντοχή..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 03:30:00 μμ »
Αντοχή λέω γιατί στο ισπανικό, τακούνι μπράτσο και τάκος είναι ίδια κατασκευή laminate .  Στον δικό μου τρόπο αν και είναι δύο κομμάτια υπάρχει εσωτερικά κόντρα από σκληρό ξύλο που πιάνει πέρα από το τακούνι και μέρος του μπρατσου .  Στην χειρότερη μπορώ να κάνω και χελιδονοουρα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 03:32:21 μμ »
Την ένωση πως σκοπεύεις να την κάνεις;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 03:44:27 μμ »
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κομμάτι για το τακούνι το οποίο θα εφαπτει τέλεια στο σωμα..ύστερα το μπράτσο θα το διαμόρφωση ώστε να εφαπτει κι αυτό τέλεια στο σωμα..θα κολλήσω μπράτσο και τακούνι μεταξύ τους προσαρμοσμένα στο σωμα αλλά χωρίς να τα κολλήσω στο σωμα
.ύστερα θα διαμόρφωσω μπράτσο και σωμα Μέχρι και λουτρά..Και στο τέλος θα τα κολλήσω μεταξύ τους..τι λες κι εσύ?να σε ρωτήσω στο δεύτερο σχέδιο τι ύψος έχουν οι πλευρες στην ουρά και στο τακούνι?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 03:50:49 μμ »
Δηλαδή απλα θα κολλήσεις το μπρατσο χωρίς να υπάρχει κάποια σφήνα ή μορσος στο σώμα και το μπρατσο; έτσι κολλανε τις κινεζικές που έχουν και καμιά καβιλια και μετά από λιγο καιρό ξεκολλανε στο τακούνι. Σκέψου το.

Πίσω 9,5 , τακούνι 7,5

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 04:02:09 μμ »
Βρε εννοείται θα υπάρχει ένα κομμάτι που θα ενώνει τακούνι με εσωτερικό σώματος..Όπως το κάνει και ο άλλος Γρηγόρης..θυληκωμα στο σωμα και στο τακούνι και ένα κομμάτι σφηνωτο με πολλά θα τα ενώσει.. για να το κάνει έτσι ο byers νομίζω ότι αρκεί.. μη μπλέξουμε με χελιδονοουρες..Τι να πω..ας φτάσουμε μέχρι εκεί και το ξανασυζηταμε..λογικά παράλληλα θα πηγαίνουμε.. Εγώ λίγο πιο ψηλή την σκέφτομαι.. 100 Και 80..λεπτομέρειες..

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:02:53 μμ »
Ψάχνοντας πληροφοριες για το lattice καταλαβα οτι δεν υπαρχει μπουσουλας... Ο καθενας κανει ο,τι του κατεβει μου φαινεται. Ακολουθουν την λογικη λεπτο καπακι και απο κατω ενα "πλεγμα" που το κανει γερο. Τοσο γερο που καποιοι το φτανουν στα ορια.




Πραγματικα καποιος ας με διαφωτισει πως ελεγχεις τον ηχο. Καθομαι και σχεδιαζω στο pc και νομιζω οτι φτιαχνω μακετα για κτιριο και οχι κιθαρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2018, 09:16:18 μμ από songless_bird »

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 01:12:43 πμ »
Η λογική του λέει λεπτό καπάκι και μπακλαβά ώστε να αντέχει.. Δεν γνωρίζω να δουλέψω το λατις για αυτό πήρα ένα έτοιμο σχέδιο.. να σε ρωτήσω που σχεδιάζεις τις κιθαρες? Θα ήθελα να σχεδίαζα ένα προφίλ


 

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 01:56:12 πμ »
Google sketchup. Ειναι δωρεαν.

Λοιπον, παρατηρω οτι στα σχεδια και των τριων παραπανω κατασκευαστων, υπαρχει tone bar. Ενα καμαρι που πιανει το μεγαλυτερο μηκος ειναι πιο χοντρο απο τα αλλα. Στην τελευταια φωτο ξεχωριζει ως πιο μαυρο. Οι δυο εχουν το ιδιο, ο αλλος εχει να πηγαινει στην αντιθετη πλευρα. Αριστεροχειρη;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 09:00:32 πμ »
Όχι Μόνο αυτό...Όσο πιο στενοί και ψηλοί οι μπακλαβαδες αντέχει το καπάκι μεγαλύτερες τασεις..βέβαια κάπου χάνει οταν παραστενευουν αλλά δεν θυμάμαι που μου είχε πει..τλκ ποιες είναι καλύτερες?με κεκλιμενη κορυφή(lazar) η με τσάκιση στο πάνω μέρος από την ηχητική τρύπα τύπου byers?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 09:06:57 πμ »
Yes, I taper my fret board from 7mm at the nut to 5.5 mm at the sound hole in order to achieve a bridge height reduction of about 3mm. You could achieve the same result by angling the neck downward from nut to sound hole. If you are attaching the neck after the body is completed you'll have the opportunity to check your neck angle by dry fitting the neck and measuring. Should you need to make adjustments, you can taper either the neck or the fingerboard. It will be your choice,

As the slope in the sound board is achieved by rotating the top downward using the saddle point as the fulcrum, the height of the bridge remains the same for all degrees of downward slope including no slope at all. Consequently the neck angle should be zero degrees (90 degrees to the front of the body) for all amounts of slope, adjusted to produce your desired bridge height for the action you choose. Changing the slope only affects the angle cut on the underside of the neck from fret 12 to sound hole.

Στην ερώτηση μου αν μπορώ να αλλάξω την κλίση στην κορυφή.. Από ότι καταλαβαίνω ο λαιμός του είναι φλατ..αν τον προεκτείνεις χωρίς την ταστιερα πέφτει στην βάση της γέφυρας.. μια καλύτερη μετάφραση είναι αποδεκτή..


songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Προχωράω ή επιμένω;
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 09:54:03 πμ »
"Ναι, μειώνω την ταστιέρα από 7mm στο κόκκαλο στα 5,5 mm στην οπή του ήχου για να επιτύχω μια μείωση ύψους γέφυρας περίπου 3mm. Θα μπορούσατε να επιτύχετε το ίδιο αποτέλεσμα περιστρέφοντας το λαιμό προς τα κάτω από την παρυφή προς την οπή του ήχου. Εάν συνδέετε το λαιμό μετά την ολοκλήρωση του σώματος, θα έχετε την ευκαιρία να ελέγξετε τη γωνία του μπράτσου με στεγνή εφαρμογή και μέτρηση. Σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνετε ρυθμίσεις, μπορείτε να μειώσετε το μπράτσο ή την ταστιέρα. Θα είναι η επιλογή σας,

Καθώς η κλίση στο καπάκι επιτυγχάνεται περιστρέφοντας την κορυφή προς τα κάτω χρησιμοποιώντας το σημείο του κόκκαλου της γέφυρας ως υπομόχλιο, το ύψος της γέφυρας παραμένει το ίδιο για όλους τους βαθμούς κλίσης προς τα κάτω, χωρίς καθόλου κλίση. Συνεπώς, η γωνία του μπράτσου θα πρέπει να είναι μηδέν βαθμούς (90 μοίρες προς τα εμπρός του σώματος) για όλες τις επιλογές κλίσης, ρυθμισμένες ώστε να παράγουν το επιθυμητό ύψος γέφυρας για το "action" που επιλέγετε. Η αλλαγή της κλίσης επηρεάζει μόνο τη γωνία στην κάτω πλευρά του λαιμού από το τάστο 12 ως την οπή του ήχου."

Μπερδεμενο.... Δεν μου φαινεται απλο στην πραξη. Εξηγουσα στον Παλιοδημοπουλο πως εκανα το δικο μου και μου ειπε χαριτολογώντας οτι του εκανα το κεφαλι καζανι. Μετα μου εδειξε τον δικο του τροπο και ειδα το φως το αληθινο... Το μονο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι η τελεια εφαρμογη του τακουνιου με το σωμα. Το κομματι του μπρατσου που θα ειναι ευθεια με το καπακι δεν το νοιαζει αν κοληθει και στραβα αριστερα δεξια με μικρη αποκλιση, αυτο που τον νοιαζει ειναι το επανω μερος με την ταστιερα που θα πρεπει να ερθει ευθεια και πηγαινοντας το μπρος πισω να βρεις το σημειο των 3.5mm απο το κοκκαλο στην γεφυρα.

Επειδη ο τροπος μου μοιαζει με του Byers βλεπω οτι εχω προβλημα και θα πρεπει καποια στιγμη να βγαλω ταστα και να φαω 2mm σε κλιση την ταστιερα. Αυτο προεκειψε απο προβλημα στην εφαρμογη του υψωμενου μερους του μπρατσου με το καπακι. Λογο καμπυλης εφαγα το μπρατσο και χαλασα την γωνια μεχρι να ερθει σωστα η εφαρμογη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:04:48 πμ από songless_bird »

Tags: