Αποστολέας Θέμα: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών  (Αναγνώστηκε 27156 φορές)

Δημήτρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 53
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 02:34:29 πμ »
Και δυστυχώς αυτό είναι διπλά λυπηρό όταν η παρέμβαση ορισμένων συντονιστών αντί να σβήσει τη φωτιά την αναζωπυρώνει ή (ακόμα χειρότερα) την κάνει να υποβόσκει.
Δυστυχώς Τριαντάφυλλε, όποιος και να είναι ο χειρισμός μιας κατάστασης θα υπάρχουν στο τέλος "παραπονούμενοι" και "αδικημένοι".
Οι κάθε συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να στηρίξουν το δίκιο σε κάποια αντιδικία και την εύρυθμη λειτουργία του κάθε φόρουμ. Δεν είναι για να χαϊδεύουν αυτιά για να μην φανούν κακοί.

Όσον αφορά την εκλογή και το διορισμό, ο εκλεγμένος μπορεί να μην είναι πάντα ο καλύτερος αλλά ο διορισμένος σίγουρα δεν έχει την αποδοχή των περισσοτέρων. Ο διορισμός, έστω και υποσυνειδήτως, δημιουργεί την εντύπωση του μη καθαρού, του θολού, της όποιας συνδιαλλαγής. Προσωπικώς διορισμό σε τέτοια θέση δεν θα αποδεχόμουν.
Μάλλον ξεχνάς ότι μιλάμε για ιδιωτικούς χώρους. Το φόρουμ των οργανοποιών έχει ιδιοκτήτη τον Γιάννη και δεν μας πέφτει λόγος ποιον θα βάλει και ποιον όχι. Είναι ξεκάθαρο. Δεν είναι διορισμός σε δημόσια θέση.

Όσον αφορά την ύπαρξη συντονιστών στο χώρο μας, το ξεκαθαρίζω ότι για την ώρα τα πράγματα είναι εξαιρετικά. Καλύτερα το προλαμβάνειν όμως παρά το θεραπεύειν.
Μιλάς ήδη ως συντονιστής για να μην πω ιδιοκτήτης  :)

Όταν δεν υπάρχει κανένας φόβος για τους συντονιστές ως απόρροια των ενεργειών τους
Να υπάρχει φόβος;!!! Γιατί; Το είπα στην πρώτη μου κουβέντα. Πάντα κάποιοι θα μένουν παραπονούμενοι.

ή όταν οι συντονιστές ορισμένες φορές αλληλοϋποστηρίζονται,
Συμβαίνει και με τα μέλη αυτό και μάλιστα, δημιουργούν και κλίκες. Και λοιπόν;

Σε καμία περίπτωση οι συντονιστές δεν πρέπει να θεωρούν το δημόσιο βήμα, το οποίο απλώς συντονίζουν, τσιφλίκι τους.
Να κι ένα σημείο με το οποίο συμφωνώ.
Να συμπληρώσω μόνο ότι και τα μέλη δεν πρέπει να θεωρούν ξέφραγο αμπέλι το κάθε φόρουμ, ούτε την προσπάθεια συντονισμού φασιστική διάθεση. Λάθος εκτιμήσεις  σίγουρα γίνονται αλλά όχι από πρόθεση.


Τέλος πάντων, κουβέντα για την κουβέντα κάνω. Σε ότι αφορά το θέμα μας, επαναλαμβάνω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποια απόφαση και αν παρθεί.


υ.γ. Δημήτρη, δεν κάνεις λάθος.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 02:17:02 μμ »
Φίλε Δημήτρη,

Προς αποφυγή λάθος εντυπωσεων, o Τριαντάφυλλος κινεί το θέμα έπειτα από συνενόηση μας επείδη εγώ δεν έχω και πολύ χρόνο και όχι επειδή λειτουργεί σαν συντονιστής ή ιδιοκτήτης .

Αλλωστε ήδη έχει δηλώσει πως δεν θα είναι υποψήφιος.

Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν παραπονούμενοι αλλά είναι πολύ καλύτερο να βγουν συντονιστές οι οποίοι θα είναι επιλεγμένοι από πολλούς και όχι από έναν, γιατί στην τελική η δική μου κρίση μπορεί να είναι λάθος ενώ των πολλών δυσκολα θα είναι.

Εγώ δεν αισθάνομαι τον χώρο δικό μου αλλά δικό μας...

Γιάννης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 03:11:40 μμ από yiannis »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:53:48 μμ »
Δυστυχώς Τριαντάφυλλε, όποιος και να είναι ο χειρισμός μιας κατάστασης θα υπάρχουν στο τέλος "παραπονούμενοι" και "αδικημένοι".
Οι κάθε συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να στηρίξουν το δίκιο σε κάποια αντιδικία και την εύρυθμη λειτουργία του κάθε φόρουμ. Δεν είναι για να χαϊδεύουν αυτιά για να μην φανούν κακοί.

Δημήτρη,
αυτή ακριβώς είναι η δουλειά τους: να υποστηρίζουν το δίκιο. Και το δίκιο δεν συμβαδίζει πάντα με τη γνώμη τους.

Μάλλον ξεχνάς ότι μιλάμε για ιδιωτικούς χώρους. Το φόρουμ των οργανοποιών έχει ιδιοκτήτη τον Γιάννη και δεν μας πέφτει λόγος ποιον θα βάλει και ποιον όχι. Είναι ξεκάθαρο. Δεν είναι διορισμός σε δημόσια θέση.
Γι' αυτό ακριβώς χαίρομαι. Που αν και ιδιοκτήτης του χώρου μας ο Γιάννης, ασπάστηκε την άποψή μου για δημοκρατική εκλογή των όποιων συντονιστών. Από το δίκαιο της ιδιοκτησίας απορρέει και το αδιαμφισβήτητο δικαίωμά του να κρίνει και μάλιστα να καθαιρεί τους συντονιστές όπως πολύ σωστά έχει δηλώσει ότι θα κάνει.

Μιλάς ήδη ως συντονιστής για να μην πω ιδιοκτήτης  :)
Εδώ μάλλον έγινε κάποια δυσνόηση. Εννοώ ότι καλύτερα να υπάρχουν συντονιστές, αφού συμφωνεί και ο Γιάννης και ας είναι για την ώρα αχρείαστοι.

Να υπάρχει φόβος;!!! Γιατί; Το είπα στην πρώτη μου κουβέντα. Πάντα κάποιοι θα μένουν παραπονούμενοι.
Το παραπονούμενος είναι διαφορετικό από το αδικημένος. Αλλά για να μειωθεί η πιθανότητα να υπάρχουν πολλοί και από τα δύο είδη πρέπει, κατά τη γνώμη μου, οι συντονιστές να νοιώθουν και τον "φόβο του Γιάννη".

Συμβαίνει και με τα μέλη αυτό και μάλιστα, δημιουργούν και κλίκες. Και λοιπόν;
Για τα μέλη αυτό είναι επιτρεπτό. Για τους συντονιστές όταν απαντούν και ενεργούν ως συντονιστές, ανεπίτρεπτο.

Να συμπληρώσω μόνο ότι και τα μέλη δεν πρέπει να θεωρούν ξέφραγο αμπέλι το κάθε φόρουμ, ούτε την προσπάθεια συντονισμού φασιστική διάθεση. Λάθος εκτιμήσεις σίγουρα γίνονται αλλά όχι από πρόθεση.
Μα ακριβώς γι' αυτό το λόγο ξεκίνησα αυτό το θέμα. Η όποια προσπάθεια όμως συντονισμού, έστω και λανθασμένη, πρέπει να γίνεται με τρόπο που σε καμία περίπτωση να μην εκληφθεί ως καταχρηστική (το φασιστική μου πέφτει πολύ βαρύ από όποιον και αν χρησιμοποιείται).

Και επειδή γίνεται σωστή κουβέντα, έχει ανοίξει πλέον πολύ μεγάλος διάλογος για τα δημόσια ιστολόγια (blogs) και βήματα συζητήσεων (forums) κατά πόσο αυτά που γράφονται από τα μέλη ή όσους δημοσιεύουν οτιδήποτε, αυτό είναι κτήμα του ιδιοκτήτη.
Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τον δικαστικό αγώνα των "μελών" του ιστολογίου της Αριάννας Στασινοπούλου-Huffinghton, η οποία πούλησε το πολύ δημοφιλές ιστολόγιό της (αν δεν κάνω λάθος για 35 εκατομμύρια δολλάρια) και όσοι είχαν γράψει σ' αυτό ζητάνε να τους καταβληθεί κάποιο ποσό γιατί, κατά τη γνώμη τους, τα γραφόμενά τους ανέβασαν την αξία του ιστολογίου σ' αυτό το ποσό.
Η απόφαση του δικαστηρίου, όποια κι αν είναι, θα ανοίξει κυριολεκτικώς τους ασκούς του Αιόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:56:58 μμ από Κούρος »

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 06:54:54 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,

Η προθεσμία για την υποβολή υποψηφιοτήτων για την εκλογή συντονιστών έληξε και δυστυχώς δεν υπήρξε υποψηφιότητα. :'(

Η επόμενη λύση είναι να προτείνω εγώ σε κάποιους να αναλάβουνε τις θέσεις για να μπορέσουμε να διατηρήσουμε λειτουργικό τον χώρο μας.

Θα επανέλθω με ανακοινώσεις...

Γιάννης

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 03:08:15 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,

Από σήμερα, μετά από δική μου πρόταση και προτροπή θα συντονίζουν τις συζητήσεις μας οι Τριαντάφυλλος (Κούρος), και Δημήτρης Ανδρέου.

Από  την βοήθεια που έχουν παράσχει στον χώρο μας και το ήθος τους, πιστεύω πως έχουν την καθολική σας αποδοχή και εκτίμηση και οι συζητήσεις μας θα συνεχίσουν να κυλούν ομαλά.

Τους εύχομαι καλή δύναμη και να τους βοηθήσουμε όλοι στο έργο που αναλαμβάνουν...

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 06:25:38 μμ »
Αντε, καλη επιτυχια παιδια! "May the force be with you"  ;D ;)

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 07:50:16 μμ »
Καλή επιτυχία παιδιά,να είστε καλά!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 08:03:09 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.

Η έκπληξη για μένα ήταν χθες καθώς ο Γιάννης μου ανακοίνωσε με π.μ. την απόφασή του για ανάθεση στο Δημήτρη και σε μένα το ρόλο του συντονιστή του χώρου μας.
Από τη στιγμή που απέτυχε η διαδικασία της εκλογής όπου δεν ήθελα να είμαι υποψήφιος, οι αντιρρήσεις μου λόγω της όχι τόσο καλής γνώσης μου επί του αντικειμένου μας, υπερκεράστηκαν από τη γνώμη του Γιάννη καθώς η δική σας αποδοχή ήταν αυτή που βάρυνε περισσότερο στην απόφασή του.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Γιάννη σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γι' αυτή την τιμή!!!

Θα κάνω ότι μπορώ για να ανταπεξέλθω με τον καλύτερο τρόπο στα "καθήκοντά" μου.

Φίλε Δημήτρη σου εύχομαι από καρδιάς σιδεροκέφαλος!!!!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 08:06:58 μμ »
Καλη επιτυχια στο εργο σας ......!!!!!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 08:20:52 μμ »
Πηρα το μηνυμα του Γιαννη αργα εχθες το βραδυ στο κινητο μου μιας και ημουν σε διακοπες!
Ειχαμε κανει μια συζητηση για το θεμα αυτο και ειχα καποιους σοβαρους ενδοιασμους για το θεμα ψηφοφοριας μιας και θα ηταν αδικο για καποιους που ισως ειναι νεοι στο φορουμ
και δεν εχουν τοσους φιλους και γνωστους οπως εχω εγω!!
Απο την στιγμη που δεν υπηρχε κανεις υποψηφιος και αλλαξε η διαδικασια
δεχτηκα με χαρα να προσφερω οποτε χρειαστει και να βοηθησω μαζι με τον Τριανταφυλλο
στη συνεχιση της  επιτυχημενης διαχειρισης του φορουμ απο τον Γιαννη!!

Γιαννη σε ευχαριστω για την τιμη που μου εκανες και ευχαριστω και ολα τα παιδια
που με τους περισσοτερους ειμαι και φιλος!!

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2011, 08:23:55 μμ από Ανδρέου Δημ. »

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 11:07:39 μμ »
Γεια σας κυριοι συντονισταδες και καλο εργον σας ευχομαι ;D

Εγκρινω την επιλογη με τα μπουνια ;)

Υ.γ.-Και ξες....τωρα που την εγκρινω εγω...κατι εγινε ;D
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Δημήτρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 53
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 12:54:10 πμ »
Μπράβο Γιάννη, από τις καλύτερες επιλογές.

Σιδεροκέφαλοι παιδιά.

Μακρής Δημήτρης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 03:05:03 πμ »
Καλή επιτυχία και υπομονή στο έργο σας!!
Από την πρώτη στιγμή πίστευα πως είστε οι καταλληλότεροι για την θέση του συντονισμού σε αυτό το φόρουμ!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 08:09:27 μμ »
Επιστρέφοντας από τριήμερη απουσία, βλέπω ότι έγινε η επιλογή των συντονιστών. Για ακόμη μια φορά Γιάννη οφείλω να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου. Επέλεξες δύο πολύ σοβαρά παιδιά για συντονιστές και το λέω γιατί τυγχάνει να τους γνωρίζω και τους δύο προσωπικά. Πιστεύω πλέον ότι στόχος για τον οποίο επιλέχθηκαν θα επιτευχθεί απόλυτα και χωρίς παρατράγουδα. Πάντα βέβαια με την βοήθεια όλων μας, έτσι ώστε να μην απαιτείται η ενεργητικότητά τους να διοχετεύεται σε θέματα που δεν αφορούν στην οργάνωση και σε άλλα τεχνικά θέματα.
Παιδιά σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου δύναμη και επιτυχία, έτσι ώστε το φόρουμ να παραμείνει σε πολύ υψηλά επίπεδα που βρίσκεται.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sirpanos

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 239
Απ: Εκλογή Συντονιστών της Πύλης των Ελλήνων Οργανοποιών
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 31, 2011, 01:36:10 μμ »
Μπράβο σε όλους και στον Γιάννη για την επιλογή του.
Καλή επιτυχία στο έργο σας  παιδιά και συνεχίστε την καλή δουλειά με αγάπη και μεράκι !!!

Tags: