Αποστολέας Θέμα: Καπάκι  (Αναγνώστηκε 10899 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Καπάκι
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:18:50 μμ »
   Προτού ξεκινήσω το θέμα αυτό , θέλω να ευχαριστήσω θερμά ένα εξαιρετικό μέλος του φόρουμ τον Nikola Fereo,  για τις πολύτιμες συμβουλές του!!!!!!!!!!!.

     Το καπάκι  λοιπόν  :     πρέπει να έχει βύθισμα??     δεν πρέπει να έχει βύθισμα ??     κι αν ναι ,  πόσο??
Τα περισσότερα μπουζούκια που έχω δει  ,   έχουν  όλα στην πλειοψηφία τους  βύθισμα.

Στο δικό μου έδωσα αρνητική κλίση στο μάνικο από τον τάκο (μεθοδο Κουμαρτζή) και έχω 12χιλ.  καβαλάρη , με το συγκεκριμένο βύθισμα που σας δείχνω στη φωτογραφία.

Το τελευταίο διάστημα όμως "πέσανε" στα χέρια μου δυο εκπληκτικά όργανα πολύ γνωστών οργανοποιών(στην  ακριβή τους έκδοση),
τα οποία είχαν  10χιλ. καβαλάρη (ψηλά την κολάτζα) και μηδενικό βύθισμα.
Το ένα δε απ' αυτά , ενώ τα δικά μας όσο πέρναγε η ώρα γινόντουσαν  μουντά (λόγω υγρασίας και θερμοκρασίας),   αυτουνού του μπαγάσα .........λες και είχε ενισχυτή...... χώρια ότι έπαιζε όλη νύχτα!!!!

              Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 11:17:24 μμ »
Φίλε Γιώργο καλησπέρα απ' όσο ξέρω υπάρχουν δυο "σχολές" η μια ειναι με κλίση στο μάνικο και περίπου 13 έως 15 χιλιοστά στον καβαλάρη και η άλλη εντελώς ευθεία περασιά δηλαδή ο καβαλάρης με το μάνικο, με αυτόν τον τρόπο όμως έχουμε "σκληρό" όργανο, πάντως όσα όργανα έχω δει και έχουν αυτό το κάθισμα στο καπάκι ειναι και εκείνα που παίζουν κατά την γνώμη μου καλύτερα, επίσεις εσκεμμένα κάποιοι  οργανοποιοι δημιουργούν αυτό το σάγμα για να κάθετε το καπάκι επάνω στο σκάφος χωρίς πίεση
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 11:31:55 μμ »
 
  10χιλ. καβαλάρη (ψηλά την κολάτζα) και μηδενικό βύθισμα.


Φυσικά παίζουν  ρόλο :  το πάχος  , η κλίση  , η θέση  των καμαριών .
το πάχος του καπακιού.
αν το καπάκι τοποθετήθηκε με πίεση πάνω στο σκάφος  ή   χωρίς!!
και.....και....
 
Όλοι ψάχνουμε αυτήν την μαγική συνταγή!!!!!

Εγώ αυτήν την παρατήρηση έκανα στα συγκεκριμένα όργανα
και θέλησα να την μοιραστώ μαζί σας!!!!!!!!!!!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 11:51:49 μμ »
επίσεις εσκεμμένα κάποιοι  οργανοποιοι δημιουργούν αυτό το σάγμα για να κάθετε το καπάκι επάνω στο σκάφος χωρίς πίεση

Κωνσταντίνε Καλησπέρα!!   εννοείς πλάνισμα σκάφους ώστε να είναι ψηλά η κολάτζα?..........πλάνισμα  το σκάφος  για να κάθεται όσο το δυνατόν χωρίς πίεση το καπάκι?
Μπορείς να το εξηγήσεις πιο αναλυτικά?
Ευχαριστώ!

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 09:15:02 πμ »
γιωργο δες εδωhttp://www.luthier.gr/index.php?topic=537.msg6649#msg6649

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:42:48 μμ »
Γιώργο αυτό που δημοσίευσε ο Αποστόλης ειναι ότι πιο σωστό άπλα η το κάνεις με το τρίβεις όπως γράφει η το κανεις με το ροκανίζεις με το ροκανάκι της χούφτας
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 05:33:39 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!!!!!!!!!!!
Αποστόλη ο τρόπος που το παρουσιάζεις και η "πατέντα" σου ειναι εκπληκτική !!!!!Συγχαρητήρια!!!!


Κωνσταντίνε  όσον αφορά το βύθισμα , είπες την αποψή σου!!!!
Αποστόλη να υποθέσω ότι κι εσύ συμφωνείς με τον Κωνσταντίνο??

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 12:22:27 μμ »
γιωργο θεωρητικα αυτος ειναι ο σωστος τροπος αλλα αρκετοι μαστοροι το φτιαχνουν ευθειο το σκαφος και πιεζουν το καπακι να κολλησει....αντε τωρα εμεις να βρουμε πιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος.....στο τριχορδο που φτιαχνω τωρα το αφησα ευθειο το σκαφος να δω τι θα παιχτει.......

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 06:26:40 μμ »
Ωραίο το θέμα που άνοιξες Γιώργο, εγώ πριν φτιάξω το ένα και μοναδικό όργανο που έχω φτιάξει το σκεφτόμουν αυτό συνεχεια (να φάω τα μάγουλα και να κάτσει το καπάκι χωρίς πίεση ή το αντίθετο) τελικά αποφάσισα, και νομιζω πως ειναι πιο σωστό, να κάτσει το καπάκι χωρίς πίεση, και ο λόγος ειναι ο εξής, αν πίεζα το καπάκι να κόλληση τότε θα ασκούσα ταυτόχρονα και πίεση στο καμάρι συν την πίεση του καβαλάρη άρα διπλή δύναμη, το καμάρι λόγο του ότι, του έχουμε δώσει την καμπυλότητα τεινει να σηκώνει το καπάκι κατά την πίεση του καβαλάρη προ τα επάνω, αν λοιπον το πιέσουμε τότε δεν βοηθάμε σε κάτι. επίσεις αν προσέξουμε κάνοντας την καμπυλότητα στο καπάκι τότε δημιουργείτε και μια μικρή τσάκιση σε αυτό άρα παίρνουμε και λίγα πρίμα συν αντοχή του καπακιού, επίσεις αν έχουμε μάνικο με κλήση τότε οι δυνάμεις είναι μεγαλύτερες στην πίεση του καπακιού οπότε με το πάτημα θα έρθει και να κάτσει σε ένα επιτρεπτό όριο το καπάκι. 
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 09:49:59 μμ »
Παιδιά ! κάτι έγινε στην σελίδα και χάθηκαν κάποιες απαντήσεις... >:(
Μέχρι τις 12:30  το βράδυ ,ξημέρωμα Πέμπτης δηλαδή υπήρχαν κανονικά.
Σήμερα το μεσημέρι είχαν "εξαφανισθεί"!!!!

Λοιπόν στην πρώτη έλεγα το εξής:
Αναρωτιόμουν μήπως : βάζοντας ψηλά την κολάτζα (10χιλ. καβαλάρη), θα μπορούσαμε να βάλουμε πιο λεπτό καπάκι και έτσι 'ίσως" πετυχαίναμε καλύτερο ήχο!! ::)

Η δεύτερη απάντηση ήταν του Nikola Fereo που έλεγε:
ότι βάζοντας πιο λεπτό καπάκι κερδίζουμε σε ένταση αλλά χάνουμε σε ήχο .Νικόλα διόρθωσε με αν λέω κάτι λάθος!!

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 12:32:54 πμ »
Ναι αυτο είπα, οτι όσο μειώνεται το πάχος του καπακιού, ανεβαίνει η ένταση αλλα πέφτει η ποιότητα του ήχου.
Δες λίγο μια  παλιότερη συζήτηση στις απαντήσεις 99  μέχρι 102    http://www.luthier.gr/index.php?topic=1330.90
νομίζω οτι θα βγάλεις πολύ χρήσιμα συμπεράσματα....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 08:57:56 μμ »
όσο μειώνεται το πάχος του καπακιού, ανεβαίνει η ένταση αλλα πέφτει η ποιότητα του ήχου.

Νικόλα όταν γράφεις κάτι είναι νόμος.......αλλά??
Αυτό είναι το original τετράχορδο που έφτιαξα και είχε 2,5 χιλ. καπάκι
Οσοι το είχαν ακούσει (γνώστες φυσικά) είχαν μείνει έκπληκτοι!!!!εγώ να δεις!!!
Οχι μόνο ένταση !!!!!καθαρό...τι ήθελες μπάσα...πρίμα...τέλειο!!!!!!!Αυτό που λένε να "ταξιδεύει" στο χώρο!!!


 [ Invalid Attachment ]  κι εδώ με αλλαγή ταστιέρας και καπακιού (καπάκι 2,8 χιλ τώρα)
Οι ίδιοι που είχαν ακούσει το πρώτο...οι ίδιοι είπαν : ότι το πρώτο ήταν μακράν καλύτερο απο αυτό που είναι τώρα!!!
Ίδια καπάκια   
Ίδια καμάρια αφού μπήκαν στην ίδια θέση
Δεν ξέρω τι  μου έχει ξεφύγει??
Η μόνη τους διαφορά το πάχος στα καπάκια και η φιγούρα!!!!
Για την φιγούρα όμως εχω διαβάσει δήλωση πολύ γνωστού κατασκευαστή που λέει κατά λέξη  " πιστέψτε με η φιγούρα δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο"

 Οπότε??????????


αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:34:25 πμ »
γιωργο πες μας αν θυμασε που διαβασες αυτην την δηλωση για το οτι δεν παιζει ρολο η φιγουρα για να δουμε ποιος ειναι αυτος ο τετραπερατος......

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 10:03:36 πμ »


 [ Invalid Attachment ]  

 [ Invalid Attachment ]  κι εδώ με αλλαγή ταστιέρας και καπακιού (καπάκι 2,8 χιλ τώρα)
Οι ίδιοι που είχαν ακούσει το πρώτο...οι ίδιοι είπαν : ότι το πρώτο ήταν μακράν καλύτερο απο αυτό που είναι τώρα!!!
Ίδια καπάκια   
Ίδια καμάρια αφού μπήκαν στην ίδια θέση
Δεν ξέρω τι  μου έχει ξεφύγει??
Η μόνη τους διαφορά το πάχος στα καπάκια και η φιγούρα!!!!
Για την φιγούρα όμως εχω διαβάσει δήλωση πολύ γνωστού κατασκευαστή που λέει κατά λέξη  " πιστέψτε με η φιγούρα δεν παίζει κανένα ρόλο στον ήχο"

 Οπότε??????????
Πραγματικά δεν ξέρω, (είπαμε δεν έχω το αλάθητο του πάπα)  έχει συμβεί και σε μένα αυτο . Ειναι χιλιάδες οι παράμετροι που καθορίζουν και διαμορφώνουν τον τελικό ήχο . Το να μπουν τα καμάρια στην ίδια θέση με τις ίδιες διαστάσεις κλπ είναι σημαντικό, αλλά τα ξύλα ακόμα και απο το ίδιο μαδέρι δεν είναι ακριβώς ίδια , άλλο καπάκι , άλλος ήχος , τί υγρασία είχαν τα ξύλα στο πρώτο και το δεύτερο καπάκι;  Ασε που πολλές φορές το καπάκι χαρακτηρίζεται απο τους εμπόρους Α ή ΑΑΑ ανάλογα με το πόσο ευθύινο και λεπτόριγο είναι και όχι με κριτήριο το αν πραγματικά είναι εξαιρετικής ποιότητας και αυτο δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με την εμφάνιση... Μπορείς να ελέγξεις όλες αυτές τις παραμέτρους;   Πέλαγος η υπόθεση , να μη σου πώ ωκεανός.
Συμφωνω κι εγω με τον Αποστόλη, ότι βάζεις πρόσθετο στο καπάκι νομίζω οτι επιβαρύνει τον ήχο. Με την ευκαιρία αυτή η φιγούρα στην πεναριά είναι καταπληκτική {celebrate007}, το οτι μπήκε σε τετράχορδο με στεναχωρεί λιγάκι... :'(

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Καπάκι
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 10:24:27 πμ »
γιωργο πες μας αν θυμασε που διαβασες αυτην την δηλωση για το οτι δεν παιζει ρολο η φιγουρα για να δουμε ποιος ειναι αυτος ο τετραπερατος......
  Χα! Χα!.....Γειά σου ρε Αποστόλη!!!!!λακωνικός και ουσιώδης!!!!!
Με την ευκαιρία αυτή η φιγούρα στην πεναριά είναι καταπληκτική {celebrate007}, το οτι μπήκε σε τετράχορδο με στεναχωρεί λιγάκι... :'(
  Το έχω αναφέρει και 'γω στην παρουσίαση μου.....Αλλά τρίτη φορά Νικόλα.........

Για το όλο θέμα , μάλλον έπρεπε να μου απαντήσετε:   
             " ποια ελπίδα σ' οδηγεί , στην πιο γλυκιά αυταπάτη!!"


Tags: