Αποστολέας Θέμα: τσαμπούνα (μέρη) 1954  (Αναγνώστηκε 6363 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
τσαμπούνα (μέρη) 1954
« στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:18:33 πμ »
Χτες βρεθήκαμε στη Χαλκιδική, επίσκεψη σε ένα φίλο. Κουβέντα στην κουβέντα αναφέρθηκε και το μεράκι της οργανοποιϊας και τότε ο παππούς Κάσσανδρος (από το Κασσανδρινό του Δήμου Κασσανδρείας στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής) πήρε τ' απάνω του και πήγε και ξέθαψε ένα κασσελάκι με τις κατασκευές του - τσαμπούνες έφτιαχνε - όταν ήταν παιδί.
Δεν υπήρχε ολοκληρωμένο όργανο αλλά τμήματα, ωστόσο ο παππούς αφού τα συνέφερε με το κατάλληλο βρέξιμο και "ζέσταμα", μας έπαιξε με ό,τι είχε.
Πήρα μερικές φωτογραφίες, μιας και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον (μετά μιλάγαμε καμμιά ώρα με τον παππού, πήγε και μου 'φερε για δώρο και δυο κορμούς από ακακίες).
Εντυπωσιάστηκα πραγματικά απ΄την όλη κατάσταση, πολύ περισσότερο επειδή ό,τι βλέπετε έχει γίνει με μοναδικό εργαλείο ένα μαχαίρι. Και για γυαλόχαρτο .... αφού τελείωνε την κατασκευή, βόλτα στην παραλία και .... τρίψιμο με ψιλή άμμο. Κι ό,τι ήθελε να σκληρύνει, μούλιασμα στη θάλασσα.
[ Invalid Attachment ]
Οι τρύπες που βλέπετε στα κέρατα (όπως και σε όλα τα μέρη, "τσαμπ'νάρια" τα έλεγε) είναι ολοστρόγγυλες. Το κάθε μέρος ταιριάζει με όλα τα άλλα και ανάλογα με τους συνδυασμούς μπασάρει ή πριμάρει.
Τα ξύλα που χρησιμοποιούσε ήταν αγριοτριανταφυλλιά και ένα που το έλεγε "ρείχι" (ρείκι ? ρίχι ? δεν έχω ιδέα)
να και οι φωτό - στο κέρατο η ημερομηνία είναι 1954 - κι αυτή σκαλισμένη με το μαχαίρι.

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:10:42 πμ »
Ωραίος ο παππούς και περισσότερο γιατί είναι Χαλκιδικιώτης!!

Αν γνωρίζεις, τι δουλειά έκανε στα νιάτα του;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2013, 09:27:33 πμ »
Τις τσαμπούνες τις έφτιαχνε "στο βουνό", υποθέτω σε βοσκή. Συνταξιοδιοτήθηκε ως μάγειρας (και καλός, απ' ό,τι είμαι σε θέση να δηλώσω  ;D).  Ενδιάμεσα... δεν γνωρίζω.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2013, 02:40:45 μμ »
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΡΜΥΡΙΚΙ. ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:59:23 μμ »
Γεια χαρα και απο μενα.Συμφωνώ με των αγαπητο Κωστα και απλα να συμπληρώσω μιας και το εχω ψαξει λιγο το θεμα:
  Το ξύλο λέγεται ρίκι ή στα λατινικά Ερρίκα Καρμπορέα ειναι το ξύλο που φτιάχνεται το μπωλ της πίπας.Οι πρώτες πίπες ήταν από μαόνι, κάλαμπα ή κολοκύθα και τις βρίσκουμε στην Αφρική, στην Αμερική οι Ινδιάνοι είχαν δικά τους ξύλα, στην Ινδονησία χρησιμοποιούσαν κοχύλια αλλά επίσης πρωτόγονες πίπες επίσης ήταν από πορσελάνη, πηλό, μισάμ στην Τουρκία και Αραβία κτλ
  Το ρίκι μπήκε στην παραγωγή από τους Γάλλους το 1850 περίπου και καθιερώθηκε σαν το κατεξοχήν ξύλο για πίπες. Το ρίκι μοιάζει με ρίζα αλλά δεν έιναι ρίζα ακριβώς. Είναι θρέμμα, και δεν έχουν όλοι οι θάμνοι και τα δέντρα ρίκι. Βασικά όλα τα δέντρα και θάμνοι της οικογένειας έρρικα έχουν θρέμμα. Θρέμμα έχει και ο δρύς και παλιά θεωρούνταν ξένο σώμα από το δέντρο, ενώ αυτό δεν είναι ισχύει. Το ρίκι διαλέγεται γιατί δεν καίγεται, έχει πολύ μικρούς κόκκους που δύσκολα περνάει η θερμοκρασία, η γεύση του ταιριάζει στους καπνούς πίπας, ενώ π.χ στις πίπες από ελιά το ξύλο βγάζει μια λαδίλα και αλλοιώνει την γεύση.
  Αναλόγως με το ξύλο επηρρεάζεται και η γεύση του καπνού αλλά το ρίκι έχει καθιερωθεί σαν το κατεξοχήν ξύλο κατασκευής πιπών. Τα νερά του επίσης είναι πολύ κοντά στην κλίμακα του αντικειμένου. Δηλαδή τα νερά είναι πολύ μικρά, δεν έχουν καθόλου ρόζους όπως έχει ένα σουηδικό ξύλο.Το ρίκι είναι σύμπαγες και πολύ σκληρό, πολύ ακριβό και πολύτιμο ξύλο γιατί το φυτό είναι αυτοφυόμενο, δεν μπορείς να το φυτέψεις, υπάρχουν εκτάσεις που τις εκμεταλλεύονται παραγωγοί. Υπάρχει στην Μεσόγειο κυρίως σε μέρη όπως η Αλγερία, που θεωρείται και το καλύτερο, Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανιά, Τουρκία. Τα αρμυρίκια είναι χαρακτηριστικά φυτά με ρίκια. Το ρίκι έχει μία πικρίλα η οποία όταν ζεσταθεί το ξύλο από τον καπνό δημιουργεί μια πάρα πολύ ωραία γεύση.




περισσοτερα στο :http://www.en-gr.com/index.php/el/happenings/532-pipe-excibition

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2013, 01:37:37 πμ »
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΡΜΥΡΙΚΙ. ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ


Κώστα αυτό είναι το αρμυρίκι όπως λες. Το ρείκι είναι ξεχωριστό φυτό (θάμνος καθώς δεν ξεπερνάει τα δέκα μέτρα) που φύεται μέσα σε χαμηλά δάση (μακίες) και είναι δυο είδών (το ελληνικό) : αυτό που βγάζει μωβ και αυτό που βγάζει άσπρο λουλούδι (μη φανταστείς κανα κρίνο, μικρότερο από μισό ρύζι είναι).

Το πρώτο είναι πολύ χαμηλό (δεν ξεπερνάει τα δυο μέτρα και στα μέρη μου, στη Χαλκιδική, το λέμε σουσούρα) ανθίζει τέλος φθινοπώρου, το μέλι που βγαίνει απ' αυτό είναι το πιο δυνατό μέλι που υπάρχει και από κάτω με τις πρώτες βροχές του χειμώνα (Νοέμβριο -Δεκέμβριο) φυτρώνει ένα πεντανόστιμο πορτοκαλί μανιτάρι, ο σουσουρίτης (lactarius deliciosus). Έχω πολλά χρόνια να φάω και με το που το σκέφτομαι μου τρέχουν τα σάλια. :( :(

Τα άλλα (είχα βαρεθεί να τα κόβω για καυσόξυλα μικρός) γίνονται ψηλότερα (4 - 5 μέτρα) και χοντρά το πολύ 15 εκ. Είχα ακούσει ότι παλιότερα και στην περιοχή μου σκάλιζαν πίπες απ' τη ρίζα τους αλλά δεν είχα δει κάποιον να το κάνει. Αντιθέτως (και γι' αυτό ρώτησα τι δουλειά έκανε ο παππούς) είχα δει να σκαλίζουν τσαμπούνες και φλογέρες από διάφορα ξύλα οι τσομπαναραίοι της περιοχής.

Ο φίλος Παναγιώτης δεν ξέρω αν εννοεί ρείκι τους λούπους (δείτε εδώ) που είναι ελλατώματα του ξύλου αλλά χρησιμοποιούνται για πολλούς άλλους σκοπούς και κάποιοι απ' αυτούς είναι πολύ ακριβοί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 02:12:15 πμ από Κούρος »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2013, 04:14:04 μμ »
THANKS ΦΙΛΕ. ΜΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΙΟΛΑΣ.......ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2013, 06:56:10 μμ »
Ο φίλος Παναγιώτης δεν ξέρω αν εννοεί ρείκι τους λούπους (δείτε εδώ) που είναι ελλατώματα του ξύλου αλλά χρησιμοποιούνται για πολλούς άλλους σκοπούς και κάποιοι απ' αυτούς είναι πολλοί ακριβοί.
[/quote]

Φιλε Κουρο δεν ηξερα οτι ονομαζονται λουποι για να το λες εσυ ετσι ειναι σιγουρα:),απλα στην κατασκευή πιπας(ΚΑΠΝΟΣΥΡΙΓΓΑΣ) το ονομαζουν ρεικι γενικα,κατι μαθαμε και σημερα οπως λεει και ο Κωστας.

stpanag

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: τσαμπούνα (μέρη) 1954
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 02:35:10 μμ »
Καλησπέρα μια μικρή διόρθωση, το συγκεκριμένο όργανο δεν είναι τσαμπούνα αλλά γκάιντα. Τώρα για πιο λόγο ο παππούς το ανέφερε σαν τσαμπούνα ίσως να έχει να κάνει με γλωσσική ιδιομορφία της συγκεκριμένης περιοχής της Χαλκιδικής.

Tags: