Αποστολέας Θέμα: κλιμακα τζουρα 58  (Αναγνώστηκε 3635 φορές)

chris7771

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Αγαπημένο ξύλο: μουρια
  • Περιοχή: αθηνα
κλιμακα τζουρα 58
« στις: Απρίλιος 03, 2022, 01:59:11 μμ »
Καλησπερα σε ολους . Εχω παρακολουθησει με πολυ προσοχη θεματα που αφορουν κατασκευες οργανων και τεχνικα θεματα που αφορουν αυτα.
Εχω να κανω μια ερωτηση σε οποιον μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.
Αγορασα ενα τζουρα προσφατα τυπου γονατο με κλιμακα 63εκ .
Επειδη ηταν απο επαρχεια δευτερο χερι και δεν ειχα την δυνατοτητα ελεγχου καταλαβα οτι ο κατασκευαστης πρεπει να ειχε κανει λαθος σε οτι αφορα την κλιμακα σε σχεση με το σκαφος του οργανου και τον καβαλαρη.
Το σκαφος εχει μηκος 19 εκατοστα πλατος 15,5 εκατοστα και βαθος 9.5 εκατοστα. και ειναι καρυδια με καρυδα .....
Με βαση λοιπον την κλιμακα του οργανου για να μην φαλτσαρει στην δευτερη οκταβα ο καβαλαρης ερχεται στα 4 εκατοστα απο την χορδιερα κατι το οποιο ειναι λαθος και πιστευω οτι αλλοιωνει και τον ηχο .
Σκεφτηκα να μικρυνω την κλιμακα του οργανου σε 58 εκατοστα με σκοπο να ερθει ο καβαλαρης στα 6.5 εκατοστα απο την χορδιερα ετσι ωστε με βαση το μηκος του οργανου να ειναι κοντα στα 2/3 .
Θα πρεπει να μικρυνει το μανικι αναλογα και να χαραχθει εκ νεου η ταστιερα .
Σε προχειρη χαραξη με μολυβι σαν οδηγο ειδα οτι εχω μια αποκλιση 6 χιλιοστων στο τελευταιο ταστο και στο συνολικο μηκος η κλιμακα δειχνει 45.08 εκατοστα ενω στη χαραξη που εχω κανει δειχνει 44.05 στο 26ο ταστο.
Αυτο ενδεχομενως οφειλεται στις υποδιαιρεσεις που εχει η κλιμακα σε χιλιοστα και τις οποιοε δεν μπορω να αποτυπωσω απολυτα.
Η ερωτηση ειναι η εξης θα μου δημιουργησει προβλημα αυτη η αποκλιση των 6 χιλιοστων σε οτι αφορα φαλτσαρισμα ?
Να σημειωσω οτι στο 12 ταστο εχω μια αποκλιση 1 χιλιοστου αντι για 29 εκατοστα εχω 28.9 εκατοστα.
Θα ηθελα την γνωμη σας καθε βοηθεια και παρατηρηση σας θα με βοηθησει.
Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων .
Χρήστος.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κλιμακα τζουρα 58
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2022, 02:51:36 μμ »
Καλησπερα.
Στο 12ο ταστο εχεις 28.9 εκατοστα. Αρα η κλιμακα του οργανου ειναι 57.8 (λογικα 58) και οχι 63. Μηπως ειναι σωστος ο τζουρας; Βαλε τον καβαλαρη 28.9 εκατοστα (29 υποπτευομαι οτι θα ειναι το σωστο βαση της χαραξης) απο το 12ο ταστο. Λογικα δε θα φαλτσαρει
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κλιμακα τζουρα 58
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2022, 08:59:24 πμ »
καλημέρα, καλή βδομάδα κτλ.
Για να ξεμπερδευτώ έκανα ένα σκιτσάκι, επιβεβαίωσε αν θες ότι σωστά τα κατάλαβα:

 


στο πάνω μέρος είναι η κατάσταση που περιγράφεις στην αρχή: κλίμακα 63, σκάφος 19 (μήκος) και καβαλάρης ~ 4 εκ. από την χορδιέρα.
μ' αυτά τα δεδομένα η ένωση μου βγαίνει στο 25ο τάστο.

στο κάτω μέρος είναι ο τζουράς με κλίμακα 58 εκ. και καβαλάρη στα 6,5 από την χορδιέρα. Η ένωση βγαίνει (περίπου) στο 26ο τάστο.

Αν είναι έτσι τα πράγματα, θέλω να πω ότι η διαίρεση του μήκους του σκάφους στα τρίτα (1/3 και 2/3) δεν είναι ο μοναδικός "κανόνας" που πρέπει να λάβει κανείς υπόψη του (δεν είναι καν κανόνας, υπάρχουν πάρα πολλά όργανα που δεν τηρείται, ιδιαίτερα μπαγλαμάδες και τζουράδες).
Υπάρχει και το θέμα της απόστασης καμαριών - καβαλάρη.
Στο σκίτσο φαίνεται καθαρά ότι αν σύρεις προς τα πάνω τον καβαλάρη (6,5 εκ. από 4,0) ίσως πλησιάσεις πολύ το καμάρι και "κοπεί" η φωνή και έχεις χειρότερα αποτελέσματα.
Πρώτα απ' όλα δοκίμασε με τον καβαλάρη εκεί που υπολογίζεις ότι θα μπει, τι φωνή βγάζει. Σύρε τον δηλαδή στη νέα θέση και παίξε, δεν πειράζει που θα φαλτσάρει, απλώς να καταλάβεις ίσως τι θα γίνει αν αλλάξει θέση ο καβαλάρης στο καπάκι χωρίς να αλλάξουν τα καμάρια.

Αν η τρύπα είναι αρκετά μεγάλη που να χωράει μέσα κάτι να μετρήσεις, ίσως μπορείς να δεις και τις θέσεις των καμαριών (ή καμαριού, μπορεί να έχει ένα μόνο), θα βοηθούσε να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Τα παρακάτω με τις αποκλίσεις / αποστάσεις κτλ. δεν τα κατάλαβα:

Σε προχειρη χαραξη με μολυβι σαν οδηγο ειδα οτι εχω μια αποκλιση 6 χιλιοστων στο τελευταιο ταστο και στο συνολικο μηκος η κλιμακα δειχνει 45.08 εκατοστα ενω στη χαραξη που εχω κανει δειχνει 44.05 στο 26ο ταστο.
Αυτο ενδεχομενως οφειλεται στις υποδιαιρεσεις που εχει η κλιμακα σε χιλιοστα και τις οποιοε δεν μπορω να αποτυπωσω απολυτα.
Η ερωτηση ειναι η εξης θα μου δημιουργησει προβλημα αυτη η αποκλιση των 6 χιλιοστων σε οτι αφορα φαλτσαρισμα ?

το 45,08 είναι το σωστό, αφού η χάραξη είναι πρόχειρη όπως λες (φαντάζομαι έχεις σημαδέψει μόνο) γιατί δεν το διορθώνεις ? και αυτή η αποκλιση δεν είναι 6 χιλιοστά, τι εννοείς ? μήπως κάτι δεν κατάλαβα ?


Να σημειωσω οτι στο 12 ταστο εχω μια αποκλιση 1 χιλιοστου αντι για 29 εκατοστα εχω 28.9 εκατοστα.

τα άλλα (ενδιάμεσα) διαστήματα είναι σωστά ? μπορείς να βρεις που "χάθηκε" ?
αλλά αν είναι πρόχειρη η χάραξη με μολύβι όπως λες, γιατί δεν την ξανακάνεις να είσαι σίγουρος, πιο εύκολο μου φαίνεται παρά να προσπαθείς να διορθώσεις εδώ κι εκεί
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2022, 09:12:17 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Tags: