Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 27451 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:11:06 μμ »
εμεις ταχουμε πει απ το τηλεφωνο.Ερωτηση 1...ποιος σε ξενερωσε να του κοψω το βυζι?
Ερωτηση 2 ..το βιντεο δεν παιζει ...γιατι? ασπλαχνε αντρα περιμενα να ακουσω κατι ....τζιφος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:59:43 μμ »
Μπράβο Βαγέλη!!!
άψογη κατασκευή
Το βίντεο παίζει μια χαρά
ο ήχος πολύ καλός, περισσότερο προς έντεχνο τρίχορδο θα έλεγα (Παπαδόπουλου σχολή)

χα ετοιμάζω κι εγώ 2 τρίχορδα που θα γαζώσουν στον ήχο, αλλά υστερούν... Ξέρεις η εμφάνιση... χρειάζομαι μαθήματα  :)

τα σειρίτια τα έφτιαξες μόνος σου? Πολύ καλό και το μισό πλαϊνάρι. Δεν το έχω ξαναδεί, δική σου σχεδίαση? Όμορφο και το λουστράρισμα(clou?)
Το νιαγκόν δύσκολο να λυγίσει, εύθραστο, σπάει εύκολα και μετά. Παρ όλα αυτά είναι ελαφρύ και βγάζει ενδιαφέροντα ήχο

Μην απογοητεύεσαι, μπόρα είναι, περνάει.
Όπως είπε και ο μέγας Μίκης, όταν ο λαός το αποφασίσει... ένα φοοοοουυυυυ! θα τους κάνει και θα εξαφανιστούν!

 

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:13:53 πμ »
Μπράβο Βαγγέλη, άλλη μία τέλεια δουλειά άκρως επαγγελματική από όλες τις απόψεις, ο ήχος πεντακάθαρος και τριχόρδου.
Πως έφτιαξες το παραπέτι και πώς το λύγισες πολύ ενδιαφέρον, καλή επιτυχία(σίγουρα)και στο βερνίκι. 
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 07:42:37 πμ »
δεν γραφω τιποτα,ο ανθρωπος ειναι αλλου,εχει φυγει απο εμας τους ερασιτεχνες και εχει περασει απεναντι.αυτες τις φωτο τις εχω δει στο facebook ισα με 347 φορες.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:22:18 πμ »
Γεια σου Βαγγελη φιλε μου με τα αριστουργήματα σου!!!!
Αλλο ενα φανταστικο μπουζούκι απο τα μαγικα χέρια σου!!

Στα εχω πει πολλες φορες αλλα δεν ακους!!! Εισαι επαγγελματιας φιλε και μαλιστα καλυτερος
απο αρκετους που ειναι στον χωρο!!! Συνεχισε δυναμικα!!!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:00:28 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Γιάννη, Γιάννη και Αποστόλη για να απομυθοποιήσουμε κάπως τα πράγματα, λάβετε υπόψη ότι συνολικά έχω φτιάξει τέσσερα όργανα και δεννξέρω αν θα φτιάξω άλλα. Επομένως όπως και να έχει το πράγμα δεν είναι δυνατόν ούτε επιπέδου "επαγγελματία" να είμαι (με την έννοια που δίνετε), ούτε έτη φωτός μπροστά. Απλά έχω ένα χαρακτηριστικό (τουλάχιστον το είχα), που με βοηθάει. Υπομονή και επιμονή.
Νίκο νομίζω ότι έχω φωτό αλλά και βίντεο για αυτό που ρωτάς. Θα το ψάξω και αν όντως θυμάμαι καλά θα τα ανεβάσω.
Κώστα αν το τετράχορδο ήταν 95% χειροποίητο, αυτό είναι 99,90%. Όλα έγιναν από τα χέρια μου. Για λούστρο αν εννοείς το σκάφος δεν είναι λουστραρισμένο αλλά έχει περαστεί με z-epoxy όταν τελείωσε η κατασκευή του σκάφους. Με clou πέρασα την ταστιέρα για να μην λερώνεται η φιγούρα από κελεμπέκι.
Κωστάκη δεν ξέρω τι συμβαίνει με το βίντεο. Εγώ το βλέπω κανονικά. Για προσπάθησε ξανά, γιατί με ενδιαφέριει η γνώμη σου για το ήχο. Είσαι αυθεντικός τριχορδάς.  Όσο για το ξενέρωμα, άστο φίλε αν το πάμε έτσι πρέπει να κόψεις πολλά βυζιά.
Δημήτρη είσαι και καλό παιδί και καλός φίλος. Αλλα όπως σου έχω ξαναπεί ο επαγγελματίας έχει χαρακτηριστικά που εγώ δεν τα έχω
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:11:43 μμ »
Είμαι καθ'οδόν για κόνιτσα(τσιπούρα) δεν εχω παρά το ίντερνετ του κινητού δεν είδα βίντεο και ούτε όλες τις φωτό.Από τα λίγα που μπόρεσα να δω...επαγγελματική δουλειά κανονικότατα.Τα είπαν όλα οι υπόλοιποι και με το παραπάνω.Φίλε Βαγγέλη δε μπορώ να βρω ψεγαδι είναι τέλειο...βασικα ο,τι έχεις κάνει είναι άψογο σε κάθε λεπτομέρεια.Πολύ υψηλό επίπεδο μπράβο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:23:29 μμ »
μπραβο και ξανα μπραβο Βαγγελη!τι να λεμε,το οργανο ειναι μαγεια!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:36:44 μμ »
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ. Μια παράκληση όμως ειδικά τους τρίχορδους φίλους. Αφήστε την εμφάνιση. Ναι εντάξει ας πούμε ότι είναι το δυνατό μου σημείο. Τον ήχο θέλω να μου κριτκάρετε και με κάθε ειλικρίνεια, δεδομένου ότι δεν έχω τα κατάλληλα ακούσματα για να κρίνω μόνος μου.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:41:22 μμ »
εγω τουλαχιστον τον ηχο τον ακουω στρογγυλο και μεστο!και λογικα,θα μπασαρει ακομα λιγο σιγα σιγα και θα γινει ακομα καλυτερος.στο επομενο βιτενακι Βαγγελη,παιξε και λιγο πιο  κατω στην ταστιερα,να ακουσουμε και τις ψιλες νοτες!Οπως και να χει,μπορεις να εισαι υπερηφανος για το εργαλειο πυ εφτιαξες γιατι φυσαει,και απο εμφανιση και απο ηχο!και στα επομενα με υγεια λοιπον!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:29:27 μμ »
Πως έφτιαξες το παραπέτι και πώς το λύγισες πολύ ενδιαφέρον, καλή επιτυχία(σίγουρα)και στο βερνίκι.

Νίκο βάζω μερικές φωτό σχετικές με το ερώτημά σου.  Τα δύο κομμάτια του ξύλου κολλημένα στις τέσσερεις γωνίες και από πάνω το σχέδιο σχεδιασμένο στο ACAD και τυπωμένο σε ριζόχαρτο
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:32:19 μμ »
κόψιμο με πριονάκι χειροτεχνίας. Φαίνονται τα δύο κομμάτια και το ενδιάμεσο φιλέτο. Κόλλημα με λευκή ξυλόκολλα
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:35:30 μμ »
Τελειωμένο. Το λύγισμα έγινε στο κύλινδρο όπως λυγίζουμε τις δούγιες αλλά εφαρμόζοντας μια ευκαμπτη λαμαρίνα από πάνω, για ευνόητους λόγους. Επιφυλάσσομαι αν όντως έχω βίντεο το λύγισμα να το ανεβάσω
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

αποστολης τ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 501
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:24:00 μμ »
γιατι πρεπει να το κριτικαρουμε εμεις που παιζουμε τριχορδο ρε βαγγελη?οι αλλοι δεν εχουν αυτια?αλλα αφου φαγωθηκες ακου,εγω προσωπικα χαιρομε και να το βλεπω και να το ακουω,στην ρε χορδη ακουω ενα τσιριγματακι αλλα αυτο μπορει να οφειλετε σε ενα εκατομυριο λογους και οχι σε κατασκευαστικο λαθος,το μπουζουκι σου ειναι τελειο και ειναι απο τα οργανα που οταν τα βλεπεις θελεις να τα πιασεις στα χερια σου και να παιξεις!γεια σου ρε βαγγελη λεβεντια!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:43:56 μμ »
Αχ αυτο το τριχοτο μπουτι σου με εφτιαξε απογευματιατικα.Σοβαρα τωρα.........................καλα σοβαρα τωρα θες τη γνωμη μου? Απο ευγενεια το κανεις αλλα αφου επιμενεις θα σου πω.Φιλε βαγγελη γνωριζεις νομιζω οτι οτι βγει απο το μικρο σου εργαστηρι , ειναι σημειο αναφορας για ολους εμας τους ταλαιπορους , που παρ ολο με μηχανηματα δεν ημαστε αξιοι ουτε να δεσουμε τα κορδονια σου.Ενα το κρατουμενο.............
Κι οσο για τον ηχο......................αν και ειμαι δυσπιστος με τον ηχο του pc μου αυτο που ακουω, και μ αρεσει, και θα το ηθελα δικο μου λιγο ποιο μπασο ισως.Μην ξεχνας οτι ο χρονος ειναι ο μεγαλος μαστορας ,και ο καιρος θα δειξει. Μπραβο σου κι απο μενα, το κεφαλι ψηλα ( ξερεις εσυ) και προσεχε τα βερνικια .Αλλωστε σου εγραψα επ αυτου σε μηνυμα το πρωι . Θα ηθελα να τ ακουσω κι απ τον κυριο που βαζεις και παιζει τα οργανα σου ( θα παραξηγηθουμε στο τελος εδω μεσα με τοσα σεξιστικα υπονοουμενα) και στελνω φιλια σε ολη σου την οικογενεια.Αποψε θα κανω προποση για σενα εχουμε μαζωξη με τα οργανα μας ( νατο παλι) και θα πιω ενα στην υγεια των χεριων σου
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: