Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 27475 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:31:30 πμ »
Βαγγελη τρομεροφανταχτερο! 1000 μπραβο, γιατι το εκανες σιγουρα πολυ-πολυ καλλιτερο απο εναν λουστραδορο, που οπως λεει ο φιλος getit θα ηταν 'μπουκωμενο'...η αλοιφη τι ηταν (μαρκα), που ειπες μετα το γυαλοχαρταρισμα;

Αν και το clou μπάλας είναι νίτρου, αραιώνεται εύκολα και με οινόπνευμα?

ειχα παρει το 500 αρι της βερνιλακ (ιδιο με της κλου), ειδα στις οδηγιες οτι μπορεις να αραιωσεις με οινοπνευμα, εως 1/3 (1 οινοπνευμα - 3 βερνικι νιτρου μπαλας...εγω δεν χρειαστηκε να βαλω...μου φανηκε ηδη πολυ 'νερο')
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:41:20 πμ »
μπράβο Βαγγέλη super όπως παντα

konstantinos77

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Αγαπημένο ξύλο: Kελεμπεκι
  • Αριθμός κατασκευών: 1, αντε το πολυ πολυ 2
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:52:38 πμ »
Τελειος. Αψογος. γιγαντοτεραστιος. :-*

Κατι τετοια βλεπω και κολλαω ακομα περισσοτερο με το αθλημα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 01:40:05 μμ »
εξαιρετικό!
μπράβο!

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 04:15:08 μμ »
Το άγγιγμα του Μίδα...!!!

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:17:58 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Άψογο δεν είναι, με την έννοια ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αλλά όλη αυτή η διαδικασία με δίδαξε πολλά πράγματα και κυρίως με έκανε να ξεφοβηθώ το θέμα λουστράρισμα.
Έχουμε και λέμε. Ναι Κώστα μπορεί και να έχεις δικαιο. Θα θυμάσαι τον τζουρά που είδες και έπαιξες όταν ήρθες σπιτι μου. Ενώ αλουστράριστος έσπαγε τζάμια (που λέει ο λόγος  ;D), μετα το λουστράρισμα που έγινε από επαγγελματία, μουγκάθηκε.
Όσον αφορά στο clou 500 δεν μπορώ να πω ούτε το λέω ότι δεν είναι καλό λούστρο, αλλά αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι δεν μπορεσα παρά τις επανηλημμένες προσπάθειές μου, να καταφέρω κάτι αποδεκτό.
Την προεργασία την έκανα με clou 300 (αυτό ρίχνεται με πιστόλι ή με πινέλο), γιατί είχα πρόθεση να συνεχίσω με clou 500. Όταν όμως ξεκίνησα το clou 500 αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα και έτσι οριστικά το καταργώ από τις επιλογές μου.
Το clou 300 το έριξα με ένα ηλεκτρικό πιστόλι που είχα αγοράσει από το Lidl. Πανωλεθρία. Αυτό το πιστόλι κάνει μόνο για κανένα φράκτη και όχι στην πρόσοψη του σπιτιού. Δεν ξέρω τα αντίστοιχα επώνυμων εταιριών αν είναι καλύτερα αλλά μάλλον δεν κάνουν για τέτοια δουλειά, κάτι που μου είχε επισημάνει παλαιότερα σε άλλο forum ο κ.Νικολάου expert του είδους. Απλά τελικά δεν μου δημιούργησε πρόβλημα γιατί ήταν προεργασία και με γυαλόχαρτο κατάφερα και επιπέδωσα την επιφάνεια.
Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες γυαλιστικό ακρυλικό. Το λουστράρισμα το έκανα με βερνίκι ακρυλικό αυτοκινήτου σε σπρεύ και το γυάλισμα με αλοιφή μετά από το wet sanding.
Στέλιο η αλοιφή που χρησιμοποίησα είναι αυτή της παρακάτω φωτό. Η τιμή της εδώ στο Ηράκλειο 17 ευρώ τα 500 ml. Καλή είναι. Δεν ξέρω σε σχέση με αυτές της 3Μ αν είναι συγκρίσιμη. Κι εγώ το clou 500 δεν το αραίωνα, γιατί επίσης μου φάνηκε πολύ αραιό.
Κώστα η ένστασή σου είναι στο σπρέυ ή στο αυτοκινήτου ?
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:30:56 μμ »
Κώστα η ένστασή σου είναι στο σπρέυ ή στο αυτοκινήτου ?

ΦΙΛΕ ΒΑΓΓΕΛΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ. ΚΑΙ ΜΕ ΒΕΡΝΙΚΙ ΝΥΧΙΩΝ ΝΑ ΤΟ ΕΒΑΦΕΣ ΕΣΥ, ΠΑΛΙ ΚΟΥΚΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ. ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΑΚΑΤΑΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΟ ΒΕΡΝΙΚΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΟΡΓΑΝΟ.
ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 11:12:08 μμ »
Συγχαρητήρια για το τρίχορδο !  :)
Ποιας μάρκας spay χρησιμοποιήσατε;
Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν με spray ακρυλικό να περάσω μια κιθάρα ,αλλά έχω την τάση να τις καθαρίζω με μπλε οινόπνευμα,το οποίο κατέστρεψε το βερνίκι και έκτοτε το απέφευγα.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:48:12 μμ »
Φίλε insect, από ότι ξέρω έχει πολλά τέτοιου είδους σπραυ. Αυτό που χρησιμοποίησα γράφει πάνω RACING και είναι γερμανικό. Δεν γράφει χαρακτηριστικά, αλλά ο υπάλληλος που είναι υπεύθυνος για τα χρώματα στο μαγαζί που πήγα μου είπε πως είναι ακρυλικό αυτοκινήτου ανθεκτικό βερνίκι. Καταλήξαμε σε αυτό μετά από πολύ ώρα συζήτησης και ανάλυσης (μιας και ο ίδιος είναι λάτρης των λαϊκών οργάνων). Βέβαια το ότι χρησιμοποίησα σπραυ είναι στα πλαίσια των ημίμετρων που πολλές φορές χρησιμοποιώ, λόγω του ότι όπως έχω και παλαιότερα πει, η έλειψη χώρου δεν μου επιτρέπει να έχω το εξοπλισμό που θα ήθελα. Τελικά αυτό που διαπίστωσα από την όλη διαδικασία και γι' αυτό τον λόγω ανέβασα τις φωτό είναι, ότι όπως και να ρίξεις το λούστρο, ότι επιφάνεια και να έχεις, αν έχεις την υπομονή να "επιπεδώσεις" με γυαλόχαρτα και στην συνέχεια να περάσεις αλοιφή έχεις θεαματικά αποτελέσματα. Την αλοιφή την πέρασα με το χέρι με βαμβάκι.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:17:13 πμ »
Γειά στα χέρια σας και απο εμένα κύριε Βαγγέλη! Φοβερό όργανο και φανταστική αισθητική στην λιτότητα των σχεδίων. Ήθελα να ρωτήσω αν τα σχέδια στην κολάντζα και τα πλαινάρια έγιναν και αυτά με τον τρόπο του βίντεο
KATASKEYH FIGOURA.wmv
?  Άν ναι, λύγίζουμε την κολάντζα και τα πλαινάρια με το σχέδιο επάνω κολλημένο και στοκαρισμένο, και αντέχουνε οι κολλήσεις αυτές στη ζέστη της πυροσωληνας? Πώς τα λυγίζουμε εφόσον τα σχέδια είναι κομένα διαμπερές , δεν υπάρχει πρόβλημα στην αντοχή των ξύλων?
Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλα μου άρεσε πάααααρα πολύ και σκεύτομαι για κάτι παρόμοιο στο λαούτο που ετοιμάζω.
Και πάλι συγχαρητήρια!!!  :)

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:09:44 μμ »
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Με αυτόν τον τρόπο που φαίνεται στο βίντεο φτιάχνω όλες τις φιγούρες. Τώρα όσον αφορά στα πλαινάρια, κολάντζα και παραπέτια που θέλουν λύγισμα, χρησιμοποιώ όταν τα λυγίζω μια λαμαρίνα όπως αυτη που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Δεν είναι απαραίτητο να είναι ανοξείδωτη, δεν είναι απαραίτητο να την αγοράσεις από μαγαζί ειδών οργανοποιίας. Πήγαινε στον σιδερά της γειτονιάς σου και πες του να σου δώσει ένα κομμάτι από τα ρετάλια του. Την εφαρμόζω πολύ σφικτά στο σημείο που κάθε φορά λυγίζω για να μην παρουσιάζονται τα προβλήματα που αναφέρεις. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι η κολάντζα. Τώρα αν κάποιο τμήμα της φιγούρας ξεφύγει λίγο ή αν μέρος του στοκαρίσματος σπάσει, μην απογοητευτείς γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν την λυγίσεις π.χ. την κολάντζα, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να κολλήσει καλά όλη η επιφάνειά της όπως και της φιγούρας πάνω στο σκάφος. Με αυτόν τον τρόπο όλα τα στοιχεία επανέρχονται εκεί που θα έπρεπε να είναι. Ακόμη και αν κάποιο μικρό τμήμα της φιγούρας δεν έρθει ακριβώς εκεί που θα έπρεπε, αυτό θα είναι ανεπαίσθητο και με ελάχιστο γυαλοχάρτισμα θα στρώσει. Τώρα πως θα επιτύχεις το να κολλήσει καλά όλη η επιφάνειά της στο σκάφος. Με μια διάταξη όπως αυτή της 2ης και 3ης φωτο, που χρησιμοποιείται όπως φαίνεται στην 4η φωτό.
Αφού λοιπόν κολλήσει και κάνεις όποια πρόσθετη επεξεργασία χρειαστεί για το στρώσιμο, πηγαίνεις και ξαναστοκάρεις τα σημεία που πιθανόν το στοκαρισμά σου έσπασε κατά το λύγισμα.
Γενικώς όλα τα πράγματα στην ζωή θέλουν ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.
Καλή επιτυχία. Το σκάφος σου μέχρι στιγμής είναι εντυπωσιακότατο.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 08:42:02 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυριο έρχονται τα ξύλα για τα παραπέτα και εγω τρέχω στο σιδερά για λαμαρίνες!   :-)

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΤΟ ΤΡΙΧΟΡΔΑΚΙ ΜΟΥ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:56:35 μμ »
Εβάγγελε νά τό εργαλείο γιά τό σωστό λίγιζμα χωρίς προβλήματα μέ κόστος ένα ευρώ. Γιά όσους μένουν αθήνα στό ρέπα θά βρήτε ότι έλαζμα θέλετε

Tags: