Αποστολέας Θέμα: Βλάβη Πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 1054 φορές)

grigoris_kapiris

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Βλάβη Πριονοκορδέλας
« στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 12:20:57 πμ »
Καλησπέρα.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια πριονοκορδέλα. Στις αυλακώσεις των τροχαλιών που δίνουν κίνηση στην κορδέλα, υπάρχουν  ιμάντες (λαστιχένιες επιφάνειες) που εξασφαλίζουν την απαιτούμενη τριβή για να κινείται η πριονοκορδέλα. Μόλις οι τροχαλίες αναπτύξουν ταχύτητα, οι λαστιχένιοι ιμάντες πετάγονται έξω από τις αυλακώσεις. Αυτό ξεκίνησε όταν κόβοντας ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης 9mm το έστριψα για να ακολουθήσω μια κάπως κλειστή καμπύλη.
Επειδή έβγαινε το κάτω λάστιχο (είχε και μια μικρή φθορά) έκανα τράμπα το πάνω με το κάτω. Συνέχισε όμως να βγαίνει το κάτω. Έλεγξα την ευθυγράμμιση της πάνω τροχαλίας, ρύθμισα εκ νέου τους πείρους και τους οδηγούς της κορδέλας. Άρχισα να χαλαρώνω τον εντατήρα της κορδέλας και έφτασα σε κάποιο σημείο που δεν έβγαιναν μεν τα λάστιχα από τις τροχαλίες αλλά με τόσο χαλαρή κορδέλα  δεν γίνεται κοπή. Η πριονοκορδέλα είναι Parkside Band Saw PBS350 A1
Δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο εκτός ίσως να αλλάξω ιμάντες. Αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει πολύ θα βοηθούσε.
ευχαριστώ πολύ

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Βλάβη Πριονοκορδέλας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 12:45:17 πμ »
Καλησπέρα, μήπως να βάλεις κολλα;;  στης μεγάλες κορδέλες κολλάνε  φελλό.  Εγω έχω μια μικρή παραπλήσια με την δικιά σου και νομίζω το λάστιχο που έχει είναι κολλημένο επάνω στην τροχαλία.

Tags: