Αποστολέας Θέμα: Κλασσικές μηχανές BMW (από το μουσείο της εταιρίας στο Μόναχο)  (Αναγνώστηκε 297 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Η βόλτα στο Μόναχο εκτός από μπύρες περιελάμβανε και την επίσκεψη στο μουσείο της ΒΜW.
Μοναδική εμπειρία και το συσστήνω ανεπιφύλακτα στους φίλους.
3-4 ώρες καραπληκτικής εμπειρίας.
Με αφορμή τα τελευταία μηνύματα του φίλου μου Ζαρκάδα που είχαμε καιρό να τον δούμε θυμήθηκα την αγάπη του για τις κλασσικές μηχανές και σκέφθηκα να ανεβάσω ένα πόστ για πάρτη τπυ και για όποιον άλλον φίλο έχει τέτοια ενδιαφέροντα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Κλασσικές μηχανές BMW (από το μουσείο της εταιρίας στο Μόναχο)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 08:06:12 μμ »
Μηχανές από το 1918 έως και το 1950 οι περισσότερες
Κλασικές μηχανές που κυκλοφορήσανε στον δρόμο αλλά και στις πίστες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Κλασσικές μηχανές BMW (από το μουσείο της εταιρίας στο Μόναχο)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 08:09:07 μμ »
Και τέλος μερικές σύγχρονες  με ξεκάθαρη επιρροή από τις κλασσικές.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κλασσικές μηχανές BMW (από το μουσείο της εταιρίας στο Μόναχο)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 03:10:30 μμ »
AAAχχχχ τι μου θύμισες τώρα, παλιός BMWδάκιας γαρ, όλες ανακατασκευασμένες και αξιόμαχες: μια R26 (1956), μια R50 (1956), μια R75/5 (1972) και τώρα μια R850R (1995) - που περιμένει να την ξαραχνιάσω

αλλά η R50 και η  R75/5 είναι στην καρδιά μου, η R75 είναι αυτή η τελευταία στο πρώτο ποστ



κι αυτή ήταν η δικιά μου (εδώ Ανατολή σε εκδρομή στα ορεινά της Δυτ. Μακεδονίας) από πλειστηριασμό του ΟΔΔΥ, πρώην αστυνομίας, εξ ου και το μονόσελλο, κατά τα άλλα όλη "μαμά" εκτός από τα καπάκια των κυλίνδρων (και τις ρίγες στο ντεπόζιτο και στο φτερό, αργότερα μπήκαν)

 


και από το wikipedia λεπτομέρειες για τη σειρά 5
https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_/5_motorcycles

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Κλασσικές μηχανές BMW (από το μουσείο της εταιρίας στο Μόναχο)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 04:59:55 μμ »
Μανο ειναι υπεροχες.
Ειχε και τις συγχρονες αλλα οι κλασσικες εονσι αλλο πραγμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: