Αποστολέας Θέμα: How To Make Mass-Produced Acoustic Guitar. Amazing Guitar Manufacturing Factory  (Αναγνώστηκε 614 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
How To Make Mass-Produced Acoustic Guitar. Amazing Guitar Manufacturing Factory
« στις: Μάρτιος 22, 2023, 12:20:19 μμ »
Έπεσα πάνω σε ένα ενδιαφέρον βίντεο και είπα να το ανεβάσω εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=u41paAzwzkk

Φαίνεται λοιπόν ξεκάθαρα πως μπορούν να πουλιούνται όργανα με 100 - 400 ευρώ έχοντας καλά υλικά, ενώ αν παμε να φτιάξουμε εμείς κάποιο αντίστοιχο όργανο μόνο τα υλικά θα μας πάνε πάνω από 200 ευρώ. Δεν θα αναφερθώ καθόλου στον χρόνο που απαιτείται από εμάς για κάθε όργανο.
Μερικά σχόλια πάνω στο βίντεο για κουβέντα.
1) Τα καμάρια τα κολλάει με πρεσσάρισμα σε κενό και τοποθετημένα με ακρίβεια σε template
2) Το λύγισμα των πλαϊνών σε πρέσσα με θερμοκρασία 181 βαθμούς
3) Το λογότυπο το κολλάει πάνω στο καράολο χωρίς να δημιουργήσει υοδοχή στο ξύλο αλλά περνώντας όλο το καράολο μια ρητίνη η οποία κάνει και φαινόμενο πορτοκαλιού από το πολύ πάχος. Προφανώς τρίβει και επιπεδοποιεί μετά και ας μην το δείχνει.
4) Το μόρσο το φτιάχνει με παντογράφο αντιγράφοντας την υποδοχή στον τάκο.
5) Το μπράτσο το κολλάει με εποξική;;;
6)  Γεμίζει με παχύρεσυτη κόλλα το χάραγμα και μετά περναάει τα τάστα.
7) Τη γέφυρα την κολλάει με κόλλα πολυουρεθάνης;;

Εννοείται πως όλα τα εξαρτήματα που έχει έτοιμα τα κάνει με CNC οπότε έχει ταχύτητα αλλά και επαναληψιμότητα.
Οι άνθρωποι που δουλεύουν δεν είναι οργανοποιοί αλλά εργάτες τυποποιημένης διαδικασίας (φάμπρικα- φασόν). Σίγουρα βοηθάει σε ελαχιστοποίηση κόστους αλλά και ταχύτητας. Αυτό που δεν είδαμε βέβαια είναι ο ποιοτικός έλεγχος, το σετάρισμα το fine tuning.
Έχω την αίσθηση πως από τόσο βιομηχανοποιημένα όργανα μπορεί να τύχει και να βγει κάποιο πολύ καλό (καθαρά από σύμπτωση). Τα υπόλοιπα όργανα θα βγαίνουν σχεδόν όλα σε μία μέση κατάσταση και λίγα ίσως κακά όργανα. Σίγουρα λείπει η επίδραση του οργαννοποιού που σε κάθε στάδιο θα προσπαθήσει να βελτιώσει  το όργανο με μικροεπεμβάσεις (κάποιο καμάρι, λίγο να αλλαξει το πάχος του καπακιού κ.ο.κ.). Να εξετάσει την διαφορετικότητα του κάθε ξύλου για να τροποιποιήσει όπου χρειάζεται τη διαδικασία. Επίσης λογικά δεν εξετάζουν ιδιαίτερα την παλαιότητα ή πόσο ξερά είναι τα ξύλα κλπ. 
Έχω αγοράσει από Thomman πριν χρόνια μια jumbo ακουστική Haley Benton γύρω στα 150 ευρώ. Όμορφη εμφανισιακά, χωρίς εμφανισιακές ατέλειες, με τα όστρακα της, τα bindings κλπ. Σκάφος παλίσανδρος, καπάκι μασίφ έλατο, μπράτσο μαόνι. Η κιθάρα έχει πολύ όμορφο ήχο. Δυνατό, καθαρό με τις αρμονικές του, έλα όμως που έχει πολύ μεγάλο action. Κατέβασα το κόκκαλο σε σημείο να φτάσει σχεδόν στο ύψος του ξύλου στον καβαλάρη αλλά δεν αρκεί αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι έχει σηκωθεί λίγο το καπάκι πίσω από τον καβαλάρη και για να διορθωθεί αν δεν επέμβεις στο καπάκι το πιο σωστό είναι να αλλάξει την λίγο κλίση στο μπράτσο. Για να μην πειράζω δομικά όμως στοιχεία του όργανου έχω σκεφτεί να ξηλώσω ταστιέρα και να κολλήσω σφήνα στο μπράτσο να σηκώσω την ταστιέρα  περίπου 1.5-2 χιλιοστά στην απόληξη της ούτως ώστε μπορώ να έχω ένα νορμάλ action  αλλά και κόκκαλο στην γέφυρα.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: How To Make Mass-Produced Acoustic Guitar. Amazing Guitar Manufacturing Factory
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2023, 12:06:56 μμ »
χωρις να εχω δει ακομα το βιντεο να σου πω οτι σε οποια επωνυμη μαρκα κιθαρας και αν δεις βιντεακια τα παντα ειναι ετσι βιομηχανοποιημενα.Αντε σε κανα εργοστασιο ο τυπος που δουλευει το μηχανημα ναχει κανει και κανα δυο πατεντες για να τον βολευει αλλα μεχρι εκει.Παλι καλα να λες που εδω τουλαχιστον απλωνουν την κολλα με το χερι.Σε αλλα εργοστασια δεν ακουμπανε καν.Τι σου εκανε εντυπωση λοιπον?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................