Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)  (Αναγνώστηκε 2027 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 05:42:15 μμ »
Με τα χίλια ζόρια προχωράμε αλλά αργά.
Τέλειωσε η μορφοποίηση της κιθάρας και είμαι πλέον στα τριψίματα για το λουστράρισμα.
Η πλάτη περάστηκε ελαφρύ τρίψιμο με 180αρι γυαλόχαρτο. Φύγαν τα μεταγενέστερα λούστρα που ήταν κακοβαμένα και ομαλοποιήθηκε η επιφάνεια και έμεινε με το αρχικό λούστρο. Καθαρίστηκε με οινόπνευμα και αποκαλυφθηκε πως ήταν λογικά γομαλάκα το αρχικό λούστρο. Περάστηκαν 2 χέρια γομαλάκα και ζωντάνεψε όπως δεν το περίμενα με τίποτα.
Γίνανε μερικά διορθωτικά στοκαρισματάκια μετά το 180 γυαλόχαρτο σε όλο το σκάφος. Τα τριψίματα θα πάνε μέχρι 400αρι και θα περαστεί πάλι γομαλάκα σε όλο το όργανο. Μετά σήλερ νίτρου και θα κλείσει με λούστρο μπάλας.
Το ολο σύστημα γομαλάκα-σήλερ-λούστρο μπάλας γίνεται καθώς η γομαλάκα είναι σκούρα να σκουρήνει όλο το σκάφος και το μάνικο και να ταιριάξει με την απόχρωση της πλάτης.
Μία φωτογραφία από την πλάτη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 07:40:45 μμ »
Μητσαρα ακάθεκτος...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 12:02:16 πμ »
Και δυο ακομα φωτογραφιες.
Ολοκληρωση τριψιματων και 2 χερια γομαλακα παντου εκτος απο το καπακι που περαστηκε μονο ενα.
Αρκετες ατελειες αλλα παμε σε λουστρα να κλεισει το οργανο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2023, 12:56:35 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 15, 2023, 08:37:55 μμ »
Περάστηκαν 2 χέρια σήλερ παντού και τα πλαϊνά που με ενδιέφεραν περισότερο χρωματικά πλησίασαν την πλάτη. Τρίφτηκε με 400αρι γυαλόχαρτο με νερό όλο το σκάφος
Δυστυχώς στο καπάκι το αποτέλεσμα ήταν καταστροφή καθώς έγινε κατα τόπους τόπους έντονα πιο σκούρο. Τσατίστηκα και ξανάτριψα μόνο το καπάκι που το πέρασα ένα ελαφρύ σήλερ αυτήν την φορά. Ακολούθησε 400αρι στεγνό ελαφρύ γυαλοχαρτάρισμα.
Τέλος όλο το όργανο περάστηκε λούστρο μπάλας ένα χέρι. Θα ακολυθήσουν 2-3 χέρια ακόμα.
Σειρά τώρα έχει να καταπιαστούμε με την γέφυρα. Έχω ένα ωραίο κομματάκι μπουμπίγκα που μου έδωσε ο φίλος μου Στέλιος. Το σχεδίασα με μολύβι και από αύριο θα το ξεκινήσω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 10:57:08 μμ »
Πανέμορφη Δημήτρη !!!! Με το καλό να την ακούσουμε.  :035:

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 02:56:22 πμ »
Αφου τελειωσα με τα λουστρα προχωρησα με τον καβαλαρη. Μπουμπιγκα το ξυλο σε τελειως δικο μου σχεδιο. Ο καβαλαρης της Μαρτιν ητανε πιο μικρος, τον φοβηθηκα ομως και εκανα τον δικο μου μεγαλυτερο σε επιφανεια. Για να σκαψω το αυλακι για το κοκκαλο μιας και δεν εχω ντρεμελ τραβηξα δυο κοψιες με την φαλτσετα και ειπα να αδειασω με λεπτο  σκαρπελακι πλατους 2 με 2.5 χιλιοστα. Καθως δεν ειχα καθησα και εφτιαξα 2 απο παλια κατσαβιδια και πολυ το χαρηκα.
Περασα και τα ηλεκτρικα. Επισης λεμονολαδο στην ταστιερα. Επομενη κινηση αφου τραβηξουν τα λουστρα, κολλημα καβαλαρη και κλειδια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 01:46:11 μμ »
...λεπτο  σκαρπελακι πλατους 2 με 2.5 χιλιοστα. Καθως δεν ειχα καθησα και εφτιαξα 2 απο παλια κατσαβιδια και πολυ το χαρηκα.
Μπράβο Δημήτρη!
Έχουμε τις ίδιες διαστροφές... (στα όρια του πορνό  :cheesy2:)


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 06:46:09 μμ »
Η αληθεια ειναι Στεργιο πως το μεγαλο κατσαβιδι παρολο που το ειχα υποτιμημενο, ηταν απο καλο μεταλλο και το σκαρπελακι βγηκε πολυ καλο. Παρα την αρπακολλατζιδικη μου προετοιμασια, με ενα απλο τροχισμα σε πετρα εκοβε πολυ καλα. Το χαρηκα ιδιαιτερα γιατι ητανε ενα απο τα παλια και ταλαιπωρημενα εργαλεια του πατερα που μαζεψα οταν πεθανε και δεν ηθελα να πανε για πεταμα. Και του εδωσα ζωη και μου προσφερει και τις υπηρεσιες του. Εχω συντηρησει και κατι σφυρια, και μια παλια του λιμα στομωμενη που τηνεκανα κοπιδι. Σιγα σιγα θα ζωντανεψω κι αλλα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 29, 2023, 09:27:04 μμ »
Ας πούμε πως τελείωσε η κιθάρα αφού αρματώθηκε.
Αρκετές ατέλειες. Άμα φτιάχνεις κάτι από το κεφάλι σου και  όχι από έτοιμο σχέδιο πρέπει να το μελετήσεις καλά. Έτσι τηνς πάτησα και εγώ. Το καράολο το σχεδίαδα όσο πιο απλό γίνεται για να βάλω το ίδιο καπλαμά ρίζας όπως στην πλάτη. Επειδή όμως ήταν πάνω σε κόντρα πλακέ έπρεπε στο σόκορο έπρεπε να καλυφθεί με φιλέτο όπως και η πλάτη. Το γύρισμα του φιλέτου καρθυδιάς με παίδεψε γιατί ήταν φαρδύ και έτσι αποφάσισα να το καράολο να κάνω καθόλου καμπύλες. Το σχήμα μου άρεσε αλλά δεν υπολόγισα ότι οι χορδές θα ακουμπάγανε η 2η στο πύρο της 1ης, η 3η στο πύρο τηε 2ης κοκ. Για να λύσω το θέμα χωρίς να ξαναλλάξω το σχήμα του καράολου έβαλα 4 χρυσές βίδες για να κατευθύνω τις χορδές στον πύρο χωρίς να ακουμπάνε στον προηγούμενο. Στην βίδα με την λίμα έσβησα τις βόλτες στο πάνω μέρος πριν το κεφάλι για να μην κόβονται οι χορδές. Το όλο τελικό αποτέλεσμα μου άρεσε αφού και οι βίδες είναι χρυσές όπως και τα κλειδιά.   Αντίστοιχα στον καβαλάρη τα οστρακάκια δεν τα μέτρησα καλά και δεν είναι συμμετρικά.
Μιά ακόμα λεπτομέρεια που μου άρεσε πολύ είναι τα pins  που χρησιμοποίησα. Είναι μεταλλικά χρυσά και όχι τα κλασσικά ξύλινα.
Οι χορδές περάστηκαν (10-50 posphore bronze Dadario). Τα θετικά: Ο πρώτος ήχος καλός, τα ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά.
Αρνητικά: Θέλει χαμήλωμα το κόκκαλο βγαίνουν πολύ ψηλά οι χορδές στα πρώτα τάστα,και ένα τάστο τρίζει. Θα μείνει αρματωμένη για λίγο πριν ξανακατέβει στο εργαστήριο για το τελικό σετάρισμα να πάρει λίγο τις τάσεις και να δούμε πως συμπεριφλερεται γενικά το μάνικο. Θα επιστρέψω με γενική παρουσίαση και ήχο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 29, 2023, 11:43:59 μμ »
Γειά σου Δημήτρη! Ωραία η πατέντα με τις βίδες. Όλα αυτά που περιγράφεις εγώ τα λέω ασκήσεις υπομονής. Το τελικό αποτέλεσμα έχει σημασία. Το πως παιζει το όργανο.

Ερώτηση-Παρατήρηση.
Το κόκκαλο του καβαλάρη που  είναι με σκαλοπάτι μεταξύ της Μι μπάσο και στη Λα, το έκανες με δοκιμή και το κουρδιστήρι; Γιατί συνήθως γίνονται στο άλλο άκρο του κόκκαλου, δηλαδή μεταξύ της Σι και της Μι καντίνι. Σε αυτή τη διαμόρφωση του κόκκαλου, ανάμεσα της Μι μπάσο και της Σολ δίνεται απλώς μια κλίση.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 09:10:33 πμ »
Παναγιωτη το κοκκαλο ηταν ετοιμο με τα σκαλοπατια. Δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω με το κουρδιστηρι. Στο σχεδιο που ειχα της Martin το κοκκαλο δεν ειχε καθολου κλιση αλλα εγω του εδωσα μια μικρη κλιση οπως προτεινει τη διορθωση (intonation) το Stewmac fret calculator. Ετσι η αποσταση σε καντινι και μπασο ειναι αυτη που προτεινει το stewmac. Τις υπολοιπες χορδες τις αφησα οπως ηταν ηδη χαραγμενες στο κοκκαλο.  Προς το παρον την εδωσα για crash test στο γιο μου και οταν την ξανακατεβασω στο εργστηριο για το τελικο σεταρισμα θα το κοιταξω και αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2023, 09:49:02 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 10:44:01 πμ »
Τότε το έχεις βάλει ανάποδα! ;D
Τα δύο δόντια πρέπει να μπούν προς τα καντίνια!

 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 02:11:16 μμ »
ΟΚ. Ειναι ξεκαθαρο πλεον. Τον εβαλα αναποδα. Με το σεταρισμα θα το διορθωσω. Ευχαριστω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 03:26:14 μμ »
βρε αναποδιαρη ανθρωπα.... ;D
πολυ ωραια βγηκε η μανδαμ!
και το κεφάλι ωραίο με τις βιδουλες!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 03:27:54 μμ »
...και αυριο εχουμε χελωνοσουπα στο σπιτι, οσοι πιστοί προσέλθετε  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: