Αποστολέας Θέμα: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ  (Αναγνώστηκε 2415 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 19, 2023, 08:41:35 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,

Συνέχισα καί σήμερα μέ τήν διαμόρφωση τῆς ταστιέρας . Ἔτσι , ἀφοῦ τῆς ἔδωσα τό μέχρι τώρα φάρδος ( διότι στήν συνέχεια θά κολληθοῦν καί οἱ βέργες τοῦ ἐβένου μετά τίς βέργες τοῦ ξύλου ἐλιᾶς γιά νά δοθῆ τό τελικό φάρδος ) καί χάραξα καί τίς βέργες τῆς ἐλιᾶς σάν συνέχεια τῶν αὐλακιῶν στόν ἔβενο , ἔσκαψα μέ τόν ταχυτροχό στά τάστα : 3ο , 5ο , 7ο , 10ο , 12ο , 15ο , 17ο , 19ο σκάμματα , ὅπου ἔνθεσα παραλληλόγραμμα κομμάτια ξύλου ἐλιᾶς σόκορο κομμένα , σάν δεῖκτες γιά τό παίξιμο . Τά σκάμματα γίνανε λίγο πιό " εὐρύχωρα " ἀπ΄τό κανονικό , ἀλλά στοκάρισα μέ στόκο ἐβένου ( σκόνη ἐβένου καί κόλλα ) καί δέν θά δείξη : 

 


 


 


Τ' ἀφήνω σέ ἡσυχία σήμερα ὅλη τή νύχτα νά κολλήσουν - ξεραθῆ ὁ στόκος , καί αὔριο , πρῶτα ὁ Θεός , θά δοῦμε τό ἀποτέλεσμα.....

Συνεχίζεται.....


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 08:47:20 μμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα ,

Τελείωσε καί ἡ ταστιέρα πού τήν ἔτριψα μέχρι 1500άρι , καί τώρα εἶμαι ἕτοιμος νά καρφώσω τά σιδεράκια τῶν τάστων , καί νά βάλω καί τίς τελίτσες ἀπό , τί ἄλλο , ἐλιά στά τάστα 3ο , 5ο κ.λ.π. , πρίν τήν κολλήσω στήν τελική της θέση . Οἱ ἐγκοπές δέν ἔγιναν καί τόσο καλές , ἀλλά ἐλπίζω νά καλυφθοῦν ἀπό τά σιδεράκια , ἀλλιῶς.....λίγο στόκο :

 


Μπορῶ νά πῶ ὅτι εἶμαι αρκετά εὐχαριστημένος , χωρίς νά λείπουν καί ὁρισμένες.....ἀταξίες !!!.....

 


.....ὅπως πάνω δεξιά τό λοξό ξυλάκι - συμπλήρωμα στήν ἐλιά , καθώς καί ἀριστερά τῆς κάτω καμπύλης ἐπίσης ἕνα λοξὀ.....σάν γενική εἰκόνα βέβαια , δέν πολυφαίνονται ἀλλά......
Ἐπίσης , τό τελείωμα τῆς ἐλιᾶς στήν μύτη , θά ἔπρεπε νά ἦταν στρογγυλεμένο , ὅπως καί τό ἐξωτερικό περίγραμμα τῆς μύτης τοῦ ἐβένου......

Μιά ἀκόμη φωτογραφία : τό πάχος τῆς ταστιέρας ἔγινε 7 χιλ. ( ἐντάξει , περίπου )....

 


Πρίν τό κόλλημα τῆς ταστιέρας , λέω νά τρίψω ὅλο τό ὄργανο μέχρι τό τελευταῖο χέρι , ὥστε νά μήν τήν πειράξω αὐτήν καθόλου .

Συνεχίζεται.......


 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:44:37 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Σήμερα τό πρωί ἄρχισα νά τρίβω τήν κιθάρα , ἀλλά λόγω κάποιας ἄλλης ἐργασίας πού εἶχα , δέν ἔτριψα πολύ .
Αὐτό πού μ' ἐνοχλοῦσε περισσότερο καί ἀναρωτιόμουν πῶς θά τό τρίψω , ἦταν οἱ καμπῦλες τῶν πλαϊνῶν στίς περιοχές τῆς μέσης , πού εἶναι δύσκολες γιά τρίψιμο μέ τό χέρι , ἰδιαίτέρως ὅταν σέ πονᾶνε καί τά χέρια σου σέ κοπιαστική δουλειά , ὅπως τά δικά μου .
Αὐτές οἱ περιοχές , λόγω τοῦ λυγίσματος τῶν πλαϊνῶν πού εἶχε σάν ἀποτέλεσμα νά πιεστοῦν οἱ ἴνες τοῦ ξύλου , παρουσίασε μιά εἰκόνα σάν τό ξῦλο νά ἔχη ρυτίδες :

 


Καί νά φανταστεῖτε ὅτι αὐτή τή φωτογραφία τήν τράβηξα ἀφοῦ ἔτριψα ἀρκετά τήν περιοχή .

Γιά ν' ἀποφύγω ὅλη τή φασαρία τοῦ τριψίματος μέ τό χέρι , κατασεύασα πολύ εὔκολα τό πιό κάτω ἐργαλεῖο , πού τό ἔβλεπα σέ βιντεάκια στό youtube , καί ἀποδείχθηκε πολύ χρήσιμο : 


 


Γύρω - γύρω στό ξύλινο τοίχωμα τοῦ κυλίνδρου , κόλλησα μέ βενζινόκολλα ἕνα γυαλόχαρτο 120άρι , καί ἡ δουλειά γίνεται εὐκολώτατα !!!
( Ἄν κανείς ἐνδιαφέρεται νά τό κατασκευάση , μπορῶ νά τοῦ πῶ μέ λεπτομέρειες τό πῶς - εὔκολα καί φθηνά ) .

Μιά φωτογραφία καί ἀπ' τό καπάκι , πού τό ἔτριψα λίγο :

 


Συνεχίζεται.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 03:14:47 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,

Τέρμα καί ἡ ταστιέρα , σήμερα τό πρωϊ απ' τίς 6.00 δουλεύω . Μάλιστα μεταποίησα καί μιά λαμαρινοτανάλια στό γνωστό ἐργαλεῖο πιέσεως τῶν τῶν σιδερακίων τῶν τάστων στίς αὐλακιές τῆς ταστιέρας :

 


 


 


Ἐπειδή ὅμως ὁ φίλος μου καί συνάδελφος στήν ἰστοσελίδα ὁ Γιῶργος ὁ Παγάνης πού μοῦ ἔδειξε πῶς νά μεταποιήσω τό ἐργαλεῖο , μοῦ εἶπε πώς εἶναι δύσχρηστο , ἐπειδή ὅταν πᾶς νά πατήσης τό σιδεράκι στήν σχισμή αὐτό ἀνατρέπεται , ἄνοιξα μιά αὐλακιά κατά μῆκος τοῦ πλεξιγκλάς πού πατάει τό τάστο μέ ἕνα σφαιρικό φρεζάκι , καί ἔτσι τό τό σιδεράκι " καπακώνεται " , δεσμεύεται μέσα στήν αὐλακιά καί ἀφ' ἑνός μέν δέν ἀνατρέπεται , ἀφ' ἑτέρου μπαίνει τέλεια μάσα στήν σχισμή :

 


Ἡ αὐλακιά στό πλεξιγκλάς δέν πολυφαίνεται διότι αὐτό εἶναι διαφανές . Μέ τό φρεζάκι πού φαίνεται δίπλα γίνεται εὐκολώτατα χωρίς ὁδηγό , μόνο μέ τό χέρι .

Ἡ τελειωμένη ταστιέρα :

  [ Invalid Attachment ]  

Δυστυχῶς μοῦ στραβοκόλλησε , γιατί δέν ἔκανα τό κόλπο μέ τά καρφάκια , ἐπειδή ἔβαλα ὅλα τά τάστα καί βαρέθηκα μετά νά βγάλω 2 καί νά τρυπήσω μέ ψιλό τρυπανάκι . Ἄντε τώρα , ξεκόλλα νά σέ δῶ.....



 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 25, 2023, 03:16:45 μμ »
Σήμερα μέ τίς φωτογραφίες , τάκανα ἄνω κάτω . Ἐλπίζω νά καταλαβαίνετε......

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 08:02:31 πμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα ,

Τελείωσε καί ἡ ταστιέρα πού τήν ἔτριψα μέχρι 1500άρι , καί τώρα εἶμαι ἕτοιμος νά καρφώσω τά σιδεράκια τῶν τάστων , καί νά βάλω καί τίς τελίτσες ἀπό , τί ἄλλο , ἐλιά στά τάστα 3ο , 5ο κ.λ.π. , πρίν τήν κολλήσω στήν τελική της θέση . Οἱ ἐγκοπές δέν ἔγιναν καί τόσο καλές , ἀλλά ἐλπίζω νά καλυφθοῦν ἀπό τά σιδεράκια , ἀλλιῶς.....λίγο στόκο :

 


Μπορῶ νά πῶ ὅτι εἶμαι αρκετά εὐχαριστημένος , χωρίς νά λείπουν καί ὁρισμένες.....ἀταξίες !!!.....

 


.....ὅπως πάνω δεξιά τό λοξό ξυλάκι - συμπλήρωμα στήν ἐλιά , καθώς καί ἀριστερά τῆς κάτω καμπύλης ἐπίσης ἕνα λοξὀ.....σάν γενική εἰκόνα βέβαια , δέν πολυφαίνονται ἀλλά......
Ἐπίσης , τό τελείωμα τῆς ἐλιᾶς στήν μύτη , θά ἔπρεπε νά ἦταν στρογγυλεμένο , ὅπως καί τό ἐξωτερικό περίγραμμα τῆς μύτης τοῦ ἐβένου......

Μιά ἀκόμη φωτογραφία : τό πάχος τῆς ταστιέρας ἔγινε 7 χιλ. ( ἐντάξει , περίπου )....

 


Πρίν τό κόλλημα τῆς ταστιέρας , λέω νά τρίψω ὅλο τό ὄργανο μέχρι τό τελευταῖο χέρι , ὥστε νά μήν τήν πειράξω αὐτήν καθόλου .

Συνεχίζεται.......

εκανες τοσο κοπιαστικη και ομορφη δουλεια με την ελια κομματι κομματι και τα χαλασες στο χαραγμα.Η ταστιερα ειναι η ραχοκοκαλια του οργανου.Αυτη το κραταει ισιο κατα τη γνωμη μου.Καλο τελειωμα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 29, 2023, 08:41:53 μμ »
Φίλε Κώστα , πραγματικά τό χάραγμα τῆς ταστιέρας δέν μπορῶ νά πῶ ὅτι ἦταν καί τό τελειώτερο , ἀλλά νομίζω ὅτι τό....συνέφερα :

 
 

Εὐχαριστῶ γιά τήν εὐχή !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 09:38:38 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Τελείωσα σήμερα μέ τά τριψίματα μέχρι 1500 καί μπορῶ νά πῶ πώς εἶμαι ἀρκετά εὐχαριστημένος μέ τό ἀποτέλεσμα . Λάδωσα τήν ταστιέρα , πέρασα καί ἕνα χέρι ἐμποτισμό , αὔριο ἄλλο ἕνα , ἐφαρμογή τῆς ἐλαφρόπετρας γιά κλείσιμο τυχόν τρυπῶν καί ἀκολούθως βερνίκι . Παρακάτω μερικές φωτογραφίες :

 


 


 


 


 


 


 


Τό βάρος της βγῆκε λίγο τσιμπιμένο , μᾶλλον λόγω τῆς πλάτης......

 


Συνεχίζεται......

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 01, 2023, 05:07:35 πμ »
Μία χαρά Λάμπρο, κοντεύεις σιγά σιγά..
Το βάρος οκ, ειναι πολλές μοντέρνες και κιθάρες ετσι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 01, 2023, 05:08:39 πμ »
Τι λούστρο σκέφτεσαι; γομαλακα;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2023, 02:36:32 μμ »
Καλημέρα Στέλιο , ναί , γομαλάκα , ἔχω ἤδη ἀρχίσει.....ἔχει τονιστεῖ πολύ τό χρῶμα τῆς ἐλιᾶς !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2023, 02:40:27 μμ »
.....βέβαια , δέν ἔχουν μπεῖ ἀκόμη ὁ καβαλλάρης , οἱ χορδές καί τά κλειδιά , δηλαδή θά βαρύνη ἀκόμη λίγο..... γιά τήν ἑπομένη , ( γιατί θά ὑπάρξη ἑπομένη , μόνο ἐσύ θά φτιάχνης μπουζούκια ; ) σκέφτομαι ἕναν ἄλλο τρόπο γιά τήν πλάτη , νά γίνη πιό ἐλαφριά......

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 02, 2023, 06:06:37 πμ »
Λάμπρο Συγχαρητήρια!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 03, 2023, 04:15:28 μμ »

Λάμπρο δες στο βίντεο εδώ έναν τρόπο που φτιάχνει το armrest στο 19:25 έως το 21:12 καθώς και το κόψιμο για να γίνει κοφτό το σκάφος.
https://www.youtube.com/watch?v=-cKtXfD50A0
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 05, 2023, 09:24:13 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Πραγματικά Δημήτρη , πολύ ἐνδιαφέροων ὁ τρόπος του , καί θά τόν ἔχω ὑπ' ὄψιν μου γιά τό μέλλον .
...............................................
Αὐτές τίς μέρες , ἀσχολήθηκα μέ τόν καβαλλάρη καί κατασκεύασα τόν παρακάτω :

 


 


Ἀφοῦ , ὅταν εἶχε ἀκόμη παραλληλεπίπεδο σχῆμα , ἔσκαψα μέ τόν ταχυτροχό  , σύμφωνα μέ τίς ὁδηγίες τοῦ βιβλίου , λοξά τήν αὐλακιά γιά τό κόκκαλο , σκέφτηκα νά τόν διακοσμήσω μέ τεμάχια ξύλου ἐλιᾶς σόκορο , ὅπως τήν πεναριά . Ἔτσι ἔσκαψα ἕνα σκάμμα μέ τό ἴδιο ἐργαλεῖο σέ βάθος 2,5 χιλ. , καί ταίριαξα μέ κόλλα κομμάτια ἐλιᾶς . Στό μπροστινό μέρος , πρός τήν ροζέττα , κόλλησα μιά βέργα πάχους 2 χιλ. ἐλιᾶς καί ἀπό δίπλα μιά βέργα ἐβένου πάχους 3 χιλ. Ἔτσι , ἐνίσχυσα καί τήν περιοχή πού θά ζμπρώνει τό κόκκαλο πιεζόμενο ἀπό τίς χορδές πρός τήν ροζέττα , " διά πᾶν ἐνδεχόμενον "........στό δεξιό καί ἀριστερό μέρος τῆς αὐλακιᾶς κόλλησα 2 κομματάκια ἐλιᾶς , γιατί τό κόκκαλο ἦταν λίγο ἐλλατωματικό στίς ἄκρες .  Μίκρυνε λίγο , ἀπό 8 ἑκ. σέ 7 , ἀλλά δέν θά ἐπηρεάση τήν κατάσταση .
Μετά θέλησα νά τρυπήσω γιά τίς κωνικές καβίλιες πού θά συγκρατοῦν τίς χορδές . ἕκανα ὅμως λάθος στόν ὑπολογισμό , ὡς συνήθως.....δέν ἀφαίρεσα τά 8 χιλ. ( 4+4 ) πού θ' ἀπέχουν οἱ ἀκριανές χορδές ἀπό τίς ἄκρες τῆς ταστιέρας !!! Καί τρύπησα !!!!......
Πῳς θά τό διορθώσω τώρα ;
Ξανά μανά αὐλακιά μέ τόν ταχυτροχό ἀπό τρύπα σέ τρύπα καί ξαναταίριασμα ἄλλα , παραλληλόγραμμα τεμάχια ἐλιᾶς , γιά νά καλυφθῆ ἡ αὐλακιά . Καί νά τό ἀποτέλεσμα :

 


Ἐν τάξει , γιά κάποιον πού δέν τό ξέρει , δέν εἶναι ἄσχημο , ἐφ' ὅσον εἶναι ἀκανόνιστο καί τό σχέδιο , ἀλλά πρίν ἦταν καλύτερα.....

Μετά σκέφθηκα , αὐτά τά " κεφαλάκια " τῶν κωνικῶν ἐβένινων καρφιῶν πού εἶχα πάρει ἀπό τήν Κίνα , φθηνά καί καλά , νά τά διακοσμήσω στό κέντρο τους ὅπως κάποια ἔχουν ἕνα στρογγυλάκι σεντέφι , ἐγώ νά βάλω ἐλιά . Ἔτσι , τρύπησα προσεκτικά πρῶτα μέ τρυπανάκι 1,5 χιλ. καί μετά μέ 2,5 χιλ. τρῦπες στό κέντρο τοῦ καθενός......

 


 


 ......καί ἔβαλα μέ κόλλα λεπτά κυλινδρικά ξυλάκια ἐλιᾶς :

 


Αὐτά εἶναι ἀκόμη ἄτρριφτα , μόλις ἔχωσα τίς ἐλιές στίς τρῦπες .

Ἐν τῶ μεταξύ , τό βερνίκι συνεχίζεται καί μπορῶ νά πῶ πώς ἔχει ἀρκετή ἐπιτυχία . Νά εἶναι καλά τά παιδιά , ὁ Μάνος κι ὁ Παναγιώτης πού γράψανε τό βιβλίο καί μᾶς ξεστραβώνουν . Οἱ ὁδηγίες τους γιά τήν ἐφαρμογή βερνίκιοῦ γομαλάκας ( πού μοῦ τίς εἶπε καί διά ζώσης ὁ Παναγιώτης , νἆναι καλά ) εἶναι τέλειες !!!!

Συνεχίζεται.....

 

Tags: