Αποστολέας Θέμα: Τραπέζι Ρούτερ (Router)  (Αναγνώστηκε 17319 φορές)

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 11:42:26 πμ »
Μπράβο Πασχάλη!

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:33:14 μμ »
Δείχνει πολύ βολική κατασκευή. Έκοψες και γρανάζια από κόντρα πλακέ; Πάντος έναν άλλον που είχα δει να το κατασκευάζει αλλά χωρίς γρανάζια, το είχε κάνει να μεταβάλει το ύψος από πάνω, βγάζοντας το καπάκι που είναι γύρω από το μαχαίρι και γυρνώντας κοντραρισμένο παξιμάδι πάνω στη ντίζα κανονίζοντας το ύψος.

Πασχάλης


Εγω Πασχαλη κανονιζω το υψος απο κατω....απλα στην ντιζα προσαρμοσα την ''μανιβελα'' και το δουλευω απο εκει.
Δεν εχω κοψει γραναζια.......

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 05, 2014, 06:54:42 μμ »
για σας παιδιά .Θέλω να φτιάξω ένα πολύ μικρό τραπέζι για ρούτερ για να σχηματίσω μέρος ενός pickguard που με δυσκολεύει.
Να το φτιάξω απλό μου φαίνεται διότι ούτε να το ρυθμίζω από έξω θέλω ούτε τίποτα πολύπλοκο .

Κολλάω στην τροφοδοσία .... ταινία να τυλίξω το οn off σταθερά on  και μπαλαντέζα με διακόπτη ο μόνος τρόπος;

θέλω να έχω και τα δυο μου χέρια ελεύθερα.
αυτό το ρούτερ έχω http://i1.ytimg.com/vi/lYDrYMemhbw/maxresdefault.jpg

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2014, 11:54:29 πμ »
τεσπα έκανα αυτό που ήθελα με αυτό το τραπεζάκι από παλέτα, τώρα που τελείωσα δεν ξέρω τι να το κάνω...
στο κήπο με τις γλάστρες ή vintage WC ανάγκης  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2014, 12:09:05 μμ από insect »

dilan13

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • eftiaxa
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 03:05:30 μμ »
Δες εδώ πως έφτιαξα το δικό μου πάγκο. Του έχω βάλει δισκοπρίονο, ρούτερ και σέγα.

dilan13

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • eftiaxa
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 05:25:26 μμ »
Δες εδώ πως έφτιαξα το δικό μου πάγκο. Του έχω βάλει δισκοπρίονο, ρούτερ και σέγα.


Άλλαξα διεύθυνση στην σελίδα μου: DIY επιτραπέζιο δισκοπρίονο, ρούτερ και σέγα

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2024, 10:31:45 πμ »
.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2024, 02:01:28 μμ »
Χαιρετώ την παρέα, καλή χρονιά και ευχές και από εμένα.

Το πρώτο μου θέμα στο forum αναρτήθηκε το μακρινό 2013 και ήταν αυτό εδώ, η κατασκευή τραπεζιού ρούτερ. Το ρουτεράκι εκείνο άντεξε 10 χρόνια και έκοψε χιλιόμετρα, κυριολεκτικά. Τελικά, το "είπε το ποίημα" και αρχειοθετήθηκε (δεν πετιέται τίποτα) οπότε αποφάσισα την αγορά ενός μηχανήματος πιο στιβαρού, με ισχυρότερο κινητήρα και την κατασκευή νέου τραπεζιού, στο επίπεδο του νέου φορτίου που του αναλογεί. Ιδού λοιπόν το νέο τραπέζι, με το ρούτερ περασμένο:

 


Όπως και το αντικατεστημένο, και αυτό έγινε με το μεγαλύτερο μέρος των υλικών να υπάρχουν ήδη ή να είναι ανακυκλώσιμα, αστικά ευρήματα.

 


Τα μαδεράκια λοιπόν είναι από συσκευασία που άφησε κάποιος γείτονας στο πεζοδρόμιο για αποκομιδή, το σκούρο είναι στήριγμα από ντουλάπα και η κάτω οριζόντια κόντρα, είναι από κρεβάτι του ΙΚΕΑ. Σε δεύτερο πλάνο, το προηγούμενο τραπέζι αναμένει τη μοίρα του.

 


Η ίσια επιφάνεια είναι τμήμα του πάγκου από ανακαίνιση κουζίνας, που κόπηκε στο επιθυμητό μήκος και καλύφθηκαν τα σόκορα με ταινία βενζινόκολλας. Η στιβαρότητα ήταν ένας από τους στόχους αυτής της κατασκευής γιατί στο προηγούμενο είχε θυσιαστεί για την ευκολία στη μετακίνηση, που όμως δεν χρειάστηκε ποτέ. Επίσης στο κάτω μέρος απέχουν τα σόκορα αρκετά με το σκελετό οπότε μπορούν και πιάνουν με ασφάλεια οι σφικτήρες.



Το νέο μηχάνημα (καινούργιο κοσκινάκι μου) είναι στα 2.2kW, 5 κιλά και παίρνει μαχαίρια με άξονα μισή ίντσα, ένα τέταρτο καθώς και μετρικά 12 και 6 χιλ.. Όλες οι αναγκαίες μεταβολές είναι αντιστρεπτές ώστε, αν χρειαστεί, το μηχάνημα να μπορεί να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση. Είναι και θέμα τύχης αλλά όλα τα εξαρτήματα πάνω του είναι μετρικά οπότε πιο εύκολα βρήκα βίδες, ντίζες, παξιμάδια και κολαούζο που χρειάστηκε ενώ τα "μανίσια" αποθηκεύτηκαν στο κουτί τους. Να πω ότι η κεφαλή ανεβοκατεβαίνει γυρνώντας με το σωληνόκλειδο το 17άρι παξιμάδι που με τη σειρά του στέφει μια ντίζα Μ10 με ενώ η αντικατάσταση του μαχαιριού γίνεται από επάνω με δύο κλειδιά και δεν απαιτείται να βγει το μηχάνημα από τη θέση του ή τίποτα περίεργες στάσεις yoga.

 


Τέλος, σκάφτηκε στο τραπέζι άνοιγμα με πατούρα και ήρθε πρόσωπο η νέα επιφάνεια του ρούτερ (MDF - λαμινέιτ σε χρώμα δρυ) με αυτήν του τραπεζιού. Τα "μπισκότα" που φαίνονται αριστερά είναι για να ανοιχθούν σε αυτά τρύπες ώστε το κάθε μαχαίρι να έχει μικρό κενό (minimum clearance). Το άνοιγμα θα ενισχυθεί από κάτω με λάμες, μην έχουμε κανένα απρόοπτο.

Πάμε λοιπόν να γράψουμε νέα και ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα την επόμενη δεκαετία.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.174
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 24, 2024, 05:39:11 μμ »
 :13: :13:

μπραβο πασχαλη, σουπερ!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 25, 2024, 05:12:27 μμ »

Πάμε λοιπόν να γράψουμε νέα και ακόμα περισσότερα χιλιόμετρα την επόμενη δεκαετία.

Ωραίο το νέο "όχημα" ! Ευχομαι όμορφες , ξεκούραστες κι απολαυστικές "διαδρομές" !    {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 09:46:39 πμ »
ανακυκλώσιμα, αστικά ευρήματα.
Γεια σου Πασχάλη με τα ωραία σου!
Κατα καιρούς με χλευάζουν που μαζεύω "βρωμιές" απ' το δρόμο...
Τώρα με την κομψότατη ορολογία που εισηγείσαι θα έχω πολύ πειστική άμυνα!  :040: Ανακυκλώσιμα αστικά ευρήματα!

Πολύ ωραία η δουλειά με το τραπεζι-ρούτερ!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 01:14:13 μμ »
Τώρα με την κομψότατη ορολογία που εισηγείσαι θα έχω πολύ πειστική άμυνα!  :040: Ανακυκλώσιμα αστικά ευρήματα!


συμφωνώ και επαυξάνω, πολύ ωραία το έθεσο ο Πασχάλης. Όμως θυμήθηκα κι αυτό - το έχω ξαναβάλει, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό:
ένα ωραιότατο bullshit generator  ;D (εστιασμένο στην μπουρδολογία από Αρχιτέκτονες, αλλά κάνει για όλα, παίξτε ελεύθερα)

http://www.empourdelo.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 01:15:18 μμ »
Πασχάλη βάλε και καμιά φωτο αν έχεις (ή λινκ) απ' το νέο ρούτερ να οφαλμολαγνέψω λίγο που το έχω ανάγκη (τωρα με τον ΕΦΚΑ και τα τέλη κυκλοφορίας)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 01:18:03 μμ »
Πασχάλη βάλε και καμιά φωτο αν έχεις (ή λινκ) απ' το νέο ρούτερ να οφαλμολαγνέψω λίγο που το έχω ανάγκη (τωρα με τον ΕΦΚΑ και τα τέλη κυκλοφορίας)

Ήθελα να ανεβάσω φωτογραφία με την πρόοδο αλλά δεν υπήρξε μέσα στην εβδομάδα οπότε βάζω τον υπερσύνδεσμο του αντιπροσώπου ΕΔΩ. 'Εχει και μεγάλη, χορταστική φωτογραφία και όσο για την τιμή, μάλλον δελεαστική την βρίσκω.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.174
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τραπέζι Ρούτερ (Router)
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 01:37:42 μμ »
παιδια καλησπερα, πηγα σημερα πρακτικερ κ έπαθα πλάκα εχουν βαλει ολα τα εγαλεια μισοτιμης.
το ρουτερ το ειχε στα 65 ευρω, τωρα μοντελο δυνατοτητες η αν είναι να το κλαινε σαραντα χηρες δε το ξερω..παω αυριο να τσιμπησω κανενα εργαλειακι τριβειο σεγα κλπ
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: