Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος 2023  (Αναγνώστηκε 7226 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞ' Ο ΠΛΙΑΚΩΝΗΣ  :13:


τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
καλημέρα Στέλιο!αυτή δεν είναι μια παλιά κατασκευή σου που βρίσκεται στο ωδείο στην Γλυφάδα?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ναι γρηγορη

μετα απο χιλιαδες ωρες, στη κυριολεξια ολα εχουν λιωσει, στο ωδειο δοθηκε καινουρια κιθαρα, ελατινη (η τελευταια κατασκευη μου)

 σε αυτη θα κρατηθουν μονον τα αναγκαια- ηλθε η ωρα της να κοιμηθει.  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
δεν ξέρω τι με στεναχώρησε περισσότερο..το σφυρί από πίσω κι από μπρος στην κιθάρα.. η ότι έγινε τριμηνιαίο το ημερολόγιο κατασκευών..καλή συννεφιασμενη Κυριακή σε όλους!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Ναι αλλά να δεις τι θα φτιαχτεί μετά!

Όσο για το άλλο ναι, αλλά τι να κάνουμε, φτάσαμε σε σημείο κάθε θρεντ να έχει μια σελίδα, και αυτή να την γράφουν 3-4 μέλη.. :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2023, 06:45:50 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Καλημέρα σας σε μια προσπάθεια να συγκρατήσω τα ακραία νεύρα μου!!!
Προ ολίγων ημερών είχα θίξει ένα θέμα που έχω στο σκάφος ενός τζουρα που φτιάχνω σχετικά και κάποια σκίαση και κάτι σκούρα σημάδια σσε ντουγα από σφενδάμι.. Ο κύριος Τουρπάλης είχε αναφέρει μάλιστα ότι είχε δει κάτι παρόμοιο σε καπλαμά, όχι σε μασίφ. Έως προ κάποιων ωρών είχα αποδεχτεί ότι θα υπάρχει ένα φυσικό σημάδι το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να συνεισφέρει στην εμφάνιση του οργάνου. Η λέξη όμως "καπλαμάς" που είχε αναφερθεί τριβελιζε το μυαλό μου και σήμερα με το ξύπνησα μου σκάει ότι παίζει να έχω τρίψει υπερβολικά το σημείο καιαυτη η σκίαση να είναι σημάδι από κάψιμο κατά το λύγισμα...
Και δυστυχώς είχα δίκιο... Έχοντας εμπλουτίσει το υβρεολόγιό μου, είμαι έτοιμος να δεχτώ τις συμβουλές σας αλλά τις επιπλήξεις σας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2023, 01:57:57 μμ από Σωτήρης Ρούμπος »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Σωτήρη αν τελικά αυτό είναι από το κάψιμο το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι έχεις κατεβάσει το πάχος πολύ και όχι το λέρωμα.
Αν όντως έχει πέσει το πάχος μην τρελαίνεσαι (το έχω πάθει και εγώ σε σημείο που με το τρίψιμο ξετρύπησε). Κόψε ένα μικρό κομμάτι και κόλλα το εσωτερικά. Πέρνα μετά και εσωτερικά και λίγο γάζα για ενίσχυση, χάρτωσε το και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Εξωτερικά πέρασε το σκούρα γομαλάκα να μην φαίνεται τόσο πολύ το πιο σκούρο.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Ναι, το ότι έχει λεπτύνει πολύ είναι το θέμα, όχι το αισθητικό... Είναι βέβαια μπελλάς γιατί το όργανο είναι έτοιμο για βερνίκια, με εξαιρεση εκεινο το σημείο, αλλά θα δω τι θα κάνω... Λογικά θα χρειαστεί λύσιμο όλο.. Για να το αποφύγω αυτό σκεφτόμουν μήπως κολλούσα καπλαμα εξωτερικά και σωζώταν και ένα κομμάτι καπλαμά από μέσα ώστε να μπορώ να το πιέσω κάπως με κάποιο εργαλείο.. Βέβαια έχει και το χάρτωμα μέσα... Μπελλάς...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
δηλ αν το αφησεις ετσι τι πειραζει; (περα του αισθητικου-οπτικου... που το ειχες αποδεχθει...)

>Έχοντας εμπλουτίσει το υβρεολόγιό μου
ξερω τωρα ειναι περισσοτερο...ψυχολογικο το θεμα , εξου και τα καντηλια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
δηλ αν το αφησεις ετσι τι πειραζει; (περα του αισθητικου-οπτικου... που το ειχες αποδεχθει...)

>Έχοντας εμπλουτίσει το υβρεολόγιό μου
ξερω τωρα ειναι περισσοτερο...ψυχολογικο το θεμα , εξου και τα καντηλια

αν ήταν δικό μου, 1000% με τον Στέλιο.. θα το άφηνα έτσι, κι αν ποτέ χρειαζόταν θα το έλυνα να κάνω ότι γίνεται από μέσα - όπως λέει ο sakkalis. Καπλαμά απέξω δεν θα κολλούσα - και η καλύτερη εφαρμογή θα αφήσει διαφορά ύψους και δεν θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα σε (πιθανό) "στατικό" πρόβλημα.

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Φοβάμαι ότι κάποια στιγμή, σύντομα, θα σπάσει... Πάντως από μέσα σίγουρα θα κάνω κάτι, ειδικά αν γίνεται χωρίς να βγάλω καπάκι

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
δεν ήξερα που να το βάλω και το βάζω εδώ

https://mikropragmata.lifo.gr/snax_quiz/test-mousiko-organo/

εγώ προς το παρόν

 




Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Φοβάμαι ότι κάποια στιγμή, σύντομα, θα σπάσει... Πάντως από μέσα σίγουρα θα κάνω κάτι, ειδικά αν γίνεται χωρίς να βγάλω καπάκι

μου ήρθε μια φλασιά και θυμήθηκα αυτό, αν νομίζεις ότι σου κάνει κάτι τέτοιο, δουλεύει και για ενίσχυση

 


 


 


 




Tags: